Noir (TV seriál)

Noir

Animovaný / Akční / Drama / Mysteriózní

Japonsko, 2001, 26x24 min

Kóiči Mašimo

Tak u tohohle jsem strašně nerozhodný. Tohle anime vyniká hlavně svým příběhem, atmosférou a hudebním zpracovaním, které jsou naprosto dokonalé a výborně vtáhnou do děje. Jenže některé díly byly na můj vkus málo svižné. Neříkám, že by se měly nějak moc zrychlit, ale trošku by tomu neuškodilo.(18.1.2008)

1.) Dej zatiaľ veľmi hmlistý, no každý si musí všimnúť tú neskutočnú hudbu... 90%. 2.) No s dejom to stále nie je veľmi jasné, ale na konci tuším veľkolepé rozuzlenie. A tá melódia z hodiniek mi bude v ušiach znieť asi do konca roka... 80%. 3.) Až teraz som si všimol aké sú obe baby pekné. Naozaj nádherné! 100%. 4.) Tento krát som si zase všimol, že seriálu chýba jedná podstatná vec, a to krv. V jednom diely je viac ako dvadsať mŕtvych a to bez jedinej kvapôčky? 90%. 5.) Pomaly sa začína črtať niečo, čo by sme mohli nazvať začiatok konca... 100%. 6.) Mačky mám rád, ale začína to byť príliš emotívne... 100%. 7.) Nuda sa nedá úplne vykompenzovať poodhalením niečoho z príbehu. Aj tak nám to poodhalenie naskytne len ďalšie otázky... 80%. 8.) 80%. 9.) Tak toto bola riadna haluz, trochu minulosti hlavnej hrdinky, no veľa sme sa aj tak nedozvedeli. Ale boli tu dve fakt geniálne scény... 100%. 10.) Tak toto sa už začína vyvíjať fakt čudne, som zvedavý... 100%. 11.) 80%. 12.) Pri sledovaní človek neustále uvažuje, čo by mohlo byť toto a čo znamená tamto. Samozrejme nikam to veľmi nevedie a zvedavosť stále rastie. Ale pozerá sa na to veľmi dobre... 90%. 13.) Zo začiatku trochu nudná, no ku koncu veľmi smutná epizóda. Pripadala mi trochu ako filler. A polovicu máme už za sebou... 90%. 14.) 70%. 15.) 70%. 16.) Konečne sa už črtá nejaká pointa, určite to bude veľmi zaujímavé. Už sa teším... 100%. 17.) Tak a máme tu dve veľké odhalenia. Epizóda fakt ako sa patrí... 100%. 18.) Opäť vynikajúci, miestami trochu smutný diel s geniálnou koncovou scénou. Proste Noir 4 EVER! 100%. 19.) 100%. 20.) Niečo takéto sm aj očakával, ale taký odjeb na konci určite nie. Pekný napínak, ale máme tu ešte 6 dielov... 100%. 21.) Tak toto som fakt nečakal... 100%. 22.) 100%. 23.) Musím uznať, že Noir je fakt geniálne vymyslený, všetko do seba pekne zapadlo a teraz... 100%. 24.) Kde zmizli babám cecky? WTF? 90%. 25.) Extrémne napínavá epizóda, zložená vlastne z jedného veľkého súboju. Vedel som, že niekto určite zomrie, a nech to bude ktokoľvek budem revať. A tak som si poreval, ale nie veľmi, našťastie... 100%.(9.7.2010)

Hudba skvělá. Ale tak nějak absentuju krev, prostě mi to příjde nepatřičné, že tam, kde se tolik střílí, zabíjí, jako zde, není prostě skoro krev. A červená. Takový záběr tam snad byl jen jednou a to na konci, když ona zabila tamtu. Pokládám tohle jako dobré zahřívací kolo, dobrý předvoj pro Madlax, protože tam mi přišla 3-5x lepší. No, shlédnutím tohoto anime jsem určitě nepřišla o drahocenný čas. :-)(25.3.2009)

Moje teprve druhé anime a na rozdíl od Mononoke hime láska na první pohled, čímž ovšem nechci říct, že by byl můj oblíbený večerníček prost kazů. Seriál má velmi pomalý rozjezd a dal by se rozdělit do třech vzájemně výrazně odlišných fází, které jsou spolu sice povedeně propojené, nicméně na konci vás může překvapit, kamže jste se to od původního vyznění dostali: po nadprůměrném pilotním dílu sklouzává Noir do první stereotypní fáze mechanicky plněných zakázek, které jsou v podstatě totožné a v příběhu nemají zvláštní opodstatnění. Zhruba po třetině stále se zlepšujících akčních dílů se dostáváme ke kořenům story a ta získává o poznání provázanější podobu, aby se ke konci naposledy přerodila, tentokrát v čistokrevnou antickou tragédii. A dále: mimo jediného, donekonečna opakovaného, záběru kaluže a upatlané vidličky zde nenajdete nic, co by byť jen vzdáleně připomínalo krev. A to je dle mého tak všechno, v čem by se divák hnidopich mohl nespokojeně porýpat. Struktura děje je velmi propracovaná a srozumitelná, tvůrci pracují s ohromným mytologickým pozadím. Nicméně hlavní myšlenku a olbřímí půdorys seriálu se nebojí před divákem rafinovaně skrývat a upozadit na úkor mile obyčejných a dá se říci i nepodstatných vyplňujících scén, to, o co skutečně jde, je nám předkládáno po malých kouscích, díky nimž se náš úhel pohledu díl od dílu pomalu rozšiřuje a na konci se budete divit, jak vás tak přirozené a přitom skoro až trapně jednoduché vysvětlení nenapadlo rovnou. Vztahy a charaktery nevypočitatelných hrdinek jsou tvořeny drobnostmi, které se ve výsledku skládají do jednoho velkého a uchvacujícího obrazu. Animace je jedním slovem mistrovská: ať už jde o samotnou kresbu, pohyb a design postav či spolupráci prostředí na atmosféře (ulice večerní Paříže, noční chrám nebo studená kamenná lázeň), vždy to funguje na jedničku a stejně tak citlivá a přesná kamera je rovněž ukázkou ryzí profesionality. Jestli existuje něco, bez čeho by byl Noir sotva poloviční, pak je to hudba, která sama hraje čtvrtou hlavní roli, přímo ovlivňuje dění a skoro se dá říct, že to samé, co se odehrává v seriálu, má svůj dokonalý odraz v hudebním doprovodu (schválně: zvolí Kirika spíše Secret Game nebo Canta per me?). Našla jsem zkrátka svoji další srdcovku, kvůli niž už žel bohu nejsem nadále schopná slovo „Noir“ vyslovovat jinak než s japonským přízvukem.(23.2.2006)

Kirika Yumura ztratila paměť. Jediné, co ví, je, že umí opravdu dobře zabíjet lidi. Mireille je jedna z nejlepších zabijáků na světě. Ty dvě se setkají a uzavřou dohodu. Mireille pomůže Kirike odhalit její minulost, ale až ji zjistí, Mireille ji zabije. Tohle se odehrává v prvním díle a dává to tušit, že diváka čeká nemálo tajemných odhalení. První třetina seriálu je spíše akční, Mireille dostane "zakázku", spolu s Kirikou ji splní, a občas se dozví indicii, která je posune v pátrání po minulosti. Zde bych vyzvedl akční scény, které jsou IMHO velmi dobře vymyšlené a naanimované (např. hned v druhém díle přestřelka v potemnělém casinu). V druhé třetině se na scéně objeví tajemná a vlivná organizace s dlouhou a spletitou historií a v pátrání se objevují nové stopy, včetně toho, co vlastně znamená "Noir". Konec je vyvrcholením toho všeho, a jak bývá u anime zvykem, je hodně emotivní. Druhou specifickou zmínku bych věnoval velmi povedené hudbě, včetně imho vynikající a dechberoucí skladbě "Canta per me". Lepší 4*.(14.7.2004)

• - Koichi Mashimo vyrábal seriál v súbežne s .hack//SIGN. (Flipper)

• - V druhej epizóde "Daily Bread" vidíme počas nakupovania Mireille a Kiriky obchod Bee-Train. Je to aj meno jednej zo spoločností, ktoré Noir vyrábali. (Flipper)

• - Postava Miloš Havel je pomenovaná podľa dvoch notoricky známych českých politikov, premiéra Miloša Zemana a prezidenta Václava Havla. (Flipper)