Purpurový vrch

Crimson Peak

Purpurový vrch

Horor / Fantasy / Drama

USA / Kanada, 2015, 119 min

Gotická romanca, z ktorej doslova srší autorská iskra. Vizuálny mág Guillermo del Toro mi tentoraz viac než ulahodil. Morbídne romantická poetika filmových obrázkov a lá Tim Burton ma totiž nikdy neprestane okúzľovať. Som rada, že aj v dnešnej dobe majú režiséri potrebný cit pre výpravné dobové horory, z ktorých na vás dýcha nenapodobiteľná atmosféra viktoriánskej éry. Keby del Toro ešte viac zapracoval na scenári, postavy a vzťahy medzi nimi psychologicky vycibril, neváhala by som nad plným hodnotením. Del Toro povýšil vizuálne majstrovstvo nad scenár, čo sa mu však ťažko vyčíta, keďže rozprávkovo-magický, úžasne temný zámok s poletujúcim lístím či celková štylizácia a dekorácia scén ma maximálne ohromili. Rovnako aj perfektné herecké výkony úzkostlivého Toma Hiddlestona a démonickej Jessicy Chastain. Prosím si viac takýchto hororov :)(11.11.2015)

Crimson Peak má mraky chyb a působí na mě jako by to celé Del Tora moc nebavilo - možná díky naprosté tvůrčí svobodě chyběl na režiséra trochu tlak. I tak je to film, který se zaryje pod kůži a chvílemi vyloženě pekelně zlý. Za tyhle skoky mezi omalovánkovou nudou a brutálním psycho terorem tleskám.(21.10.2015)

Že Guillermo tentoraz neostal iba pri produkcii sa dá chápať iba tak, že potreboval dva honoráre. Námetovo tuctová a neoriginálna vec, hodná sotva 90-minútovej stopáže. Navyše v nej nefunguje napätie a wao efekt sa snaží vytvárať spiatočníckymi chytákmi. Výprava ale fakt krásna, obsadenie super a občasná krvavosť uspokojivá. Potenciál "twisted romance”, ktorá sa z toho vyklube, ponúkal viac možností. Len by Guillermo nesmel chcieť vyhovieť širokému publiku a musel by zahrať na úchylnejšiu strunu. Škoda, že sa stvoriteľ tak osobitých a kúzelných filmových svetov zahadzuje s týmto.(18.10.2015)

// Distribútor: Universal // Počet premietajúcich kín v USA: 2,991 // Otvárací Víkend v USA: $13,143,310 //(16.12.2015)

Na Crimson peak som sa tešil, keďže vlastne ani nepripadalo do úvahy, že by ma mohol sklamať, Guillermo del Toro mal pri takejto látke moju plnú dôveru a tú našťastie nesklamal. Keby som ale očakával štandardný horor, bol by som určite sklamaný, keďže po tejto stránke tu vlastne nie je o čo stáť. Atmosféra tu síce je, ale v odlišnom štýle, napätie mi prišlo zanedbateľné, samotní duchovia sú vizuálne zaujímaví a aj pomerne originálni, ale úplne neškodí, slúžia len ako občasná kulisa, takže sa z nich ani nedá pociťovať nejaký rešpekt a aj tých drsnejších momentov je minimum. Ale o štandardný horor sa tu ani nikto nesnažil, takže s tým nemám ani najmenší problém. Dejovo sa síce nejedná o nič originálne, ale aj tak mi to prišlo nadmieru zaujímavé a veľmi dobre zvládnuté, dokonca ešte tá prvá, pre potreby žánru menej dôležitá polovica si ma získala ešte o trochu viac. Je dramatickejšie ladená, rieši sa tu zaujímavá romantická línia, vzťah s otcom, vyrovnávanie sa s minulosťou a podobne. Ale aj následne je rozhodne na čo pozerať, nájdu sa tu viaceré tajomstvá a ich odhaľovanie, pričom ani v tomto nič výraznejšie neprekvapí, ale pozerá sa na to aj tak viac, než dobre. Poteší celé to gotické prevedenie, všetky dôležité postavy sú zaujímavé, rovnako aj vzťahy medzi nimi a navyše potešia kvalitné dialógy, vďaka ktorým si predsa len postavy obľúbim podstatne viac. A ešte k tomu, keď je tvorené takýmto obsadením, hlavne moja veľká obľúbenkyňa Mia Wasikowska, Tom Hiddleston, ale aj Jessica Chastain, ktorá sa mi síce pre takúto postavu nehodila, v iných filmoch mi prišla typovo lepšie obsadená, ale aj tak ma bavila. Guillermo del Toro tiež v ničom nesklamal, vizuálna stránka je prvotriedna, rovnako aj ten gotický štýl, k tomu pekné kostýmy a interiéry. Jedine ma trochu mrzí, že sa to viac neodohrávalo v exteriéroch, aby to bolo trochu pestrejšie, priestor tu na to bol, ale to je skôr len detail. A určite musím pochváliť aj rozhodnutie pre eRko, ktoré síce v tomto filme ani nebolo až tak využité, bez neho by to fungovalo prakticky rovnako, ale už len takéto rozhodnutie pre kinofilm v dnešnej dobe má u mňa veľký rešpekt. Takže ja som dosť spokojný, dostal som presne to, čo som od toho očakával a aj chcel, veľmi dobre zvládnuté hororovo ladené gotické fantasy. 76%(20.12.2015)