Revizoři

Kontroll

Revízori

Thriller / Komedie / Mysteriózní / Drama

Maďarsko, 2003, 105 min

Snad první maďarský film, který jsem viděla, a hned takové příjemné překvapení. Film nabízí především parádně temnou atmosféru, spoustu psychologie (frustrace, deprese, agrese, zhroucení), k tomu náhled do sociologie (revizoři jsou prezentováni jako vystresovaní nebo vygumovaní looseři ze dna společnosti), nějaká ta hromada nenásilné filozofie o životě, okořeněno množstvím tajemství, nechybí napětí ani černý humor, vše je korunováno náznaky surreálna. Přiznávám - nepochopila jsem na 100%, zda se na konci hlavní hrdina utkal se svým temným já, nebo v metru řádil nějaký jiný vrah. Snad to bylo záměrem filmařů, ponechat rozhodnutí na úvaze diváka. Každopádně jde o film, co zůstane v hlavě a snad i donutí několik cestujících, aby s revizory jednali tolerantněji :-) 85%(19.1.2009)

Jen ten konec byl prachsprostě obyčejný.(21.9.2009)

Mysteriózní thriller z prostředí metra, které je nerozeznatelné od pražského. Atmosféra opuštěných stanic je navozena perfektně a k tomu je přítomna i řádná dávka humoru. O to více zamrzí, že v závěru to celé vyzní poněkud do ztracena a ač měli tvůrci evidentně za vzor Lynche, tak jeho filmům svým "mystičnem" ani zdaleka nepřiblížili. Přesto se nelze nijak podivovat nad tím, že Revizoři pomalu (ale zato jistě) získávají status kultovního počinu. Až čas ukáže zda zaslouženě.(29.1.2005)

Tak perfektní celovečerní debut, jakým jsou Revizoři, může Antalovi závidět každý začínající filmař. Působivé vyprávění je podtrhnuto výbornou hudební složkou. Ale jak píše Mononoke., jedině člověk, který někdy použil budapešťské metro plně docení atmosféru tohoto filmu:)(28.7.2010)

Podarený maďarský film s perfektnými hercami. Dej je tak šialene zvláštny, že sa to na prvýkrát ani nedá pochopiť. (A prezradím Vám malé tajomstvo: ani na desiaty krát, pretože nie je ČO pochopiť :)(9.12.2006)