Poslední eskorta

TV spot

Dvojice cynických poddůstojníků amerického námořnictva Buddusky (Jack Nicholson) a Mulhall (Otis Young) dostane za úkol eskortovat řadového mariňáka Larryho Meadowse (Randy Quaid), odsouzeného k osmi letům za mřížemi, z norfolkské námořní základny do námořního vězení v Portsmouthu. Mladý rebel ale vzbudí u svých starších kolegů sympatie a Buddusky se rozhodne udělat z cesty na sever jeden velký mejdan. Ve Washingtonu trojice jen o vlásek unikne rvačce v baru, pokochá se památkami hlavního města a pak se opije v hotelovém pokoji. V New Yorku se střetnou s mariňáky ve veřejné umývárně a zúčastní se setkání náboženského kultu, po kterém je v Greenwich Village vyzvedne dívka, s níž si zabruslí v Radio City. A v bordelu v Bostonu seznámí Buddusky s Mulhallem svého zajatce se sexuální přívětivostí prostitutky... (Cinemax)

Houdini

Oscar 3 nominace: Herec HR - Jack Nicholson, Herec VR - Randy Quaid, Scénář - A . . . . . . . Zlatá Palma - výběr ()

Radek99

Opravdu nezapomenutelná filmová vězeňská eskorta v revoltujícím dobovém duchu. Hořká filmová komedie ukončená neodvratnou ztrátou svobody, jejíž hlavním a jediným smyslem je o svobodě něco vypovědět. 70. léta se vším všudy... ()

Superpero

Bavila mě ta přirozenost dialogů, jak se třeba na party u magorů z asijské sekty chtěli zbavit afratýho liberála, aby to bylo 3 na 3 a mohli si zašukat. Totálně poctivá filmařina. Extrovertní Nicholson se s umírněnějším Otisem Youngem skvěle doplňujou. ()

dobytek

Někde jsem se dočet, že tady Jack Nicholson údajně předved svůj vůbec nejlepší výkon. Nechci polemizovat nad tim, jestli byl lepší tady nebo v Přeletu nad kukaččim hnízdem, ale v každym případě tenhle film prakticky ukrad pro sebe. Otis Young a Randy Quaid sice svoje role zahráli bez nějakejch vad na kráse, ale Nicholson je svym výkonem odsunul až na druhou kolej. Jinak celej film je o tom, že tahle trojice navštěvuje různý hospody a bordely a užívá si života. Konec je hořkej, ale na mě působil dost rozpačitě. Myslim si, že se dala vymyslet i nějaká lepší pointa. 70% ()

Skejpr

Nejspíš nejzábavnější film 43. MFF KV. Škoda ale, že nemá žádný vrchol.. I když... "Bravo Yankee, Bravo Yankee.. Bye Bye, konec slova. Hej, ten zmrd nám zdrhá!!!" ()

Lynn

Po celou dobu nenáročná zábavná komedie, ovšem s neodvratným koncem, který hrdinům neustále připomíná konečnost jejich cesty (ale právě proto jim umožňuje její maximální využití). ()

Aluska88

Excelentní komedie s nádechem dramatu a skvěle k sobě padnoucímu ústřednímu triu. Živelný Jack Nicholson, který mi zde svou postavou připomněl svého geniálního Randlea McMurphyho z Přeletu, mě neznámý Otis Young a především také nehorázně mladý Randy Quaid, jehož mám zapamatovaného jako arogantního Joea Aguirreho z Brokeback Mountain. Jsem ani netušila, jak fešný Randy jako mladík byl:) Poslední eskorta je našlapaný příběh plný podnětných dialogů a humorných scének. Když dostali ti tři záchvaty smíchu, byla jsem hotová i já:) "Ten by si ani netroufl říct, že chce jít na záchod, ani kdyby měl sračku." ()

genetique

Príbehovo jednoduchá, no dialógmi a pointou silná konverzačka, ktorá veľmi elegantne a miestami aj vtipne sympatizuje so slobodou na úkor vojenskej mašinérie. 75%. ()

molotov

Docela příjemná komedie. Není sice nijak extra vtipná, ale festivalová atmosféra, kdy se každý směje všemu, jí pomáhá udržet úsměv na tvářích diváků. (KV 08) ()

betelgeuse

Klasický Hal Ashby - chvílemi legrační, chvílemi melancholický, v závěru introvertní a nejednoznačný. Ve svém důsledku je film o tom, že armáda je kojná, která si vás omotá a nepustí... Pozor na mladého Jacka Nicholsona! ()

sud

Silná výpověď o lidské svobodě a zároveň hořká komedie o cestě tří týpků do cíle, ve kterém ta pomyslná svoboda pro jednoho z nich končí. Nedějové, zároveň však vtipné, sarkastické a inteligentní. Jack Nicholson coby hláškař Buddusky skutečně celou dobu perlí, přičemž Otis Young a Randy Quaid za ním nikterak nezaostávají. Hal Ashby a další z jeho nadčasových filmů. 95%. P.S.: Dabing ČT je rozhodně jeden z těch, které se vyrovnají originálu. ()

Radko

Fatalita o uviaznutí v sieti armády. Ani jeden z eskorty nie je uzrozumený so svojím cieľom, ale zároveň dodržiava to, čo je dané: väzeň je zmierený s odsedením si ôsmich rokov za odcudzenie 40 dolárov. Namiesto psychoporadne pre kleptomanov ho čaká drsná basa. Len preto, že z hľadiska vyššej zelenogumennej morálky šlo o opovrhnutiahodné okradnutie invalidov. Sprievod väzňa si uvedomuje bezvýchodiskovosť stavu, no nedokáže a nechce sa výraznejšie odpútať od zviazania sa s ozbrojenými silami. Dokáže však chudákovi mladíkovi ukázať, že sa dá i zatrtkať si, zahuliť a opiť sa. To, čo je akože rebéliou je inak len bežným trávením času väčšiny mládeže. Prepravovaný odsúdenec sa v závere o akúsi revoltu sa pokúsi, no je to jednorázové, nepripravené a vopred odsúdené na neúspech. A tak sme si užili a šup do kasární. Smutné a bezvýchodiskové, ale zároveň príznačné. Príznačné tiež je, že jedinú reálnejšiu možnosť úniku ponúkne prepravovanému väzňovi žena, členka akejsi obskúrnej posthipíckej modliacej sa japonskej sekty. ()

troufalka

Že bych se smíchy za břicho popadala, to teda ne, ale dÍvat se na to dalo. Nicholson tu ztvárňuje přesně typ lidí, které v osobním životě nemám ráda a vyhýbám se jim, seč můžu. Poučení na závěr? V americkém námožnictvu lze člověka nepřiměřeně postihnout za cokoliv ...? ó jak povzbudivé. Opravdová zábava! ()

gogo76

"Víš proč jsem si vybral tuhle uniformu?, protože se v ní krásne vyjíma múj bimbas..." Divoká povaha J. Nicholsona a armáda, to asi nejde veľmi dohromady, ale tú jeho druhú poslušnú stránku, ak ju vôbec má, sme nedostali možnosť spoznať. Dej filmu je úplný jednoduchý. Dvaja vojaci eskortujú tretieho za účelom výkonu trestu. Za "krádež" 40 dolárov vyfasoval 8 rokov. O detailoch krádeže a iných okolnostiach sa toho až tak veľa nedozvieme. Ide len o tú cestu a zážitky z nej. Film kľudne zapadne i medzi žáner road movie. Nicholson je stávka na istotu, no v roli tichého mula celkom ujde i R. Quaid. Zopár hluchých miest sa tu nájde, ale inak vydarená chlapská jazda. Videné z dabingom na čt2. 70%. ()

Pepinec

No jo... Námořnická road movie s výbornými dialogy a humorně různorodou ústřední trojicí. Přidanou hodnotu jsem v tom ale neviděl. ()

lamps

Skvělá satira americké společnosti v 70. letech. Jack Nicholson byl už tehdy pan herec, který může vyslovit a provést klidně všechny hříchy světa, zatímco mi ho budeme jen uchváceně pozorovat. Randy Quaid ve své roli mladíka dávajícího vale svobodnému životu taktéž vynikající a celkově se jedná o přímočarou, scénáristicky výborně zvládnutou komedii, která se opravdu ničeho nezalekne. ()

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman