O Schmidtovi

Scénografie:

Jane Ann Stewart

Kostýmy:

Wendy Chuck

Před zhlédnutím tohoto smutného snímku jsem zjišťovala hodnocení a zjistila, že to není zase taková sláva. Nečekala jsem tedy žádné zázraky… O to větší radost jsem měla, když jsem zjistila opak. Příběh zoufalého muže, který se čerstvě ocitne v důchodu a ztrácí tak své veškeré návyky. Musí se přeozganizovat, zvyknout si na spoustu novinek a jako starému člověku to dělá nemalé potíže. Vše podtrhuje samota, která je snad to nejhorší, co vás ve stáří může potkat. Rezignuje a přestává o sebe dbát, nevidí v ničem smysl. Skrze dopisy adoptovanému chlapci dochází k jakési sebereflexi a rozhodne se, že podnikne cestu za svou dcerou. Jack Nicholson opět potvzuje své místo u mě a žebříčku nejoblíbenějších herců…(30.3.2008)

Dramatická komedie režiséra Alexandera Payneho (Bokovka), kde hlavní roli ztvárnil Jack Nicholson.Film má trochu tahavý děl, ale celých 125 minut jsem se ani trochu nenudil.Snímek byl pětkrát nominovám na Zlatý globus, z toho dvě nominace byly proměněny na vítězství a dále byl nominován na dva Oscary za nejlepší mužský herecký výkon (Jack Nicholson) a nejlepší ženský herecký výkon ve vedleší roli (Kathy Bates) v roce 2003.(26.3.2008)

Přesto, že jsem si od tohoto filmu nic moc neslibovala (už ten obal) a v půjčovně jsem po něm sáhla jen kvůli Nicholsonovi, mě velmi mile překvapil. Už jen vidět Jacka v roli proplešlého důchodce, který "když už to konečně měl, tak nevěděl, co s tím", je zážitek. A způsob, jak je jeho vyprávění vystavěno prostřednictvím dopisů adresovaných adoptovanému chlapci Ndugu, který je jen imaginárním terčem, do kterého Schmidt napřed strefuje vztek na všechno od práce až po manželčinu buzeraci, aby pak coby čerstvý vdovec a prohlédnuvší otec přešel v dopisech k laskavějšímu tónu, je více než dojemný. Scény, jako třeba ta s počuráváním prkénka na důkaz vzdoru, nebo ta s Kathy Bates, kdy Jack leží v posteli se zafixovaným krkem, ona ho krmí a přitom mu vypráví svoje sexuální dějiny a potřeby, nebo další, kdy si čte dopis z charitativní organizace, to jsou ukázky nejen Nicholsonova hereckého mistrovství.(4.11.2004)

Skepse starého člověka na konci života je jednou z největších tragédií lidského ducha. Warren Schmidt (bezchybný Nicholson) něco takového právě prožívá - odchází do důchodu, jediná dcera se hodlá vdát za nemožného troubu a on si začíná uvědomovat bezvýznamnost svého života. Alexander Payne stvořil spíše komorní příběh, ve většině scén se opírá pouze o hlavní postavu (na divadelních prknech by námět vynikl), ale onu deziluzi na konci zmírní a představí hluboce lidský závěr. Závěr dodá malinko naděje v zoufalé situaci. Příjemný film.(23.5.2007)

Je to cesta obyčajným životom. Je to o tých každodenných drobnostiach ktoré všetci poznáme, ale vo filme majú svoj priestor málokedy. Tu sú však plnohodnotným spoluhráčom hlavného hrdinu. Dostane sa Vám pocitu, aký nechceme na záver života zažiť. Nikto nám nerozumie, vlastná žena je len otravný element, nemáme čo robiť. A rekapitulácia životných zážitkov sa akosi nedostáva do kladných hodnôt. Preto sa Schmidt rozhodne, nepremárniť už ani minútu.(18.1.2011)

• - Slovo „Ndugu“ znamená v jazyce Kiswahili „bratr“. (HellFire)

• - Do role Randalla se původně počítalo s Thomasem Haden Churchem. (HellFire)

• - Režisér Alexander Payne spolu s Jimom Taylorom voľne adaptovali román Louisa Begleyho. (Svadbos)