poster

Kdyby...

 • Velká Británie

  If....

 • Československo

  Keby...

Drama

Velká Británie, 1968, 111 min

 • swamp
  ****

  Nevím, co bych dodal. Když si přečtete jakoukoliv recenzi na tento film, dozvíte se o něm všechno. Opravdu to je snímek provokativní, opravdu je to snímek v jistém smyslu revoluční, opravdu vám ukáže, že britský systém školství stál za nic..a opravdu je to vynikající snímek! :) "There's no such thing as a wrong war. Violence and revolution are the only pure acts."(13.4.2006)

 • Rob Roy
  ***

  Hmmm, tak po druhém shlédnutí ( na LFŠ ještě nebyla titulkovaná projekce ) musím jít o hvězdičku dolů. Téma a poselství filmu je evidentní a sympatické, ale Kdyby.... je svojí formou na můj vkus příliš odtažitý a chladný. Neustálé profesorské omílání tradicionalistických dogmat brzy začíná lézt krkem, bohužel stejně tak velká okázalá gesta Malcolma McDowella ( ať už ve vystupování, nebo neustálé plky o revoluci ) bez zlidšťujících okamžiků. A jedna láhev vodky na pokoji opravdu nestačí...(23.1.2006)

 • Maemi
  ****

  Zpočátku jsem byla docela zklamaná, ale bavilo mne to víc a více a teď mi If... nějak nejde z hlavy. Něčím na mě silně zapůsobilo.(24.1.2009)

 • Jhershaw
  ****

  Začátek, resp. první polovina se mi líbila, ale pak začaly probleskávat jakési intelektuální, artové, filosofické atd momenty, a já jsem ne zcela chápal, o co tam jde. Ovšem jako výpověď o drsnosti školního systému skvělé.(23.1.2006)

 • rawen
  ****

  Mám z toho filmu velice anglický pocit. Víc k tomu nic nedodám, snad později .) 7/10(6.2.2006)

 • - Na filmu se podílel český kameraman Miroslav Ondříček. (formelin)

 • - Filmový debut Malcolm McDowella. (formelin)

 • - Lindsay Anderson žádal ředitele školy Cheltenham College, kterou kdysi sám navštěvoval, o povolení natočit zde film. Ředitel se zeptal, o čem film bude. Když Anderson váhal s odpovědí, chtěl vědět, zda to bude něco jako Školní dny Toma Browna. Režisér ho ujistil, že "jisté motivy" příběhu by se daly přirovnat k tomuto klasickému viktoriánskému filmy Thomase Hughese (ve kterém jsou dospělí symbolem autority a pravdy). Dostal povolení natáčet a zaplatil za ně údajně pouhých 100 liber. Není ovšem divu, že na žádnou další zdejší výroční školní slavnost nebyl už Anderson pozván... [zdroj: Guinnesova kniha filmových rekordů, 1995] (dopitak)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace