Emma

Emma

Komedie / Romantický

Velká Británie / USA, 1996, 116 min

• pakobylka

Poklidně plynoucí, lehká konverzační komedie … Mírně půvabná i vtipná, převelice sladká - a trochu nudná. K tomu, aby mě mohla výrazněji zaujmout, jí možná chybí nějaká zajímavá, dramatičtější poloha, jakou v přiměřené míře disponuje třeba seriál "Pýcha a předsudek“ z roku 1995 nebo stejnojmenný film, který vznikl o deset let později, případně snímek "Rozum a cit“ z roku 1995 - i když je mi jasné, že veškerá tahle přirovnání pokulhávají na obě nohy, protože se vesměs nejedná o komedie. Nicméně "Emma" mě nijak zvlášť neoslovila - částečně to může být vinou předlohy, ale určitě i zpracování ... 2,5*(19.11.2009)

Taká milučká romantická, vzťahová kuca-paca, ktorá vynikla predovšetkým oku lahodiacou dobovou atmosférou (ale niektoré kostýmy mi skôr pripomínali skoré viktoriánske obdobie). Priznám sa, zo začiatku som mal trocha problémy zorientovať sa v tej záplave mien a príbuzenských vzťahov, ale potom to už išlo samo od seba.... jednoducho príjemná pohodovka. 65/100(18.10.2016)

Spletenec vztahů podle Jane Austen.. aneb pro jednou scénáristický spolupracovník Woodyho Allena (Výstřely na Broadwayi) Douglas McGrath v režijním debutu, který ke **** hvězdám tahají půvabná Gwyneth Paltrow a charismatický Jeremy Northam a fakt, že ve správných okamžicích umí přitlačit na pilu!!(4.8.2008)

Těžké je obsadit Emmu tak, aby nepůsobila jako kuplířská mrcha, ale spíše jako šarmantní, ba roztomilá mladá dáma, která z přehršle volného času nešťastně plánuje životy druhým. Gwyneth Paltrowová je však výtečná a navzdory svému chování neztratí divákovy (tedy alespoň mé) sympatie. Výtečný je i Jeremy Northam jako pan Knightley, který však vzhledem i oduševnělostí natolik ční nad ostatní ve filmu se vyskytující muže, že se dá od počátku až příliš dobře vytušit, kdo v čí náruči skončí. Austenové román by v tomto obsazení jistě vydal na další kvalitní BBC-minisérii. Takto je to však všechno příliš zhuštěné. Sofistikované dialogy se odehrávají s kalašnikovskou kadencí, postav je mnoho - a kdo by si během některé scény neprozřetelně odběhl uvařit čaj - zjistil by po návratu, že už vůbec netuší kdo, co a s kým. Nicméně i tak tohle vtipné autenovské vyprávění o poučení mladé manipulátorky stojí za pozornost.(28.12.2010)

Byla jsem docela zklamaná, čekala jsem další dobře zpracovaný příběh z pera Jane Austen, ale dočkala jsem se dvou poměrně nudných hodin přehlídky strašných účesů, v čele s Toni Collette, tý by na hlavě tyhle účesy měli zakázat, vypadala strašně. Velký tělo, malá hlava. Nemohla jsem si pomoct, ale hlavní hrdinka mě rozčilovala, pořád někoho cpala s někym dohromady a nedala si pokoj ani když jí to po stý nevyšlo. Ale Gwyneth tu roli zahrála poměrně dobře, vypadala tak naivně a nevinně. No, dávám tomu 3*, ale rozhodně nejslabší Austenovské natočené dílo.(4.6.2011)

• - Rachel Portman byla oceněna Oscarem v kategorii Nejlepší hudba. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Film byl natočen na motivy románu "Emma" od Jane Austenové. (zuza99)