Reklama

Reklama

Ve filmu Psí život z roku 1918 se obvyklá postava Charlieho Chaplina – tulák – jen těžce protlouká životem. Spí na ulici, nemá co jíst a potkávají ho jen samé nepříjemnosti. Jednoho dne zachrání opuštěného psíka Scrapse, kterého se ujme a který se stane jeho nejvěrnějším přítelem. Oba se vydají do salónu Zelená Lucerna, kde tulák potká nesmělou zpěvačku, do které se zamiluje. Je ale vzápětí vyhozen, neboť nemá peníze. Tam, kde obvykle tulák spává, poté Scraps ze země vyhrabe peněženku, kterou zde schovali zloději. A tak se tulák chopí příležitosti a vydává se opět do salónu… (Česká televize)

(více)

Recenze (30)

kinej 

všechny recenze uživatele

Na Chaplinových groteskách mě baví, že každá má minimálně jednu nezapomenutelnou a originální scénu. Zde jsou takové dvě, tedy alespoň dle mého názoru, zároveň je film také mírně smutný, přeci jen prostředí v jakém se denodenně tulák pohybuje je deprimující. Klasický Chaplin, ale myslím, že jiné grotesky jsou vydařenější, přeci jen mají výraznější stavbu příběhu, než je tomu zde. ()

Kamiiik 

všechny recenze uživatele

Tomu říkám dobrá Chaplinovka. Je pěkné sledovat vývoj Charlieho tvorby v pořadí v jakém točil, můžete krásně vidět, jak si čím dál více uvědomuje svojí sílu, ne jen ve vtipu, ale hlavně v lítosti. Už v dřívějších groteskách zapracovával řadu scén, ve kterých mohou diváci tuláka Charlieho litovat, ale zdá se mi, až do Psího života tomu nevěnoval tolik. V tom tkví jedna z Chaplinovo výhod, rozesmát uměl vždycky (stejně jako další komici jeho doby), ale pak přišel i s dojímáním. Zde znázorňuje život tuláka na ulici, který nemá kde spát, nemá co do pusy, a k tomu tulák potká tuláka, malého psíka, 1. opravdového kámoše, který ho přivede ke štěstí a vytoužené budoucnosti. Charlie začíná více dávat svým groteskám příběh, zde ještě doplněný o mnoho skvělých gagů. ()

Reklama

Autogram 

všechny recenze uživatele

Za pár rokov sa Chaplin skutočne vypracoval, čo vidno na perfektnom načasovaní scén a pohybov pri akcii. Dokonca si trúfol aj na akciu so svorkou psov, čo nie je vôbec jednoduché ani dnes pri celkom inom stave techniky. Niekedy som si myslel, že s originálnym nápadom dať si živého psa do nohavíc prišiel Bud Bindi, ale ono to bolo o nejaké necelé storočie skôr. Groteska je plná výborných scén, ktoré sú aj dotiahnuté po všetkých stránkach, takže silné štyri hviezdy. ()

classic 

všechny recenze uživatele

Psí život sa presne javí tak,ako práve doba,ktorá je,1.svetová vojna,kde Tulák Charlie prežíva zo dňa na deň,keď ráno vstane,tak premýšľa,čo by zjedol,len nie je čo,alternatíva spočíva v tom,ísť tam,kde je niečo pod zub... Ako tak sa šikovne naje,aby stretol najlepšieho priateľa človeka,psa,ktorého svorka divokých psov chce odstrániť... Charlie sa ho ujme a ich cesta vedie do baru Green Lantern,kde sú vítaní najmä tí pri peniazoch,to dokazuje rozdiel medzi bohatou a chudobnou vrstvou,veď Tulák peniaze nemá a zamiluje sa do dievčiny,ktorá spieva melancholickú pesničku,že celý bar si zotiera slzy... Už len tie prachy,a ani nevie ako sa k nim dostane,aj to bude mať komplikované pokiaľ sa usalaší s priateľkou do nového domčeku...Banda lupičov okradne zbohatlíka,pri úteku schová jeden z nich peňaženku do zeme,že si potom prídu po ňu... Krátkometrážny počin v krutých časoch,kde priepasť spoločností bije do očí,kde majster remesla Chaplin servíruje dávku vynikajúceho humoru,ktorý mám tak rád... Na kratšiu dÍžku nie je problém pamätať si bohovské scény...Totálne geniálna je posledná v bare,kde zastupuje pantomímou lupiča pomocou rúk,ktorú zvládne Charlie s bravúrou.Ako to robí?Treba vidieť! ()

honajz2 

všechny recenze uživatele

Ne vždy to funguje tak jak by mohlo, některé scény totiž trvají déle než by měly, ale jinak je to příjemné, chvílemi to dokáže pobavit a i ten příběh překvapivě má něco do sebe. Takže jo, líbilo se mi to, ale jak jsem byl nadšený z Kida, tak tady jsem měl celou dobu pocit, že z toho šlo dostat víc... Ale na slabé čtyři to podle mě ještě je. Slabé 4* ()

Galerie (38)

Zajímavosti (6)

  • První film, ve kterém se Charlie setkal se svým bratrem Sydem. (Kulmon)
  • Pes v tomto filmu, Scraps (skutečným jménem Mut), se během natáčení natolik připoutal k Charlesi Chaplinovi, že když se Chaplin vydal na turné „Liberty Bond“ hned po natáčení, pes o tři týdny později zemřel na údajně zlomené srdce. (sator)

Reklama

Reklama