Ej Hlemýžď

U nás běžel koncem 60. let s názvem "Kolegové", scénář a režie Alexej Sacharov. Tři kamárádi, čerství absolventi medicinského institutu jdou do praxe, dva chtějí zůstat ve velkém městě, získají místo v nějakém karanténním ústavu, k medicině si příliš nečichnou a moc spokojeni nejsou. Třetí jde do nějaké zapadlé vísky, práce má habaděj. Při pochůzce za pacientem ho vážně zraní nožem místní chuligán, tuším, že se jmenoval Urgov. V tu dobu přijíždějí k němu na dovolenou ti jeho dva přátelé a pokusí se ho zachránit... Nevím, proč si ten film ještě po více než 30 letech vcelku dobře pamatuji, vždyť dějové zápletky nějak zvláštní nebyly. Možná, proto, že se vymykal tehdejší sovětské produkci tím, že byl oproštěn od ideologie. Pochybuji, že by byl v budoucnu u nás ještě promítán, proto z určité nostalgie, přestože to zázrak nebyl, dávám ****. Třeba si někdo z vás, pamětníků vzpomene. Někde jsem četl, že snad za 1. rok promítání v r. 1963 ho vidělo 35 milionů diváků a byl na 2. místě v půjčovně. ()