• Německo

• Francie

Akční / Thriller / Horor / Sci-Fi

Velká Británie / Německo / Francie / USA, 2002, 100 min

Spolu s 'Underworld' asi jediný film, v ktorom je akčná hrdinka žena a zároveň mal film veľmi priaznivé ohlasy, vzhľadom na to o aký žáner sa jedná. To samozrejme zaručil aj Anderson, ktorý je v tomto žánri doma a ktorému patrí vrelé díky. A tiež je jeden z mála, ktorému sa kvalitne podarilo sfilmovať film na základe počítačovej predlohy. Aspoň odo mňa. No a samozrejme Milla, ktorá bola v akcii presvedčivá ako žiadna ženská doteraz. 80%.(22.11.2006)

Jasně všichni drtěj Paula W.S. Andersona jakej je to debil a tak, ale mě se Resident opravdu líbil. Solidní zábavný akcičky cool lidi a skvělej depkózní konec, prostě fajn akčňák kterej pobaví. A jestli někdo řiká že Paul ničí počítačový hry tak se někdy koukněte na něco od Uwe Bolla.(3.12.2004)

Namlsán Horizontem události, těšil jsem se na další pořádnou porci Andersonovské úchylárny. Vybrané téma k tomu vysloveně svádělo, jenomže ouha! Místo toho zklamání, všeobjímající nuda a z letargia mně dostala pouze scéna v koridoru s vychytanými bezpečnostními opatřeními centrálního počítače, kde se Anderson nebál přitlačit. Nevytrhla to ani Mila Jovovich v sukýnce, i když připouštím, že její karate proti zmutovanému dobrmanovi má cosi do sebe :o))(1.12.2002)

S hernou sériou nemám žiadne skúsenosti, aj keď o jej kvalitách nepochybujem, ale s týmto filmovým spracovaním som veľmi spokojný. Mám rád tieto zápletky o špeciálnej vojenskej jednotke, ktorá prenikne do uzavretého komplexu, kde najprv odhaľuje tajomstvá a následne čelí hrozbe, čo je tu podané výborne. Prostredie vedeckého komplexu je atraktívne, pričom určite poteší, že dej sa z neho ani na okamih nepohne, ale film sa stále venuje len tomu dôležitému, takže sa je skutočne stále na čo pozerať. A tak zatiaľ čo v prvej polovici sa postupne odhaľuje všetko dôležité, následne už ide do popredia akcia, pričom mi to vyhovovalo celkovo, len to finále mi už prišlo trochu slabšie, ale iba o trochu a navyše úplný záver je opäť výborný. Veľkým plusom je aj samotné obsadenie, vynikajú hlavne Milla Jovovich, Michelle Rodriguez a charizmatický veliteľ jednotky Colin Salmon, ale aj zvyšok jednotky a vlastne aj tí dvaja civilisti navyše mi úplne vyhovovali. Nesklame ani akcia, síce tentoraz je trochu obmedzená prostredím, zombie sa podľa mňa omnoho viac hodia do exteriérov, ale aj tu ma bavila, strety so zombiami sú v rámci možností vydarené a navyše je aj dosť rozmanitá, keďže problémy nerobia len samotné zombie, ale aj mutanti a počítačový program. Síce sekvencia so zmutovanými psami sa mi už zdala trochu béčkevejšia, než by bolo vhodné, hlavne použitým strihom, ale aj tak mi to prišlo zábavné, no najlepšia je aj tak scéna s použitím laseru v uzavretej chodbe, to bolo perfektné. Určite musím pochváliť aj technické prevedenie, síce pár efektov je už predsa len trochu zastaraných, ale Paul W.S. Anderson tu odviedol skvelú prácu, pri máloktorom interiérovom filme si užívam vizuálnu stránku tak, ako práve tu, výborná kamera, dynamika a aj použitie filtru a podporuje to aj skvelo zvolená dynamická hudba. Takže síce možno aj celkom chápem niektoré tie negatívne postoje, ale pre mňa je Resident Evil už klasika, ku ktorej sa pravidelne vraciam, vo svojej dobe to bol môj prvý kontakt s modernými zombiami a navyše je to začiatok mojej obľúbenej filmovej série. 80%(12.8.2011)

• hirnlego

Jakmile se na scéně objevili opravdu "skvěle" ztvárnění zombíci, řvali jsme s kamarády smíchy. Na tenhle film jsme do kina šli omylem (koupený špatný lístky) - a pak jsem byla docela nasraná, že jsem zahodila přes hodinu a půl života u takovýhle kraviny. Teď bych to možná docenila trochu víc - jako takové rozotmilé béčko._____Viděno podruhé - a myslím, že ty dvě * tomu bohatě stačí - sice pár pěkných scén se najde, ale jinak je to pravdu převážně spíš volovina.(22.10.2006)

• - 38letý režisér Paul W.S. Anderson a 27letá herečka Milla Jovovich oznámili své zasnoubení v březnu roku 2003. (Zdroj: people.com) (viperblade)

• - Spoiler: Tento díl – a skoro celá filmová a herní série – má spoustu paralel se snímkem Alenka v říši divů (2010).
    ○ Hlavní děj se odehrává v podzemní Říši divů [laboratoři zvané Úl].
    ○ Ve filmu se objeví bílý [pokusný] králík v modré [podobně zbarvený T-Virus] vestě. Remixovaná píseň nazvaná „Bílý králík“ hraje na pozadí závěrečných titulků třetího dílu (2007).
    ○ Alenka Kingsleighová [Alice], protagonistka příběhu, si nepamatuje předchozí události.
    ○ Jednooký Bandersnatch/Pentlochňap – stejnojmenná bioorganická zbraň se použila v Dreamcast hře s podtitulem CODE: Veronica (2000) – podrápe Alenku na ruce. [slepý Licker/Lízač udělá to samé Mattovi]
    ○ Chladnokrevná Červená královna, antagonistka, má hodnou sestru jménem Bílá královna – postava stejného jména vystupuje ve třetím dílu (2007) –, jež pomůže hrdince.
    ○ Červená královna přikázala utnout Kloboučníkovi [Rainové] hlavu. (spitr)

• - Herní série byla vytvořena japonským týmem Capcom a Šindžim Mikamim pod vlivem snímků George Romera, herní série "Alone in the Dark" a "RPG Sweet Home". (Danny F.)