Purpurový vrch

Purpurový vrch

Crimson Peak

Horor / Fantasy / Drama

USA / Kanada, 2015, 119 min

Rozpočet $55miliónovTržby USA $31,090,320Tržby Celosvetovo $74,048,222Tržby za predaj Blu-ray v USA //počet predaných kusov Tržby za predaj DVD v USA //počet predaných kusov ║ Guillermo del Toro vie nájsť ten správny podmaz pre dobovú atmosféru a šikovné lakačky, dobré napätie, herci ozdobou /videl v kine: 70%/(21.10.2015)

Guillermo del Toro jako vždy. Obrovský důraz na vizuální stránku (goticky děsivá poetika domu a jeho interiéru včetně chodeb a různých detailů, zhmotnění duchů, naturalistické záběry např. mravenci a motýl), která opět přebíjí v podstatě plochý příběh, jenž je prodlužován pro více a více působivých záběrů. Ty jsou mrazivé, stejně jako většina těch opravdu strašidelných částí filmu. Už kdysi třeba del Torův Princ bez království měl působivou atmosféru, ale jako by mu něco chybělo. Crimson peak má atmosféru, skvělé herce a většina filmu je obětována vizuálnímu vnímání režiséra. Bohužel je to jeho 9. film, který jsem viděl a stále si myslím, že do svých filmů nedokáže vložit všechno, co by mohl, jako by chyběla ta třesnička na závěr, kterou třeba Kubrick dal do Osvícení nebo Coppolla do Draculy. Někdy si říkám, že bych del Tora raději viděl jako designera domů hrůzy nebo ředitele nejpodivnějšího cirkusu, co jezdí po světě... protože není pro ty filmy až moc odlišný?(24.4.2016)

// Distribútor: Universal // Počet premietajúcich kín v USA: 2,991 // Otvárací Víkend v USA: $13,143,310 //(16.12.2015)

Škoda, mohlo to bejt fajn, kdyby to nebylo tak předvídatelný a víc se to věnovalo poctivýmu strašení nebo naopak dramatu, z obou to má kousek, ale ani jeden směr moc nezaujme. Ani ten dům mě nebavil, přes všechen ten krásně rudej prosakující jíl. Například v Zámku hrůzy, což je taky blbost, je aspoň ten obrovskej, strašidelnej hrad, kterej má víc charizma, než všichni herci co tam hráli. Mia Wasikowska OK, ale Jessica Chastain byla o mnoho lepší a Tom Hiddleston, no pro toho mám jako žena slabost zcela pochopitelně, ale že by z něj aspoň šel trochu strach ála Heatcliff nebo tak, to se říct nedá. Prostě neslaný nemastný, nepříliš strašidelný ani romantický, ničím moc zajímavý. Nejlepším Guillermovým filmem tak pro mě stále zůstává Faunův labyrint, kde v plný kráse rozvinul svou fantazii, tohle proti tomu stálo za prd.(15.2.2016)

Guillermo del Toro umí navodit atmosféru a umí vytvořit nádherné kulisy. Ty se mu v žádném jeho filmu nedají upřít. Proces vyprávění je ale občas problém, který z jeho filmů dokonalé zážitky neudělá. Prvních 50 minut jsem totiž myslel, že umřu tou nejhorší možnou filmovou nudou. Až v momentě, kdy se Mia dozvěděla, že se nachází na Purpurovém vrchu to začalo mít grády. Kór, když se k tomu všemu začala projevovat atmosféra samotného domu. Opravdu se přiznám, že dlouho se mi nestalo, abych zažil dvě naprosto rozdílné filmové části. Zatímco první část filmu je strašná nuda, tak druhá je to, kvůli čemu stojí za to tento film vidět.(4.11.2016)