Noir (TV seriál)

Noir

Animovaný / Akční / Drama / Mysteriózní

Japonsko, 2001, 26x24 min

Kóiči Mašimo

Noir si pro sebe hodnotím jako těžce bessonovské anime se silným vlastním duchem a velmi chutnou polevou, korpusem i náplní - což ovšem neznamená, že pomyslné váhy mají jednu misku (tu s negativy) zcela prázdnou. Ale i když bych si představoval poněkud větší variabilitu oděvních součástí, více reality nebo lépe naturalistična v akčních scénách, a trochu více logiky ve "vedlejších elementech" jednotlivých částí, pozitiva výrazně převažují - a to především proto, že o tomhle první z trilogie příběhů o smrtonosných dívčinách ani být nemá. Jenom mně to prostě vadí:) Nebo lépe řečeno mě to ruší. Na což dokonalé bytosti jako třeba Marius opáčí, že je to tím, že jsem osoba bez vkusu, která se na to dívá v angličtině, a že to vlastně vůbec nechápu:) Ale k věci. Na svoji dobu velmi slušná animace (i když s mladší sestrou se srovnávat nedá), na veškeré doby velmi slušné herecké výkony - což znamená přesvědčivost a schopnost přitáhnout a vtáhnout. Například úvodní heslo nebo melodie hodinek jsou z rodu symbolů, které tvoří kulty. Lehce mystický, pomalu se odkrývající ústřední příběh, výborná atmosféra (s výše uvedenými výhradami), a především ÚŽASNÁ a velmi rozmanitá hudba od madam Yuki. Noir si mě získalo a jsem rád (a vděčen jednomu přestárlému upírovi), že jsem ho měl možnost zhlédnout. To, co pro mě znamená Canta Per Me, se slovy postihnout nedá. Přes to všechno, moje srdce stále je s Motoko Kusanagi a její partou, a moje city k fenoménu Noir jsou podstatně chladnější. Proto bych dal 80%. Jenže to by tu nesměla být tea party v měsíčním svitu a "my darling girl" Chloe. Neskutečná a dokonalá...skoro;) Beru to tak, že Noir mi přinesl Yuki a Chloe, a to si zaslouží procentní bonus. Ale i s ním to bude "jen" devadesátka.(19.12.2007)

1.) Dej zatiaľ veľmi hmlistý, no každý si musí všimnúť tú neskutočnú hudbu... 90%. 2.) No s dejom to stále nie je veľmi jasné, ale na konci tuším veľkolepé rozuzlenie. A tá melódia z hodiniek mi bude v ušiach znieť asi do konca roka... 80%. 3.) Až teraz som si všimol aké sú obe baby pekné. Naozaj nádherné! 100%. 4.) Tento krát som si zase všimol, že seriálu chýba jedná podstatná vec, a to krv. V jednom diely je viac ako dvadsať mŕtvych a to bez jedinej kvapôčky? 90%. 5.) Pomaly sa začína črtať niečo, čo by sme mohli nazvať začiatok konca... 100%. 6.) Mačky mám rád, ale začína to byť príliš emotívne... 100%. 7.) Nuda sa nedá úplne vykompenzovať poodhalením niečoho z príbehu. Aj tak nám to poodhalenie naskytne len ďalšie otázky... 80%. 8.) 80%. 9.) Tak toto bola riadna haluz, trochu minulosti hlavnej hrdinky, no veľa sme sa aj tak nedozvedeli. Ale boli tu dve fakt geniálne scény... 100%. 10.) Tak toto sa už začína vyvíjať fakt čudne, som zvedavý... 100%. 11.) 80%. 12.) Pri sledovaní človek neustále uvažuje, čo by mohlo byť toto a čo znamená tamto. Samozrejme nikam to veľmi nevedie a zvedavosť stále rastie. Ale pozerá sa na to veľmi dobre... 90%. 13.) Zo začiatku trochu nudná, no ku koncu veľmi smutná epizóda. Pripadala mi trochu ako filler. A polovicu máme už za sebou... 90%. 14.) 70%. 15.) 70%. 16.) Konečne sa už črtá nejaká pointa, určite to bude veľmi zaujímavé. Už sa teším... 100%. 17.) Tak a máme tu dve veľké odhalenia. Epizóda fakt ako sa patrí... 100%. 18.) Opäť vynikajúci, miestami trochu smutný diel s geniálnou koncovou scénou. Proste Noir 4 EVER! 100%. 19.) 100%. 20.) Niečo takéto sm aj očakával, ale taký odjeb na konci určite nie. Pekný napínak, ale máme tu ešte 6 dielov... 100%. 21.) Tak toto som fakt nečakal... 100%. 22.) 100%. 23.) Musím uznať, že Noir je fakt geniálne vymyslený, všetko do seba pekne zapadlo a teraz... 100%. 24.) Kde zmizli babám cecky? WTF? 90%. 25.) Extrémne napínavá epizóda, zložená vlastne z jedného veľkého súboju. Vedel som, že niekto určite zomrie, a nech to bude ktokoľvek budem revať. A tak som si poreval, ale nie veľmi, našťastie... 100%.(9.7.2010)

Nečekala jsem to, ale stalo se. Noir mě zklamal. Ne hodně, ale dostatečně na to, abych ve výsledném dumání, ke kterému hodnocení se přiklonit, byla za přísnou hodnotitelku. Noir se rozjíždí pomalu a v prvních dílech se o minulosti postav či o ústřední tajné organizaci Les Soldats nedozvíme téměř nic, čímž jaksi pozbývají na významu. Jistě, představí nám Kiriku a Mireille, ukážou, že život nájemného zabijáka není žádný med, ale to by šlo ukázat i za chodu, ve víru důležitějších událostí. Vražedná děvčata plní své zakázky, v každém díle je odstraněn naprosto nezajímavý protivník, jeden jako druhý. Přestřelky jsou solidní a občas mají hodně dobré nápady, ale nedostavuje se jakýkoliv pocit ohrožení postav, které vždy a za každých okolností všechny odprásknou (a to hlavně proto, že protivníci mají takovou mušku, jakou mají...). Chybí někdo, kdo by ztělesnil silného protivníka - občas se objeví někdo výraznější, a je to vždy žena (mužské postavy tady vůbec hrajou druhé housle) - ať už Silvana či Shaoli, jenže ty zase brzo zmizí. Právě jejich dvojepizody jsou tím zajímavějším, co Noir nabízí. Ke konci se naštestí věci začnou trochu více hýbat a příběh, ač jednoduchý jak facka, jistě není nezajímavý. Bohužel mi vůbec k srdci nepřirostla Kirika, asi proto že typ ukníkané dívenky (a je jedno jestli má světlé okamžiky v podobě chladokrevných vražd) jako je ona vysloveně nemusím. Naopak Mireille je zabiják jak má být - elegantní, v rámci mezi vyrovnaná, stojící nohama na zemi, vždy připravena sáhnout do kabelky a... No a pak je tu ojedinělý zjev Chloe, která stojí mimo jakékoliv škatulky, je prostě dobře divná:-) Rozhodně je také škoda že Les Soldats nejsou zosobněni nějakou výraznější postavou - takhle se jen těžko věří, že jsou organizací, která tahá za drátky celého světa. Takhle se sice asi snažili nabudit pocit, že jsou to lidé, kteří stojí ve stínu a přesto ovlivňují běh světa, já to tak ale necítila. Absence krve je pak wtf největší - v každém díle umřou málem destíky postav, ale krve se tvůrci dost štítili. Potom to opravdu vypadá, že zabití lidé jen submisivně lehli na zem a jinak jsou naprosto v pořádku. Hudba je samozřejmě, jak tady zmínil téměř každý, perfektní, sedne jak ulitá a pomáhá tvořit působivou atmosféru neveselého pátrání Kiriky a Mireille.(25.7.2008)

"Noir je meno starobylej skazy. Dve dievčatá, vládnuce smrti. Ich čierne ruky ochraňujú pokoj novonarodeného." Nowaru je niečo ako môj splnený sen. Vždy som chcel, aby niekto natočil príbeh assasina v sukni, pokiaľ možno pekelne sexi a pekelne deadly. Pokiaľ nerozumiete pojmu „noir“ v kinematografickom zmysle, je Nowaru niečo ako osvetové dielko, ktoré tento pojem náležite pútavým spôsobom osvetlí. Je to totiž typický anime mix čerpajúci zo starých noiroviek, postmodernistických assasinských masterpiecov Luca Bessona (Leon a Nikita – napr. si všimnite čo stojí v okne Mireille Bouquet atd. ), mafiánskych filmov a konšpiračných teórií. Nevyjasnená minulosť , všemocná tajná organizácia, dve sexi „čističky“ s rýchlymi revolvermi a excelentná hudba v akčných sekvenciách pre každú z hrdiniek. Ale aby som neprechválil; chybičky to samozrejme má. Vadí mi hlavne neustále opakovanie niektorých spomienok Mireille i Noir, čo by som čakal (a i vítal), pokiaľ by šlo o rozsiahly stodielny opus, v dvadsaťšesťdielnom seriáli to však zdržiava dej. A potom ešte jedna „maličkosť“. V Nowaru nie je ani kvapka poctivej krvi po priestreloch, čo je na Japoncov prinajmenšom zvláštne. Skvelý príbeh, hudba a charizmatické hrdinky však nenechajú týmto drobným chybám vyniknúť, preto ho označím za to isté čo pre mňa v žánri fantasy anime znamená InuYasha – absolútne TOP anime. 10/10 Spievaj mi zbohom, tým sladkým zvukom dní minulých, ktorý si ma navždy pamätá Canta per me, a o tom to celé je ;-)(4.5.2006)

Ačkoli se jedná o akční seriál, není dobré nějakou akci očekávat. Existují zde dvě kontrastující polohy, ve kterých se seriál odehrává. Jedna poetická, která ukazuje normální život a druhá, kde se odehrává děj a občas i nějaká akční scéna. Tyto dvě složky se příjemně prolínají. Ten samý kontrast je i mezi hlavními postavami. Mireille je spíše praktická a nekompromisní, zatímco Kirika žije ve svém světě, protože svět kolem ní ji spíše zraňuje. Jak tomu bývá zvykem, tak hudba je silnou součástí seriálu a přestože se u všech akčních scén objevuje ta samá hudba, za celý seriál se neoposlouchá. Animace není dokonalá, ale vyšší kvalita v tomto případě není potřebná.(6.10.2007)