Bohové a monstra

Gods and Monsters

Bohovia a monštrá

Drama / Životopisný

Velká Británie / USA, 1998, 101 min

Vynikající životopisné drama, které uhrane božími hereckými výkony (u McKellena jsme na to zvyklí, ale Fraser zaslouží hlubokou poklonu), potěší námětem orientovaným nejen na poslední dny režiserského velikána, ale i vzpomínky na jeho nejslavnější dílo, a doslova nadchne vymazlenou formou, konkrétně především nádherným soundtrackem a působivými flashbacky do Whaleovy minulosti, které sílu příběhu značně zvýrazňují. Vše je dokonale promyšleno, vývoj vztahu mezi stárnoucím homosexuálním umělcem a jeho novým "monstrem" je načrtnut naprosto věrohodně a bezchybně a finále, byť nevyhnutelné, je výtečně gradované a dojemné, a to včetně nostalgické a nádherné závěrečné scény.... Opravdu netuším, co si od filmu podobného ražení přát více. 90%(18.8.2015)

Takže tedy musím říct že snad největší překvapení roku. Nejdříve jsem na film nechtěl dostat protože homosexuály teda moc rád nemám. Ale nakonec se dostal do mých ohavých pracek, no tak jsem ho ale jako správnej lovečák nechal uležet, a hle když na něj došla řada nestačil jsem zírat. Něco tak geniálního se nevydí. Naprosto bravůrní McKellen a nakonec i Fraser(mám ho sice rád jako herce, ale nedokázal jsem si ho moc představit v takovýhle roli). Od první minuty mě film upoutal a bylo jen málo scén který mě iritovaly. Život z jednoho z nějvětších velikánů hororu 40 let(od Whalea mám nakoukáno asi 8 filmů)byl vážně jeden velký skandál. Já mohu prohlásit že film je vážně skvělej a můžu jen doporučit. Fraser a McKellen jsou naprosto famozní.(27.3.2011)

mckellen je skutocne vyborny herec a potvrdzuje to s prehladom aj v tomto pripade. zaujimavy vykon podava aj inak pre mna uplne nevyrazny a priemerny brendan fraser. nic to vsak nemeni na tom, ze pribeh prestarnuteho gaya siel uplne mimo mna. ani sekundu som sa sice vyraznejsie nenudil, ale v konecnom dosledku mi v tejto skladacke chyba akysi vyslednejsi tvar. 70%(9.12.2007)

Maličko přeceňovaný snímek, který vedle pochybného děje obsahuje skvělé herecké výkony Iana McKellena a Brendana Frasera. Oni dva vládnou filmu silnější rukou než režisér Bill Condon a je to trochu znát. Pokud by zde nebylo tak úžasné herecké obsazení a jejich životní výkony, těžko by mohl děj diváka pohltit a poznamenat. Čekal jsme však trochu víc a nejde se proto zbavit jemného zklamání.(22.11.2007)

Pro mě velikánské překvapení. Herecky naprosto vytříbený film. Životní role Sira Iana McKellena a Brendan Fraser dokázal, že umí doopravdy hrát.(1.7.2009)

• - Název filmu pochází z věty, kterou řekne ve filmu Frankensteinova nevěsta (1935) Dr. Pretorius Dr. Frankensteinovi: "To a new world of gods and monsters." (Kulmon)

• - Ian McKellen prohlásil, že mu bylo velmi příjemné hrát Jamese Whalea. McKellen je stejně jako Whale homosexuál. (Kulmon)

• - Ve filmu uvidíme pět originálních skic Jamese Whala. (HellFire)