poster

O myších a lidech

 • USA

  Of Mice and Men

 • slovenský

  O myšiach a ľuďoch

Drama

USA, 1992, 115 min

Režie:

Gary Sinise

Předloha:

John Steinbeck (kniha)

Scénář:

Horton Foote

Hudba:

Mark Isham

Producenti:

Russell Smith

Scénografie:

David Gropman

Kostýmy:

Shay Cunliffe
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Kaka
  ***

  Je důležité si uvědomit, že Sinise je dost citlivý člověk. Vykreslil brilantně nenápadný, leč velmi silný vztah mezi oběma muži a vše šikovně zabalil do drsné doby po hospodářské revoluci, kdy bylo v oblastech drsné americké přirody a velkých maloměst tisíc chudých na jednojo bohatého a o podřadné práce byly bitvy věru nevídané. I přes fakt, že je film kvalitně odvedené řemeslo se silným společenským přesahem, je to jednoduchoučká osnova o jednom chudáčkovi s dobrým srdcem. Herecký výkon je brilantní, za srdce chytne - ale to je taky zároveň jediné, na co tvůrci spoléhali. Upřímné ? Ano. Tak upřímné, že si vetšina diváků ani neuvědomí, že Sinise jel na jistotu...(17.5.2008)

 • Aluska88
  ****

  O myších a lidech jsem prvně viděla před léty, jako divadelní inscenaci Zlínského divadla a velmi na mě zapůsobila. Snímek, který režíroval Gary Sinise nezůstává se svými kvalitami pozadu a přináší příběh stejně silný, jako byl ten, který jsem viděla v divadle. Možná jen ten závěr jsem čekala více emotivnější, v divadelním provedení měla ona osudná scéna mnohem delšího trvání, a když člověk nevěděl, co se vlastně stane, nebo nestane, byl její dopad mnohem větší. Jak kvůli délce scény, tak kvůli tomu, co divák viděl a samotný Lennie ne. Ve filmu mi tento zvrat přišel zbytečně rychlý, jakoby useklý, takže pro mě osobně nevyzněl natolik silně. Ale možná to tak mělo být a bylo to vlastně správně. Nač zbytečně oddalovat to, k čemu se člověk chystá a ví, že je to vlastně neodvratné, ač mu to způsobuje muka. Takže z tohoto pohledu to bylo vlastně rychlé řešení. Nebudu celkově srovnávat divadlo a film, obojí pro mě má svoje vysoké kvality, i co se týče obsazení herců. Krutý je osud k člověku...(12.4.2015)

 • Vodnářka
  **

  Příběh je výborný, ovšem zpracování typu "každí věta z knížky musí do filmu" mi přišlo strašně nudné. Zvlášť, když znáte děj knížky a výborné Steinbeckovo vystižení situací. To pak jenom počítáte, kolik scén ještě zbývá do konce...(27.10.2009)

 • LiVentura
  ****

  Velmi dojemný příběh v hrozivé době, kterou mohly zlehčit jen úzké přátelské vztahy v komunitách plných bídy..(31.7.2014)

 • Jara.Cimrman.jr
  ***

  Dramata se sympaticky retardovanými jedinci obvykle bez potíží získávají oblibu u odborné obce, ale mé cynické JÁ málokdy přesvědčí o své výjimečnosti. A ani tato Steinbeckova klasika mne nedokázala přivést do extáze, přestože mi nabídla nekonečně rozvleklý příběh. Chyba je samozřejmě ve mně, protože já naivně očekávám i od psychologického dramatu jistou porci zábavného odlehčení, ale tu mi seriózní dramata nečestně a nesportovně upírají.(28.11.2013)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace