Zlo mezi námi

Ondskan

Evil

Zlo

Švédsko, 2003, 113 min

Ondskan jsem si sušila v počítači už dost dlouho, konečně nadešel jeho čas a byl to pořádnej zážitek! Andreas Wilson je něco mezi Jamesem Deanem a mladým Marlonem Brandem a to si představte, copak takovýho člověka jde nezbožňovat? Stejně tak je sympatickej jeho nejlepší přítel Pierre a stejně tak jsou naprosto odporný prefekti a Erikův humusáckej slizoun otčím. I kdybyste třeba trpěli averzí k příliš dokonale hrdinským hrdinům, tak Erikovi budete stejně žrát každý slovo, každý gesto. A ani stupňující se šikana a tlak Erika nezlomí. Ke konci jsou scény, co vám mimoděk vykouzlí úsměv zadostiučinění a vy se přistihnete, jak si v duchu říkáte "Pořádně je zmasakruj!". A jestli se díky filmu dokážete do děje takhle položit, pak to mluví o jasným úspěchu. Velmi intenzivní film o tom, že teroru se musí vzdorovat a člověk se mu nemá nikdy poddávat. Hodně silný 4* nebo slabších 5*.(23.10.2011)

Mám ráda filmy ze severu a Ondskan byl pro mě víc než odměnou. Nádherně zpracovaný film a jak už tady někdo napsal, byla jsem jak přikovaná a čekala, zvládne to Erik ...nebo ne ...? Tahle otázka mně visela na rtech po celou dobu až do senzačně vygradovaného konce. Přestože herci pro mě byli poměrně neznámí, tak před nimi smekám pomyslný klobouk. Úžasný zážitek, který zcela jistě nevypadne z mojí paměti. Komentář bych ráda uzavřela tím, co napsal Ernest Hemingway "Svět láme všechny, ale mnozí jsou potom na zlomených místech silní." - to pro mě vyplynulo ze závěru tohoto nad očekávání výborného filmu.(4.1.2012)

Brutálne násilie potlačené silou vôle, priateľstvom, láskou a túžbou po spravodlivosti.(24.3.2009)

Klasické téma šikany na internátní škole, téma, které je stále aktuální. Nejspíš spousta z nás si ve školních letech zažila situace podobné těm ve švédském snímku - ponižování, ba i fyzické násilí od jedinců starších nebo silnějších. Nejsem výjimkou, proto pro mě bylo velmi snadné identifikovat se s postavou hrdého Erika, držet mu palce, aby se nepoddal a pořádně nakopal tyranům dolní záda. Závěrečné vyznění, proti násilí je třeba bojovat násilím, asi není zrovna "výchovně" korektní, navíc to nefunguje vždy a proti každému. V reálném životě to často chodí jinak, jakkoliv by bylo hezké, kdyby morální převaha, duševní síla v kombinaci s fyzickou, vedla pokaždé k vítězství, k porážce zla. Občas ano... ale obvykle je to snaha hlavou prorazit zeď. Idealizovaný konec mě tedy zanechal mírně rozpačitou - čekala jsem něco depresivnějšího, více reálného (vždyť to nenatočili v Hollywoodu). Osobně nepovažuji za pravděpodobnou ani zjevnou toleranci učitelů k násilnému chování starších studentů (navzdory zasazení do tvrdší doby zhruba padesátých - šedesátých let zkrátka nevěřím v nečinnost a morální slabost celého sboru profesorů). Z pohledu cynického dospělého tedy musím strhnout hvězdičku, nicméně tento film v sobě nese silné morální poselství a spoustě dnešních teenagerů by měl být promítán každodenně tak dlouho, dokud v sobě nenajdou Erikovo vnímání spravedlnosti, jeho hrdost, jeho morálku. 85%(24.3.2009)

Stjärnsberg je internátní chlapecká škola, kde ředitel nechává studenty vše si vyřešit mezi sebou a učitelé šikaně jen nečinně přihlížejí. Námět dost přitažený za vlasy, ale jeho poselství je jasné a zpracování tak mrazivé, jak je u severských filmů zvykem. Těžko říct, proč mi Ondskan trčel v počítači bez povšimnutí tak dlouho, protože je to opravdu pěkný film o tom, jestli lze "zlo" porazit aniž by násilí nutně plodilo násilí. Herci neokoukaní a talentovaní, celkově to odsýpalo a děj byl vážně strhující. Dojem ale trochu kazí špatně zvolená hudba a do stoprocentního dojmu schází nějaký silný konec, na který divák jen tak nezapomene. Je pravda, že by to ale nejspíš zazdilo celé poselství filmu. Přesto jsem čekala mnohem lepší vyvrcholení, které mi vyrazí dech - to se bohužel nekonalo.. I tak se mi ale Ondskan zapíše do mé pomyslné TOP 100.(21.4.2013)