Po šesti dlouhých letech se vrací Jack Sommersby, dávno považovaný za mrtvého, z americké občanské války domů. Jeho žena Laurel reaguje na návrat muže zprvu nejistě. Vychovává syna a naučila se s pomocí přítele Orina pracovat na rodinné farmě. Jack Sommersby nebyl nikdy považován za příliš přívětivého člověka. Ale tento muž, který nečekaně přichází na farmu zarostlý k nepoznání, působí najednou něžně a soucitně. Je to právě Jack Sommersby, který spojí vesničany a nabádá je, aby za poslední úspory obnovili poničené tabákové plantáže. Svému slovu dostojí a za vybrané peníze doveze vzácná semínka tabáku. Laurel pocítí ke svému manželovi nikdy nepoznanou lásku. Jednoho dne se ale přihlásí ke slovu minulost a s ní i těžké obvinění z vraždy. Má však cenu odkrývat pravdu, když lež je někdy čestnějším řešením? Snímek natočil britský režisér Jon Amiel jako remake francouzského filmu Návrat Martina Guerra (1982), zasazeného do středověké Francie, v němž titulní roli ztělesnil Gérard Depardieu. V hlavních rolích americké verze milostného dramatu uvidíme také vynikající herce, Richarda Gerea a Jodii Fosterovou. (Česká televize)

Jimb021

Nebylo to tak špatný. Ale jak už je u Amiela zvykem, tak tam byl hrozně vidět jeho rukopis. Ty jeho nevěrohodný,naivní a klišovitý dialogy jsou hrůza. Tenhle snímek měl IMHO obrovskej potenciál , avšak blbou režií se to dost zkazilo. Ten konec s tím soudem se mohl natočit mnohem líp, víc dramatičtěji a napínavěji... ()

spiritus

Zajímavý, mírně poutavý a příběhově neotřelý filmový počin, který nadruhou stranu naráží na dějovou vlažnost a přímočarost. Nevím přesně, jak se k hodnocení tohoto filmu postavit, jelikož to není přesně šálek mého čaje. Když to budu brát podle svého indexu návratnosti se k filmu, tak by měl dostat 2 hvězdy. Film jsem viděl tuším 2x a to necíleně a víceméně náhodně a nic mě na něm nezaujalo tak, abych ho někdy sám vyhledal a znovu se na něj podíval. Nadruhou stranu je fér, přidat ještě jednu hvězdu, za poměrně slušné herecké obsazení, scénář a dobře zvládnutou režii. ()

ostravak30

Ačkoli jsem tento film znal, že se jedná o remake jsem opravdu netušil. Romantické drama z druhé poloviny 19. století je asi nejvíc hlavně o sbližování Jodie Foster a Richarda Gera. Pravda je, že oba herce mám rád, zvláště J. F. je vždy skvělá, ale ti dva k sobě opravdu moc nepasovali a zrovna zde bych Jodie neobsazoval. Na typologii své postavy se prostě nehodila a ke Gerovi měl být někdo působící trochu víc jemněji. Nic proti slavné herečce, ale ona stále vypadá jako ledová královna a romantiku v ní hledat těžko. Nevím, zda je konec úplně očekávaný, protože klasicky bych od Hollywoodu čekal závěrečný zvrat směřující k happy endu, ale snímek nám toho moc neřekne ani o době, ve které se odehrává. Nedozvíme se nic o občanské válce a hnutí mužů v kuklách, které je skoro to nejzajímavější a jež jsem od počátku považoval za Ku-klux-klan. ()

Autogram

Výborná romantika, ktorá je znesiteľná aj pre mňa a po dnešnom opätovnom pozretí hlavných záverečných scén neváham nad 4* hodnotením. Výborné výkony hlavnej dvojice vynikli najmä v súdnej sieni a v ich súkromí. SPOILER Som rád, že sa tvorcovia nedali zlákať zmeniť záver na happy-end, čo by mohlo celý dojem z filmu pokaziť. ()

haWranka

Takže. Čekala jsem, že uvidím přesně ten typ filmů, který mám tak ráda. Něco historickýho, hodně dramatickýho, romantickýho - prostě něco, u čeho si popláču. No co o to, historický to bylo, ale ten zbytek tam tak nějak chyběl. Jedinej, kdo za něco stál byla Jodie Foster. Postava Richarda Gerea mě nijak neoslovila, možná proto jsem konec filmu prozívala. No ale nedá se upřít, že je to dobře natočený... ()

• Film byl natočen podle deníku francouzského rolníka Martina Guerreho, jenž je znám svým zatčením za podvody v roce 1560. (Terva)
  • Natáčení filmu probíhalo ve Virginii. (Terva)