Chaplin na námluvách

Chaplin a jeho kumpán (Ben Turpin) se nezřízeně opijí. Nejdříve ztropí výtržnost v jedné restauraci a poté i v levném hotelu. (eraserhead666)

cheyene

S přivřenýma očima je to ještě na 4*. Opilý Chaplin dovede pokaždé zaujmout a přestože tomuto počinu chybí z dnešního pohledu více humoru (v jiných je zkrátka zábavnější), zaujme svoji nápaditostí a atmosférou, na které má podíl použití barevných filtrů - živější barvy pro (osvětlené) interiéry, chladné barvy pro (noční) exteriéry. Český název však děj filmu prakticky vůbec nevystihuje. ()

Rozjimatel

[2,5*]     "Say, you hit me, not my pal."     Krátka groteska z druhého Chaplinoveho obdobia (v štúdiu Essanay), ktorá naberá obrátky až vo svojej záverečnej časti. Charlie s Benom Turpinom je dvojica ožranov vskutku na pohľadanie (druhý menovaný mi svojim zjavom pripomína "tajtrlika" Buriana), no dnešný divák si pri ich opileckých zážitkoch veľa zábavy neužije (určite nie pri surovom trieskaní tehlou po hlave). Aj keď sa priznávam, že sem-tam som sa aj uškrnul, najmä pri vydarenej scéne odomykania hotelovej izby. Celé to dianie je navyše dosť zmätené, naša opilecká dvojica neustále, kdekoľvek sa pohne (reštaurácia, jeden hotel, druhý hotel), naráža na ten istý manželský pár (Bud Jamison a Edna Purviance). Za klady filmu považujem prvý výskyt mojej obľúbenkyne Edny na filmovom plátne, Lea Whitea ako neodolateľného fúzatého pajáca v cylindri a najmä výbornú záverečnú pyžamovú scénu (Edna je v tom pyžamku rozkošná). Na záver si ešte neodpustím štipľavú poznámku smerom k českému titulu "Chaplin na námluvách". Kde tí distribútori (sústavne) chodia na také duchaplné názvy? Videná verzia z roku 2014 s výbornou hudbou Roberta Israela (aj v kolorovanej podobe). ()

fantomas19

A Night Out - Charlie Chaplin po fláme. Charlie s kamarátom (Ben Turpin) vymetajú bary, k problémom majú vždy iba krôčik, a ani v hoteli sa Charlie nevyhne kompromitujúcej situácii, keď nachytá hlavný čašník (Bud Jamison), svoju ženu (Edna Purviance) v nesprávnej izbe. Zmena hotela však neznamená prísun pokojnejších dní. ()

tomtomtoma

Upraveno v říjnu 2019. Probdělá noc rozvíjí dřívější Chaplinovu filmovou práci. Průběh děje nabízí již výraznější vrcholky v zápletce, ale prostředky zábavy se zatím nemění. Stav opilství je nadáno schopností umu tělesně namáhavé choreografie, rozdává kopance a rány pěstí. Kromě zhýralého ochmelky Charlieho zaujme Charlieho psychicky nestálý kumpán v opíjení (Ben Turpin), s opilci nespokojený a na manželku žárlivý vrchní číšník i Charlieho spolubydlící z hotelu (Bud Jamison), jeho poslušná žena (Edna Purviance), párem opilců šikanovaný ctihodný návštěvník restaurace (Leo White), či jeho očekávaná dámská společnost (Eva Sawyer). Probdělá noc aneb Chaplin na námluvách je neklidnou bouří dychtivého života a zuřivou klauniádou. ()

eraserhead666

Název mi k ději nějak moc nesedí, ale zase jednou zábavná a humorná stoprocentní Chaplinovka. Zchlastanej Chaplin je až k sežrání. ()

• První film Charlieho Chaplina s Ednou Purviance (Kulmon)