Když se čas naplnil

• slovenský

Keď vyprší čas

Dobrodružný / Drama / Thriller / Katastrofický

USA, 1980, 105 min

Jeden z těch filmů mého mládí. Musím se na něj podívat ještě jednou sice z velkým odstupem, ale snad nebudu zklamán. Přeci jenom už jsem hodně zhýčkaný současnou technologií. CITÁT - Děje se něco?....... Asi jsem už dlouho neviděl něco průměrně katastrofického (v dobrém slova smyslu) a tak jsem si to pustil znovu. Je to sice starší snímek, žádná bomba, ale ve své době to byl nadprůměr. CITÁT - Naftááá, naftááá, budeme boháči........... Dnes se na to musí koukat z trochou nadhledu, ale hodnocení neměním. CITÁT - Neměli žádnou šanci..........(16.3.2015)

Prostě se ten film nepovedl. Je to jalové. Ačkoliv námět je perfektní, herecké obsazení má pět hvězd (Paul Newman,Jacqueline Bisset,William Holden,Burgess Meredith a Ernest Borgnine), tak to réžie trochu nezvládla, protože katastrofa v rozměru výbuchu sopky.... musí být každému jasná, kdo jen něco málo četl o Pompejích. Ale aby se vedly pitomé diskuze napříč celým filmem, jestli to vybuchne nebo ne a pakliže jo, co se stane, se mi zdálo absolutně hloupé. Proto dávám 3*.(8.10.2007)

• honajz

Klasické schéma katastrofických filmu nejen té doby. Rozmanitá skupina lidí na jednom místě (zde ostrov, jindy je to loď, věžák, ponorka...), záletný namyšlenec, polda, zloděj, důchodci, pár, který měl před svatbou, pár, který k sobě hledá cestu, naftaři... Všem je nám jasné, že sopka vybuchne, takže vlastně jen čekáme na závěrečnou přehlídku efektů, která je hodně studiová (jednu dobu byla součástí atrakce studií Warner Bros. při jízdě vláčkem pro turisty). Některé scény a kamera jsou na slušné úrovni, herci hrají nadprůměrný standard, ale scénář nic objevného ani zajímavého nepřináší. Navíc Bisset už zde přece jen poněkud odkvétá.(13.1.2014)

• Malarkey

Celou hodinu (včetně reklam) jsem se těšil, až ta sopka konečně vybuchne. Vybuchla, plno lidí padlo za vlast, začaly se dít úplně šílený efekty a celý se to konečně rozjelo. Obrovská tsunami vlna, která se hnala na město byla tím nejlepším, co jsem ve filmu mohl vidět. Vypadalo to, jako kdyby si s filmem režisér hrál stejně, jako si tenkrát hrál Ed Wood. Pak už to mělo sestupnou tendenci a dopadlo to tradičně. Jediným výrazným plusem přesto zůstává Paul Newman a Jacqueline Bisset.(27.2.2013)

Dobrej starej katastrofickej film, ale rozhodně ne kultovní nebo kvalitní, jako jiné filmy.(29.7.2007)