Bohové a monstra

Gods and Monsters

Bohovia a monštrá

Drama / Životopisný

Velká Británie / USA, 1998, 101 min

Herecký koncert Iana McKellena, kterému velice zdatně sekunduje Brendan Fraser v neskutečně poutavém příběhu s nepopsatelnou atmosférou a brilantními dialogy. Moc povedený film.(12.8.2010)

Pro mě osobně jeden z nejsilnějších filmových zážitků poslední doby. Fraser solidní, McKellen nepřekonatelný. Zkouknutí Whaleovy filmografie bude následovat.(1.11.2010)

Žiarivý príklad toho typu filmového zážitku, ktorý sa žiada prežiť viackrát, aby ho divák prežil naplno, pochytal všetky roviny, v ktorých k nemu film prehovára, vychutnal si každý detail. Už pri prvej projekcii je ale jasné, že sa tu stretol kolektív, ktorý vytvoril homogénnu (ehm!) masu so spoločným cieľom, ale hlavne cítením. Spätne mám pocit, že tu ešte aj brigádnička, obsluhujúca kávovar pre potreby štábu, plne chápala, o čo v Bohoch a monštrách beží. A dodnes je na vlastnú účasť na tomto nenápadnom, no o to presvedčivejšom projekte neskonale pyšná. Má byť na čo! Bez bezvýhradného ťahania za spoločný koniec takúto odzbrojujúcu miniatúru, naviac vyrozprávanú iba v náznakoch, nenatočíš. Chytilo, dozrieva a dojíma viac v spomienkach, než pri samotnom sledovaní. Áno, veľmi skoro sa pozvem na reprízu. Šepot plný pokory a oddanosti sa do slúch vždy vryje hlbšie, než ten najokázalejší výkrik. Tu je dôkaz!(15.3.2013)

• - Ako producent film zastrešil spisovateľ a režisér Clive Barker. (Sociopath)

• - Ian McKellen prohlásil, že mu bylo velmi příjemné hrát Jamese Whalea. McKellen je stejně jako Whale homosexuál. (Kulmon)

• - Závěrečnou scénu, kdy Clay kráčí ulicí jako Frankenstein, navrhl Brendan Fraser. (HellFire)