Farscape (TV seriál)

Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný / Drama / Akční / Komedie

Austrálie / USA, 1999, 88x44 min

Craig Barden

Guy Gross

Ben Browder, Claudia Black, Anthony Simcoe, Gigi Edgley, Virginia Hey, Jonathan Hardy, Lani John Tupu, Wayne Pygram, Raelee Hill, Tammy MacIntosh, Paul Goddard, Rebecca Riggs, David Franklin, Kent McCord, Alyssa-Jane Cook, Christine Stephen-Daly, Jodie Dry, Lisa Hensley, John Bach, Grant Bowler, Kate Beahan, Jason Clarke, Erika Heynatz, Linda Cropper, Darlene Vogel, Nicholas Hammond, Stephanie Jacobsen, Steve Le Marquand, Nicholas Hope, David Field, Simone Kessell, David Bowers, Paul Leyden, John Brumpton, Magda Szubanski, Felicity Price, Chris Haywood, Matthew Newton, Murray Bartlett, Matt Doran, Dean O'Gorman, Max Phipps, Jonny Pasvolsky, Colin Borgonon, Ivar Kants, Victoria Longley, Marta Dusseldorp, Basia A'Hern, Marshall Napier, John Schwarz, Peter Whittle, Danny Adcock, Rachel Gordon, Hugh Keays-Byrne, Carmen Duncan, Mary Mara, Malcolm Kennard, Lewis Fitz-Gerald, Nic Bishop, Pete Walters, Barry Otto, Walter Grkovic, Deni Gordon, Olivia Pigeot, Anthony Hayes, Susan Prior

Scénografie:

Ricky Eyres

Kostýmy:

Terry Ryan

Po skutečně průměrné první řadě, přišlo do seriálu něco, co z něj udělalo vysoký nadprůměr. A to něco byly emoce a důraz na příběh a osudy hlavních postav + všudypřítomný humor. Opravdu potlesk, pro tvůrce za to, jak dokázali seriál vytáhnout nahoru a je jen škoda, že ho producentí utli tak brzy.(3.7.2011)

Spolu s Firefly a pokulhávající Star Gate pro mně prozatím nejlepší scifi seriál. Paradoxně jsem moc nemusel hlavního hrdinu Johna Crichotna a jeho "odzačátkujasnoupartnerku Aeryn Sun", ale měl jsem rád vedlejší postavy v seriálu a to především Rygela, Jool (její delší varianta jména nemá chybu), Sikozu, Craise, Scorpiuse/Harveyho a ze začátku i Chianu, později mi trošku lezla na nervy. Kupodivu jsem se nudil snad jen u dvou dílů. Díky tomu, že nemusím Claudii Black se mi ani její postava dvakrát nelíbila. Každý díl měl nějaký svůj nápad, který dokázal s grácií autor dovést až do konce, navíc co díl to několik uchzejících/dobrých hlášek. Se stoupající řadou se zvyšovala kvalita, která vyústila ve film The Peacekeepers Wars, který tento seriál uzavřel.(24.9.2008)

Věřím - vidím, čtu, že pro sci-fi labužníky naprosto orgastická záležitost, bohužel to šlo tak nějak mimo mě ..(29.11.2008)

Snad ještě nevyrovnanější seriál než StarGate SG-1. Nemůžu souhlasit s tím, že by se neustále zlepšoval a že ke konci už je to jízda, že první série je vcelku naprd atd. V každé sérii byly totiž tradiční výplňové díly a nebylo jich málo. Vlastně jsem si většinou dokázal naplno užít jen části, které děj posouvaly někam dál, čili většinou konce a začátky sérií, případně díly na pokračování obecně. Zásadní věcí na Farscape jsou jeho postavy. Narozdíl od takové Battlestar Galacticy, kde se moje sympatie k jednotlivým postavám neustále měnily, jsem svůj náhled změnil jen u dvou postav (u obou směrem k lepšímu), a sice u D'arga a kapitána Craise, díky kterému se třetí série v mých očích jeví jako nejlepší. U ostatních postav jsem si své sympatie či antipatie uchovával konstantní. S nadšením jsem uvítal, když se můj neoblíbený charakter ze seriálu vytratil, ale bohužel byl vždy nahrazen něčím ještě horším (Stark, Jool, Noranti). Velmi slabým prvkem byla z počátku hudba, která se ale naštěstí během druhé série lehce zlepšila díky nahrazení týmu Subvision. Stejně tak lehké zlepšení bylo vidět i na vizuálních efektech a maskách, což ale tak nějak automaticky předpokládám. Podle pilotního dílu se mi jevil Farscape jako hodně velký úlet a v několika dílech napříč všemi sezónami tomu nasazuje korunku (animovaná groteska, scény s Harveym, virtuální realita apod.), celkově se ale seriál časem trochu umoudřil a dá se s přimhouřením všech tří Norantiných očí považovat za seriózní podívanou (dobře dobře, tak jednou za pět dílů). 4 hvězdy hlavně za Scorpia, Rygela, za jazykové mikroby (i když jsem nepochopil, proč u mezilodní komunikace Scarranů nefungují), za různorodé prostředí planet a závěry třetí a čtvrté sezóny. V konkurenci "spřízněných" seriálů Firefly a Battlestar Galacticy ale v mých očích Farscape docela jasně prohrává...(26.5.2009)

Všichni tu píšou o tom, jak je důležité nenechat se odradit prvními několika díly, že pak to bude lepší. Jestli bude, pak se nemůžu dočkat! Po 1. epizodě hodnotím na 4*. Je to sice trochu ujeté, ale tím správným směrem. Určitým nelogičnostem se tvůrci podobných sci-fi seriálů prostě nevyhnou a já už jsem si asi zvykla i na větší. Farscape má obrovský potenciál a vtáhne vás (teda aspoň mě:)) do úžasného, ale nebezpečného světa kdesi v jiné galaxi... Prostě skvělé a fascinující! Po 5. dílu hodnotím tak, jak jsem měla chuť už po druhém - 5*. Tohle scífko je super. P.S.: Proč tu všem tak vadí masky? Možná díky skutečnosti, že jsem milovnicí původních Star Wars (žádný digitální Jar Jar!), se mi vlastně i docela líbí... * No dobrá, už trochu chápu, proč všichni říkají "přežít první sezónu". Kvalita není úplně vyrovnaná. Šestý díl se mi moc nelíbil - a osmý už vůbec ne. Tahat do takové scifárny fantasy prvky, no fuj! Pokud to tak půjde dál, ještě tu hvězdičku zase uberu. Uvidíme... * V půlce první řady pátá hvězdička ubrána. Je to pořád nadprůměr a dívá se na to dobře, ale tak skvělé už to není. Ale další řady jsou prý opět lepší... * Po zhlédnutí celého seriálu: Nakonec zůstanu u 4*, protože některé díly jsou trochu slabší, ale i tak je Farscape hned po Futuramě můj nejoblíbenější SF seriál a mohu ho každému jen vřele doporučit. Zakončení 4. série bylo skvělé, dechberoucí... Škoda jen, že se této kvality nedrží i film, který měl za Farscape udělat tečku. Ale jinak: Skvělý seriál!(10.7.2009)

• - Na seriáli pracovalo asi 25 počítačových umelcov, ktorí tvorili 40 až 50 efektov pre každú epizódu. Tímy mali iba sedem dní na každý diel, pričom ich za rok vyrobili 22. Iba v tretej sérii sa objavilo až 1 109 digitálnych efektov. (Nons3nse)

• - Paul Goddard (Stark) sa pôvodne uchádzal o úlohu Scorpiasa. (Ross79)

• - Po čtvrté řadě byl Farscape zrušen, ovšem poslední epizoda seriálu je zakončena "To Be Continued...", což pobouřilo fanoušky natolik, že uspořádali rozsáhlou kampaň za obnovení seriálu. Přímo obnovení se bohužel nedočkali, ovšem díky tomu o dva roky později vznikl film The Peacekeeper Wars, jenž dokončuje děj seriálu. (PanCitron)