O Schmidtovi

Jane Ann Stewart

Kostýmy:

Wendy Chuck
  • Lima

Hmmm, hezký, ale o čem to vlastně bylo? Celý film plyne nevzrušivě, pomalu, asi jako život osamělého uzavřeného starce, což by nebylo v zásadě na škodu, ale celou dobu jsem marně čekal, že se děj někem posune, čekal jsem na nějakou pointu, nebo na nějakou zapamatováníhodnou situaci, nějaké emoce. Nic takovýho , až na pár zdařilých momentů (ale že jich bylo málo!), se nedostavilo. Sice ´o Schmidtovi´, ale vlastně o ničem. Pouze jsem se ujistil, že Nicholson je skvělý herec a umí zahrát všechno, ale to už dávno všichni víme, že ano. Jestli něco od Alexandra Paynea, tak rozhodně doporučuji jeho GENIÁLNÍ ´Bokovku´, se kterou přišel o 2 roky později.(22.6.2003)

Vyhaslá, opuštěná a hlavně pravdivá. Taková je postava Jacka Nicholsona, který v tomhle existenciálním kousku znovu exceluje. Road-movie Alexandera Paynea může být pro jedny (zřejmě hlavně pro mladší ročníky) docela vtipnou záležitostí, pro jiné (pro změnu starší diváctvo) cynickým, ale hlavně mrazivě reálným dramatem. Hlavní hrdina hypnotizuje hodiny. Až ukáží celou, končí a odchází do důchodu. Nastupuje dravé mládí. Stává se nepotřebným. Nekonečně dlouhé chvíle s tlustou manželkou budou teď tím jediným, co bude vyplňovat jeho volný čas. Brzy mu ovšem zbydou už jen dopisy pro malého sirotka, kterého na dálku sponzoruje, a dcera, která žije rovněž daleko a brzy si navíc má vzít přitroublého obchodníka. A ještě obytný karavan, kterému už brzy prošlápne pedály. Kritika amerického snu z pera autorů Alexander Payne a Jim Taylor (mají už třeba scénáristického Oscara za Bokovku) možná trpí žánrovou nevyhraněností, ale jinak má propracované (a velmi svérázné) postavy, kterým vládne bručoun Nicholson, jenž neukazuje stáří skrze fyzično, ale díky hercovým schopnostem představuje jeho vnitřní podobu. Což bylo pro úspěch tohohle malého milého kousku klíčové.(14.8.2016)

Komediální drama, které táhne excelentní Jack Nicholson v roli dědka, který se po smrti své ženy vydává na svatbu jediné dcery. Díky Nicholsonovi se jedná o velice zajímavý snímek.(20.5.2007)

Dramatická komedie režiséra Alexandera Payneho (Bokovka), kde hlavní roli ztvárnil Jack Nicholson.Film má trochu tahavý děl, ale celých 125 minut jsem se ani trochu nenudil.Snímek byl pětkrát nominovám na Zlatý globus, z toho dvě nominace byly proměněny na vítězství a dále byl nominován na dva Oscary za nejlepší mužský herecký výkon (Jack Nicholson) a nejlepší ženský herecký výkon ve vedleší roli (Kathy Bates) v roce 2003.(26.3.2008)

• Cival

About Schmidt= About Shit. Takhle nejak mohla dopadnout Americka krasa, kdyz by ji reziroval Payne a ne genius Mendes, nenasnimal Hall a kdyz by hudbu neslozil Newman. A mezi nami - Nicholson chvilema dost prehrava.(4.3.2003)

• - Spoiler: Na Helenině (June Squibb) pohřbu si lze na jednom z náhrobků všimnout, že jedna část epitafu je v češtině. (Hattori)

• - Do role Randalla se původně počítalo s Thomasem Haden Churchem. (HellFire)

• - Režisér Alexander Payne spolu s Jimom Taylorom voľne adaptovali román Louisa Begleyho. (Svadbos)