Královna prokletých

Queen of the Damned

Kráľovná prekliatych

Fantasy / Horor / Hudební

USA / Austrálie, 2002, 101 min

Vezmu-li v potaz, že tady vyšly jen dva romány Anne Rice z její Upíří kroniky, a to první a šestá kniha z celkového počtu 12ti románů - nemůžu se divit, že v tom mají všichni zmatek. A to nepočítám vazby na trilogii Hodina čarodějnic, která také ve skutečnosti ani trilogií není. Královna prokletých je adaptací knih The Vampire Lestat a The Queen of the Damned, které přímo navazují na Interview s upírem. Adaptací aktualizovanou, moderní a zcela nezávislou na prvním filmu. Zapomeňte na Toma Cruise, Brada Pitta a Kirsten Dunst. Nyní nastal čas na Stuarta Townsenda, Marguerite Moreau a Aaliyah. Lestat de Lioncourt už v knížkách prošel razantním vývojem, takže osobně nemám problém s jeho kapelou, která vykrádá pro své klipy německé expresionistické filmy ;) Jediné, co je skutečně odporné, je srovnání Antonia Banderase a Matthew Newtona. Vzhledem k nulovému prostoru, jaký dostala celá širší rodinka, tohle skutečně nebylo nutné. Když se na celou kauzu dívám zpětně, nebylo by špatné, kdyby se v tomto novém řešení Riceové sága dočkala dalších pokračování, ale celé to bohužel opět ustrnulo na tomhle solitérním projektu. Takže co bude následovat? Vysněný seriál asi nikdy :((9.1.2011)

Cílové publikum - všichni magoři (jako já) kterým se líbil Vampire: The Masquerade a kteří nepohrdnou filmem se sympatickým upírem v hlavní roli. Já vím, že je to příšerné béčko, ale několik hezkých momentů Královně upřít nejde. Přece jen Vincent Perez je Vincent Perez a jeho Marius je tak skvělý jak jen starý upír může být, včetně přízvuku:) I když nutno říct, že Stuartu Townsendovi bych daleko spíš věřil tu rockovou hvězdu než několik set let starého upíra... Nejsilnější stránkou filmu je bez nejmenších pochyb hudba - Forsaken, Slept So Long nebo Excess jsou prostě geniální, nestyděl bych se prohlásit, že v tomto případě je filmovka od Richarda Gibbse (QotD je vrchol jeho tvorby, nic ve zlém, Richarde:)) překonána takzvanými additional songy neboli písničkovým soundtrackem, i když jen těsně;). A omlouvám se všem, kdo četli předlohu. Vážně. Stydím se za své pobavení tímhle zprzněním klasiky..ale když ona je ta Marguerite tak roztomilá a krásně tvrdohlavá;) ...uvidíme jak budu mluvit, až si přečtu všechno to, co chci:)(27.1.2003)

• klerik

DRACULA 2000+UPÍRI Tak toto ma dosť sklamalo. Moderný look to dosť prznil (aj hudba), réžia prekvapivo zlá (režisér BS Galactica). A Aaliyah bola lepšia v Rómeovi, Stuart Townsend pôsobí (asi) eroticky, ale film potreboval oveľa pôsobivejšieho herca, aby sa na to dalo pozerať...(4.12.2006)

Můj osudový film. Od doby, co jsem tento film viděla poprvé, se mnoho změnilo, ale vždy ve mně vždy probudí nostalgii a připomene mi, kdo jsem a kdo jsem bývala. Tento film výrazně ovlivnil to, jakým směrem jsem ve světě filmu začala ubírat a bez něj bych možná kouzlu filmu nikdy nepropadla. Kdyby se mé první setkání s ním uskutečnilo v posledních letech, těžko uvěřím, že bych bych si jej tolik zamilovala. Není totiž dokonalý, vlastně už mě ani nebaví se na něj dívat a obzvláště poté, co jsem si přečetla výborné knižní předlohy od Anne Rice, vidím, co z filmu mohlo vzniknout, neboť si jen v podstatě vypůjčili jména a nedivím se, že samotná Anne Rice toto zpracování ráda nemá. Nic z toho však nemůže ohrozit to, co pro mě Queen of the Damned znamená.(18.7.2007)

• k212

Co o to, námět by byl fakt zajímavý, ale to zpracování... Tenhle film prostě nemá žádnou poetiku, atmosféru. To nejlepší, co tohle dílko může sdělit, podává skrz monolog páně Lestata, ale, to co při něm běží na plátně připomíná nepovedný videoklip s afektovaně nakřáplým hlasem Jonathana Davise v pozadí. Děj je příliš prosťoučký a příliš nelogický, herci odvádějí, to co mají, lehce vyčnívá svůdně divný Stuart Townsend. Ale ono je velice těžké převést předlohy, kde se mluví a přemýšlí a nic moc extra se v nich neděje, v dílo, ve kterém se nestřílí a není akce, tak, aby to k něčemu bylo. Chce to alespoň trochu invence, neotřelosti a samozřejmě taky nápady. S velkým přimhouřením oka jsem to vykoukala na 50%.(27.6.2007)

• - Skladbu „Not Means for Me“ složil Wayne Static speciálně pro film. (Mandalorian)

• - Scenár k filmu bol napísaný už v roku 1999. (Greenpeacak)

• - Natáčení začalo 2. října 2000 v bývalé továrně na sušenky v ulici Albans na předměstí Melbourne. (Dragoni)