Purpurový vrch

Purpurový vrch

Crimson Peak

Horor / Fantasy / Drama

USA / Kanada, 2015, 119 min

Pacific Rim představil destruující akci, která se rychle okouká, emoce, které jsou nefunkční a dialogy, které zase plytké, Hobitem si to pak u mě Guillermo del Toro rozhodně nevylízal (ač se podílel jen na scénáři). Nyní přichází s kusem, který se chtěl vydrápat alespoň tam, kam fantazijní Faunův labyrint. Nevyšlo to. Tenhle Mexičan udělal další chybný krok (netuším, proč si vybral tak přízemní, konzervativní a neoriginální látku), respektive je absolutně věrný žánrovým klasikám. Takže buď přistoupíme na gotickou romanci, nebo půjdeme o dům dál. Jedna naivka tu totiž na konci 19. století zjistí, že její milý tají něco děsivého. Jenže ve viktoriánském sídle stojí proti odhalení tajemství duchové i manželova sestra. Del Tora nad vodou drží cit pro výtvarnou extravaganci, sráží ho naopak spousta utahaných scén a předlouhá stopáž. Chápu, že nechtěl být poplatný mladému znuděnému diváctvu, jenže když mi toho kromě výpravy, několika nápadů a charismatického Toma Hiddlestona s tajemstvím moc nezůstalo, je něco špatně. Na jeho pravidla hry jsem tak ani já nepřistoupil. Moje smůla.(1.12.2015)

Všichni kolem mi povídali "nečum na to, je to blbý a divný", takže jsem si film při první příležitosti pořídil a... děkuju vám kamarádi, že jste mi nahlodali naděje, jelikož se mi Crimson Peak líbil možná právě proto, že jsem nečekal vůbec nic. Strašidelnosti je minimum - zdejších CGI bubáků bych se bál možná ve svých deseti, navíc jsou ve filmu de facto zbyteční. Stórka o záhadných sourozencích a jejich obřím sídle se mi ovšem zamlouvala - je skvěle obsazená, solidně zpracovaná a ACH, ten vizuál! Nákladný viktoriánský horor tu není a nebude každou chvíli a jsem rád, že něco podobného můžu občas vidět. 7/10(17.12.2015)

Zajímavý námět, dobré herecké obsazení, děsivá atmosféra Purpurového vrchu. Čekala jsem to o něco horrorovější a více "lekacích" scén, ale nestěžuju si. Ani jedna postava mi teda sice nebyla nějak zvlášť sympatická, ale jinak se mi to vlastně docela líbilo. Možná ten konec a celé vyústění příběhu by se dalo zpracovat jinak (a možná i lépe). Pro mě je to tak na pomezí 3* a 4*...tak zatím nadhodnocuju.(19.10.2015)

║Rozpočet: je mi šumák kolik milionů║Tržby USA: jsou mi ukradený, protože jsem to nefinancoval║Tržby celosvětově: jsou mi putna, poněvadž do kina zajdu tak či onak▐ Tržby za prodej Blu-ray v USA //počet prodaných kusů: je mi vlastně taky u prdele, ale aspoň o to budu mít delší, i když nic neříkající komentář ║Příběhově sice nic objevného a zápletka se dá během úvodní půlhodinky úspěšně odhadnout, ale ten vizuál bere opravdu dech; všechny ty barvičky, vymazlené záběry a interiéry rozpadající se barabizny - to je zkrátka úžasná přehlídka umění a lásky ke staromilskému gotickému hororu. Místy celkem drsné, na druhou stranu jde hlavně o romantiku a drama, duchové jsou tu odsunutí až na vedlejší kolej. Škoda. Viděl v kině: 65%(8.11.2015)

Rozpočet $55miliónovTržby USA $31,090,320Tržby Celosvetovo $74,048,222Tržby za predaj Blu-ray v USA //počet predaných kusov Tržby za predaj DVD v USA //počet predaných kusov ║ Guillermo del Toro vie nájsť ten správny podmaz pre dobovú atmosféru a šikovné lakačky, dobré napätie, herci ozdobou /videl v kine: 70%/(21.10.2015)

• - Guillermo Del Toro sa vyjadril, že je pre neho tento film veľmi osobný a inšpiráciou preňho boli staré gothické romány ako "Jane Eyre" či "Rebecca". (Steny94)

• - Film pochválil mistr hororu Stephen King. (Fredy)

• - V slovnej prestrelke Edith s pani McMichaelovou sa nachádzajú odkazy na dve klasické spisovateľky, Jane Austen (Pýcha a predsudok) a Mary Shelley (Frankenstein). (Kadas97)