Poslední film W. J. Hase. Způsobem zpracování ne nepodobným Jirešově VALERII A TÝDNU DIVŮ se v něm traktuje téma přechodu nevinného mladého člověka do tajemstvím opředené dospělosti. K tomu, aby ji nabyl, musí sirotek Baltazar projít řadou magicky zabarvených životních zkoušek, přičemž je celý jeho příběh rámován středověkými kulisami a fantastickými scénami zjevování se jeho zemřelé rodiny. (garmon)

garmon

Byl jsem Hrdinskými protivenstvími B. K. fascinován jako dítě - běžely na počátku 90. let na OK3. Po skoro dvaceti letech jsem si je díky rapidshare připomněl a bohužel musím konstatovat posun od okouzlení. Patrně za to může i střízlivější pohled dospělce, ale na filmu lze mnohdy vidět, co dělá s tvůrci věk - nápady jsou šablonovitější, morálka předpokládatelnější, "záhady" průhlednější. Poslední Hasův film je navíc mnohdy co se triků a výpravy týče láce (asi aby zbylo na honorář pro Lonsdalea a Rivu - m.j. velmi vtipnou ve své scéně) - a to i v porovnání se staršími jeho filmy, třeba Sanatoriem. Naprosto zarážející bylo použití stejného studia pro dvě různá místa - umělý břečťan a kašírovaná středověká zahrada s gotickou hláskou na horizontu. Škoda. ()