Drama / Životopisný

USA / Kanada, 2002, 123 min

Velmi silný film! Biografický snímek popisující život a smrt půvabně nepůvabné malířky Fridy, kterou výborným hereckým výkonem ztvárnila Salma Hayek! Opravdu neměla lehký život, protože muž, jehož milovala a zároveň nenáviděla, ji podváděl celý život. "It was just a fuck. I've given more affection in a handshake." Film, jehož nádhera i krutost jdou ruku v ruce skrze celý život Fridy! "I hope the exit is joyful and I hope never to return."(19.1.2006)

Tento film je pro Salmu Hayek jako milenka, kterou snadno získala, ale těžko opouští – Fridu si naštukovala, vymohla i zafinancovala. Jedna věc je ovšem ukout plány uprostřed noci, druhá je uskutečnit je za plného denního světla. Proto, když se dala do řeči se scénáristy, vyšlo najevo, že Frida není ani Martin Pomothy, ani Andrej Anastasov, a není co natáčet. Za celý film jsem se navíc nezbavil dojmu, že sleduji Salmu Hayek. Nebo že by s postavou tak srostla? Já ti, smutná vrbo, vlastně ani nevím.(24.8.2007)

Velice solidní životopisné drama se vším, co má film tohoto stylu mít. Velké plus pak za sekvenci, v níž se Alfred Molina mění v King Konga a některé zajímavé Fridiny "vize".(13.2.2011)

Skvelý Alfred Molina ako žoviálny Diego Rivera to vystihol za nás: tento film je rovnaký, ako bola Frida Kahlo, krehký a silný zároveň. Zviera, zatlačené do kúta, ktoré vás pred smrťou ešte aspoň poriadne uhryzne. Problém tohto takmer strhujúceho životopisu je len v tom, že 1.57 vysoká Mexičanka Salma Hayeková si ním, ako herečka a producentka, splnila celoživotný sen a je smutnou pravdou, že v nasledujúcich rokoch hrala v takých filmoch, ako sú VTEDY V MEXIKU a PO ZÁPADE SLNKA. Je to krutý svet, čo poviete? Na FRIDU však nieže môže, ale MUSÍ byť hrdá, pretože lepšie sa to nakrútiť nedalo. Inak áno, lepšie nie. Je to samozrejme vždy troška smutné, keď vidíte takého mladého herca, ako má životnú rolu za sebou pred štyridsiatkou, ale prečo smútiť, Frida Kahlo na to nebola. Hayeková a režisérka Taymorová (TITUS) idú na plné obrátky a herci v podporných rolách nemajú chybu (Norton, Rush, Banderas). FRIDA je po vizuálnej stránke úchvatná, v niektorých záberoch som takmer nemohol uveriť, že je to film a nie maľba.(2.9.2007)

Skvelý koncert dvoch skvelých hercov. Molina je ako vždy úžasný a Salma je krásna a prekvapivo dobre hrá zložitú postavu. Dráma o láske a vzťahoch, ktorú si treba vychutnať na vlastné oči...(2.10.2006)

• - Salma Hayek některé obrazy ve filmu namalovala sama. (PußyMagnet)

• - V celém filmu byly digitálně upraveny barvy pomocí rozlišení 2K. (PußyMagnet)

• - Edward Norton částečně upravil scénář. (PußyMagnet)