Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Komedie

USA, 2004, 93 min

Oproti jedničce, která si bere na mušku známé pohádky staré desítky i stovky let a některé anachronismy a narážky na nové filmy vám ani nepřijdou, tenhle díl má mnohem blíž k filmové a aktuálně dobové parodii. Ubírá mu to na univerzálnosti a je to místy přesně ten druh humoru, kterým dávají tvůrci najevo, že to s filmem nemyslí až tak vážně. Důkazem budiž i postava kocoura, která na mě působila hodně rozporuplně. Netvrdím, že ve filmu nejsou scény, které by mě nenadchly nebo humor, kterému bych se nezasmál, ale není to tak nenucené, přirozené a spontánní jako v prvním díle.(8.4.2005)

Soundtrack Harry Gregson-Williams: 1. Accidentally In Love - Counting Crows [3:08] ,2. Holding Out for a Hero - Frou Frou [3:22] ,3. Changes - Butterfly Boucher [3:22] ,4. As Lovers Go (Ron Fair Remix) - Dashboard Confessional [3:29] ,5. Funkytown - Lipps, Inc. [3:59] ,6. I'm On My Way - Rich Price [3:21] ,7. I Need Some Sleep - Eels [2:28] ,8. Ever Fallen in Love - Pete Yorn [2:32] ,9. Little Drop of Poison - Tom Waits [3:11] ,10. You're So True - Joseph Arthur [3:55] ,11. People Ain't No Good - Nick Cave & The Bad Seeds [5:39] ,12. Fairy Godmother Song - Jennifer Saunders [1:52] ,13. Livin' La Vida Loca - Eddie Murphy [3:29] ,14. Holding Out for a Hero - Jennifer Saunders [6:28],(14.5.2011)

Přes vlažnější začátek je i druhý Shrek velice zábavnou pohádkou se spoustou vskutku geniálních gagů (Police brutality!) a vhodně zakomponovanými písničkami (Nick Cave!) Přestože mi jednička připadá malinko lepší, tvůrci stále odvedli výtečnou práci, uvážíme-li, jak nesnadné je natočit film, který by bavil jak děti, tak dospělé.(28.7.2004)

Násilně nastavovaná kaše. Podivný a pro děti možná až trochu nepřijatelný příběh, vykompenzovaný více či méně dobrými vtipy a odkazy. Shrek s Oslíkem a Kocourem patří k tomu skvělému, ale zbytek je místy nuda k uzoufání, hlavně zápletka s polibkem, která až nesnesitelně nápadně kopíruje první díl. Na nadšení kolem se tak proto musím dívat zcela chladně. Jednička měla zůstat sama.(21.2.2006)

Strhující podívaná u které se zaručeně nebudete nudit......a nezapomeňte: Pray for mercy from...PUSS - in boots ;o)(10.9.2004)

• - Dabér Mike Myers si za tento díl vydělal solidních 10 milionů $ = 265,98 milionů Kč. Předchozí (2001) mu připsal na účet 3 miliony $ = 116,45 milionů Kč a následující (2007) 50 milionů $ = 1,05 miliardy Kč. (Zdroj: therichest.com) (duklak2)

• - Shrek 2 se stal s výnosem 919 838 758 amerických dolarů nejvýdělečnějším filmem roku 2004. (Mr.Hudson)

• - Jeden animátor vytvořil během týdne 3–5 sekund animace. Kdyby měl tedy jediný animátor zvládnout veškerou animaci, trvalo by mu to zhruba 47,5 roku. (HappySmile)