Když se čas naplnil

Keď vyprší čas

Dobrodružný / Drama / Thriller / Katastrofický

USA, 1980, 105 min

• honajz

Klasické schéma katastrofických filmu nejen té doby. Rozmanitá skupina lidí na jednom místě (zde ostrov, jindy je to loď, věžák, ponorka...), záletný namyšlenec, polda, zloděj, důchodci, pár, který měl před svatbou, pár, který k sobě hledá cestu, naftaři... Všem je nám jasné, že sopka vybuchne, takže vlastně jen čekáme na závěrečnou přehlídku efektů, která je hodně studiová (jednu dobu byla součástí atrakce studií Warner Bros. při jízdě vláčkem pro turisty). Některé scény a kamera jsou na slušné úrovni, herci hrají nadprůměrný standard, ale scénář nic objevného ani zajímavého nepřináší. Navíc Bisset už zde přece jen poněkud odkvétá.(13.1.2014)

Prostě se ten film nepovedl. Je to jalové. Ačkoliv námět je perfektní, herecké obsazení má pět hvězd (Paul Newman,Jacqueline Bisset,William Holden,Burgess Meredith a Ernest Borgnine), tak to réžie trochu nezvládla, protože katastrofa v rozměru výbuchu sopky.... musí být každému jasná, kdo jen něco málo četl o Pompejích. Ale aby se vedly pitomé diskuze napříč celým filmem, jestli to vybuchne nebo ne a pakliže jo, co se stane, se mi zdálo absolutně hloupé. Proto dávám 3*.(8.10.2007)

Průměrnost tohoto snímku nezachránil podle mého názoru ani Paul Newman. Přítomnost Newmana sice přidávává filmu na exkluzívnosti, přesto se jedná o průměrný katastrofický film jehož scénář, jak jinak, vodí diváka za nos. Ta sopečná lává podle scénáře je sice rudá jako soudruzi z dálného východu, ale žhavá asi moc nebude. Jinak by se neprocházeli hrdinové jen pár metrů od vytékající rudé sopečné řeky. Podobných momentů je v tomto snímku ale bohužel více. S tím si prostě autoři filmu hlavu nelámali.(4.6.2009)

• Niktorius

Těší mne, že nelogičnost mnoha katastrofických filmů není výstřelkem moderní doby, ale již dávným atributem. Do okamžiku "než to konečně bouchne" sledujeme samé pseudovědecké bláboly a nsmysly, z nihž největší je vědecká základna postavená na jícnu sopky. Stejně tak dialogy, či vzathy mezi postavami nestojí ani za řeč. A ta "dobrodružná cesta" několika jedinců poté co sopka udělá bum a bác? Pche. Pár nutných klišé a extrémně natahovaná scéna přelezání propasti. A právě do propastných hlubin kinematografie patří tento film. Dobře mu tak.(28.10.2007)

Hlavní vada tohohle filmu = celá první polovina. Celé se to snaží přiživit na úspěchu vynikajících katastrofických filmů jako jsou Skleněné peklo a Dobrodružství Poseidonu. Nebýt Paula Newmana tak nevim, nevim...(13.4.2003)