Noir (TV seriál)

Noir

Animovaný / Akční / Drama / Mysteriózní

Japonsko, 2001, 26x24 min

Kóiči Mašimo

Zpočátku dost zajímavé a s celkem sympatickými hrdinkami, ale čím víc se blížil konec a bobtnala nepřekvapivá "jakožemysteriozní" zápletka, tím víc se Noir nořil do temnoty nudy. Opravdu zajímavý přestával být seriál pomalu už od poloviny, ale sledovat se pořád ještě dal docela slušně... ale obzvlášť poslední čtvrtinu, kdy už bylo přesně jasné které trapnosti si ještě scénáristé vymysleli, u mě probíhalo už jen útrpné odškrtávání seznamu a čekání kdy už to konečně skončí. Děj je překombinovaná vykrádačka ze všeho možného a nenabízí víceméně nic zvláštního, stejně jako dosti ploché a předvídatelné postavy které mě svou předstíranou emocionální hloubkou vážně nezasáhly. Ale aspoň ta hudba je velice fajn až do konce. 6/10(15.1.2009)

Zasa raz kvalitný anime seriál s prrecízne budovanou atmosférou a charismatickými hlavnými hrdinkami. Vadil mi však až príliš pomalý rozjazd, nevysvetlenie niektorých dôležitých informácii(možno tam vysvetlené sú ale ja som to pri prvom vzhliadnutí nezaregistroval) a nudné akčné scény. Pôvodne som chcel dať iba 7/10. Môj názor však zmenil brilantný soutrack a strach, že ma Marius pošle k rybičkám. 8/10.(15.6.2006)

Moje teprve druhé anime a na rozdíl od Mononoke hime láska na první pohled, čímž ovšem nechci říct, že by byl můj oblíbený večerníček prost kazů. Seriál má velmi pomalý rozjezd a dal by se rozdělit do třech vzájemně výrazně odlišných fází, které jsou spolu sice povedeně propojené, nicméně na konci vás může překvapit, kamže jste se to od původního vyznění dostali: po nadprůměrném pilotním dílu sklouzává Noir do první stereotypní fáze mechanicky plněných zakázek, které jsou v podstatě totožné a v příběhu nemají zvláštní opodstatnění. Zhruba po třetině stále se zlepšujících akčních dílů se dostáváme ke kořenům story a ta získává o poznání provázanější podobu, aby se ke konci naposledy přerodila, tentokrát v čistokrevnou antickou tragédii. A dále: mimo jediného, donekonečna opakovaného, záběru kaluže a upatlané vidličky zde nenajdete nic, co by byť jen vzdáleně připomínalo krev. A to je dle mého tak všechno, v čem by se divák hnidopich mohl nespokojeně porýpat. Struktura děje je velmi propracovaná a srozumitelná, tvůrci pracují s ohromným mytologickým pozadím. Nicméně hlavní myšlenku a olbřímí půdorys seriálu se nebojí před divákem rafinovaně skrývat a upozadit na úkor mile obyčejných a dá se říci i nepodstatných vyplňujících scén, to, o co skutečně jde, je nám předkládáno po malých kouscích, díky nimž se náš úhel pohledu díl od dílu pomalu rozšiřuje a na konci se budete divit, jak vás tak přirozené a přitom skoro až trapně jednoduché vysvětlení nenapadlo rovnou. Vztahy a charaktery nevypočitatelných hrdinek jsou tvořeny drobnostmi, které se ve výsledku skládají do jednoho velkého a uchvacujícího obrazu. Animace je jedním slovem mistrovská: ať už jde o samotnou kresbu, pohyb a design postav či spolupráci prostředí na atmosféře (ulice večerní Paříže, noční chrám nebo studená kamenná lázeň), vždy to funguje na jedničku a stejně tak citlivá a přesná kamera je rovněž ukázkou ryzí profesionality. Jestli existuje něco, bez čeho by byl Noir sotva poloviční, pak je to hudba, která sama hraje čtvrtou hlavní roli, přímo ovlivňuje dění a skoro se dá říct, že to samé, co se odehrává v seriálu, má svůj dokonalý odraz v hudebním doprovodu (schválně: zvolí Kirika spíše Secret Game nebo Canta per me?). Našla jsem zkrátka svoji další srdcovku, kvůli niž už žel bohu nejsem nadále schopná slovo „Noir“ vyslovovat jinak než s japonským přízvukem.(23.2.2006)

Ačkoli se jedná o akční seriál, není dobré nějakou akci očekávat. Existují zde dvě kontrastující polohy, ve kterých se seriál odehrává. Jedna poetická, která ukazuje normální život a druhá, kde se odehrává děj a občas i nějaká akční scéna. Tyto dvě složky se příjemně prolínají. Ten samý kontrast je i mezi hlavními postavami. Mireille je spíše praktická a nekompromisní, zatímco Kirika žije ve svém světě, protože svět kolem ní ji spíše zraňuje. Jak tomu bývá zvykem, tak hudba je silnou součástí seriálu a přestože se u všech akčních scén objevuje ta samá hudba, za celý seriál se neoposlouchá. Animace není dokonalá, ale vyšší kvalita v tomto případě není potřebná.(6.10.2007)

"Noir je meno starobylej skazy. Dve dievčatá, vládnuce smrti. Ich čierne ruky ochraňujú pokoj novonarodeného." Nowaru je niečo ako môj splnený sen. Vždy som chcel, aby niekto natočil príbeh assasina v sukni, pokiaľ možno pekelne sexi a pekelne deadly. Pokiaľ nerozumiete pojmu „noir“ v kinematografickom zmysle, je Nowaru niečo ako osvetové dielko, ktoré tento pojem náležite pútavým spôsobom osvetlí. Je to totiž typický anime mix čerpajúci zo starých noiroviek, postmodernistických assasinských masterpiecov Luca Bessona (Leon a Nikita – napr. si všimnite čo stojí v okne Mireille Bouquet atd. ), mafiánskych filmov a konšpiračných teórií. Nevyjasnená minulosť , všemocná tajná organizácia, dve sexi „čističky“ s rýchlymi revolvermi a excelentná hudba v akčných sekvenciách pre každú z hrdiniek. Ale aby som neprechválil; chybičky to samozrejme má. Vadí mi hlavne neustále opakovanie niektorých spomienok Mireille i Noir, čo by som čakal (a i vítal), pokiaľ by šlo o rozsiahly stodielny opus, v dvadsaťšesťdielnom seriáli to však zdržiava dej. A potom ešte jedna „maličkosť“. V Nowaru nie je ani kvapka poctivej krvi po priestreloch, čo je na Japoncov prinajmenšom zvláštne. Skvelý príbeh, hudba a charizmatické hrdinky však nenechajú týmto drobným chybám vyniknúť, preto ho označím za to isté čo pre mňa v žánri fantasy anime znamená InuYasha – absolútne TOP anime. 10/10 Spievaj mi zbohom, tým sladkým zvukom dní minulých, ktorý si ma navždy pamätá Canta per me, a o tom to celé je ;-)(4.5.2006)