Poslední eskorta

Johnny Mandel

Robert C. Jones

Scénografie:

Michael D. Haller

Excelentní komedie s nádechem dramatu a skvěle k sobě padnoucímu ústřednímu triu. Živelný Jack Nicholson, který mi zde svou postavou připomněl svého geniálního Randlea McMurphyho z Přeletu, mě neznámý Otis Young a především také nehorázně mladý Randy Quaid, jehož mám zapamatovaného jako arogantního Joea Aguirreho z Brokeback Mountain. Jsem ani netušila, jak fešný Randy jako mladík byl:) Poslední eskorta je našlapaný příběh plný podnětných dialogů a humorných scének. Když dostali ti tři záchvaty smíchu, byla jsem hotová i já:) "Ten by si ani netroufl říct, že chce jít na záchod, ani kdyby měl sračku."(4.5.2012)

Opravdu nezapomenutelná filmová vězeňská eskorta v revoltujícím dobovém duchu. Hořká filmová komedie ukončená neodvratnou ztrátou svobody, jejíž hlavním a jediným smyslem je o svobodě něco vypovědět. 70. léta se vším všudy...(23.4.2012)

Psychologický snímek o tom jak dva vojáci doprovázejí do vězení desertéra(15.3.2003)

• bassator

43rd KVIFF 2008 - NEW HOLLYWOOD II. - Nový Hollywood II., AUDIENCE AWARD - Divácká cena deníku Právo (Divácká cena: 1234) - 1.37/767(2.9.2009)

Silná výpověď o lidské svobodě a zároveň hořká komedie o cestě tří týpků do cíle, ve kterém ta pomyslná svoboda pro jednoho z nich končí. Nedějové, zároveň však vtipné, sarkastické a inteligentní. Jack Nicholson coby hláškař Buddusky skutečně celou dobu perlí, přičemž Otis Young a Randy Quaid za ním nikterak nezaostávají. Hal Ashby a další z jeho nadčasových filmů. 95%. P.S.: Dabing ČT je rozhodně jeden z těch, které se vyrovnají originálu.(10.6.2012)

• - Hal Ashby byl v Kanadě zatčen za držení marihuany. Studio Columbia Pictures chtěla režiséra vyměnit a až teprve záruka ze strany Jacka Nicholsona je přiměla od tohoto úmyslu odstoupit. (Terva)

• - Film měl původně 240 minut, ale Columbia Pictures rozhodla nejen o zkrácení příběhu, ale také o snížení počtu sprostých slov. (Terva)

• - Natáčení filmu bylo pozastaveno na osmnáct měsíců, kdy Jack Nicholson natáčel snímek Král z Marvin Gardens (1972). (Terva)