Mluv

Speak

USA, 2004, 89 min

Vynikající drama z tvorby televizní stanice Showtime. Příběh možná není zrovna originální, ale způsob jak je prezentován a v jakém duchu se celý film nese si zaslouží jen slova chvály. Kristen Stewart se s rolí traumatizované dívky vypoořádala nadmíru dobře a hlavně díky jejímu výkonu přidávám pátou hvězdičku navrh.(11.1.2008)

Tragickosť tohto príbehu, ktorý je dnes podobný mnohým iným, a z ktorého by bol ešte pred pár rokmi škandalózny film, je v súčasnosti krutou realitou, čo potvrdzuje aj množstvo filmov s podobnou tematikou. Takže začína byť rozhodujúce už nielen šokovať, ale látku aj kvalitne predniesť. To sa podarilo za účasti veľmi dobrého hereckého výkonu Kristen Stewart a solídnej réžie. Flashbacky boli veľmi dobre rozkúskované a použité na tých správnych miestach, dej nenudil, napätie rástlo spolu so spokojnosťou. 80%.(12.8.2009)

Dosud pro mě "neznámá" Kristen Steward předvedla, jak těžké je mluvit, když se Vám stane něco nepříjemného. Místo aby někomu svěřila svoje hrozné tajmenství, mlčí a sama se s tím pere. Stává se obětí šikany a plave proti proudu. Najednu stranu s ní soucítíte a přejete ji hodně síly a na druhou stranu křičíte: "Tak už mluv, tak už to někomu řekni!" A její umělecký proslov si Vás kousíčkem získá :) P.S. Jak Vy umíte nakreslit strom?? :)(2.8.2009)

Na velká gesta příjemně úsporné drama o dívce, čelící následkům nemilé události, která ji potkala v době, kdy se obletovaná bandou přátel těšila velké oblibě. Následující rok je ale všechno jinak. Prakticky neznámá režisérka Jessica Sharzer se do tématu zakousla s vervou, scény z prostředí střední školy nejsou samoúčelné, nechtějí šokovat (viz. mladým se důkladně věnující provokatér Larry Clark) a ostatně dosti čitelný scénář nemá, co by nabídl NAVÍC. Nicméně celými devadesáti minutami se pohupujeme ve zvláštní atmosféře, která dodává zajímavému (a nutno podotknout televiznímu) dramatu další body. Bezpochyby talentovaná (a nezdravě vychrtlá, až byste se s ní rozdělili o svačinu) Kristen Stewart (širšímu publiku se poprvé představila coby dvanáctiletá v Úkrytu) pak podpořila nemalou přízeň filmové kritiky na festivalu Sundance.(16.4.2008)

Potenciál snímku podle mě zůstal nevyužit. Kristen Stewart podala sice velmi dobrý herecký výkon (no ostatně, kdo viděl Úkryt nebo Útěk do divočiny, nemá tutu nadějnou herečku zaškatulkovanou jenom z přiblblého Stmívání), ale to bylo na filmu asi to jediné, co opravdu fungovalo. Jinak mi to připomínalo nic moc extra teen film plný klišé o jednom nepřispůsobivém jedinci, místo dramatu, ve kterém plně cítíme s hlavní postavou a události kolem ní s námi řádně citově pohnou. Lepší 3*, ale kvůli nenaplněnému očekávání zaokrouhluju směrem dolů.(20.5.2011)