Purpurový vrch

Crimson Peak

Purpurový vrch

Horor / Fantasy / Drama

USA / Kanada, 2015, 119 min

Na Crimson peak som sa tešil, keďže vlastne ani nepripadalo do úvahy, že by ma mohol sklamať, Guillermo del Toro mal pri takejto látke moju plnú dôveru a tú našťastie nesklamal. Keby som ale očakával štandardný horor, bol by som určite sklamaný, keďže po tejto stránke tu vlastne nie je o čo stáť. Atmosféra tu síce je, ale v odlišnom štýle, napätie mi prišlo zanedbateľné, samotní duchovia sú vizuálne zaujímaví a aj pomerne originálni, ale úplne neškodí, slúžia len ako občasná kulisa, takže sa z nich ani nedá pociťovať nejaký rešpekt a aj tých drsnejších momentov je minimum. Ale o štandardný horor sa tu ani nikto nesnažil, takže s tým nemám ani najmenší problém. Dejovo sa síce nejedná o nič originálne, ale aj tak mi to prišlo nadmieru zaujímavé a veľmi dobre zvládnuté, dokonca ešte tá prvá, pre potreby žánru menej dôležitá polovica si ma získala ešte o trochu viac. Je dramatickejšie ladená, rieši sa tu zaujímavá romantická línia, vzťah s otcom, vyrovnávanie sa s minulosťou a podobne. Ale aj následne je rozhodne na čo pozerať, nájdu sa tu viaceré tajomstvá a ich odhaľovanie, pričom ani v tomto nič výraznejšie neprekvapí, ale pozerá sa na to aj tak viac, než dobre. Poteší celé to gotické prevedenie, všetky dôležité postavy sú zaujímavé, rovnako aj vzťahy medzi nimi a navyše potešia kvalitné dialógy, vďaka ktorým si predsa len postavy obľúbim podstatne viac. A ešte k tomu, keď je tvorené takýmto obsadením, hlavne moja veľká obľúbenkyňa Mia Wasikowska, Tom Hiddleston, ale aj Jessica Chastain, ktorá sa mi síce pre takúto postavu nehodila, v iných filmoch mi prišla typovo lepšie obsadená, ale aj tak ma bavila. Guillermo del Toro tiež v ničom nesklamal, vizuálna stránka je prvotriedna, rovnako aj ten gotický štýl, k tomu pekné kostýmy a interiéry. Jedine ma trochu mrzí, že sa to viac neodohrávalo v exteriéroch, aby to bolo trochu pestrejšie, priestor tu na to bol, ale to je skôr len detail. A určite musím pochváliť aj rozhodnutie pre eRko, ktoré síce v tomto filme ani nebolo až tak využité, bez neho by to fungovalo prakticky rovnako, ale už len takéto rozhodnutie pre kinofilm v dnešnej dobe má u mňa veľký rešpekt. Takže ja som dosť spokojný, dostal som presne to, čo som od toho očakával a aj chcel, veľmi dobre zvládnuté hororovo ladené gotické fantasy. 76%(20.12.2015)

Těžký tohle hodnotit, protože je to na jednu stranu velice originální díky své gotické atmosféře, skvěle vypadajícím duchům a kostýmům. Na druhou stranu to je především zbytečně dlouhý, slabší příběh, který má hodně nudnějších pasážích, kde se moc mluví a málo děje, hlavně ze začátku.(28.5.2016)

Měl jsem obavy, protože del Tora považuju obecně za docela přeceňovaného režiséra, ale nakonec mi Crimson Peak svou výtvarnou stylizací i přes nepříliš objevnej příběh suprově sedl a mám jej v hodnocení skoro na plnou palbu. Investované peníze na filmu fakt jsou vidět. Myslím si, že protože v současnosti nevzniká moc opravdu velkých a výpravných hororů, nemůžeme si ani dovolit házet Crimson Peak do průměru. Herecké obsazení lahůdkové, po čase zas herci v žánrovém filmu opravdu hrají. Pro mě poctivej gotickej horor v nejlepším slova smyslu a do TOP 10 za mě letos stoprocetně půjde.(16.10.2015)

Celou dobu jsem čekal na nějaké brilantní osvětlení, proč si del Toro z tuny projektů vybral zrovna tenhle. A bohužel nepřišlo. Purpurový vrch v jádru není vůbec špatný film - všechno tu vypadá nádherně a všichni hrají do puntíku to, co se od nich čeká. To ale zároveň znamená, že příběh svátečního hororového diváka jako jsem já (natož pravověrné fanoušky) vůbec v ničem nepřekvapí. Všechno se tu děje přesně podle zajeté šablony a vždycky dlouho dopředu víte, co se zhruba stane a jaká odhalení se chystají. Vyhlížení strhující nadstavby je tak bolestivě marné, a pokud nepřistoupíte na to, že si del Toro točí zcela klasickou duchařinu hlavně pro sebe, budete se v kině docela ošívat. Jak říkám, Purpurový vrch je přesně tou vypulírovanou žánrovkou, kterou očividně být měl. Jako by del Toro remakeoval svůj nejoblíbenější film z padesátých let a vůbec nic na něm nezměnil. Já jsem ale naivně čekal, že se pokusí jít o krok dál, takže jsem byl spíš trochu zklamaný než spokojený. Někdy se holt vyplácí držet očekávání na uzdě. Aspoň tak člověk nehledá něco, co zřejmě nikdy nebylo na meníčku. (6/10)(13.10.2015)

Dnešní den byl šedivý a noc bez hvězd, jen odkudsi z dáli houkal puštík. Na mystický horor večer jak vyšitý :-) Pravda, kdesi v koutku z toho v zákoutí duše běhá mráz po zádech, ale ten jsem rychle o půlnoci vytěsnil sklenkou svařáku na odbourání stresu. Na to, že horory moc nevyhledávám, to bylo potěšitelné zhlédnutí.(16.12.2015)