Zlaté opojení

The Gold Rush

• slovenský

Zlaté opojenie

Komedie / Rodinný

USA, 1925, 89 min (Director's cut: 72 min)

S odstupem několika dní si uvědomuju, že mě na Zlatém opojení nezaujaly nejvíc Chaplinovy gagy, nýbrž atmosféra. A to je u grotesky podle mého celkem neobvyklý jev. Krásný a milý film, kde Chaplin ukorigoval ty svoje sociální tendence a tím nezabředl k citovému vydírání. 8/10(1.12.2014)

Jeden z nejlépe natočených Chaplinových filmů. Děj je jasná tragikomedie, nezapomenutelné scénky s kuřetem, padajicí chatou a kalhoty. [8/10] (Charles Chaplin) (Němý, čb. /// Produkce: Charles Chaplin /// Scénář: Charles Chaplin /// Kamera: Roland Totheroh /// Hudba: Max Terr (verze z roku 1942)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](18.2.2010)

Zlaté opojení mi přineslo víc melancholie než smíchu a já zkrátka od Chaplina očekávám mnohem víc zábavy. V podstatě mne pobavil snad jen dezorientovaný Tulák, kterak si v buřince a s hůlčičkou si vykračoval po horách, dále scéna s odklízením sněhu, houskový tanec a samozřejmě ekvilibristika v domě nad propastí. Jinak jsem bystře odhalil příliš velký prostor pro nudu.(4.1.2016)

Ozvláštněný Chaplin. Vytržení tuláka ze špinavého předměstí a platonická interpersonální láska k morálně pochybné ženštině nejsou věci v Charlieho vesmíru často viděné. Proto si Zlatého opojení vážím víc, než oceňovaného Kida. Ze zbytku bych ještě rád vypíchnul mimořádně povedené archivní triky.(29.12.2011)

Nechtěl jsem to sice přiznat, ale (mimo to, že jsem se nezměrně nasmál) při jedné či dvou scénách jsem opravdu musel uronit slzu, jak mě to dojalo - a toho si u filmu cením - nestává se mi to často.(28.9.2006)