Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Drama vychází ze skutečných událostí, které ve své autobiografické knize Podvodník popsal burzovní makléř Nick Leeson. Tenhle sympatický muž, který pracoval v singapurské pobočce prominentní londýnské banky Barings Bank, ji totiž dokázal svými obchody na burze úplně zničit. Ambiciozní Nick je svým způsobem finanční génius _ má totiž "čuch" na rozpoznání slabin elektronických peněžních transakcí a navíc velice rád riskuje. Tak se stane, že podlehne pokušení a vkročí do bludného kruhu odvážných burzovních operací bez vlastních prostředků, které mohou vynést spoustu peněz. Pokud však nevyjdou, položí na lopatky i tak bohatou firmu, jakou je jedna z nejstarších bank světa... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (22)

Visáč 

všechny recenze uživatele

Príbeh tradera utrhnutého z reťaze, ktorý položil najstaršiu britskú obchodnú banku Barings. Takový prototyp Vlka z Wall Street - menej dekadentný, s väčším dôrazom na biznisovú stránku. Hlavný hrdina je ešte väčší parchant ako Jordan Belfort a Ewan ho dáva s prehľadom. Kopec hlášok, ktoré ocenia fajnšmekri z oboru ("Potřebuju dolary na pokrytí prvotní marže! Potřebuju jeny, abych pokryl denní rozdíl! Pokud neprodám opce, tak shromáždím provizi v jenech!"). Len škoda, že je to tak rutinne natočené. ()

waits 

všechny recenze uživatele

Nick Leeson možná vypadá se svou ztrátou cca 1 miliardy dolarů v porovnáním s dneškem trochu jako troškař (např. Madoff byl roce 2008 zatčen za zpronevěru oscilující mezi 50-65 miliardami dolarů), ale i tak to v roce 1995 stačilo na bankrot nejstarší obchodní banky v Londýně, ve které vedla své účty i britská královna (dnes je pohou vzpomínkou v názvu holandské ING Barings N.V.) O svém průšvihu napsal ve vězení čtivou knihu, která, říkám rovnou, je mnohem zajímavější než film. Ten totiž ve své snaze přiblížit příběh divákovi nedotknutému burzou upřednostuje soukromé momenty s maželkou Lizou a ty scény z banky, ze kterých je jasné, že bankéři jsou parta hloupých narcisů. Dialogy musí být laikovi zhusta nesrozumitelné už v originálu, český dabing ale dílo dokonal, takže filmu nemůže rozumnět ani profesionál. Nadřízený z Londýna se představuje jako vedoucí druhotných obchodů (míněno derivátů, tedy i opcí, které Nick obchodoval), neustále se zminují marže (marži má obchodník z prodeje, co je margin ví každý, kdo někdy obchodoval na úvěr), o Nickovi se mluví v překladu oficialně jako o traderovi což je nesmysl, protože Nick byl salesman (tedy ten, kdo pouze prodává nebo kupuje pro klienta a nebere si pozice na vlastní účet jako trader) atd.Takhle se prostě v oboru nemluví. Kromě někoho, kdo by dohlídnul na základy odborného slangu (viz třeba dobře přeložený úvod Dobrého ročníku s Russellem Crowem) by bylo dobré věnovat větší péči i jinde (Nick je nabádán, aby konečně zvětšil pozice, když je jasné, že je má snížit). Dobrý je závěr, od chvíle, kdy se do taktů Leftfield Nick snaží vyžehlit situaci u interního auditora. Z celého filmu je nakonec nejzábavnější věta Petera Barringse: " Vydělávání peněz na trzích s cennými papíry je ve skutečnosti jednoduchá záležitost.". Vždycky , když vás tenhle dojem přepadne, dávejte si dobrý pozor.:) ()

Reklama

altaica 

všechny recenze uživatele

PRO MUŽE:Barings Bank. Padlá ikona, banka založená roku 1762, přežila dvě světové války i velkou krizi ve třicátých letech. Co nepřežila byl Nick Leeson a jeho hrátky s deriváty a futures. Tak to bývá, když pravidla jsou měkká a interní audit nedrží své dravé vlčáky na krátko. Barclay`s, J.P.Morgan a třeba Société Generale by mohly jen za poslední 2 roky vyprávět. Nejen ony. Jeden člověk a jedna mezinárodní banka s pobočkami po celém světě zmizí z trhu. Nepoučitelní. Pěkná ukázka historie “open outcry” – to je ten bordel na place, kdy na sebe obchodníci hulákají a ukazují posunky, dnes nahrazený elekronikou a k vidění snad jen na rybím trhu. Největším paradoxem celé kauzy i filmu je skutečnost, že z té tehdejší 1,3 miliardy dolarů pro sebe nic neměl. On je prostě projebal na SIMEXu.(Singapore International Monetary Exchange). Doporučuji         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Jednou to vyšlo. Jsem král burzy a vidím i za roh. Omyl. Finanční trhy dokáží být iracionální déle než vy solventní, madame. A je fuk jestli jste drobný škudlil, nebo nadnárodní kolos. Ač je film dramatizací události z devadesátých let, je i tak pedanticky přesným dokumentem o tom, jak to bylo, když.....          HLÁŠKA:Zjistil jsem, že není až tak těžké vydělat peníze v cenných papírech. (Sir Peter Baring na recepci pár týdnů před krachem banky.) ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Případ, kde název filmu přesně vystihuje to, co se v něm bude dít. Osobně jsem si ale film nepustil kvůli ekonomickým tématům, ale kvůli Ewanovi a tak trošku jsem doufal, že v něm ucejtím atmosféru devadesátkový Anglie. To se nakonec sice povedlo, což bez problémů zvládla hudba, zbytek byl ale poměrně nudnej. ()

BuryGol 

všechny recenze uživatele

Ekonomika je mi celkem u řiti. Máločim opovrhuju víc než nažehlenejma panákama v bance, co si vykračujou v kvádru a myslej si, že jim patří svět. Tenhle film podle skutečný události se mi ale líbil. Aby jeden člověk potopil celou banku se nestává moc často. Mělo to příběh, spád, přišlo mi to torchu levný, ale jinak v pohodě. Lidi jako Nick Leeson jsou důvodem, proč nevěřim bankám. Teď si řikám, kolik lidí se tehdy muselo naštvat. Nečekal jsem moc a dostal jsem víc než jsem čekal. Projednou se na hodnocení ČSFD nedá spolíhat. ()

Galerie (2)

Zajímavosti (3)

  • Když Nick (Ewan McGregor) a George (Tom Wu) jedou v Porsche, jsou v některých záběrech připoutaní bezpečnostními pásy a místy je vidět, že připásaní nejsou. (FilmFan24)
  • Na konci filmu přistává letadlo s Nickem (Ewan McGregor) ve Frankfurtu (Německo). Policejní auta mají ale poznávací značky Mnichova s písmenem "M". Správně tam mělo být "F" (Frankfurt). (FilmFan24)
  • V barové scéně z klubu je slyšet v pozadí hrát píseň od Blur "Song 2" z roku 1997. Děj se ale odehrává v roce 1995. (FilmFan24)

Reklama

Reklama