Poslední eskorta

Johnny Mandel

Robert C. Jones

Scénografie:

Michael D. Haller

Silná výpověď o lidské svobodě a zároveň hořká komedie o cestě tří týpků do cíle, ve kterém ta pomyslná svoboda pro jednoho z nich končí. Nedějové, zároveň však vtipné, sarkastické a inteligentní. Jack Nicholson coby hláškař Buddusky skutečně celou dobu perlí, přičemž Otis Young a Randy Quaid za ním nikterak nezaostávají. Hal Ashby a další z jeho nadčasových filmů. 95%. P.S.: Dabing ČT je rozhodně jeden z těch, které se vyrovnají originálu.(10.6.2012)

Někde jsem se dočet, že tady Jack Nicholson údajně předved svůj vůbec nejlepší výkon. Nechci polemizovat nad tim, jestli byl lepší tady nebo v Přeletu nad kukaččim hnízdem, ale v každym případě tenhle film prakticky ukrad pro sebe. Otis Young a Randy Quaid sice svoje role zahráli bez nějakejch vad na kráse, ale Nicholson je svym výkonem odsunul až na druhou kolej. Jinak celej film je o tom, že tahle trojice navštěvuje různý hospody a bordely a užívá si života. Konec je hořkej, ale na mě působil dost rozpačitě. Myslim si, že se dala vymyslet i nějaká lepší pointa. 70%(1.9.2014)

Príbehovo jednoduchá, no dialógmi a pointou silná konverzačka, ktorá veľmi elegantne a miestami aj vtipne sympatizuje so slobodou na úkor vojenskej mašinérie. 75%.(9.10.2013)

No jo... Námořnická road movie s výbornými dialogy a humorně různorodou ústřední trojicí. Přidanou hodnotu jsem v tom ale neviděl.(24.4.2012)

"Víš proč jsem si vybral tuhle uniformu?, protože se v ní krásne vyjíma múj bimbas..." Divoká povaha J. Nicholsona a armáda, to asi nejde veľmi dohromady, ale tú jeho druhú poslušnú stránku, ak ju vôbec má, sme nedostali možnosť spoznať. Dej filmu je úplný jednoduchý. Dvaja vojaci eskortujú tretieho za účelom výkonu trestu. Za "krádež" 40 dolárov vyfasoval 8 rokov. O detailoch krádeže a iných okolnostiach sa toho až tak veľa nedozvieme. Ide len o tú cestu a zážitky z nej. Film kľudne zapadne i medzi žáner road movie. Nicholson je stávka na istotu, no v roli tichého mula celkom ujde i R. Quaid. Zopár hluchých miest sa tu nájde, ale inak vydarená chlapská jazda. Videné z dabingom na čt2. 70%.(18.8.2013)

• - Postavu Loukyho měl původně hrát John Travolta. (Terva)

• - Hal Ashby byl v Kanadě zatčen za držení marihuany. Studio Columbia Pictures chtěla režiséra vyměnit a až teprve záruka ze strany Jacka Nicholsona je přiměla od tohoto úmyslu odstoupit. (Terva)

• - Roli Meadowse měl původně ztvárnit Bud Cort. (Terva)