Farscape (TV seriál)

Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný / Drama / Akční / Komedie

Austrálie / USA, 1999, 88x44 min

• Rogue

Papírovější než papír.(3.10.2009)

Prvních pár dílů jsem si říkal, že se dívám na vcelku obyčejný sci-fi seriál, který neurazí, ale ani mnoho nezaujme. Naštěstí jsem se spletl. Seriál totiž překonává své žánrové kolegy v nápadech, příběhu i charismatických postavách. Až na výjimky nemá většina sci-fi seriálů souvislý příběh. Farscape ho má. Jistě základní zápletka je jednoduchá, Crichton se prostě snaží vrátit na Zemi. Věc se však komplikuje tím, že přiletěl červí dírou. Neví přesně, jak se mu to podařilo, ale má pár nápadů. Jenže se hned stává terčem pronásledování, nejdříve kvůli mstě, posléze kvůli technologii červích děr, na kterou mají všichni zálusk. Jeho největší nepřítel Scorpius je jeden z nejzábavnějších záporáků, které sci-fi TV produkce nabízí. Posádka Moyi, živé lodi, na které Crichton putuje vesmírem, také zrovna není přehlídkou bezchybných charakterů. Vyzdvihnout musím hlavně dominara Rygela XVI., jehož cynismus, poživačnost a povýšenost neznají mezí. A krom toho prdí helium (většinou když je nervózní), takže v nejvypjatějších situacích mluví všichni upištěnými hlásky. I ostatní členové, ať ti z počátku nebo i pozdější, si dokážou získat sympatie a pobavit. Farscape humorem rozhodně nešetří. Pokud jde o technickou stránku, je to takový slušný standard, za který se tvůrci rozhodně nemusí stydět. Některé masky jsou IMHO velmi dobré, jiné pravda moc ne. Seriál má 4 série, je ukončen filmem Peacekeeper Wars. Lepší 4.(8.3.2007)

Jeden z nejlepších (pravděpodobně nejlepší) sci-fi příběhů, s jedním z nejpřehlíženějších famózních herců v hlavní roli. Ben Browder opravdu ukazuje, jak se hraje. A ostatní herci nejsou opodál, i když je většina z nich nerozeznatelných pod nánosem make-upu. Chápu časté výtky, že masky vypadají směšně, a opravdu, ony vypadají. Na prvních dvou sériích je zkrátka znatelný mizivý rozpočet seriálu, který ale plně nahrazují perfektní příběhy snad ve všech dílech (osobně si pamatuju jeden slabý díl za 4. série). Navíc se od třetí série již astronomicky zvyšuje kvalita masek i vizuálních efektů a vynikající závěrečný film už vypadá jako komornější Star Wars. Kvality FarScape jsou pro mou osobu jistotou už jen z toho důvodu, že se nestává každý den, aby mě film/seriál po svém skončení dojal k slzám, a - to podotýkám - slzám štěstěny dámy a pánové, ne kvůli úmrtí jedné z postav. P.S. Přesun ústřední dvojice do Stargate SG-1 byl od jejích tvůrců vážně dokonalý tah, jen je z hlediska jejich úžasné chemie škoda, že tam se Claudia má k jiné postavě:)(8.9.2007)

Všichni tu píšou o tom, jak je důležité nenechat se odradit prvními několika díly, že pak to bude lepší. Jestli bude, pak se nemůžu dočkat! Po 1. epizodě hodnotím na 4*. Je to sice trochu ujeté, ale tím správným směrem. Určitým nelogičnostem se tvůrci podobných sci-fi seriálů prostě nevyhnou a já už jsem si asi zvykla i na větší. Farscape má obrovský potenciál a vtáhne vás (teda aspoň mě:)) do úžasného, ale nebezpečného světa kdesi v jiné galaxi... Prostě skvělé a fascinující! Po 5. dílu hodnotím tak, jak jsem měla chuť už po druhém - 5*. Tohle scífko je super. P.S.: Proč tu všem tak vadí masky? Možná díky skutečnosti, že jsem milovnicí původních Star Wars (žádný digitální Jar Jar!), se mi vlastně i docela líbí... * No dobrá, už trochu chápu, proč všichni říkají "přežít první sezónu". Kvalita není úplně vyrovnaná. Šestý díl se mi moc nelíbil - a osmý už vůbec ne. Tahat do takové scifárny fantasy prvky, no fuj! Pokud to tak půjde dál, ještě tu hvězdičku zase uberu. Uvidíme... * V půlce první řady pátá hvězdička ubrána. Je to pořád nadprůměr a dívá se na to dobře, ale tak skvělé už to není. Ale další řady jsou prý opět lepší... * Po zhlédnutí celého seriálu: Nakonec zůstanu u 4*, protože některé díly jsou trochu slabší, ale i tak je Farscape hned po Futuramě můj nejoblíbenější SF seriál a mohu ho každému jen vřele doporučit. Zakončení 4. série bylo skvělé, dechberoucí... Škoda jen, že se této kvality nedrží i film, který měl za Farscape udělat tečku. Ale jinak: Skvělý seriál!(10.7.2009)

Velkolepý seriálový sci-fi epos. 100%(29.6.2009)