Farscape (TV seriál)

• Austrálie

Farscape

Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný / Drama / Akční / Komedie

Austrálie / USA, 1999, 88x44 min

Po skutečně průměrné první řadě, přišlo do seriálu něco, co z něj udělalo vysoký nadprůměr. A to něco byly emoce a důraz na příběh a osudy hlavních postav + všudypřítomný humor. Opravdu potlesk, pro tvůrce za to, jak dokázali seriál vytáhnout nahoru a je jen škoda, že ho producentí utli tak brzy.(3.7.2011)

Prvních pár dílů jsem si říkal, že se dívám na vcelku obyčejný sci-fi seriál, který neurazí, ale ani mnoho nezaujme. Naštěstí jsem se spletl. Seriál totiž překonává své žánrové kolegy v nápadech, příběhu i charismatických postavách. Až na výjimky nemá většina sci-fi seriálů souvislý příběh. Farscape ho má. Jistě základní zápletka je jednoduchá, Crichton se prostě snaží vrátit na Zemi. Věc se však komplikuje tím, že přiletěl červí dírou. Neví přesně, jak se mu to podařilo, ale má pár nápadů. Jenže se hned stává terčem pronásledování, nejdříve kvůli mstě, posléze kvůli technologii červích děr, na kterou mají všichni zálusk. Jeho největší nepřítel Scorpius je jeden z nejzábavnějších záporáků, které sci-fi TV produkce nabízí. Posádka Moyi, živé lodi, na které Crichton putuje vesmírem, také zrovna není přehlídkou bezchybných charakterů. Vyzdvihnout musím hlavně dominara Rygela XVI., jehož cynismus, poživačnost a povýšenost neznají mezí. A krom toho prdí helium (většinou když je nervózní), takže v nejvypjatějších situacích mluví všichni upištěnými hlásky. I ostatní členové, ať ti z počátku nebo i pozdější, si dokážou získat sympatie a pobavit. Farscape humorem rozhodně nešetří. Pokud jde o technickou stránku, je to takový slušný standard, za který se tvůrci rozhodně nemusí stydět. Některé masky jsou IMHO velmi dobré, jiné pravda moc ne. Seriál má 4 série, je ukončen filmem Peacekeeper Wars. Lepší 4.(8.3.2007)

PRVNÍ ŘADA: Chvíli mi trvalo než jsem sžil s posádkou, ale to co nabídl konec první řady je láhůdková jízda. Jiný vesmír přináší tolik nečekaných věcí. I když je produkce z levnějšího těsta rozhodně svou kvalitu dohání oddaností látce a příběhem. Hlavní hrdinové jsou sympaťáci, hláškující Crichton jako spojení s matičkou zemí stačí a Aeryn Sun, kterou skvěle ztvárnila Claudia Black, pro kterou mám slabost, mi taky přirostla k srdci. Závěrečný cliffhanger mě nutí okamžitě jít do dalšího dílů. DRUHÁ ŘADA: Neskutečně silný závěr. Je fajn že ve druhé řadě už se Crichton adaptoval v novém prostředí. Celkově je to mnohem temější a některé díly jsou opravdová lahůdka. No a teď rychle na třetí sezónu. Ten cliffhanger je přímo monstrózní. TŘETÍ ŘADA: Řekl bych, že je nejlepší. Dva Crichtony a doposud nejlepší závěrečné díly sezóny nemůže už nic překonat. Navíc jsme se dověděli něco o Scorpym a pořádně se řešili červí díry. Parádní jízda. ČTVRTÁ ŘADA: Do prdele tak tomu říkám konec seriálu! Vážně ukončení ve velkém stylu. Ještě se stylovým "pokračování příště..." Jinak čtyřka je zase o chlup lepší než řada předchozí. Rudovlasá Sputnik je výborným přírustkem posádky, tyhle nové členy ve Farscape nikdy moc nezvládali, navíc je to nehorázná kočka. Scorpy, který se transformoval na parádního antihrdinu (no jestli to není jeden z nejlepších seriálových záporáků), si umí vybrat. No a pokud u nějákého seriálu platí, že čím jste dál tak tím lepší to je, tak tady to platí dvojnásob. Byla to jízda.(17.3.2011)

Takový oddychový sci-fi seriál. Dokud to bylo pojato takovou srandovní formou(cca. 1serie) tak to bylo skvělé, ale v okamžik kdy se to mělo začít tvářit jako vážný seriál plný hubokých myšlenek a propracovaného příběhu tak to začalo trošku nudit. Udělat to jako funny sci-fi tak skvělý takhle jen lepší průměr;-)(15.1.2008)

1 séria Po BSG, FIREFLY a BABYLONE 5 sa objavilo ešte jedno SF, ktoré ma zaujalo. Farscape je zaujímavý, lebo je iný. Zaujímavé postavy, ktoré postupne odhaľujú svoje vnútro, super triky. Problémy sa riešia +/- diplomaticky aj keď ani o akciu nie je núdza. Seriál, ktorý má myšlienku, dobrých hercov, humor a veľmi dobrú atmosféru...(8.3.2007)