Fridu už od mladých let fascinovalo umění a oplývala výtvarným talentem. Byla plná života a zamilovaná do svého přítele Alexe. Jednoho dne ale přišla obrovská tragédie. Autobus, ve kterém cestovala Frida s Alexem havaroval a vypadalo to, že Frida už nikdy nebude chodit. Po návratu z nemocnice byla velmi dlouhou dobu upoutána na lůžko. Následovala další rána, Alex odjel studovat do Evropy. Frida se ale přes ohromnou bolest rozhodla, že nepříznivý osud zvrátí. Začala velmi intenzivně malovat, její obrazy byly jedinečné a originální. Fridina léčba je velmi nákladná a rodina se začíná dostávat do nepříznivé finanční situace. Dívka nechce být pro rodiče břemenem a poté, co se znovu postaví na nohy, se vydá za vyhlášeným mexickým malířem Diegem Riverou, aby její práci ohodnotil. Ten je z mladé umělkyně nadšený a rozhodne se ji představit mexické smetánce. Diego je okouzlující umělec, komunista, který se částečně angažuje v politice, a zároveň působí jako magnet na ženy. I Frida jeho kouzlu nakonec podlehne a Diego je celý pryč z mladé, talentované umělkyně. Jeho zase okouzluje Fridin divoký způsob života a na přitažlivosti jí přidává i neskrývaná bisexualita. Frida a Diego se sblíží, velmi se milují a když slavný malíř nabídne Fridě sňatek, souhlasí. Přestože Diego zcela otevřeně přizná, že nikdy nedokázal být věrný a je si jist, že to nedokáže ani v budoucnu. Rodiče Fridy nejsou nadšení z dceřiny volby, ale je pravda, že Diego splácí jejich hypotéku. Na svatbě se Diegova exmanželka Lupe velmi opije a vrhne se na Fridu. Ta vyčte svému manželovi, že se jí nezastal, ale později ženě odpustí a dokonce se s ní spřátelí. Lupe jí popíše průběh jejich nevydařeného a nešťastného manželství a mnoho záletů, které musela strpět. Brzy přichází i první nevěra, kterou musí přenést přes srdce Frida. Diego dostane nabídku na práci v New Yorku a tak pár brzy odjede dobývat Ameriku. Frida není z mocných Spojených států nadšená, Diegovi život v New Yorku vyhovuje, pochopitelně i všechny neřesti, které s sebou život mezi bohatou smetánkou přináší. Brzy Frida přichází s velkou novinkou, je těhotná. Touží po miminku, Diego zprvu nesouhlasí, ale nakonec se rozhodne, že svou lásku podpoří. Frida ale bohužel potratí, osud jí tedy přináší další tvrdou ránu. Po návratu z nemocnice přijde nepříjemná zpráva z Mexika. Fridina matka je na smrt nemocná. Frida se tedy vydá zpět domů, kde najde kromě umírající matky i sestru Cristinu s monoklem, který jí udělal její manžel předtím, než od něj na dobro odešla. Diego řeší v New Yorku velký problém. Jeho politická angažovanost se stává pro jeho zaměstnavatele nepřekonatelným problémem, a když Rivera odmítne předělat své dílo proti svému přesvědčení, dostává výpověď. Frida se chce vrátit domů, Diego ne. Nakonec se pár vrací do Mexika, Diego je ovšem nešťastný a nespokojený se svou prací. Frida nabídne Cristině práci v Diegově ateliéru. Nepřinese to bohužel nic dobrého, Diego její sestru svede. Frida se od Diega odstěhuje, utápí se v alkoholu, velmi se trápí a nedokáže mu odpustit. Přesto se rozhodne mu pomoci, když jí požádá, aby v otcově domě ubytovala bolševického revolucionáře Trockého, který byl Stalinem vyhnán ze země a hrozí mu smrt... (TV Prima)

LaciLC

Ťažko by som si do úlohy Fridy Kahlo vedel predstaviť niekoho iného než temperamentnú Mexičanku Salmu Hayek. S najväčšou pravdepodobnosťou to bol jej životný výkon. Ale k filmu, ten je veľmi zaujímavo spracovaný, nie je síce nijak výnimočný po scenáristickej stránke, ale všetko vynahrádza úžasnou vizuálnou stránkou a hudobnou zložkou. Neviem, asi tento film nezaujme masy, ja som sa však pri ňom nenudil a istým spôsobom ma okúzlil a uchvátil. A tie Oscary sú samozrejme zaslúžené, podľa mňa by si však sošku zaslúžila aj Salma. ()

heyda

Salma Hayek forever. Nádherná to ženská...a film je to taky nadprůměrný, takový nevšední se zajímavou atmosférou i celkovým příběhem. Každopádně ale může někoho nudit, takže chce to tu správnou náladu. 8/10 ()

Arsenal83

Salma Hayek so zrasteným obočím, jej lesbické hrátky, sem tam nejaká zlomenina a hnusne obtlstlý muž. Takýto je dej a asi život známej maliarky. Skrátka a dobre – nie tak zaujímavé, ako by som si želal. Paradoxne jej život ma tak neaujímal ako chvíľa, keď sa tam objavil komunista Lev Trockij a propagoval svoju víziu socializmu, až si ho našla dlhá ruka Stalina. Bez toho je to dejovo nejak prázdne. ()

Dr.film

Zatím nevýrazné režisérce Julie Taymor se podařilo nečekaně silně zachytit neobyčejný život Mexické malířky Fridy Kahlo. Prolínání mezi skutečným záběrem a malovaným obrazem je velice hezký nápad a vnáší to do filmu nenásilným způsobem aktuální obrazové téma, jenž vždy chytře ladí s následujícím záběrem. Stejně dobře mi bylo i u zpomalených záběrů které nádherně citlivou kamerou nasnímal Rodrigo Prieto. Nejdůležitější je však děj, a ten určitě nezklame, nebot život samotný nebyl pro Fridu procházka růžovým sadem. Opomínat by se neměl také přesvědčivý - a roli zcela oddaný výkon v podání Salmy Hayek, stejně jako hudební stránka filmu, jenž měl na starosti Elliot Goldenthal. ()

Ivoshek

Je to působivé, barevné, hudba pěkná, Salma Hayek dokonce velmi pěkná. Za to vše jsou taky ty dvě hvězdičky. Negativa ale převažují - nemá to moc děj, glorifikuje to levičácké intelektuály a reálná Frida byla poměrně ošklivá. Celkem nudný film o ženě se srostlým obočím. ()

honajz

Frida Nová adaptace životopisu známé mexické malířky Fridy Kahlo, tentokrát v americké produkci. A koho bychom obsadili do hlavní role, kdopak má takové ty mexické rysy? No jasně, Salmu Hayek! Osudy Fridy Kahlo natočil již v roce 1984 ve španělské produkci režisér Paul Leduc s Ofelií Medinou v hlavní roli. Pro zobrazení zvolil velmi zajímavý přístup, kdy její surrealistické obrazy podal sám v surrealistickém ztvárnění. Režisérka nové filmové verze jejího životopisu, Julie Taylor, se pokusila o podobný kousek. Bohužel více popustila uzdu své fantazii, než že by vycházela z daných možností. Tato v podstatě love story nám představuje Fridu jako dospívající dívku - v sukni a blůze katolické školačky, ale již v té době sexuálně aktivní. A při vzniku rodinného portrétu už nám bude jasno, že bude chtít vyzkoušet všechny možnosti včetně lesbické lásky. Pak však dojde k vážné dopravní nehodě v Mexico City, kterou Taylorová pojala efektně ve zpomaleném pohybu rozbitého skla a kovu, a Frida stráví určitý čas v komatu a poté v rekonvalescenci. Připoutaná na lůžko začíná malovat a svůj bohatý vnitřní život přenáší právě do obrazů. Fridiny obrazy se zalíbí muralistovi a skrytému fanouškovi komunismu Riverovi, který se do Fridy zamiluje - a ona do něho. Oba, vědomí si svých sexuálních, řekněme odchylek, uzavřou dohodu o vzájemné toleranci. Julie Taylorová zůstává věrná svému "uměleckému" pohledu na život, a to ať jde o efektnmí zpracování Lvího krále pro Broadway či film Titus Andronikus, jenž měl takový "úspěch", že se i u nás distribuoval rovnou jen na videu a DVD. Ostatně se stačí podívat na závěrečné titulky, v čem se Taylorová vyřádila: loutky kostlivců, jež tančí kolem Fridy v komatu a symbolizující Den mrtvých, výlet do New Yorku je prezentován jako knížka s animovanými pohledy a fotografiemi, podpis Fridy ožije a hýbe se atd. Přitom mnohé skutečné Fridiny výstřelky se ve filmu neobjeví. Sice stále máme před sebou jen jedno její obočí, ale Fridin pověstný knír se ve filmu objeví snad jen náhodou. Obdobně je tomu s jejími malbami, jež režisérka za pomoci moderní techniky zesvětlila a tak nějak lidsky proteplila. Rovněž nečekejte, že se z filmu dozvíte něco o Fridině skutečném životě. Kromě nehody a faktu malování jde už jen o historku plnou klišé, jak se potkali dva výrazní a řekněme nenormální umělci, a jak přes všechnu vášeň, sex a touhu spolu nedokázali žít. A mezitím malovali obrazy. Pravda, na nahou Salmu Hayek se muži dívá poměrně hezky, ale stejně tak mohla tuto roli vzít Penelope Cruz nebo J. Lo a výsledek by byl stejný. Protože nějaké větší psychologické projevy nedokáží zahrát ani jedna. Pokud zrovna nemrknete, zahlédnete v malinkatých rolích (cameo) další slavné herce - Antonio Banderase, Ashley Judd, Edwarda Nortona či Geoffreyho Rushe jako ruského disidenta Lva Trockého! Rovněž se nedá říct, že by film nebyl vizuálně nabitý, to zase ano. Ale za prvé tak nějak mimo mísu, tedy mimo Fridin surrealismus, a za druhé poněkud zmateně a neurovnaně. Pokud byste se chtěli dozvědět něco o skutečné Fridě Kahlo, otevřete raději encyklopedii malířů. Pokud chcete vidět obrazový mišmaš, prolnutý odvážnými nahými scénami Salmy Hayek, šup šup do kina. () (méně) (více)

Janek

Strhující film v čele s producentkou filmu Salmou Hayek, která bezesporu zahrála svou životní roli. 90% ()

kajda.l

Frido, Frido zamotala jsi mi hlavu a to dokonale. Za svého působení na této databázi, jsem poprvé narazil na film, který nevím jak ohodnotit..mám vyzdvihnout nádherné výkony Salmy Hayek a Alfreda Moliny, úžasnou hudbu či krásnou uměleckou stránku filmu, nebo zkritizovat (to, co je ve filmu téměř nejdůležitější) scénář?? Scénář ve kterém byly hrozné trhliny, kdy se úchvatné scény střídaly s nudou, až nenávazností.. Nemůžu si pomoct, ale svou vinu na tom jistě nese i Julie Taymor. Nakonec po naprosto úchvatných prvních 50ti minutách filmu, do doby než Frida a Diego odjeli do států, zavěrečné destiminutovce, několika nezapomenutelným hláškám a úchvatnému životnímu příběhu jedné velké ženy, se přikláním k vyššímu hodnocení. Ale i přesto si nedokážu rýpnout, že takto velký námět si zasloužil lepší zpracování(scénář, režie).. Pro mě nezapomenutelný film i když první pocit po zhlédnutí bylo zklamání.. A scénka s kresbou motýlka na sádru..nádhera.. ()

evapetra

Sympatický výkon Alfreda Moliny mě dostal ještě trochu víc než samotná Salma Hayek, i když jí ta role odbojné malířky pozoruhodně sedla. Taky byla ovšem mnohem krásnější než Alfred, takže rozhodně bylo na co koukat.Její obraz bych si sice doma nepověsila, ale osobnost to byla rozhodně nevšední a pozoruhodná. Viděno v rámci projektu 52 films by Women. ()

matestlust

Jojo,ta Frida si neco našukala:D...jinak absolutne prumernej,celkem nemastnej film,který do prumweru nazvedává jen atraktivní Salma,která zde i kupodivu podává dobrý herecký výkon. ()

JASON_X

Po dvaceti letech od premiéry si doplňuju filmové vzdělání. Proč až tak pozdě? Protože když jsem se kdysi dozvěděl, že film o Fridě, na který jsem se tenkrát fakt hodně těšil, film o Mexičanech, z Mexika a navíc většinou s latinskoamerickými herci a herečkami, bude v angličtině, natolik mě to znechutilo a naštvalo, že jsem se zařekl, že na něj nikdy nepůjdu. No a nešel jsem. Ale člověk si věkem většinou obrušuje hrany, takže jsem se na něj teď podíval a musím říct, že je mnohem méně hollywoodský, než jsem se obával. V rámci středoproudových životopisů určitě silný nadprůměr, protože nadprůměrná (nebo spíš mimoprůměrná) osoba byla i Frida Kahlo. A hned se jdu pídit po soundtracku, několik skladeb z filmu chci slyšet znova. ()

Lucasion

Když přemýšlím o filmu Frida napadne mě, že životopisné filmy mě zaujímají, pouze pokud se jedná o hrdinské příběhy nebo sportovní osobnosti. A když se ohlédnu za tímto snímkem, tak první co mě napadne je, že jsem si to užil. Film je výborně obsazen. Salma Hayek a Alfred Molina jsou pro ty role vybráni opravdu skvěle. Navíc se tu i mihne Antonio Banderas a Edward Norton. Příběh bych nezařadil do dramatu, ale spíše do čistě životopisného žánru. Jistě se tu objevují dramatické prvky, ale i úsměvné momenty. Navíc příběh Fridy je úžasný a díky nádherné hudbě a prostředí se z filmu stává opravdu inspirující pocta této malířce. Takže vážně se mi líbí jen sportovní a hrdinné příběhy? A odpověď zní ano, ale i toto je příběh o hrdince. (75 %) ()

jhrasko

Táto obdivovaná a všetkými obľúbená farebná mozaika ma nechala chladným a tri hviezdičky dávam z úcty k všetkým mojím kamarátom:-))) ()

Caelos

Frída ve své době bořila tabu, byla v podstatě dnešní moderní ženou, chtěla být nezávislá, být lepší než muži Což se ji vlastně podařilo), ale paradoxně muže potřebovala, měla dost pestrý sexuální život, ve kterém se ale vyskytují i ženy. Film o jejím životě není tak dobrý jako kniha, kterou jsem doslova prohltal a díky ní jsem shlédnul všechny obrazy Fridy, ale i Diega, který byl ve své době mezinárodní hvězdou a Frída by mohla být "jen jeho ženou", což se nestalo, Frída je dnes slavnější. Musím ale říct, že v knize je daleko větší kráva:-) Komu se film alespoň trochu líbil, mohu mu knihu doporučit, je o mnoho obsáhlejší než film, který mi přišel až moc rychlý, ačkoli přiznávám, že to bude tím, že jsem prvně četl knihu. Ve filmu mi chybělo Fridino dětství. Takže k filmu. Salma Hayek je tady opravdu úžasná a vážně celá Frida. Alferd Molina jako Diego mi až tolik neseděl, ale zase si nemyslím, že mohli vbyrat lepšího herce. Obrazově je to celé dokonalé, výborná hudba a myslím že je to pojato velmi osobitě a originálně. Příběh Frídy Kahlo zřejmě nemohl být natočen lépe, skvělý film. ()

Borrtex

Bohužel, tento snímek mě příliš nezaujal. Průměrné životopisné drama, jehož děj se nijak zajimavě nevyvíjí. Na druhou stranu herecké výkony (překvapivě spíše ten Alfredův) to celkem doladily a za povedený závěr tomu mohu dát s čistým svědomím 45%. ()

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014