Bohové a monstra

Gods and Monsters

Bohovia a monštrá

Drama / Životopisný

Velká Británie / USA, 1998, 101 min

Majstrovský výkon Ian McKellena, ktorému veľmi zdatne sekunduje Brendan Fraser dotvára túto skvele stvárnenú životopisnú drámu. Posledné týždne života režiséra J. Whalea, sú napriek jeho postupujúcej chorobe stvárnené nepateticky, ale napriek tomu so správnou dávkou emócií, ktoré sú podtrhnuté nádhernou hudbou Cartera Burwella. Jednoducho výborne zvládnutý film po všetkých stránkach.(10.1.2014)

Herecký koncert Iana McKellena, kterému velice zdatně sekunduje Brendan Fraser v neskutečně poutavém příběhu s nepopsatelnou atmosférou a brilantními dialogy. Moc povedený film.(12.8.2010)

Ocenění: Oscar 1998 - adaptovaný scénář; nominace: hlavní herec (I. McKellen), vedlejší herečka (L. Redgrave) Zlaté glóby - vedlejší herečka (L. Redgrave); nominace: film (drama), herec v dramatu (I. McKellen) BAFTA - nominace: vedlejší herečka (L. Redgrave) Bram Stoker Awards - scénář (společně s filmem Smrtihlav) British Independent Film Awards - herec (I. McKellen) Broadcast Film Critics Association Awards - herec (I. McKellen také za film Nadaný žák) Chicago Film Critics Association Awards - herec (I. McKellen) Florida Film Critics Circle Awards - herec (I. McKellen také za film Nadaný žák) Independent Spirit Awards - film, hlavní herec (I. McKellen), vedlejší herečka (L. Redgrave) Kansas City Film Critics Circle Awards - herec (I. McKellen) London Critics Circle Film Awards - vedlejší herečka (L. Redgrave) Los Angeles Film Critics Association Awards - herec (I. McKellen), hudba (společně s filmem Malý řezník) National Board of Review - herec (I. McKellen), film San Diego Film Critics Society Awards - herec (I. McKellen), film MFF San Sebastián - herec (I. McKellen), Zvláštní cena poroty (s filmem A la place du coeur) Satellite Awards - adaptovaný scénář Seattle International Film Festival - režie Toronto Film Critics Association Awards - herec (I. McKellen).... ....Scénář : Bill Condon podle románu Christophera Brama. Kamera : Stephen M. Katz. Hudba : Carter Burwell - Ocenění 1998 - Los Angeles Film Critics Association Awards - vítěz ( Nejlepší hudba )(18.5.2011)

Pro mě osobně jeden z nejsilnějších filmových zážitků poslední doby. Fraser solidní, McKellen nepřekonatelný. Zkouknutí Whaleovy filmografie bude následovat.(1.11.2010)

Pro mě velikánské překvapení. Herecky naprosto vytříbený film. Životní role Sira Iana McKellena a Brendan Fraser dokázal, že umí doopravdy hrát.(1.7.2009)