Delicious Ratatouille 3D

Ratatouille - Dobrú chuť!

Animovaný / Komedie / Rodinný / Fantasy

USA, 2007, 111 min

Brad Bird, Jan Pinkava (původní scénář)

Je neuvěřitelné, že i v dnešní době se stále ještě může objevit tak svěží a neokoukaný, navíc prvotřídně vizuálně zpracovaný film. Pixar není studio, je to planeta plná zářivých barev a splněných snů, kolem které obíhají měsíce: průkopnický Příběh hraček, rodinný Hledá se Nemo, dynamický Úžasňákovi, výchovný Auta a teď nově i lahodný Ratatouille. Brad Bird rozehrál krásný příběh, ze kterého čiší suverenita, zápal, láska, poučení a ohromný smysl pro detail. Nehoráznou originalitu tvůrci předvádějí, jakmile se film přepne do akčního módu a kamera, plynulost a hlavně trasa pohybu krysáka Remyho je něco, co Vás jednoduše uhrane. Nejrůznější gagy jsou podány vesměs vizuální formou a působí úchvatně. A když v závěrečné scéně místní degustátor, recenzista a zahořklý kritik v jedné osobě ochutná specialitu zvanou Ratatouille a vrátí se ve vzpomínce do svých dětských let, vyklube se Vám ve vnitřním koutku oka slzička, sjede pod spodní víčko a po tváři skane ke rtům, kde se spojí se svými sestřičkami. Nádhera! A i když v kostře příběhu jsou místa, která mají lehce klišovitou příchuť, stále se jedná o film, jenž je vzdálen na deset krysích délek před konkurencí. 150 miliónů dolarů(rozpočet)/614 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(10.11.2007)

Vařila myšička kašičku na zeleném rendlíčku, tomu dala, tomu dala... Vy jste ještě neměli?? Tak honem! Prostě mňam film s krysákem k zulíbání :o)(21.10.2007)

90%. Najlepsou vizitkou filmu je zo som si po jeho skonceni zasiel do pravej francuzskej restauracie na vybornu veceru so vsetkymi galskymi nalezitostami ;-)(21.8.2007)

Pixarovské animáky v poslední době do mrtě vyvařují své ingredience. Míchají rodinné hodnoty, přátelství i s jejich krizemi, lásku, koření akčními scénami, solí i sladí slzami... A tajná ingredience? Zde jím snad je jen Anton Ego, který právem volá: "Přineste mi něco neokoukaného!" Volám to i já. Mně, narozdíl od Ega, pokrm jménem Ratatouille příliš nechutnal. Snad je to tím, že ještě stále jakž takž dokážu sledovat film jako puberťák, ale jako dítě už pramálo. Ratolesti se možná budou oblizovat, ale jako dospělý nedokážu jít nad ***.(6.9.2008)

I snímek o krysách v echt nóbl francouzské kuchyni může býti kulinářským požitkem... Remyho příběh není z druhu "prefabrikovaných" animáků, které padají z výrobní linky animačních studií jak z běžícího pásu. Žádné typické indegrience typu pitvořících se loštomilých zviřátek, nějaká ta střihová sekvence na známý popový hit, pár odkazů na jiné filmy či několikero hlášek a než se dodělají závěrečné titulky, tak se honem vrhnout na další v řadě. Na to je Brad Bird až příliš velkým umělcem. V Železném obrovi naznačil, že je génius k pohledání, u Úžasňákových to (takřka) potvrdil a s Ratatouille to definitivně stvrzuje. Ačkoli těžko říci na kolik je samotná koncepce jeho zásluhou a nakolik Pinkavovou. Jedno je však jisté. Výsledek zato stojí a ač jde mezi rodinými animovaný filmy skoro až o nezávislý počin bez výraznější šance na finanční úspěch, tak rozhodně stojí za vidění. Místy sice vypadá poněkud načančaně, ale nikdy nesklouzne k patosu či laciným scénám. Má prostě slovy Antona Ega "trošku toho nadhledu". Tedy to čeho se dnešním CGI animákům bez duše výrazně nedostává... Což naštěstí není Remyho případ. Ratatouille připomene Velkou sýrovou loupež, byť jejích kvalit nakonec nedosáhne. Ovšem i tak je suveréně nejlepším animovaným zážitkem poslední doby.(17.9.2007)

• - Křestní jméno a příjmení Auguste Gusteau jsou navzájem anagramy. (Cheeker)

• - Snímek Ratatouille měl být Pinkavův první režisérský projekt, avšak došlo k přeobsazení a na pozici režiséra stanul Brad Bird. Studia a Pinkava však užavřeli dohodu o „mlčení“ před médii a Bird si vymohl uvedení Pinkavi alespoň jako spoluautora příběhu. Uvedení Pinkavi jako režiséra proto může být sporné. (gilles12)

• - Hlas s francouzským přízvukem, který v traileru mluví o sýrech patří režisérovi Bradu Birdovi. (don corleone)