Purpurový vrch

Crimson Peak

Purpurový vrch

Horor / Fantasy / Drama

USA / Kanada, 2015, 119 min

Po dlouhé době (poprvé od Insidious) jsem se během filmu skutečně BÁL, což je zážitek, který má pro mne nevyčíslitelnou hodnotu a jehož se mi v posledních letech dostává zcela výhradně pouze díky počítačovým hrám. Del Torovým životním posláním by nemělo být nic jiného než natočit pokud možno co nejvíce Lovecraftových povídek, nejlépe jako štědrým rozpočtem oplývající seriál z dílny HBO.(1.2.2016)

// Distribútor: Universal // Počet premietajúcich kín v USA: 2,991 // Otvárací Víkend v USA: $13,143,310 //(16.12.2015)

Film sám o sobě je orámován tím, že ho hlavní hrdinka Edith vypráví jako viktoriánský román (gotickou romanci), který po událostech na Crimson Peak napsala. Tenhle román je místy naivní, předvídatelný, ale také má skvělou atmosféru a zajímavé hrdiny. Místy jsem si dokonce vzpomněla na Janu Eyerovou nebo romány Emily Bronteové. Souhlasím s názorem, že tenhle film je velmi, velmi předvídatelný. Sama jsem během prvních patnácti minut uhádla, kam se bude děj ubírat. Ale jsem přesvědčená, že to byl del Torův záměr - nešlo mu o velká překvapení, ale hlavně o hutnou atmosféru, krásný vizuál a podivnou love story. Wasikowska je coby emancipovaná Edith zajímavá, ale je to Tom Hiddleston, kdo hraje nejzajímavější postavu a kdo má z celého hereckého obsazení nejvíc charisma. Nicméně všichni herci hrají velice dobře, což ne u každého žánrového filmu platí. Díky nim děj výborně ubíhá a já si užívala každou (překrásně natočenou) scénu. Jen mě mrzí, že del Toro víc netlačil na pilu, co se týče drsné, paranoidní atmosféry (víme, že to umí) a víc se nevyžíval ve zvrácených prvcích příběhu (jak se na gotickou romanci sluší). To by pak natočil něco nezapomenutelného. V téhle podobě je Crimson Peak jen sympatickou, zajímavou podívanou, kterou si někdy ráda zopakuju.(8.11.2015)

Tááák jo, tohle byl hodně zvláštní kinozážitek, protože klasickej horor (díky bohům!) to není, romantický doják také ne, thriller (obzvlášť kdyby tam nebyli duchové, což by po pravdě příběhu moc nevadilo). Sama o sobě je tahle kombinace fajn, problém je ale v tom, jak je dávkovaná, ona určitá potemnělá romance totiž v první polovině hraje jasnej prim a přitom rozhodně není nějak zásadně úžasná, což v kombinaci s časovou rozplizlostí prvního aktu působí místy poněkud nedobře. Pak se zjeví sám ctěný Purpurový vrch a s ním hororové prvky, které jsou sice vizuálně skvělé, ale... Už dlouho jsem se v kině tak nesmál (ok, já jsem hrozná bestie co se takhle tlemí často, ale tady se ke mě přidával celý sál), ano, lekačky jsou nefunkční, respektive fungují trochu jinak, ale přesně to dodávalo zbytku úžasnou atmosféru, která sice nebyla temná a tísnivá, ale spíš hravě dobrodružná, ale zároveň jasně se vymezující pro dospělého diváka. Jinak Hiddleston s Hunnamem velmi fajn, zbytek ansáblu méně, ale pořád dobře. Celkový dojem je hrozně rozpačitý, takže to bude za obligátní a trochu zbabělé průměrné tři. PS: jak se staví trpasličí společnost k lgbt komunitě, za předpokladu, že jsou trpaslíci a trpaslice vizuálně a společensky nerozeznatelní? (2.11.2015)

• Wacoslav1

Tohle měl bejt horor? Tak to se asi někdo minul povoláním. Je to sice celý pěkně vystylizovaný, starej chátrající barák dává příslib ponurý atmosféry, ale celá ta story z duchy je zabalená do dramaticko romantického obalu a ta vata je prostě k nepřežití. Body za obě ženský jak Miu, tak Jessicu, body za vizuální stránku, ale celý to jde do kopru kvůli nudě a neadekvátní stopáži. Vyloženě mě to nenasralo, ale už si to asi nepustím.40%(11.11.2015)