Mluv

Speak

USA, 2004, 89 min

• hellstruck

Přítel film okomentoval slovy "To je sra*ka." Já bych použila asi jiné vyjadřovací prostředky, ale v podstatě má pravdu. Připadá mi, že to vysoké hodnocení dělají 1)fanoušci Kristen, kteří by každému jejímu hereckému výkonu fandili i kdyby nedělala naprosto nic a 2)lidé, kteří si po Stmívání mysleli, že Kristen neumí hrát a tady je překvapilo, že se její výkon obešel i bez těch podivných tiků. To je sice pravda, ale na druhou stranu tu zase celou dobu měla jediný výraz alá zaražené prdy(viz.zdejší fotky) a skoro nemluvila. Sice ji jako herečku nemusím, ale vím, že když chce, tak jí to opravdu jde (Runaways, Welcome to Rileys), ale tady prostě nepředvedla nic. Po přečtení komentářů mám zase tiky já. "Herecký koncert" nebo "Oscar pro Kristen"? To jako vážně? Nebuďte směšní. Tvářit se depresivně bych uměla teda taky. A co se filmu týče, tak je to víceméně takové Beverly Hills. Naprosto nezáživné, nezajímavé, neoriginální. A od začátku dost předvídatelné. Chválím asi jedině závěrečné vyústění, kdy jsem skoro tleskala nadšením, že se konečně něco děje. Mimochodem.. Kristen je tady ošklivá jako noc!(2.9.2012)

Perfektně zpracované posttraumatické chování a uzavření se do sebe spolu s apelem na důležitost umění se vyjádřit dělá z tohohle filmu neobyčejné dílo.(22.1.2010)

Ne, že bych Melindě neštěstí přál - bylo by to zvrácené - ale přece jsem, snad i díky hereckému výkonu Kirsten Stewartové, byl okouzlen osobnosti, jaké z dosud možná obyčejné pubertální holky pod tíhou tajemství vyrostla. Ve škole plné uhihňaných roztleskávaček ztělestnila introvertní sílu a její bolest se přelila do umění. Nemožnost mluvit, nutnost nést břemena uvnitř může být u těch, kdo nepodlehnou chmuře, katalyzátorem obrazů, skladeb a básní. Jen doufám, že se promluvivší dívka nakonec, poté co shodila náklad, nestala zas jen "veselou středoškolačkou". Byla totiž krásná právě ve svém osamělém zápasení.(31.7.2013)

Jsem opravdu na vážkách, zda dát 4* nebo 5*. Pocitově jsem někde mezi. Mluv je skvělé drama, které vypráví příběh znásilněné holky, s čímž souvisí její psychické problémy a neschopnost začlenění se do kolektivu, který ji až na pár výjimek nebere mezi sebe. Kristen Stewart již v takto útlém věku dokázala, že se narodila s obrovským hereckým talentem. Díky několika sympatickým a nesympatickým postavám, příběhu, hudbě a působivosti filmu jako celku, se přikloním k plnému počtu hvězdiček.(18.11.2012)

Tragickosť tohto príbehu, ktorý je dnes podobný mnohým iným, a z ktorého by bol ešte pred pár rokmi škandalózny film, je v súčasnosti krutou realitou, čo potvrdzuje aj množstvo filmov s podobnou tematikou. Takže začína byť rozhodujúce už nielen šokovať, ale látku aj kvalitne predniesť. To sa podarilo za účasti veľmi dobrého hereckého výkonu Kristen Stewart a solídnej réžie. Flashbacky boli veľmi dobre rozkúskované a použité na tých správnych miestach, dej nenudil, napätie rástlo spolu so spokojnosťou. 80%.(12.8.2009)

• - Spoiler: V průběhu filmu spolužáci často na Melindu (Kristen Stewart) pokřikují "squealer". Jedná se o americkou nadávku pro někoho, kdo často křičí při sexu kvílivým hlasem, což může znamenat, že všichni o nešťastné události věděli dávno předtím, jenže nikdo se neodvážil nic říct. Na konci také jedna z dívek říká spolužákovi, co celou věc zavinil: "Všichni ví, co jsi udělal". Mimo jiné přeždívka také znamená práskač nebo někdo, kdo často brečí. (Scorn_)

• - Autorka předlohy Laurie Halse Anderson si ve filmu zahraje kuchařku, která na začátku filmu podává bramborovou kaši. (HellFire)

• - Sordino, Melindino příjmení, v překladu znamená "potichu". (Kreeki)