Sněhová královna

• Sovětský svaz Sněžnaja koroleva (více)

Jeden z najkrajších rozprávkových príbehov Hansa Christiana Andersena o dobrodružnej púti Gerdy, ktorá vďaka odvahe, vytrvalosti a láske dokáže prekonať všetky prekážky a vyslobodí milovaného Kaja z osídiel Snehovej kráľovnej.
Krutá kráľovná čriepkom ľadu začarovala chlapca Kaja a uniesla ho do sveta bez lásky. Oslobodiť ho môže len dievčatko Gerda svojou láskou k nemu. Gerda v snahe pomôcť najbližšiemu človeku je ochotná podstúpiť všetko, nevediac, čo ju čaká. Okúsi samotu, nezľakne sa zlého kráľa, ujde zbojníkom, nebojí sa mrazu. Rozprávanie o jej putovaní sprevádzajú pôsobivé piesne. Ako hovorí sám rozprávkar: Ak máme čisté a vrelé srdcia, nepriatelia nám nemôžu ublížiť.

V originálnej verzii z roku 1957 má film iba 63 minút a zaznejú dve piesne v ruštine. Remastrovaná americká verzia má 70 minút a je doplnená 5-minútovou hranou vsuvkou a dvojminútovou strihovou vsuvkou. Pribudli tri nové piesne v angličtine jedna je v novom zostrihu a dve nahradili pôvodné ruské pesničky. (oficiální text distributora)

fragre

Dávná to doba, kdy lístek na dětské odpolední představení v místním kině stál 1 Kčs, a kdy tato pohádka patřila ke stálému repertoáru těchto produkcí. I po letech moc pěkná a kouzelná záležitost. Velice zdařilá sovětská odpověď na Disneyovské snímky. Matně jsem si to pamatoval a při novém shlédnutí potvrdil, že ta královna má úžasný ledový sex-appeal. ()

darkrobyk

Celá sovětská i ruská animovaná tvorba by byla bez Disneye někde úplně jinde. Neříkám, že je to špatně, ostatně i třeba sám J.Trnka uváděl Disneye jako svůj velký vzor. Příběh má spád, pečlivou animaci a důsledně se drží základní linie Andersenovy pohádky. Plný počet má ode mne nádherná královna (já vím, vypadá jako chladná sestra královny z Disneyovy Sněhurky, ale právě proto!) i prostředí ledového paláce. Film nepostrádá řadu nenásilných výchovných prvků - loupežnická holka pomáhající Gerdě pustí vězněná zvířátka, ta se k ní však vrátí, protože poznají, že její srdce je v jádru dobré... Sněhová královna je tajuplná a současně jedna z mála Andersenových pohádek se šťastným koncem. ()

Véča

Sněhová královna je svojí ručně kreslenou animací podobná klasické produkci ze studia Walta Disneyho. Pohádka vychází z dánské předlohy Hanse Christiana Andersena a právě proto patrně nejsou postavy stejně oblečeny, jako normálně bývají, ani postavy, které se v ruských pohádkách obyčejně objevují (baba Jaga, bohatýr apod.). Pohádka se skládá z několika zastávek, na nichž se Gerda vždy na krátkou chvíli zdrží a musí zase rychle spěchat dál, touto akcí udržuje diváka v pozornosti a zároveň způsob animace působí alespoň pro mne mnohem atraktivněji a pohádkověji než příliš zdlouhavá hraná verze pohádky, kterou jsem kdysi viděl. ()

MM_Ramone

Krásny fantasy romantický príbeh, plný podobenstiev, o sile lásky. Proti horúcim, zaľúbeným srdciam mladých ľudí je bezmocná i krutá "Snehová kráľovná". Postaršie, ruské spracovanie jedného zo známych príbehov dánskeho prozaika, básnika a najmä geniálneho rozprávkara Hansa Christiana Andersena nestráca nič zo svojej pôsobivosti ani po rokoch. Zároveň je to zaujímavé i tým, že je to očividná snaha tvorcov zo Sovietskeho Zväzu konkurovať americkým, animovaným filmom Walt Disney Studios. Musím uznať, že celkom podarená. **** ()

Mernque

Táto rozprávka z 50 rokov ma milo prekvapila. Očakávala som z hľadiska kresieb, najmä farieb a celkového dojmu niečo oveľa horšie. Príbeh bol jednoduchý, zamilovaný s využitím klasických rozprávkových znakov ako magického čísla 3, či rozprávajúcich zvieratok a samozrejme s dobrým koncom. Konečne som videla rozprávku, ktorá nie je zdeformovaná novou dobou. *** ()