O myších a lidech

Scénografie:

David Gropman

Kostýmy:

Shay Cunliffe

Knížku O myších a lidech jsem nečetl, takže nemůžu porovnávat s filmem. Nicméně to, co se odehrávalo ve filmu, by se dalo odvyprávět tak za 2 minuty a tady to bylo roztahaný skoro na 2 hodiny. Přišlo mi to zbytečně zdlouhavý a nudný. Postavy spolu vedou různý řeči na téma budoucnost, který se opakujou pořád dokola, občas se dozvíme i něco z minulosti, ale všechno je to takový o ničem. Navíc značná část filmu se odhrává někde na poli při sklizni obilí, což je pro mě dost nezajímavý téma. Samotnej konec mi pak přišel zase až moc rychlej. Jinak Gary Sinise odved dobrou práci (jak je u něj zvykem), stejně tak i John Malkovich (i když tim svym nesrozumitelnym blábolenim mi chvílema lez na nervy). Ostatní mi tam přišli spíš jen tak nějak do počtu. Pro mě je to spíš průměrnej film, takže umístění v TOP 200 mě trochu překvapuje. Jinak je zvláštní, jak Malkovich vypadá ve filmu obrovskej. Přitom ve skutečnosti měří údajně asi 183 cm.(30.5.2007)

Výborné převedení Steinbeckova díla do filmové podoby. Malkovich by za Lennieho zasloužil Oscara.(19.1.2008)

Dala jsem si takový malý maraton: nejdříve jsem si přečetla knihu a potom jsem si hned pustila film. Hodnocení knihy by bylo zhruba takové, že muka při čtení tří čtvrtin hodně se opakujícího textu vyvážil bezchybně hořký a krutý konec. To se o filmu říct nedá. Perfektně obsazení herci (díky bohu za to, že Lennieho nehrála nějaká opravdová beztvará trubka, ale charismatický ďábelský Vicomt + Gary Sinise je muž s nejsmutnějšíma očima na Divokém Západě) mě udržují v pozorném stavu po celou dobu a díky nim místa, která byla v knize pro mě méně snesitelná, fungují perfektně. Ta formulka s hořkým a krutým koncem platí i zde. Jeden z nejlepších převodů knihy na plátno, jaký jsem kdy viděla, to můžu říct s klidným svědomím. Tak proč mé hodnocení není stoprocentní? Inu, protože jsem to já, kdo hodnotí.(30.4.2009)

Vždycky jsem si plánoval jak si před filmem přečtu knihu, nevyšlo to.(2.7.2011)

Je důležité si uvědomit, že Sinise je dost citlivý člověk. Vykreslil brilantně nenápadný, leč velmi silný vztah mezi oběma muži a vše šikovně zabalil do drsné doby po hospodářské revoluci, kdy bylo v oblastech drsné americké přirody a velkých maloměst tisíc chudých na jednojo bohatého a o podřadné práce byly bitvy věru nevídané. I přes fakt, že je film kvalitně odvedené řemeslo se silným společenským přesahem, je to jednoduchoučká osnova o jednom chudáčkovi s dobrým srdcem. Herecký výkon je brilantní, za srdce chytne - ale to je taky zároveň jediné, na co tvůrci spoléhali. Upřímné ? Ano. Tak upřímné, že si vetšina diváků ani neuvědomí, že Sinise jel na jistotu...(17.5.2008)

• - Dívku v červených šatech běžící na začátku filmu hrála Moira Harris, manželka Garyho Sinise. (venus)

• - Narážka na snímek O myších a lidech se objevila v Přátelích. Když Joey hýčká jejich nové kuře, Chandler řekne: "Klídek, Lenny!" (venus)

• - Jedná se již o třetí adaptaci stejnojmenného románu od Johna Steinbecka. (Terva)