Ripleyho hra

Ripley's Game

Drama / Thriller

Velká Británie / Itálie / USA, 2002, 110 min

Artový thriller -- má někdo zájem? Tady jeden je. A v něm metodický ďábel bez emocí a bez skrupulí, zato nikoli bez charismatu či uměleckého vkusu. Řezničina, řezničina, práce jako každá jiná. Talentovaných adeptů je na světě víc, než by se zdálo? Snad. A čtenář mezi diváky si řekne: jedna z postav se jmenovala Trevani. Není tu kromě Highsmithové i jiný inspirátor? Trevanian třeba? Nikoaj Hel, protagonista práskaného románu Šibumi, jako by stárnoucímu Ripleymu z oka vypadl. Vlastně naopak. PS. Doufám, že POMO od dob svého komentáře L.P.05 už trochu vyzrál. "Film bez myšlienky"? Uff. Chucpe.(6.11.2011)

Slabé 4* a velmi přeceňovaný film, od které jsem čekal opravdu více než jsem dostal. Do nebe vynášený John Malkovich je větší slizoun než byl Matt Damon, který když se stal někým jiným, opravdu jste to viděli a nejen o tom všichni ve filmu mluvili. Malkovichův Ripley je jiný. Není to klasická osoba, co se převlékne a chová se jinak a je jiným člověkem, je to postava bez citů a emocí, která jedna racionálně a chladně v každém okamžiku a podle toho také snímek vypadá. Chladně a odtažitě. Nezahřeje vás ani mladička Lena Headey, ale určitě potěší velmi dobrý Ray Whinstone. Snímek vypadá moc pěkné, celý je zajímavě natočený s klidem a rozvahou a několika velmi pěkně vymyšlenými scénami a zbytek? Zbytek je jen příběh o člověku bez výčitek, který jednoho dne nedokáže hru, kterou započal ukončit podle svých představ a musí obětovat více než sám čekal.(5.11.2008)

TOM RIPLEY v koži JOHNa MALKOVICHa alebo naopak.Rozpačito vlažná snímka na jej začiatku sa postupom minút mení na nebezpečnú hru (ale stále slabšou ako jeho príbuzný predchodca),ktorá vykresľuje muža-obyč.otca rodiny lapeného do siete a zahnaného do slepej uličky,z ktorej niet úniku.Pretože odmietnuť 2 ,,fušku" sa nevypláca.Postava TOMa RIPLEYho sa tu prezentuje ako charakterná,ochotná až ľudsky úslužná.A toto mi nevyhovuje.No vie byť svojím spôsobom inteligentnou snímkou v tom v čom treba a zaslúži si Vašu pozornosť.Rozhodne z nej neohlúpnete.(30.10.2014)

• Markussis

Tento film má jeden velký problém. Je to především chabý a hloupoučký scénář, který je ještě navíc plný nelogičností a velikánských mezer. Dnes je trendy název Thriller, ale pokud to má nějak vypadat, tak by to chtělo také nějaký pořádný děj a především pořádnou zápletku, následnou gradaci a pořádné vyvrcholení, abych tomu mohl vůbec uvěřit. Možná i inspirace od starých dobrých kriminálek by v tomto smyslu nebyla na škodu, co říkáte? Na to je ovšem film tohoto typu příliš arogantní, což je mi velmi nesympatické. Film má samozřejmě i momenty, ve kterých se objevují zajímavé, sympatické myšlenky. John Malkovich jako starý Tom Ripley určitě je zajímavá alternativa, ovšem v celkovém kontextu děje jeho chování a působnost na diváka vyznívají spíše malicherně , než aby právě divák měl pocit nějaké hloubky Tomova charakteru vyplývajícího z jeho počínání. Námět tohoto filmu byl v každém případě skvělý nápad-oživit po letech tuto postavu a vdechnout jí tedy alespoň filmové pokračování. Bohužel tomuto se doopravdy říká promarněná příležitost, byť začátek vypadal docela slibně. Johne Malkovichi alias Tome Ripley, co by tomu řekl asi tak Philip? Chtělo by to větší odvaz a daleko větší psychologické sado maso. Jinak se prosím na plátně s touto tuctovostí už raději neobjevuj. Tohle postrádá smysl.(7.7.2011)

Nejpovedenější díl z volné série o Tomu Ripleyovi, který pozvedl především Malkovichův skvělý výkon.(5.11.2011)