O Schmidtovi

Rolfe Kent

Kevin Tent

Kostýmy:

Wendy Chuck

No tak tenhle film jsem chtel dlouho videt, takze jsem se na nej docela tesil, ale byl jsem dost zklamanej. Jediny, co stoji za to, je Jack Nicholson, kterej je naprosto dokonalej, coz je skoro vzdy. Jinak je ale tenhle film o nicem, pomalej, nic zajimavyho se nedeje a docela casto nudnej. Horsi hodnoceni nedam jen kuli Nicholsonovi.(25.5.2006)

Před zhlédnutím tohoto smutného snímku jsem zjišťovala hodnocení a zjistila, že to není zase taková sláva. Nečekala jsem tedy žádné zázraky… O to větší radost jsem měla, když jsem zjistila opak. Příběh zoufalého muže, který se čerstvě ocitne v důchodu a ztrácí tak své veškeré návyky. Musí se přeozganizovat, zvyknout si na spoustu novinek a jako starému člověku to dělá nemalé potíže. Vše podtrhuje samota, která je snad to nejhorší, co vás ve stáří může potkat. Rezignuje a přestává o sebe dbát, nevidí v ničem smysl. Skrze dopisy adoptovanému chlapci dochází k jakési sebereflexi a rozhodne se, že podnikne cestu za svou dcerou. Jack Nicholson opět potvzuje své místo u mě a žebříčku nejoblíbenějších herců…(30.3.2008)

Jack Nicholson, který hraje Schmidta se do své role nebývale hodí (jako vždy). Hraje cynika a jeho grimasy (ty se nikdy nezmění, stejně jako grimasy Clinta Eastwooda) jsou jako vždy odzbrojující. Jacka Nicholsona si nedovedu představit ve vizuálně nabušeném filmu, sedí mu dramata a komedie.Už vidím jak přijde a řekne: "A co ksakru ode mě očekáváte?" Nebudu tady říkat, že nebyl dobrý. Jeho výkon byl extrémě dobře zvládnutý, ukazoval emoce, ale některé jeho počiny mu nevěříte. Ale bylo vidět, že do role dal úplně vše. Ale nepodařilo se mi vžít do role Schmidta. Samozřejmě jsem s ním soucítil (jako s každým v dobrém filmu), ale do jeho pocitů jsem nenakoukl. Můžu říct, že režisér Alexander Payne vložil do snímku hodně symboliky, např. jak Schmidt rád řídí svůj karavan, který mu pomáhá dostat se k lidem, kteří ho dokáží pochopit. Snímek ubíhal pomalu, ale jistě. New Line Cinema věděla, že většině lidí (omámenými samými Austiny Powersi a Pány Prstenů) se film líbit nebude, a proto udělala vše potřebné, aby se snímek zalíbil alespoň kritice. Vyprávění příběhu je opravdu hodně pomalé, ale je tak působivé, že ani na okamžik nespustíte oči z obrazovky. Místy mi film připomínal Svět Duchů, protože Schmidt pomalu sleduje, jak svět, který miloval upadá. Jel se podívat na domov, kde žil předtím, ale ten tam překvapivě nebyl. Nemohl se smířit se smrtí své ženy. A aby měl pro co žít, snažil se udržet vztah se svou dcerou. O Schmidtovi má dvě části: jedna z nich hovoří o ztrátě manželky a normálního života, druhá pak o svatbě dcery. Hudba je geniální, ale vyšla už z módy. Místy mi v soundtracku něco chybělo, chtělo to něco víc. Líbila se mi také práce s kamerou. Zdálo se, že střih samotných scén je ostrý a rychlý, ale pracovalo se s ním dobře vzhledem k tématu. Nejlepší a zárověň nejhorší částí filmu je ta s Kathy Batesovou. Hraje matku Delrota Mulroneye, a je nadprůměrně dobrá. a už jste asi slyšeli, má zde i nahou scénu. Brrr... Děkuji, nechutné. Byly ji pečlivě vybrány kostýmy, které perfektně sedí k jejímu charakteru. O Schmidtovi je po všech stranách výborně zvládnutý film, jehož všichni tvůrci si mohou říci, "Dobrá práce". Konec je přesně takový, jaký jsem od filmu o normálním chlápkovi, jakými jsme tak trochu my všichni čekal. Svým vlastním životem se můžete vydat dvěma způsoby: buď neuděláte vše, co udělat chcete, anebo uděláte vše, čeho jste schopni udělat. Film je zaškatulkován jako drama, má ale i zábavné momenty. Většinou jde o Schmidtovy manýry, dále pár gagů a fraška. O Schmidtovi je film o životě, který se každého z vás dotkne a nenechá vás chladnými.(25.6.2005)

• Nazghul

Úplnej souhlas s Civalem! Ty ** jsou jen kvůli celkem slušnému Jacku Nicholsnovi. Zbytek nestoji za řeč.(1.8.2003)

9 / 10 Retrospektívne zamyslenie sa nad ľudským životom, zručne napísané, pútavo prerozprávané, famózne zahraté a priam kúzelne obyčajné. Sila tohto filmu ide ruka v ruke s jeho formálnou a obsahovou strohosťou, ktorej uveriteľnosť mu poskytuje pevnú odrazovú dráhu na ceste k divákovmu srdcu - melancholické a pomalé tempo si však vyžiadalo obeť v podobe drastického oklieštenia počtu potenciálnych nadšencov a tak je dosť možné, že po záverečných titulkoch si namiesto podmaňujúceho zážitku odnesiete pocit, že ste zbytočne premárnili dve hodiny. Aj tak vám však radím to riziko podstúpiť. A čom vlastne celý snímok je? Záber je to vskutku široký: o láske a priateľstve, o nesplnených snoch a zmarených životných šanciach, o starých a mladých, o živote a o smrti. Jednoducho, o Schmidtovi.(27.5.2006)