Zlo mezi námi

• slovenský

Zlo

Evil

Švédsko, 2003, 113 min

Strhující film, který zaslouženě získal nominaci na oskara a škoda jen, že také nevyhrál. Během celého filmu sympatický hlavní hrdina prožívá naprosté peklo a postupem času jsem k smrti nenáviděl otčíma a dva bad boys. Avšak závěr je naprosto emotivní, že jsem skoro nedýchal a krev v žilách ve mě valila neuvěřitelným tempem. I teď když píši tento komentář, tak ve mně přetrvávají emoce z tohoto perfektního a silného snímku, který mohu jen doporučit, jelikož vás zaručeně nenechá chladným. Paráda, mé hodnocení 5 hvězdiček...(15.3.2008)

Waaaaaau.(25.12.2008)

K tomuhle filmu se moc rozepisovat nebudu, ptž bych se pořád jen opakovala. Napíši jen, že hodnocení, které je až extrémně vysoké má právem a patří hned po shlédnutí k tomu nejlepšímu, co jsem kdy viděla a že jsem toho viděla sakra hodně!!! Tohle je mistrovské dílo! Od začátku do konce!(22.5.2008)

Ačkoliv by se dějová konstrukce dala označit za schematickou, film díky atraktivnímu ztvárnění a naturalisticky pojatým scénám násilí nezanechává pocit nevyužitého potenciálu či ohraného kýče. Naopak, tvůrci jakoby předpokladu odhadnutelnosti vývoje využívali ve svůj prospěch a nechávají po celé stopáži roztroušené náznaky rozcestí, kdy se Erik i divák musí rozhodovat, jak se správně zachovat. A Erik je postava ztvárněná moc dobře, skoro by se dalo říct, že slouží jako měřítko naší vlastní vůle; nutí přemýšlet, kolik bychom sami snesli, nakolik by stačila naše vlastní psychická odolnost a odhodlání. Když je pak k závěru vsunut prakticky do pozice jakéhosi boha zadostiučinění a spravedlivého trestu, fandil jsem mu ještě víc. A to je dobře, jelikož právě takový závěr by v jakémkoliv jiném filmu působil jako nutná a stokrát omletá snaha o nastolení konečného dobra. Tohle Zlo vypráví o tom, jak se zlem zplozené zlo mění v dobro, pokud na vlastní kůži pozná jiné zlo. A vypráví o tom moc dobře.(15.12.2008)

Jediné, čo tomuto filmu trochu podráža kolená, je nejasné zasadenie do doby, v ktorej sa odohráva. Aby dianie v ňom nevyznelo na dnešné pomery nerálne a prehnane, je podfarebný herrmanovsky znejúcou hudbou a zasadený akože do približne povojnového obdobia. Kostýmy, účesy a chovanie mnohých postáv, a tiež technická forma jeho sfilmovania ale odpovedajú súčasnosti, aby bol zasa príťažlivý aj pre súčasného (vnímavejšieho) teenage diváka, pre ktorého sa može stať filmom jeho života… Keď si však túto dobovú rozorvanosť odmyslíme, stáva sa Ondskan emocionálne silnou, perfektne nakrútenou (krásna kamera), obsadenou i zahranou drámou, ktorá si i po formálnej stránke v ničom nezadá s tým najlepším z Hollywoodu.(12.2.2009)