Delicious Ratatouille 3D

Ratatouille - Dobrú chuť!

Animovaný / Komedie / Rodinný / Fantasy

USA, 2007, 111 min

Brad Bird, Jan Pinkava (původní scénář)

Kdybych měl najít v Ratatouille chlup, bylo by to asi trošičku haprující tempo v druhé třetině, nicméně tolik úžasných a okouzlujících scén a momentů vám nejspíš žádný jiný animák nedá. A herecký výkon (ta mimika!) Remyho mě naprosto sejmul. Chci do Paříže nebo aspoň do francouzské restaurace!(5.10.2007)

Kulinářská vášeň sice potrápí vaše reflexně reagující chuťové buňky, ale Pixar začíná být příliš dětinský, resp. spíše samotný Brad Bird jako by ve světě chutí a vůní pozapomněl na osobitou invečnost, kterou dokázal bavit i dospělého diváka (rudá hrozba Železného obra, či komiksová vášeň Úžasňákových). Tam kde by divák očekával chytrou narážku, narazí na prostinký vtípek, který pobaví, ale u srdce nezahřeje. I když tady si myslím ukuchtil největší zradu český distributor s dabingem. Strčte si ho někam! Po shlédnutí originální verze budu ochotný jít s hodnocením i na absolut.(18.10.2007)

Oscar 1 : Nejlepší animovaný film + 4 nominace: Hudba, Zvuk, Zvukové efekty, Scénář(22.1.2008)

I snímek o krysách v echt nóbl francouzské kuchyni může býti kulinářským požitkem... Remyho příběh není z druhu "prefabrikovaných" animáků, které padají z výrobní linky animačních studií jak z běžícího pásu. Žádné typické indegrience typu pitvořících se loštomilých zviřátek, nějaká ta střihová sekvence na známý popový hit, pár odkazů na jiné filmy či několikero hlášek a než se dodělají závěrečné titulky, tak se honem vrhnout na další v řadě. Na to je Brad Bird až příliš velkým umělcem. V Železném obrovi naznačil, že je génius k pohledání, u Úžasňákových to (takřka) potvrdil a s Ratatouille to definitivně stvrzuje. Ačkoli těžko říci na kolik je samotná koncepce jeho zásluhou a nakolik Pinkavovou. Jedno je však jisté. Výsledek zato stojí a ač jde mezi rodinými animovaný filmy skoro až o nezávislý počin bez výraznější šance na finanční úspěch, tak rozhodně stojí za vidění. Místy sice vypadá poněkud načančaně, ale nikdy nesklouzne k patosu či laciným scénám. Má prostě slovy Antona Ega "trošku toho nadhledu". Tedy to čeho se dnešním CGI animákům bez duše výrazně nedostává... Což naštěstí není Remyho případ. Ratatouille připomene Velkou sýrovou loupež, byť jejích kvalit nakonec nedosáhne. Ovšem i tak je suveréně nejlepším animovaným zážitkem poslední doby.(17.9.2007)

Pixarovské animáky v poslední době do mrtě vyvařují své ingredience. Míchají rodinné hodnoty, přátelství i s jejich krizemi, lásku, koření akčními scénami, solí i sladí slzami... A tajná ingredience? Zde jím snad je jen Anton Ego, který právem volá: "Přineste mi něco neokoukaného!" Volám to i já. Mně, narozdíl od Ega, pokrm jménem Ratatouille příliš nechutnal. Snad je to tím, že ještě stále jakž takž dokážu sledovat film jako puberťák, ale jako dítě už pramálo. Ratolesti se možná budou oblizovat, ale jako dospělý nedokážu jít nad ***.(6.9.2008)