Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Komedie

USA, 2004, 93 min

rozpočet : $70 million tržby celosvetovo : $920,665,658(7.12.2006)

Neuvěřitelný nářez plný odkazů, akce a narvaný fóry od začátku až do konce.(18.2.2008)

Strhující podívaná u které se zaručeně nebudete nudit......a nezapomeňte: Pray for mercy from...PUSS - in boots ;o)(10.9.2004)

Scénář: Andrew Adamson, Joe Stillman, J. David Stem, David N. Weiss .. Tohoto budou 4 díly? Inu parodovat se dá pořád, ale chtělo by to vytvořit i něco jiného (a to jim moc nejde viz Příběh žraloka a vlastně ani tady, jakmile opustí vody parodie a snaží se být tvůrčí). Už první Shrek mě nijak zvláště nesložil a tady je to stejné, spíše trochu slabší! Každopádně své dílčí kvality to má, ale PIXAR je prostě (nej)lepší.. 65%.(28.3.2005)

Pánové z Dreamworksu dokázali alespoň z části pobořit mýtus i nepřekonatelnosti jedniček. I když jedničku nepřekonali, zcela se jí vyrovnali a ještě navrch přidali vykoumanější animaci. Shrek, jenž si právě vzal jím zachráněnou princeznu Fionu, je spolu s ní pozván do královského paláce, kde má pár dostat požehnání od pantáty krále. Na cestu se k nim přidává neopakovatelný oslík, který jak v původním znění tak i ve svém dabingu hýří hláškami a hází jeden neopakovatelný ksichtík za druhým. Místy až trochu nedětský humor šperkují jasně viditelné parodie na hollywoodské velkofilmy a skvělé nové postavy jimž dominuje třeba kocour v botách v podání Antonia Banderase, jenžto hýří svou chrabrostí do momentu, když dostane na zadek. Jak jsem už zmiňoval, český dabing je velice ucházející a i když třeba právě k postavě Shreka mi moc neseděl, některé hlášky neměly chybu – „Tohle křoví vypadá jak Halina Pawlowská.“ Jako správná pohádka by měla i dvojka míti happy end, ale má-li ho či nemá, toť pouhá protispoilerovací otázka. Ale co prozradit smím je krom té dokonalé animace (třeba Shrek jenž jest zastižen s kamarády bouřkou má na svém těle jasně patrné kapičky deště), dokonalého dabingu a skvělého neotřelého příběhu také skvělá hudba jíž dominují předělávky slavných písniček, ale i vlastní pro film napsaná hudba. Každá byť malinkatá postavička má svoje kouzlo, svůj neopakovatelný půvab. A posledním faktorem, ovšem nikoliv ne nepodstatným je, že jsem tenhle film mohl sledovat ve společnosti své milované princezny a tak má pro mě celá ta působivost dvojitého kouzla. Pět hvězdiček bez nejmenší diskuse a ani se nebudu pouštět do srovnávání, které by nemělo význam a bylo jen ztrátou času.(3.10.2004)

• - Spoiler: Shrek, Fiona a Oslík jedou v kočáru okolo vstupní brány s nápisem Rapunzel neboli Locika či Zlatovláska, která je antagonistkou v následujícím díle (2007). (tb_23)

• - Jeden z mála párů, které se sešly ve studiu na nahrávání svých partů, byli John Cleese a Julie Andrewsová. I pro píseň, kterou zpívá Antonio Banderas s Eddiem Murphym, se nahrával každý part samostatně. (duklak2)

• - Shrek 2 se stal s výnosem 919 838 758 amerických dolarů nejvýdělečnějším filmem roku 2004. (Mr.Hudson)