Purpurový vrch

Crimson Peak

Purpurový vrch

Horor / Fantasy / Drama

USA / Kanada, 2015, 119 min

Po dlouhé době (poprvé od Insidious) jsem se během filmu skutečně BÁL, což je zážitek, který má pro mne nevyčíslitelnou hodnotu a jehož se mi v posledních letech dostává zcela výhradně pouze díky počítačovým hrám. Del Torovým životním posláním by nemělo být nic jiného než natočit pokud možno co nejvíce Lovecraftových povídek, nejlépe jako štědrým rozpočtem oplývající seriál z dílny HBO.(1.2.2016)

Celou dobu jsem čekal na nějaké brilantní osvětlení, proč si del Toro z tuny projektů vybral zrovna tenhle. A bohužel nepřišlo. Purpurový vrch v jádru není vůbec špatný film - všechno tu vypadá nádherně a všichni hrají do puntíku to, co se od nich čeká. To ale zároveň znamená, že příběh svátečního hororového diváka jako jsem já (natož pravověrné fanoušky) vůbec v ničem nepřekvapí. Všechno se tu děje přesně podle zajeté šablony a vždycky dlouho dopředu víte, co se zhruba stane a jaká odhalení se chystají. Vyhlížení strhující nadstavby je tak bolestivě marné, a pokud nepřistoupíte na to, že si del Toro točí zcela klasickou duchařinu hlavně pro sebe, budete se v kině docela ošívat. Jak říkám, Purpurový vrch je přesně tou vypulírovanou žánrovkou, kterou očividně být měl. Jako by del Toro remakeoval svůj nejoblíbenější film z padesátých let a vůbec nic na něm nezměnil. Já jsem ale naivně čekal, že se pokusí jít o krok dál, takže jsem byl spíš trochu zklamaný než spokojený. Někdy se holt vyplácí držet očekávání na uzdě. Aspoň tak člověk nehledá něco, co zřejmě nikdy nebylo na meníčku. (6/10)(13.10.2015)

Mojí přízeň si Guillermo del Toro získal hlavně jeho Faunovým labyrintem, jež považuji, i po zhlédnutí Purpurového vrchu za to nejlepší z jeho filmografie. Purpurový vrch se vine v duchu gotického hororu, což se v záplavě novodobých hororů velice cení. Po vizuální stránce nám tedy kostyméři a maskéři předvedli úžasný koncept gotiky a bylo by hodně troufalé od Americké filmové akademie, kdyby tento snímek minimálně nenominovali na ocenění za technickou část filmu. Scénář místy bohužel pokulhával, hlavně zpočátku, kde byl malinko zdlouhavější a únavnější rozjezd, při kterém mohl i prostý laik předpovědět pointu, která najde v samotném závěru rozuzlení, ale díky del Torovému talentu v oblasti režírování a vnesení trocha mystiky byl výsledek krásnou hororově gotickou podívanou. ___ (Cinestar, Hradec Králové)(8.11.2015)

• - Do hlavnej mužskej úlohy bol pôvodne obsadený Benedict Cumberbatch, ale filmovanie opustil kvôli nezverejneným dôvodom. Len 72 hodín po tom ho nahradil Tom Hiddleston. (willy1)

• - Tom Hiddleston požádal Benedicta Cumberbatche o požehnání, před tím, než přijal roli Thomase Sharpa, kterou měl původně hrát Cumberbatch. Ten se k obsazení Toma Hiddlestona vyjádřil slovem: "Amazing!" a požehnání svému dlouholetému kamarádovi dal. (st.bitch)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 3. (Stanley619)