O myších a lidech

Scénografie:

David Gropman

Kostýmy:

Shay Cunliffe

Knížku O myších a lidech jsem nečetl, takže nemůžu porovnávat s filmem. Nicméně to, co se odehrávalo ve filmu, by se dalo odvyprávět tak za 2 minuty a tady to bylo roztahaný skoro na 2 hodiny. Přišlo mi to zbytečně zdlouhavý a nudný. Postavy spolu vedou různý řeči na téma budoucnost, který se opakujou pořád dokola, občas se dozvíme i něco z minulosti, ale všechno je to takový o ničem. Navíc značná část filmu se odhrává někde na poli při sklizni obilí, což je pro mě dost nezajímavý téma. Samotnej konec mi pak přišel zase až moc rychlej. Jinak Gary Sinise odved dobrou práci (jak je u něj zvykem), stejně tak i John Malkovich (i když tim svym nesrozumitelnym blábolenim mi chvílema lez na nervy). Ostatní mi tam přišli spíš jen tak nějak do počtu. Pro mě je to spíš průměrnej film, takže umístění v TOP 200 mě trochu překvapuje. Jinak je zvláštní, jak Malkovich vypadá ve filmu obrovskej. Přitom ve skutečnosti měří údajně asi 183 cm.(30.5.2007)

Je důležité si uvědomit, že Sinise je dost citlivý člověk. Vykreslil brilantně nenápadný, leč velmi silný vztah mezi oběma muži a vše šikovně zabalil do drsné doby po hospodářské revoluci, kdy bylo v oblastech drsné americké přirody a velkých maloměst tisíc chudých na jednojo bohatého a o podřadné práce byly bitvy věru nevídané. I přes fakt, že je film kvalitně odvedené řemeslo se silným společenským přesahem, je to jednoduchoučká osnova o jednom chudáčkovi s dobrým srdcem. Herecký výkon je brilantní, za srdce chytne - ale to je taky zároveň jediné, na co tvůrci spoléhali. Upřímné ? Ano. Tak upřímné, že si vetšina diváků ani neuvědomí, že Sinise jel na jistotu...(17.5.2008)

Přesně převedená kniha na plátno, stránka po stránce. Což možná ani nebylo nutné, pár scén by se dalo klidně oželet. Největší devízou filmu jsou vynikající herci. Malkoviche bych si do role Lennieho nikdy nepředstavila, ale hodil se pro ni skvěle. Velmi lidský příběh s nezapomenutelným koncem.(23.7.2009)

Tak toto není vůbec špatně natočené drama, které vypráví příběh o dvojici přátel George Miltona a Lennie Smalla, kteří musí neustále putovat od farmy k farmě aby si vydělali peníze na živobytí. Není to však vůbec snadné, jelikož Lennie Small má na každé farmě problémy se ženskýma. Tím pádem musí spolu vždy utíkat a na samotné živobytí moc peněz nezbývá, natož na jejich společný sen - mít vlastní statek, kde bude Lennie chovat králíky. [7,5/10](18.4.2009)

Výborné převedení Steinbeckova díla do filmové podoby. Malkovich by za Lennieho zasloužil Oscara.(19.1.2008)