Butch Cassidy a Sundance Kid

• slovenský

Butch Cassidy a Sundance Kid

Western / Dobrodružný / Krimi

USA, 1969, 110 min

Butch Cassidy: Skoč! Sundance Kid: Ne! Neumím plavat. Butch Cassidy: Co se bojíš? Stejně se zabiješ pádem...... Jeden z TÝCH westernov. Paul Newman (možno najvatší sympaťák v dejinách filmu) a Robert Redford sú jednoducho frajeri a veľkí sympaťáci. Už len to samotné stačí na 5*, ale pripočítajme si k tomu ešte skvelú hudbu, scenár, kameru a krásny posledný záber. Krajšie sa to ani nemohlo skončiť, nádej totiž umiera posledná.(13.9.2011)

Jedinečný klenot svého žánru s těmi nejsympatičtějšími gangstery filmového plátna. Tenhle dojem ještě zesílil po zhlédnutí originální verze. Nezapomenutelné scény (Bicycle Ride), perfektně vybroušené dialogy, nádherně stylová atmosféra podpořená dokonalou hudbou, napětí, humor a jeden z nejkrásnějších filmových závěrů co existuje. Pokaždé si říkám, že se do té Austrálie přeci jen nějak dostanou.(4.1.2006)

Tenhle film, dnes už klasika všech klasik, nemá chybu. Kdo by si okamžitě nezamiloval věčného hejska Butche i málomluvného podmračeného Sundance ? Zpočátku se film tváří jako čirá dobrodružná zábava, mimořádně skvěle natočená (například netradiční scény působící jako staré zažloutlé fotografie), ale pak se do děje začnou promítat temné podtóny vedoucí k nevyhnutelnému konci, který absolutně nekoresponduje právě s počátečním vyzněním filmu, pročež je to ten nejlepší konec, jaký mohl G.R. Hill zvolit. Úžasný film patřící do mého zlatého fondu...(7.7.2005)

Scénář: William Goldman .. Tento empatií omamný, dobrodružný snímek jsem viděl poprvé ještě jako mladý kluk a neskutečně na mě zapůsobil. Léta jsem si pamatoval jen několik stěžejních scén a pak hlavně „ten“ úžasný pocit! Po letech jsem konečně snímek zachytil opět v TV a něco se přeci jen změnilo.. Ty stěžejní scény, které jsem měl v paměti, jsou pořád fantastické. Těmi se George Roy Hill zapsal do dějin navždy (byť větší ovace sklidil až za Podraz). Ovšem mírně drhlo dialogové spojení mezi nimi, kde si určitě nese svůj díl viny bezkrevný dabing, který mi na rozdíl od dřívějška dnes hodně vadil (totiž, v době, kdy vidím 95% snímků v původním znění mi vadí jakýkoliv dabing :- ). Plné hodnocení i tak ponechám - za těch pár neustále božích scén, absolutně pohodovou atmosféru i nezvratně se stahující smyčku kolem svobodomyslných zlodějíčků v bezchybném podání dvojíce Paul Newman & Robert Redford. Tečka příběhu je bezchybná.(21.10.2007)

Po divokém západě se určitě nikdy nepromenádovala dvojice tak charismatických sympaťáků, jakými jsou tito dva desperáti. Divák se o ně sice občas může bát, ale vesměs mu stačí jen se pohodově pobavit, jako třeba u Rain Drops Keep Falling on My Head - http://www.youtube.com/watch?v=P_5l6rIUu4A.(23.7.2011)