Butch Cassidy a Sundance Kid

• Československo

Butch Cassidy a Sundance Kid

Western / Dobrodružný / Krimi

USA, 1969, 110 min

Robert LeRoy Parker a Harry Longabaugh v akci. Plně hodnotím prostřední "útěkovou“ část začínající stylovým nástupem ozbrojené party oklahomského stopaře a končící příjezdem desperátů do Jižní Ameriky (především díky nádherným záběrům Conrada L. Halla). Nedoslovný závěr s povelem „Fuego!“ nenechává fantazii moc prostoru a jde ruku v ruce s romantickým vykreslením těchto dvou ne zrovna svatých ikon Divokého západu.(14.1.2009)

„No a čo, že nevieš plávať. Už ten pád ťa určite zabije." Asi jeden z najlepších westernov. Oplýva nostalgickou atmosférou „tých dôb“ (viď. úvodné titulky), peknou prírodou a vtipnými dialógmi. Jedinečný filmový zážitok je to však predovšetkým vďaka ústrednej dvojici. Paulovi Newmanovi, ktorý prenikavým pohľadom a zmyslom pre humor stvárnil vodcu desperátov (časom už len jedného z dvoch desperátov) a Robertovi Redfordovi, ktorému fúzy (a mlčanie) prekvapivo pristanú. Snímka ponúka tucet kultových scén (bicykel, záverečný „zamrznutý pohľad“, bitka bez pravidiel atď.), vďaka ktorým sa dá pozerať niekoľkokrát do roka bez toho, aby nudila. Vzájomné doberanie sa dvoch ústredných (anti)hrdinov nič nestratilo z kúzelného šarmu ani po desaťročiach. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/153888/Butch-Cassidy-a-Sundance-Kid-100.html(24.12.2004)

Môj výsledok je 85% a je len poviem, prečo strhávam pol hviezdičky. Trošku monotónnejší stred filmu a scéna s bicyklom ma skoro ubila. Ostatným stránkam filmu si doplnte superlatívy podľa vlastného, každopádne len v tom pozitívnom zmysle. Jednoduchá zábava so skvelým príbehom a nezabudnuteľným koncom. 85%.(22.10.2007)

Scénář: William Goldman .. Tento empatií omamný, dobrodružný snímek jsem viděl poprvé ještě jako mladý kluk a neskutečně na mě zapůsobil. Léta jsem si pamatoval jen několik stěžejních scén a pak hlavně „ten“ úžasný pocit! Po letech jsem konečně snímek zachytil opět v TV a něco se přeci jen změnilo.. Ty stěžejní scény, které jsem měl v paměti, jsou pořád fantastické. Těmi se George Roy Hill zapsal do dějin navždy (byť větší ovace sklidil až za Podraz). Ovšem mírně drhlo dialogové spojení mezi nimi, kde si určitě nese svůj díl viny bezkrevný dabing, který mi na rozdíl od dřívějška dnes hodně vadil (totiž, v době, kdy vidím 95% snímků v původním znění mi vadí jakýkoliv dabing :- ). Plné hodnocení i tak ponechám - za těch pár neustále božích scén, absolutně pohodovou atmosféru i nezvratně se stahující smyčku kolem svobodomyslných zlodějíčků v bezchybném podání dvojíce Paul Newman & Robert Redford. Tečka příběhu je bezchybná.(21.10.2007)

Po divokém západě se určitě nikdy nepromenádovala dvojice tak charismatických sympaťáků, jakými jsou tito dva desperáti. Divák se o ně sice občas může bát, ale vesměs mu stačí jen se pohodově pobavit, jako třeba u Rain Drops Keep Falling on My Head - http://www.youtube.com/watch?v=P_5l6rIUu4A.(23.7.2011)

• - Režisér George Roy Hill nejdříve najal kaskadéra , který trval na tom, že jejich staromódní kolo kaskadérské kousky nevydrží. Zatímco se hádali, Newman projel kolem vestoje na sedadle. Režisér kaskadéra na místě vyhodil. (Rocky62)

• - Výroba filmu stála 6 270 000 dolárov, nakoniec sa stal najvýnosnejším westernom svojej doby. (marlon)

• - Niektoré fotografie New Yorku získal režisér George Roy Hill od miestnych múzeí, dekorácie po počiatočnom zdráhaní zapožičal Zanuck. Jeho spoločnosť Fox ich práve pripravovala pre muzikál Hello, Dolly! (1965). (marlon)