A Performance of Macbeth

(TV film)
všechny plakáty

Macbeth (Ian McKellen) je odvážny príslušník škótskej armády, ktorému sa ukáže zjavenie troch hrozivých čarodejníc. Ukážu mu v ňom, že jedného dňa, nejakým spôsobom, sa z neho stane kráľ Škótska. Zjavenie ho naplní túžbou po moci a po povzbudení jeho manželkou, Lady Macbeth (Judi Dench), zabije legitímneho panovníka, iba aby získal trón sám. Jeho čin však neostane utajený a on musí páchať ďalšie vraždy, aby svoj skutok utajil. Čoskoro už pred jeho posadnutosťou nie je nikto v bezpečí. (Incantator)

Almásy

bezhranične temná a ťaživá atmosféra macbetha je v nunnovej interpretácii umocnená na druhú. kongeniálna judi dench ako lady macbeth a skvelý Ian McKellen, treba vidieť. ()

Mouzon

Pravděpodobně nejlépe zpracovaný Shakespeare vůbec. Ono se pořád říká "Kellen, Kellen, ten je dobrej", ale teprve v těchto rolích je vidět PROČ a ČÍM je tak dobrý. Vynikající herecké výkony všech, mezi nimiž je pro mne osobně hvězdou Judi Dench. Skvělá soustředěnost, zbytečně zde nevyčuhují nesmyslné avantýry (viz Othella Lawrence Oliviera), čistý řez. Scénické pojetí NEpřekvapí svou úsporností, naopak. Pokud jsem si Macbetha nějak vizuálně představoval, pak to vypadalo velmi podobně, jako Nunnova vize. Kromě zjevných atributů je toto zpracování také neuvěřitelně temnou podívanou, řekl bych dokonce (jakkoliv to může znít nadneseně), že se díky svému vyznění blíží jakési divadelní paralele "černé mše". Lady Macbeth není jen sexy paničkou (jak jí většina adaptací vykládá), která pronáší "hodně cool" repliky - v jedné chvíli jsem byl Denchové opravdu ochoten uvěřit, že na pomoc svému mocichtivému záměru povolává všechny rohaté, a několikrát jsem se fyzicky otřásl. Je naprosto vedlejší, že se jedná o filmovou úpravu divadelní inscenace - tahle podívaná se zahryzne až do morku kostí. Ani drobet samoúčelnosti - toto je brilantní a odstrašující studie zla. ()

Macbeth - unikátní filmová projekce v Brně

Macbeth - unikátní filmová projekce v Brně

20.10.2015

Evropská předpremiéra filmu Macbeth s Michaelem Fassbenderem a Marion Cotillard se uskuteční v unikátním prostoru brněnského Mahenova divadla už 22.října od 18.00 a 21.00. Nenechte si ujít jedinečnou… (více)