Zkáza Ecobanu

Animovaný / Akční / Fantasy / Sci-Fi

Jižní Korea / USA, 2003, 90 min

Moon-saeng Kim

Jay Lender, Micah Wright

Magický snímok vystavaný na upršanej a bezútešnej budúcnosti , kde len hŕstka vyvolených žije v prepichu a bohatstve, zatiaľ čo valná väčšina žije v zrúcaninách, špine a pracuje na smrť v neľudských podmienkách. Je samozrejme jasné, že revolúcia nenechá na seba dlho čakať. Aj keď v pravom zmysle slova sa o žiadnu veľkú revolúciu nejedná. Je to len parta žoldákov, otrhaných a smradľavých, ktorý sa vydajú pomstiť smrť kamaráta a ktomu všetkému sa k nim pridá mladík, ktorý zo všetkého najviac túži vidieť modre nebo. Kimov príbeh je pekne rozpracovaný. Nachádzame sa v bezútešnej budúcnosti a reália týchto kulís na nás doliehá s každým políčkom. V tomto smere sa jedná neskutočný vizuálny a po spojený s chórovou hudbou aj emocionálny zážitok. Akčné scény sú dych berúce a hlavne nádherné. Lenže keď má prísť na charaktery a celkovo príbeh, začína to byť všetko akosi plytké. Pozeráte sa na to, žasnete nad tým, ale viete si to predstaviť aj omnoho lepšie - teraz nemyslím vizuál ale scenár. A to je kameňom úrazu tohoto filmu. Koniec nech je akokoľvek nádherný - vás nechá úplne chladnými, čo zamrzí ešte viacej, lebo rozbeh aj retrospektívne vsuvky sľubovali náznak niečoho hlbšieho. Jeden z mála filmov, ktorý sa pridržiava ešte originálneho anime - postavičky sú porovnávateľné s cowboyom bebopom a Akirou. Inak sa jedná o veľmi zaujímavý film, ktorý aj keď pôsobí vo svete vyžadujúcim posolstvo, žiadne posolstvo nemá- čo je asi plus. Drží sa osvedčených tém, pomsty, lásky a zrady. a na tomto poli to funguje obstojne. ale mohlo byť aj lepšie.(12.2.2009)

Já manga normálně nežeru, ale občas nějaké zkusím a někdy to dokonce i celkem příjemně překvapí. Jako třeba Zkáza Ostravy... pardon, Ecobanu, jak byl kreativně česky pokřtěn snímek "Wonderful days". Příběh je sice prostinký a s logikou se nepotkal, klišé stíhalo klišé, ovšem grafická stránka na mě udělala výborný dojem a když tentokrát postavy neměly bulvy jako lemur, překvapený nadrženým medvědem, působily navzdory zjednodušení docela lidsky a dokázaly ze mě dokonce vydupat i špetku sympatií (konkrétně jsem pocítila nepochopitelnou slabost pro velitele ostrahy:-)). Škoda určité naivity, plytkosti, nevyváženosti, mělce vyprofilovaných charakterů, zkrátka všech těch detailů, co odlišují silný příběh od průměrného. Koukalo se na to hezky, ale to je bohužel všechno. Jo, a může mi nějaký znalec asijské fauny ozřejmit, co za zvíře bylo to pikaču s pruhovanými rohy? 65%(9.1.2012)

Rozpočet $30miliónovTržby USA $74,663Tržby Celosvetovo $197,000(12.3.2010)

Jediným problémem tohoto výtečného korejského anime je příliš krátká stopáž. Jinak se jedná o nezapomenutelnou záležitost.(26.7.2009)

Okrem toho, že by som mohol byt ďalsí, kto píše oslavné chorály na adresu dokonalej animácie a veľmi vydarenému výberu, tak radšej spomeniem nedostatky, ktoré mi bránili pri lepšom hodnotení. Príbeh má naozaj slušný potenciál, ale keďže fókus tvorcov bol viac zameraný na obal než na obsah, tak to tak nakoniec aj vyzeralo. Príbeh nemal pevný bod, od ktorého by sa mohol odraziť, hlavné postavy (hlavne záporné) boli bez charizmy a divák si k nim preto nedokáže vytvoriť žiadny vzťah. Všetko sa snaží zachrániť záver a skvelé akčné sekvencie, no nesúvislosť príbehu, zmätený a neatmosferický dej s nimi nedokázali držať tempo. 60%.(26.12.2009)

• - Film byl vytvořen spojením počítačově zpracovaného 3D fotorealistického pozadí s klasickými 2D kreslenými postavami. (Aelita)