Moderní doba

• slovenský

Moderná doba

Komedie / Drama / Romantický

USA, 1936, 87 min

Úvodní dvacetiminutovka parodující moderní pásovou výrobu je naprosto okouzlující a i zbytek filmu dokazuje proč je Charlie Chaplin poprávu považován za největšího komika všech dob. 70%.(9.12.2008)

Němé grotesky vážně nejsou polem které bych znal jako své boty, ale i bez ohledu na stáří a souvislosti - u Moderní doby jsem se bavil výtečně, jen velmi málo gagů je příliš protahovaných až začíná nudit, nemotorný Chaplin je vážně roztomilý a pětadvacetiletá Paulette Goddard opravdu sličná, takže... 8/10(5.12.2007)

On a jeho sociální komentář aneb On a jeho vzdor vůči zvukovému filmu. Beztak ale nikdy nezapomenu na tu paralelu s filmem Svět patří nám, protože vidět tenhle Chaplinův projekt očima V+W po té, co dokončili svůj vlastní spektákl na téma moderní doby, to by uvrhlo do deprese každého.(16.11.2014)

Skvělé gagy a scény (naprosto skvělé ježdění na kolečkových bruslích ve 3.patře obchodního domu, kde chybí zábradlí; nechtěný odchod z věznice, ...), samozřejmě nechybí sociální podtext, který mi ale bohužel místy do děje 100% neseděl. Ale i tak jde o skvělou pohodovou podívanou, u které se (alespoň já) zasměju několikanásobně víc, než u většiny komedií vznikajících v dnešní době.(16.11.2005)

POZOR, malý spoiler! Chaplinovo mistrovské dílo i přes nějaké ty drobné nedodělky (proč se ta dívka už potom absolutně nezajímá o své malé sestry?) je i dnes velmi koukatelným filmem, výborně se vypořádávajícím s obdobím krize. Jak už to tak bývá, spousta poznámek by byla uplatnitelná i na dnešní dobu. Maximální hodnocení ale dávám především za skutečně překrásnou Paulette Goddard, protože každou její minutu na plátně jsem si užíval. Těžko říct, jestli jsem kdy ve filmu viděl hezčí herečku. Takový už dneska nejsou... Suma sumárum, krásný film.(21.3.2011)

• - Film se naráčel v Santa Claritě, v Hollywoodu, v San Pedru,v Brentwoodu a na Long Beachi v Kalifornii. (rafix)

• - Film provází zejména píseň "Smile", kterou složil Charlie Chaplin. Slova napsali až o téměř 20 let později John Turner a Geoffrey Parsons. Ve filmu zní tedy píseň bez hlasového doprovodu. Chaplin sám píseň nikdy nenahrál, ale nazpívaly jí desítky dalších interpretů. (KrystofD)

• - 7. listopadu 1999 byl film promítán při otevírání zrekonstruovaného Silent Movie Theatre (Němé kino) v Los Angeles. (HellFire)