Narušení

Durchgeknallt

Narušenie

Drama / Životopisný

USA / Německo, 1999, 127 min

Ne, ne, ani ta Angelina se mi nelíbila.(1.1.2009)

Příběh je sám o sobě velice zajimavý a poutavý, který by se dal přirovnat k Přeletu nad kukaččím hnízdem, tentokrát v ženském podání. Herecké seskupení tomu jen dává pomyslnou třešničku na dortu.(18.8.2012)

rozpocet $40 million trzby celosvetovo $48,350,205(17.11.2006)

Komornější feminí Přelet nad kukaččím hnízdem (tomuto srovnání se prostě nelze vyhnout) bez onoho výrazného metaforického přesahu k podobenství o svobodě a totalitní moci, ale s o to výraznějším akcentem síly jedince změnit stagnující systém a s výraznou vírou v dobro člověka i principy víry v sebe samého. Symbolický motiv hledání - generačního, dobového, metafyzického... je opsán v příběhu mladé dívky, jejíž diagnóza je tak všední, že by se dala vypsat v záhlaví zdravotní dokumentace téměř každého z nás - nejistota, neujasněná pozice, pochyby o tom, kdo a proč tu jsem... Výborné herecké výkony (Winona Ryder, ale i Angelina Jolie dokazují, že umějí hrát...), slušně napsaný scénář s psychologickým vývojem postav, celá řada míst k zamýšlení (sama podstata a fungování psychiatrických léčeben, hranice normality v lidském jednání, manipulace a manipulativní sklony...), výstižně ztvárněné ,,bezčasí" léčebny s občas probleskující atmosférou konce šedesátých let, místy možná trochu moc typizované interiéry psychiatrického ústavu a s tím spojené deja vu mizanscény... Rozhodně však podařený a nadprůměrný film... Podobné filmy: Přelet nad kukaččím hnízdem, Prozac Nation, Veronika Decides to Die(11.11.2007)

For ME 86%(3.9.2009)

• - Plemeno Daisynej (Brittany Murphy) mačky Ruby je Britská krátkosrstá mačka. (Msscastillo)

• - Postavě, která se ve filmu jmenuje MG, se v knížce přezdívá Martian's Girlfriend. (jarvis)

• - Angelina Jolie Oscara, kterého obdržela za ztvárnění Lisy, darovala své matce Marcheline Bertrand. (Exos)