Drama / Životopisný

USA / Kanada, 2002, 123 min

Jejda... Čekala jsem po oslavných komentářích a nadšených názorech nějakou úžasnou bombu... a ono je to (z mého hlediska) poměrně nudné drama, co nabízí pár hezkých, zajímavých či dojemných momentů. Ale jako kulisa k nějaké otravné práci, třeba k pečení cukroví, se film docela šikne - určitě je podnětnější než politická debata a zábavnější než Teleshopping. Výpravné, dobře zahrané, ovšem jaksi jsem postrádala děj (ne, komplikované pletky malířky s jedním obočím a oplácaného komouše pro mě nejsou děj). 59%(21.1.2009)

Soundtrack Elliot Goldenthal: 1. Benediction and Dream - Lila Downs [2:31] ,2. The Floating Bed [1:29] ,3. El Conejo - Los Cojolites [2:29] ,4. Paloma Negra - Chavela Vargas [3:17] ,5. Self-Portrait With Hair Down [1:09] ,6. Alcoba Azul - Lila Downs [1:36] ,7. Carabina 30/30 - El Poder Del Norte [2:43] ,8. Solo Tu [1:22] ,9. El Gusto - Trio Huasteco Caimanes De Tamuin [2:18] ,10. The Journey [2:56] ,11. El Antifaz - Liberacion [2:28] ,12. The Suicide of Dorothy Hale [0:48] ,13. La Cavalera [1:40] ,14. La Bruja - Salma Hayek/Los Vega [1:57] ,15. Portrait of Lupe [2:13] ,16. La Llorona - Chavela Vargas [2:22] ,17. Estrella Oscura - Lila Downs [1:48] ,18. Still Life [1:31] ,19. Viva La Vida - Trio/Marimberos [2:16] ,20. The Departure [2:13] ,21. Coyoacan and Variations [2:34] ,22. La Llorona - Lila Downs/Mariachi Juvenil De Tecalitlan [2:20] ,23. Burning Bed [1:08] ,24. Burn It Blue - Caetano Veloso/Lila Downs [5:28],(3.6.2011)

Fenomenální a úchvatný herecký výkon Salmy Hayek mě přikoval k sedadlu v kině ... Nádherný a dech beroucí příběh malířky. Smutné okamžiky ve filmu mi vtiskly slzy do tváře. Z kina jsem odcházela jako ze sna, nemohla jsem se soustředit na nic jiného, silný dojem z filmu ve mě ještě nadlouho zůstal ...(24.8.2011)

Podmanivý životopisný snímek mapující pohnuté osudy mexické umělkyně, politické aktivistky, silné osobnosti a nezávisle smýšlející ženy, jež byla nucena strávit většinu svého života v obručí bolestivých následků zranění, které utrpěla během tragické dopravní nehody - což v konečném důsledku do značné míry ovlivnilo (společně se stravujícím a bouřlivým manželstvím se slavným mexickým malířem Diegem Riverou) tvář její pozdější umělecké dráhy. Film zaujme svým výrazně barevným laděním, jež odpovídá duchu obrazů sužované malířky, které byly odrazem jejího zvláštního vidění světa kolem sebe. Line se jím hřejivá a místy vášnivá latinskoamerická hudba, která dá přirozeně pocítit revoluční atmosféru Mexika 30 let a bohémského života umělecké elity v něm. Už kvůli řadě známých herců vystupujících i v epizodních rolích stojí "Frida" rozhodně za vidění.(15.5.2005)

K naprosté spokojenosti brání přímočarost děje. Taymorová zkrátka nemůže být tak odvázaná jako v Titovi, kterým mě naprosto dostala, a odvázat se může leda při více či méně nápadných citacích Fridina díla (nehraju si na znalce - její práci jsem jen ze zajímavosti zkouknul před filmem). Přesto pěkný zážitek se skvělou Hayek.(11.8.2011)