Kdyby...

• Československo

Keby...

Velká Británie, 1968, 111 min

• Revanx

Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(14.2.2009)

Britské internátní školy mi jsou natolik cizí, že ani nezkouším odhadnout, kde končí realita. Ale ta školní mašinérie (něco mezi školou a vězením) působí i trochu nudně. Asi se nikdy nedopracuji ani k pochopení studentských bouří na konci 60. let, ani k úplnému přijetí tohoto filmu.(20.2.2011)

• Houdini

Zlatá Palma(8.12.2005)

Zpočátku jsem byla docela zklamaná, ale bavilo mne to víc a více a teď mi If... nějak nejde z hlavy. Něčím na mě silně zapůsobilo.(24.1.2009)

If... Zajímavý protipól o šest let starší Osamělosti přespolního běžce. Obojí ukazuje tvrdé podmínky v uzavřené komunitě mladistvých. Ale v Osamělosti jsou to přecejen lidé v jiné situaci, navíc černobílý materiál způsobuje mnohem větší pochmurnost. Jo a Borstal, to výchovné středisko pro delikventy z Osamělosti, je tu dokonce zmíněno. Celkově je Kdyby docela pochmurnou vizí.(1.4.2010)

• - Na filmu se podílel český kameraman Miroslav Ondříček. (formelin)

• - Lindsay Anderson žádal ředitele školy Cheltenham College, kterou kdysi sám navštěvoval, o povolení natočit zde film. Ředitel se zeptal, o čem film bude. Když Anderson váhal s odpovědí, chtěl vědět, zda to bude něco jako Školní dny Toma Browna. Režisér ho ujistil, že "jisté motivy" příběhu by se daly přirovnat k tomuto klasickému viktoriánskému filmy Thomase Hughese (ve kterém jsou dospělí symbolem autority a pravdy). Dostal povolení natáčet a zaplatil za ně údajně pouhých 100 liber. Není ovšem divu, že na žádnou další zdejší výroční školní slavnost nebyl už Anderson pozván... [zdroj: Guinnesova kniha filmových rekordů, 1995] (dopitak)

• - Příběh je založen na krátkometrážním snímku Jean Viga Trojka z mravů (formelin)