Mluv

Speak

USA, 2004, 89 min

Já tu holku miluju!(29.12.2008)

Děti sou svině,to mi víme.Pubertální zrůdičky bez špetky svědomí,to mi víme.Šikana je hnus,to mi víme.Ale hlavně Kristen je miláček a skvělá herečka,to mi přece víme!Studené drama,ukazující tvrdou realitu odstrkovaných dětí,z nefunkční rodiny,jenž obklopuje řada nešťastých událostí,které znich dělají introverty.Jen mi tu nesedí Steve Zahn jako chápavý učitel výtvarné výchovy.Jinak solidní drama,za které měla prostě Kristen mít Oscara.(31.1.2011)

Ztrápený rozkošný obličejík jedné z nejkrásnějších hereček moderního Hollywoodu musí ke konci zákonitě dojmout snad každého. Co na tom, že bylo Stewartové v době natáčení filmu teprve čtrnáct let - už tenkrát to byla pěkná žába, a je jen škoda, že v dnešní době svoje herecké nasazení zahazuje kvůli snovým penězům za ultrasračky s upíry a vlkodlaky (čeká se na třetí díl)... V dramatech to Kristen náramně sekne a já se přistihnul, že lačně hltám každou, každičkou její appearance na monitoru. Hodně v tomto případě dělá hudba a velmi potešil i bohémský učitel Steve Zahn. Kolem dokola je Mluv brutálnější, vyspělejší a koukatelnější verzí neméně známé Třináctky s Evan Rachel Wood.(21.6.2010)

Ne, že bych Melindě neštěstí přál - bylo by to zvrácené - ale přece jsem, snad i díky hereckému výkonu Kirsten Stewartové, byl okouzlen osobnosti, jaké z dosud možná obyčejné pubertální holky pod tíhou tajemství vyrostla. Ve škole plné uhihňaných roztleskávaček ztělestnila introvertní sílu a její bolest se přelila do umění. Nemožnost mluvit, nutnost nést břemena uvnitř může být u těch, kdo nepodlehnou chmuře, katalyzátorem obrazů, skladeb a básní. Jen doufám, že se promluvivší dívka nakonec, poté co shodila náklad, nestala zas jen "veselou středoškolačkou". Byla totiž krásná právě ve svém osamělém zápasení.(31.7.2013)

Neschopnost mluvit o vlastních traumatech je výkonná pumpa deprese, vyčleňující postiženého nezřídkakdy ze všech kamarádských a školních kolektivů. Film stojí na Kirsten Stewart, jejíž podmračené herectví se sem hodí víc, než kamkoliv jinam. Název je krásně výstižný.(21.3.2010)

• - Scéna znásilnění se měla odehrát v lese. To bylo ještě předtím, než Kristen Stewart zjistila, že je alergická na trávu. Když jde domů z párty, má na zádech listí, protože tato scéna se natáčela ještě předtím, než se zjistilo, že je alergická. (HellFire)

• - Spoiler: V průběhu filmu spolužáci často na Melindu (Kristen Stewart) pokřikují "squealer". Jedná se o americkou nadávku pro někoho, kdo často křičí při sexu kvílivým hlasem, což může znamenat, že všichni o nešťastné události věděli dávno předtím, jenže nikdo se neodvážil nic říct. Na konci také jedna z dívek říká spolužákovi, co celou věc zavinil: "Všichni ví, co jsi udělal". Mimo jiné přeždívka také znamená práskač nebo někdo, kdo často brečí. (Scorn_)

• - Natáčení ve škole muselo být nakrátko zastaveno kvůli vydatnému dešti, který ji zatopil. (HellFire)