Poslední eskorta

Robert Towne

Michael Chapman

Johnny Mandel

Robert C. Jones

Klasický Hal Ashby - chvílemi legrační, chvílemi melancholický, v závěru introvertní a nejednoznačný. Ve svém důsledku je film o tom, že armáda je kojná, která si vás omotá a nepustí... Pozor na mladého Jacka Nicholsona!(18.12.2002)

Po celou dobu nenáročná zábavná komedie, ovšem s neodvratným koncem, který hrdinům neustále připomíná konečnost jejich cesty (ale právě proto jim umožňuje její maximální využití).(15.7.2008)

Bavil mě ten obraz sedmdesátkových USA, divoký Nicholson a pár scén, ale ke konci jsem už přeskakoval...(8.9.2014)

Psychologický snímek o tom jak dva vojáci doprovázejí do vězení desertéra(15.3.2003)

"Víš proč jsem si vybral tuhle uniformu?, protože se v ní krásne vyjíma múj bimbas..." Divoká povaha J. Nicholsona a armáda, to asi nejde veľmi dohromady, ale tú jeho druhú poslušnú stránku, ak ju vôbec má, sme nedostali možnosť spoznať. Dej filmu je úplný jednoduchý. Dvaja vojaci eskortujú tretieho za účelom výkonu trestu. Za "krádež" 40 dolárov vyfasoval 8 rokov. O detailoch krádeže a iných okolnostiach sa toho až tak veľa nedozvieme. Ide len o tú cestu a zážitky z nej. Film kľudne zapadne i medzi žáner road movie. Nicholson je stávka na istotu, no v roli tichého mula celkom ujde i R. Quaid. Zopár hluchých miest sa tu nájde, ale inak vydarená chlapská jazda. Videné z dabingom na čt2. 70%.(18.8.2013)