Bohové a monstra

• SK název

Bohovia a monštrá

Drama / Životopisný

Velká Británie / USA, 1998, 101 min

Oscar 1 : Scénář - A + 2 nominace: Herec HR - Ian McKellen, Herečka VR - Lynn Redgrave(24.2.2004)

Fenomenální McKellen v roli homosexuální režisérské legendy a zajímavý scenář zdobí tento skvělý film. Fraser zdatně přicmrndává, ale jak říkám, McKellen je v tomhle snímku nedostižný. Nakonec z toho byla oscarová nominace. Jenom...Teda páni akademici, co byste chtěli víc....?(14.7.2003)

Genialita...v podání Iana McKellena stejně jako Brendana Frasera. Scénář byl zjevně velice dobrý, ale až díky fenomenálnímu Ianu McKellenovi a až nehorázně (a objektivně nepříliš očekávatelně) dobrému Brendanu Fraserovi vzniklo tohle neskutečně působivé dílo. Hudbu spáchal mně do té doby neznámý Carter Burwell (později si mě získal např. Válkou Gangů s Markem Wahlbergem, ale o tom jinde). Oscar za adaptovaný scénář naprosto zasloužený. 90%(14.7.2003)

Výborně fabulující hříčka s dobře zvládnutými flashbacky a zajímavou výtvarnou stránkou citlivě popisuje nezvyklé přátelství dvou tak odlišných mužů. Scéna s maskou mě dostala a závěrečná scéna s Fraserem v dešti dojala. Dobrej film :-)(15.7.2003)

Naprosto úžasná podívaná! Ian McKellen tímhle filmem dává zapomenout, že vůbec kdy hrál "nějakého" Gandalfa v Pánu prstenů, jelikož svou životní rolí v Bozích a monstrech dokazuje, jak skvělý herec je. Velice příjemně mě překvapil také Brendan Fraser. Herec, spojený povětšinou jen s "blockbustery" typu Mumie, či pokusy o rádobyvtipné komedie jako Král džungle, se tady dokázal překonat a svou sice nepříliš složitou, ale přece jen vážněji posazenou roli zvládl s neuvěřitelným přehledem. Oba herci tak díky skvěle napsanému scénáři dostali možnost trochu neočekávaně vyniknout na jiném poli, než jsou asi zvyklí, ale povedlo se jim to dokonale. Jeden z nejlepších filmů 90.let se může klidně zařadit do kategorie jedinečných "zákulisně-hollywoodských" filmů ne snad rovnou po bok dechberoucího Sunset Boulevardu, ale jen malý kousek za něj. Bravo pane Condone!(15.7.2003)

Působivé, výtečně gradující drama. 80% Zajímavé komentáře: Marigold, VerteX(25.9.2005)

Maličko přeceňovaný snímek, který vedle pochybného děje obsahuje skvělé herecké výkony Iana McKellena a Brendana Frasera. Oni dva vládnou filmu silnější rukou než režisér Bill Condon a je to trochu znát. Pokud by zde nebylo tak úžasné herecké obsazení a jejich životní výkony, těžko by mohl děj diváka pohltit a poznamenat. Čekal jsme však trochu víc a nejde se proto zbavit jemného zklamání.(22.11.2007)

Scénář: Bill Condon .. Opravdu výborné herecké výkony posunují tento příběh do úplně jiných výšin..(6.2.2005)

Dobré, dobré, hlavně herecký výkon Iana McKellena a scénář. Brendan Fraser, respektive jeho postava, působí nádherně mrtvolně, což je celkem vtipné, vezmeme-li v potaz, o kom film vypráví.(14.3.2013)

Ian McKellen v plné síle. Příběh strhujícím způsobem zachycuje sklonek života filmařské legendy Jamese Whala, legendy světového horroru. Z jeho homosexuální orientace nedělá žádné velké "dráma", naopak, odmítá pozlátko laciné senzace a snaží se proniknout do nitra autora monster, která děsí publikum mnoha generací. Monster, která nežijí jen na plátně, ale i v duši svého stvořitele, svého boha. Citlivý pohled do nitra impulzivního muže a zároveň poodhalení jeho základních inspiračních zdrojů. Po všech stránkách výtečná biografie umělce...(27.1.2004)

Rozpočet $10miliónovTržby USA $6,451,628Tržby Celosvetovo $6,510,680║ Priemerná dráma so zaujímavým odsadeným(McKellen/Fraser), kde dosť chýba lepší cit pre réžiu, lebo v konečnom výsledku nemá príbeh žiadne skutočne silné momentky, čo by dokázali dojať či akokoľvek upútať a povýšiť film do vyšších sfér, aj keď snaha o umeleckú stránku tam je ale vyznie mi to dosť do prázdna. /55%/(27.3.2009)

Krásné,dojemné a s výborným hereckým obsazením také skvěle udělané.Hned jak film skončil,dal jsem do videa Frankeinsteina:To vám byl panečku požitek!Po EDu Woodovi nejlepší film o režisérovi.(20.7.2003)

Výborný film o uměleckém bilancování, osamění a stáří, odlivu a pomíjivosti slávy, ale také (a v neposlední řadě) o homosexualitě dlouho před její civilizační emancipací... (dost mi to připomínalo Ed Wooda, ale v trochu vážnější a méně hravé poloze)(12.7.2007)

Radyo tenhle film vystihl z komentářů, které jsem četla, úplně nejlépe. Tenhle film je naprostým skvostem, Ian pro mě byl, stejně tak jako pro mnoho dalších, Gandalf a i když PP není jedinný film, který jsem s ním viděla, nic nedokázalo moji škatulku překonat. Až tenhle starší film. Vyrazil mi dech. Brendana jsem neměla vyloženě ráda, v tomhle filmu mě šokoval .. nejen svým hereckým umem, ale také krásou - ano, mě se jako chlap nelíbil ani trošku, ale tady jsem ho doslova hltala, jako bych ho měla já sama malovat. Dechberoucí skvostný film!(29.10.2008)

Naprosto skvělý výkon Iana McKellena a i Brendan Fraser byl dobrý. Kdo zná ty staré horory, vychutná si to ještě více.(31.7.2003)

„Ak chcete, môžete si zaplávať v bazéne. Plavky nepotrebujete. Formality.“ V roku 1997 mal renomovaný britský herecký i divadelný veterán Ian McKellen pred sebou trilógie PÁN PRSTEŇOV a X-MEN, ale už niekoľko rokov dozadu "verejne odhalil" svoju homosexualitu. Nečudo, že bez váhania prijal skvostnú ponuku režiséra Billa Condona (CANDYMAN) svárniť slávneho starnúceho režiséra Jamesa Whalea (FRANKENSTEIN/1931, NEVIDITEĽNÝ MUŽ/1933), ktorému v zime života vstúpi do domu svalnatý opálený záhradník Clayton. Ak je na snímke niečo lepšie, ako báječná atmosféra (povinná - ako u Burtonovho EDA WOODA - pre filmových fanúšikov), je to už iba výborný Brendan Fraser, ktorý len zriedka divákom ukáže svoju druhú tvár, na ktorej už nie je stopa po atletickom švihákovi so zmyslom pre humor; je to tvár, kde tróni zrelý dramatický herec, ktorý dobre vie, čo robí. Bohužiaľ, snímka (z produkcie Clivea Barkera!) nie je taká dokonalá, ako mohla byť a pasáže, proti ktorým skutočne nemožno namietať vôbec nič, sa striedajú so scénami, ktoré sú príliš doslovné, priemerné a nudné.(14.12.2004)

Takovej ten typ filmu, kde se vlastne nic moc nedeje, ale presto pusobi hodne silne, navic tady tvurci to dojemny vypraveni o umirajicim reziserovy a mladym zahradnikovi a jejich zvlastnim pratelstvi obcas ozivujou nejakou naprosto fantastickou scenou z valky. Celej film samozrejme stoji na hlavni dvojici, McKellen hraje fantasticky, ale zase to mel ulehceny tim, ze toho teplouse nemusel hrat a Fraser je tady docela namakanej. No a co se tyce toho Frasera, pravdepodobne jeho nejvetsi herecka prilezitost a i kdyz z neho asi nikdy nebude zadnej velkej herec a hodi se spis jako hlaskujici frajer, zvladnul tu roli vcelku s prehledem a McKellenovi dobre nahrava. Jak moc je film podle skutecnejch udalosti tezko rict, nicmene spousta veci ve filmu se skutecne stala, ale i kdyby ne, stejne by to bylo hodne silny drama.(27.9.2009)

Moc hezký film o důležitosti přátelství s výtečnými hereckými výkony prakticky všech zúčastněných.(16.7.2003)

Zaujímavý a príjemný film s komornou atmosférou, ktorá sa dá krásne užívať. Avšak viem si ho predstaviť sfilmovaný aj trochu lepšie, opakovane som narážala na scény, kde by som niečo pridala, niečo urobila inak (sú ukážky detstva také strohé a predstavy o vojne také čisté a upratané zámerne, lebo ide o veľmi staré spomienky bez špiny, blata a krvi, alebo to spôsobil nízky rozpočet?). Aj tak sú to však plne zaslúžené 4 hviezdy. Obrovsky pozitívne ma prekvapil výborný dramatický výkon Brendana Frasera. Ten mladík ma väčší potenciál, než kam siahajú akčné blokbastre.(22.7.2010)

Alespoň v tomhle filmu nedostižný Ian McKellen měl slušný rok. Léta páně 1998 natočil nejen tak trochu přeceňované drama Bohové a monstra o uměleckém bilancování a pomíjivosti slávy, ale i dle mého o krapet lepšího, démonického Nadaného žáka, ve kterém si střihnul stárnoucího válečného zločince. Režisér Bill Condon nicméně dle mého není úplně přesvědčivý tvůrce, jeho snímky jako Dreamgirls a Kinsey se mi pod kůži jednoduše nedostaly a i jeho setkání s britským shakespearovským mistrem, z kterého je obtížné spustit oči, není úplně sebevědomou jízdou. Ač snímek příjemně graduje, nemá natolik pevné švy, které by mi dopřály hlubší zážitek. Závěr života homosexuálního legendárního režiséra Frankensteina se může opřít o zodpovědnou scénáristickou práci, přesto je tak trochu rezervovaný, držící se zpátky a nejvíc by mu asi slušelo označení zajímavý. To je ale přesto kapánek málo!! Jemné zklamání jsem rozhodně pocítil..(23.1.2011)

<< předchozí 1 2 3 4 6 7