O Schmidtovi

Scénografie:

Jane Ann Stewart

Kostýmy:

Wendy Chuck

Film o stáří, ke kterému mám zatím hodně daleko. Ale není špatné se podívat na toto drama s prvky komedie a road-movie. Jednoznačně zde exceluje Jack Nicholson, který tenhle film zachraňuje a dokonce ho vyzdvihuje z průměru. A z mého pohledu byl zaslouženě Jack Nicholson nominován na Oscara, ale tehdy prostě neměl na bezkonkurenční výkon Adriena Brody, který zazářil v dramatu Pianista, a Jack Nicholson si připsal další neproměněnou nominaci. Ale mě se ten film dost líbil a nebyl jsem rozhodně zklamán. Navíc si myslím, že scénář je určitě dobrý a velmi chytře udělaný, když se pan Schmidt svěřuje se svými pocity a dojmy pomocí dopisů adresovaných svému svěřenci, kterého na dálku adoptoval. Tohle je působivý film a já to oceňuji čtyřmi hvězdičkami.(9.4.2008)

Tak takhle vypadá film, postavený na výkonu jediného herce. Kdyby to hrál Slávek Boura, nejspíš by nejeden divák skončil na psychiatrii, ale v podání Jacka Nicholsona šlo o herecký koncert.(10.5.2008)

Rozpočet $30miliónovTržby USA $65,016,287Tržby Celosvetovo $105,834,556/50%/(12.1.2007)

Jack Nicholson, který hraje Schmidta se do své role nebývale hodí (jako vždy). Hraje cynika a jeho grimasy (ty se nikdy nezmění, stejně jako grimasy Clinta Eastwooda) jsou jako vždy odzbrojující. Jacka Nicholsona si nedovedu představit ve vizuálně nabušeném filmu, sedí mu dramata a komedie.Už vidím jak přijde a řekne: "A co ksakru ode mě očekáváte?" Nebudu tady říkat, že nebyl dobrý. Jeho výkon byl extrémě dobře zvládnutý, ukazoval emoce, ale některé jeho počiny mu nevěříte. Ale bylo vidět, že do role dal úplně vše. Ale nepodařilo se mi vžít do role Schmidta. Samozřejmě jsem s ním soucítil (jako s každým v dobrém filmu), ale do jeho pocitů jsem nenakoukl. Můžu říct, že režisér Alexander Payne vložil do snímku hodně symboliky, např. jak Schmidt rád řídí svůj karavan, který mu pomáhá dostat se k lidem, kteří ho dokáží pochopit. Snímek ubíhal pomalu, ale jistě. New Line Cinema věděla, že většině lidí (omámenými samými Austiny Powersi a Pány Prstenů) se film líbit nebude, a proto udělala vše potřebné, aby se snímek zalíbil alespoň kritice. Vyprávění příběhu je opravdu hodně pomalé, ale je tak působivé, že ani na okamžik nespustíte oči z obrazovky. Místy mi film připomínal Svět Duchů, protože Schmidt pomalu sleduje, jak svět, který miloval upadá. Jel se podívat na domov, kde žil předtím, ale ten tam překvapivě nebyl. Nemohl se smířit se smrtí své ženy. A aby měl pro co žít, snažil se udržet vztah se svou dcerou. O Schmidtovi má dvě části: jedna z nich hovoří o ztrátě manželky a normálního života, druhá pak o svatbě dcery. Hudba je geniální, ale vyšla už z módy. Místy mi v soundtracku něco chybělo, chtělo to něco víc. Líbila se mi také práce s kamerou. Zdálo se, že střih samotných scén je ostrý a rychlý, ale pracovalo se s ním dobře vzhledem k tématu. Nejlepší a zárověň nejhorší částí filmu je ta s Kathy Batesovou. Hraje matku Delrota Mulroneye, a je nadprůměrně dobrá. a už jste asi slyšeli, má zde i nahou scénu. Brrr... Děkuji, nechutné. Byly ji pečlivě vybrány kostýmy, které perfektně sedí k jejímu charakteru. O Schmidtovi je po všech stranách výborně zvládnutý film, jehož všichni tvůrci si mohou říci, "Dobrá práce". Konec je přesně takový, jaký jsem od filmu o normálním chlápkovi, jakými jsme tak trochu my všichni čekal. Svým vlastním životem se můžete vydat dvěma způsoby: buď neuděláte vše, co udělat chcete, anebo uděláte vše, čeho jste schopni udělat. Film je zaškatulkován jako drama, má ale i zábavné momenty. Většinou jde o Schmidtovy manýry, dále pár gagů a fraška. O Schmidtovi je film o životě, který se každého z vás dotkne a nenechá vás chladnými.(25.6.2005)

Je to cesta obyčajným životom. Je to o tých každodenných drobnostiach ktoré všetci poznáme, ale vo filme majú svoj priestor málokedy. Tu sú však plnohodnotným spoluhráčom hlavného hrdinu. Dostane sa Vám pocitu, aký nechceme na záver života zažiť. Nikto nám nerozumie, vlastná žena je len otravný element, nemáme čo robiť. A rekapitulácia životných zážitkov sa akosi nedostáva do kladných hodnôt. Preto sa Schmidt rozhodne, nepremárniť už ani minútu.(18.1.2011)

• - Pojišťovací společnost Woodmen skutečně existuje. Natáčelo se v jejích prostorách. Jack Nicholson během natáčení obdržel čestné členství. (HellFire)

• - Spoiler: Na Helenině (June Squibb) pohřbu si lze na jednom z náhrobků všimnout, že jedna část epitafu je v češtině. (Hattori)

• - Do role Randalla se původně počítalo s Thomasem Haden Churchem. (HellFire)