Poslední eskorta

Johnny Mandel

Robert C. Jones

Scénografie:

Michael D. Haller

Excelentní komedie s nádechem dramatu a skvěle k sobě padnoucímu ústřednímu triu. Živelný Jack Nicholson, který mi zde svou postavou připomněl svého geniálního Randlea McMurphyho z Přeletu, mě neznámý Otis Young a především také nehorázně mladý Randy Quaid, jehož mám zapamatovaného jako arogantního Joea Aguirreho z Brokeback Mountain. Jsem ani netušila, jak fešný Randy jako mladík byl:) Poslední eskorta je našlapaný příběh plný podnětných dialogů a humorných scének. Když dostali ti tři záchvaty smíchu, byla jsem hotová i já:) "Ten by si ani netroufl říct, že chce jít na záchod, ani kdyby měl sračku."(4.5.2012)

Klasický Hal Ashby - chvílemi legrační, chvílemi melancholický, v závěru introvertní a nejednoznačný. Ve svém důsledku je film o tom, že armáda je kojná, která si vás omotá a nepustí... Pozor na mladého Jacka Nicholsona!(18.12.2002)

Opravdu nezapomenutelná filmová vězeňská eskorta v revoltujícím dobovém duchu. Hořká filmová komedie ukončená neodvratnou ztrátou svobody, jejíž hlavním a jediným smyslem je o svobodě něco vypovědět. 70. léta se vším všudy...(23.4.2012)

No jo... Námořnická road movie s výbornými dialogy a humorně různorodou ústřední trojicí. Přidanou hodnotu jsem v tom ale neviděl.(24.4.2012)

Řadová road-movie s ďábelským Nicholsnem, která mění obyčejný eskort vězně v energický výlet, plný zajímavých výstředností, během nichž eskortovaný vězeň pozná během několika dní více dobrodružství, než poznal dosud za celý život. Je to lákavý obsah, který je zrežírován významným člověkem. Bohužel, humorná stránka dle mě nemá takovou intenzitu. Vyskytuje se zde pár zapamatování hodných gagů, ale vzhledem ke stopáži je jich poněkud málo. Nelze však filmu upřít charakter a malé zpestření v podobě několika choulostivých scén přišlo také k dobru. Více jak 70% však dát nemohu.(2.12.2012)

• - Herci Rupertu Crossemu byla během natáčení diagnostikována rakovina. Filmování bylo na týden odloženo a čekalo se na rozhodnutí Ruperta, zda bude chtít pokračovat v natáčení. Rozhodl se, že bude pokračovat. (Terva)

• - V roce 2006 režisér Richard Linklater projevil zájem natočit pokračování, ale Jack Nicholson nesouhlasil, a tak bylo od nápadu upuštěno. (Terva)

• - Film vstoupil do paměti diváků svým slovníkem sprostých slov. Peter Guber vzpomíná, že prvních sedm minut příběhu obsahovalo 342 výrazů slova "Fuck". Nakonec byl jazykový projev zmírněn. (Terva)