poster

Moderní doba

 • USA

  Modern Times

 • slovenský

  Moderná doba

Komedie / Drama / Romantický

USA, 1936, 87 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • T2
  *****

  Charles Chaplin a jeho hlboká studnica prešpikovaných nápadov, ani dlhý čas od nakrútenia filmu nedokáže nič ubrať na jeho sile. Chaplin bez chyby zvláda svoje postavenie vo filme po všetkých stránkach, výborné mu sekunduje ale i skrášľuje okolie tvárička Paulette Goddard. ║Rozpočet$1,5milionovTržby USA $163,245(za rok 2004)║Tržby Celosvetovo $443,000(5.12.2007)

 • Flipper
  ****

  Buck up! - Never say die Posledné viac než dôstojné rozlúčenie sa s nemými Chaplinovými filmami mi miestami pripadalo ako výber toho najlepšieho z grotesky. Rýchle striedanie deja, ktoré predeľujú absurdné Chaplinové odchody do väzenia, dokazujú Chaplinovú genialitu v rôznych odvetviach. Mimiky, gestiky, nečakaného nápadu, až po kaskadérske kúsky na korčuliach. Podobne je to aj s filmom a postavou Tuláka, ktorý sa prvotne zblázni (krásny metafora na príchod hovorených filmov, ktoré Chaplina deprimovali, lebo bol neistý, či dokáže tulákom stále pobaviť), neskôr je flegmaticky voči svojmu osudu, až nakoniec (ako ja vo svojich neskorších filmoch) sa nikdy nevzdá a bojuje. Chalieho dosť málo spomínaný finálny spev, kde zabudol slová, mi pripadal ako krásny koniec nemej grotesky a imrovizácia zo slovom sa však podobne ako vo filme Chaplinovi podarila v The Great Dictator, takže možno ide o vlastné povzbudenie.(12.5.2010)

 • sportovec
  *****

  Přelomový film v celé Chaplinově filmografii znamená jeho definitivní loučení s němou érou a otevření dveří k té druhé, řekněme zralé. Hrůzy hospodářské krize třicátých let dnes, sedmdesát let poté, mohou působit krajně nepravděpodobně. Je však jisté, že tato krize, první paralelní krize modrých i bílých pracovních plášťů, znamenala mimořádný hodnotový i sociální otřes, který byl nadto zvětšován postupným prosazováním mechanického taylorismu i do mimoautomobilových a vněindustriálních odvětví (poslední srovnatelný otřes byl zaznamenán o 80-100 let dříve nástupem prvních moderních strojů). U nás asi nejlépe tyto skutečnosti vyjadřují dva filmy osvobozených: PUDR a BENZÍN a zejména SVĚT PATŘÍ NÁM. Mechanizace-zvěcnění a odcizení člověka, které s tím souviselo, nemohlo nevyvolat adekvátní rezistenci, živenou desetimilionovými zástupy nezaměstnaných a současně i stejuně vehementní protest lidské tvořivosti. Humor i satira, které se v MODERNÍ DOBĚ prolínají, nejsou tedy levné a anachronické, ale současně dobové i nadčasové (s určitým posunem se tato doba dnes může vrátit rychleji, než jsme s to si sami připustit). Toto dílo rovněž nesporně patří k absolutním životním vrcholům nejen Chaplinovým, ale i filmového umění vůbec.(1.3.2008)

 • Kulmon
  *****

  Satirický pohled na novou, moderní dobu, plnou nových vymožeností, ve které se ovšem odráží hospodářská krize a problémy obyčejných dělníků s ní spojených. Celým filmem se táhnou jako dlouhá nit neuvěřitelné a propracované gagy, k těm nejlepším patří úvodní část, kdy Charlie pracuje v továrně na pásu, k dalším jeho jízda na kolečkových bruslích ve třetím patře se zavázanýma očima, kdy mi lezl mráz po zádech. Naprosto nejlepší je však Charlieho pěvecké představení v závěru filmu, to je poprvé, kdy slyšíme Charlieho hlas, i když "jen" zpívaný. Film pochází z poloviny třicátých let, kdy již dávno existoval film zvukový, tento je však zcela bez dialogů, které nahrazují komentáře jako ve filmech němých. Chaplin tak signalizoval světu, že si poradí i v této - modernější době.(8.5.2009)

 • JohnnyD
  ****

  Jedna z top Chaplinoviek. Síce dej je ... ako to povedať ... skromný, je to niekoľko skvelých, ba až nadčasových gagov (drogy, či Chaplinova kritika spoločnosti). I keď tu je pár pomalších pasáží, film nie je nudný - ale zišlo by sa prestrihať. V tomto filme sa Chaplinovi podarilo množstvo gagov, dokonca by som povedal, že čo sa týka gagov je to jeho najlepší a najucelenejší film (z tých čo som videl). Skvelé je aj herecké obsadenie - hlavne jeho sexy partnerka (s imho nadčasovým vzhľadom ;)). Stručne: veľmi dobrá komédia.(14.5.2006)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace