Bohové a monstra

Gods and Monsters

Bohovia a monštrá

Drama / Životopisný

Velká Británie / USA, 1998, 101 min

Alespoň v tomhle filmu nedostižný Ian McKellen měl slušný rok. Léta páně 1998 natočil nejen tak trochu přeceňované drama Bohové a monstra o uměleckém bilancování a pomíjivosti slávy, ale i dle mého o krapet lepšího, démonického Nadaného žáka, ve kterém si střihnul stárnoucího válečného zločince. Režisér Bill Condon nicméně dle mého není úplně přesvědčivý tvůrce, jeho snímky jako Dreamgirls a Kinsey se mi pod kůži jednoduše nedostaly a i jeho setkání s britským shakespearovským mistrem, z kterého je obtížné spustit oči, není úplně sebevědomou jízdou. Ač snímek příjemně graduje, nemá natolik pevné švy, které by mi dopřály hlubší zážitek. Závěr života homosexuálního legendárního režiséra Frankensteina se může opřít o zodpovědnou scénáristickou práci, přesto je tak trochu rezervovaný, držící se zpátky a nejvíc by mu asi slušelo označení zajímavý. To je ale přesto kapánek málo!! Jemné zklamání jsem rozhodně pocítil..(23.1.2011)

Radyo tenhle film vystihl z komentářů, které jsem četla, úplně nejlépe. Tenhle film je naprostým skvostem, Ian pro mě byl, stejně tak jako pro mnoho dalších, Gandalf a i když PP není jedinný film, který jsem s ním viděla, nic nedokázalo moji škatulku překonat. Až tenhle starší film. Vyrazil mi dech. Brendana jsem neměla vyloženě ráda, v tomhle filmu mě šokoval .. nejen svým hereckým umem, ale také krásou - ano, mě se jako chlap nelíbil ani trošku, ale tady jsem ho doslova hltala, jako bych ho měla já sama malovat. Dechberoucí skvostný film!(29.10.2008)

Žiarivý príklad toho typu filmového zážitku, ktorý sa žiada prežiť viackrát, aby ho divák prežil naplno, pochytal všetky roviny, v ktorých k nemu film prehovára, vychutnal si každý detail. Už pri prvej projekcii je ale jasné, že sa tu stretol kolektív, ktorý vytvoril homogénnu (ehm!) masu so spoločným cieľom, ale hlavne cítením. Spätne mám pocit, že tu ešte aj brigádnička, obsluhujúca kávovar pre potreby štábu, plne chápala, o čo v Bohoch a monštrách beží. A dodnes je na vlastnú účasť na tomto nenápadnom, no o to presvedčivejšom projekte neskonale pyšná. Má byť na čo! Bez bezvýhradného ťahania za spoločný koniec takúto odzbrojujúcu miniatúru, naviac vyrozprávanú iba v náznakoch, nenatočíš. Chytilo, dozrieva a dojíma viac v spomienkach, než pri samotnom sledovaní. Áno, veľmi skoro sa pozvem na reprízu. Šepot plný pokory a oddanosti sa do slúch vždy vryje hlbšie, než ten najokázalejší výkrik. Tu je dôkaz!(15.3.2013)

Oscar 1 : Scénář - A + 2 nominace: Herec HR - Ian McKellen, Herečka VR - Lynn Redgrave(24.2.2004)

Scénář: Bill Condon .. Opravdu výborné herecké výkony posunují tento příběh do úplně jiných výšin..(6.2.2005)