Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Komedie

USA, 2004, 93 min

Trochu podivná pohádka. Pro děti určitě nevhodné a povětšinou zcela nepochopitelné a pro dospělé zase až příliš nesmyslné. Pokusím-li se na Shreka dívat jenom jako na zábavu, obsahuje dost vydařených míst, z nichž mě nejvíce rozesmála Pinocchiova variace na Toma Cruise. Bohužel každý druhý vtípek je hluchý, ne-li na či za hranicí trapnosti. Místa, která alespoň snad chějí být romantická, jsou ale úplně zbytečná a nijak zajímavá; neříkám, že by byla horší než v konkurenčních hraných snímcích. Zamyslím-li se trochu nad scénářem, několika zápletkami nebo dějovým spádem, nemohu než konstatovat, že se tu zoufale mlátí prázdná sláma a hlavní dějová zápletka je navařená a zprstuvycucaná nad jakoukoli snesitelnou míru.(16.11.2004)

Rozpočet $150miliónovTržby USA $441,226,247Tržby Celosvetovo $937,008,132/85%/(18.5.2005)

Oscar 2 nominace: Animovaný film, Píseň - "Accidentally In Love". . . . . . . Zlatá Palma - výběr(27.1.2005)

Neuvěřitelný nářez plný odkazů, akce a narvaný fóry od začátku až do konce.(18.2.2008)

Pomerne slabo (ne)využitý potenciál jedničky, navyše mi veľmi vadila snová línia filmu. Škoda, nechajme sa prekvapiť ďalším pokračovaním, jednoznačne však čo sa týka animákov jedno z najlepších pokračovaní. 80%.(23.5.2006)

• - Dalším rekordem bylo též nasazení. Shrek 2 se promítal v neuvěřitelných 4 163 kinech a po 25 dnech se stal nejúspěšnějším animovaným filmem v USA. (imro)

• - Moderátor Larry King poprvé propůjčil hlas někomu jinému než sobě. Konkrétně jde o Doris – nevlastní sestru Popelky. (imro)

• - Postava kocoura v botách prošla během přípravy filmu mnoha vývojovými stadii – ještě na kreslícím prkně byla změněna barva jeho kožichu z šedé na oranžovou, aby nezanikal vedle stejnobarevného Osla. Nejvýraznější inovace přišly s představitelem Antoniem Banderasem. "Když mi Kocoura v botách představili, byl to typický Francouz. Měl působit asi jako D’Artagnan ze Tří mušketýrů." (duklak2)