Purpurový vrch

Crimson Peak

Purpurový vrch

Horor / Fantasy / Drama

USA / Kanada, 2015, 119 min

Viktoriánsko-gotická hororová romance s nádherným, děsivým barákem, který se však rozpadá, zatéká sem a obrovskou dírou ve střeše tam padá sníh, déšť, listí a jiné smetí, takže se člověk jenom diví, že pořád nevytírali podlahu. Já bych tam asi zmrzla, že jim nebyla kosa, co?:) Obsazení výborné, u Toma Hiddlestona jsem si říkala, že pokud by měl někdo ztvárnit hraběte Draculu, tak buď on, nebo Benedict Cumberbatch. Mia Wasikowska představuje panenskou čistotu a naivitu, a Jessica Chastain, ač ji moc nemusím coby herečku, se mi zde líbila a jsem překvapena, jak dobře zvládla britský přízvuk. Snímek dokáže pracovat s atmosférou, ale není tak hustá a tíživá, ani tak děsivá a hrůzostrašná jako dokázala být třeba Žena v černém. Snad jediná "díra", kterou tento snímek má, je však tak velká, jako ta obrovská střešní díra. Ta CGI strašidýlka měla být jako děsivá? Měla jsem pocit, že i strašidla z kresleného seriálu Tales from the Cryptkeeper, který kdysi běžel na Supermaxu, byla hrozivější a bála jsem se jich víc, než těchto laciných a spíše rozpaky vzbuzujících "duchů." Když pominu tento nedostatek, funguje Crimson Peak docela spolehlivě po všech stránkách. I když je fakt, že na tak velkém prostoru chátrajícího domu se dala vytvořit mnohem hustější a strašidelnější atmosféra. Nádherný vizuál celého snímku však také vykoná svou práci.(24.1.2016)

• choze

Epická výprava, digitální duchové, nějaká ta brutalitka a z dálky průhledný scénář. Čekal jsem, co se z toho vyklube a ono se z toho vyklubalo přesně to, jako co se to celou dobu tvářilo. Wow.(29.12.2015)

Guillermo je vizionář, kurevsky oukej filmař, ví jaký namět sežrát a ví koho do snímku oslovit. No a vychádza mu to. Tyhle kostýmovky ja proste musím. Parádička, za adekvátní hodnotenie. Díky EvX.(1.3.2016)

Dnešní den byl šedivý a noc bez hvězd, jen odkudsi z dáli houkal puštík. Na mystický horor večer jak vyšitý :-) Pravda, kdesi v koutku z toho v zákoutí duše běhá mráz po zádech, ale ten jsem rychle o půlnoci vytěsnil sklenkou svařáku na odbourání stresu. Na to, že horory moc nevyhledávám, to bylo potěšitelné zhlédnutí.(16.12.2015)

Tááák jo, tohle byl hodně zvláštní kinozážitek, protože klasickej horor (díky bohům!) to není, romantický doják také ne, thriller (obzvlášť kdyby tam nebyli duchové, což by po pravdě příběhu moc nevadilo). Sama o sobě je tahle kombinace fajn, problém je ale v tom, jak je dávkovaná, ona určitá potemnělá romance totiž v první polovině hraje jasnej prim a přitom rozhodně není nějak zásadně úžasná, což v kombinaci s časovou rozplizlostí prvního aktu působí místy poněkud nedobře. Pak se zjeví sám ctěný Purpurový vrch a s ním hororové prvky, které jsou sice vizuálně skvělé, ale... Už dlouho jsem se v kině tak nesmál (ok, já jsem hrozná bestie co se takhle tlemí často, ale tady se ke mě přidával celý sál), ano, lekačky jsou nefunkční, respektive fungují trochu jinak, ale přesně to dodávalo zbytku úžasnou atmosféru, která sice nebyla temná a tísnivá, ale spíš hravě dobrodružná, ale zároveň jasně se vymezující pro dospělého diváka. Jinak Hiddleston s Hunnamem velmi fajn, zbytek ansáblu méně, ale pořád dobře. Celkový dojem je hrozně rozpačitý, takže to bude za obligátní a trochu zbabělé průměrné tři. PS: jak se staví trpasličí společnost k lgbt komunitě, za předpokladu, že jsou trpaslíci a trpaslice vizuálně a společensky nerozeznatelní? (2.11.2015)