Komando

Commando

• Československo

Komando

Akční / Dobrodružný / Komedie / Thriller

USA, 1985, 90 min (Director's cut: 92 min)

Bez diskuze etalon akčních fláků let osmdesátých. Naprosto nestárnoucí akční klasika složená z těch správně masitých kousků. Nechybí regulérně nadsázková akce, kultovní (a přitom tak snadno použitelné) hlášky, ani tradiční záporácké přehrávání. Pokud se někomu "ejtýs" vyhnuly a chce to napravit klasikou nejklasičtější, nemá na výběr. Navíc, kde jinde předvádí Arnold takhle komlexní herectví? (Jeho hrudní svalstvo hraje doslova precizně ;)(1.7.2006)

• Tosim

Násilnická osmdesátá léta, která stála za...nestála za nic. Arnold Schwarzenegger, který je symbolem tohoto údobí, ztělesňuje vše, kvůli čemu tento věk zatracujeme i (obdivujeme.) Hlavní herec je prostě kulturista a ne (herec) a...celý film a tenhle styl a "Arnie" jsou pozůstatkem éry, která bude doufám zapomenuta...(2.8.2002)

"Prosím nerušte mého přítele, spí jako zabitej". Společně s PREDÁTOREM nejlepší Schwarzenegger! Rozporcování končetin granáty, akce bez přestávky, lámání kostí, tekoucí krve z obrazovky, miliony kulek prolétávajících kolem diváka s nejvíce mrtvol, co může divák v akčňáku zhlédnout. Lester v top formě!(14.2.2012)

Zásadně nehodnotím filmy z nostalgie, ale nehledě na dojem v dětství, vždy hodnotím podle dojmu aktuálního ... Komando by snad mohlo být jedinou výjimkou, protože na něm a "Krvavém sportu" jsem prostě vyrostl. Roky nebylo nic, co by tyto dva filmy u mne mohlo překonat, než jsem trochu dospěl a zjistil, že jsou i zajímavější věci ve filmech, než je střílení a kopání lidí do hlavy ... Komando, je ovšem stále můj osobní "kult" Arnolda Schwarzeneggera, naprostá bomba a jednička v oblasti akčních filmů 80. let. Tohle jsou 80. léta v celé svojí parádě, podobně jako perfektní Stalonova "Cobra". Komando je film, který byl Arnoldovi v době jeho největšího nášlapu v kariéře a stejně tak nejvyšší fyzické kondici, doslova ušit na míru. Komando je film, který dělá Arnolda a Arnold dělá Komando ... Každá scéna, každý střih, každý pohyb, každá grimasa, každý výstřel, každá hláška, vše je zde jen a jen pro vytvoření dojmu naprosto ultimátního "lidského stroje na zabíjení", kterému šmejdi mohli udělat to nejhorší, co snad koho může napadnout - únést dceru a vyrušit ho z jeho klidného rozjímání v horách. Komando má naprosto dokonalý střih a díky tomu ve své době právě tolik vynikalo, z dnešního pohledu je to takový "Bourne" 80. let. Střih je tak perfektní, že běžný divák nepozná (a hlavně v té době nepoznal) spoustu věcí, které přímo řeší ... Prostě divák má dojem, že to dělá Arnold, ale Arnold to předvádí díky úžasnému preciznímu střihu (viz příklad za všechny - převrácení výtahu přes záda). Celý film je navíc prošpikován dokonalými hláškami, které Arnold cedí jednu za druhou a některé snad nikdy nezestárnou. Vše je úžasně dokreslováno nadčasovou, perfektní hudbou, která drží diváka ve střehu od začátku, je to příjemný "minimal" styl, který v té době jako hudební styl elektronické hudby ještě vlastně neexistoval. A finále ... obrovský, nekonečný akční orgasmus, který rozdělil akční filmy "před" Komandem a "po" Komandu. Ani Stalone se nemohl tomuto rovnat ve svém "Rambovi" a "Kobře" ... ani žádný jiný akční hrdina té doby. Vyjma honkongských pecek od Johna Woo. V čemž nechápu potom buď přehnané hodnocení těchto akčních "bratrů" z východu tady na csfd, nebo nedocenění "Komanda" právě v oblasti akčního filmu, kde prostě dle mého má naprosto jasné svoje prvenství. Toto je prostě akční film a Arnold ve své nejlepší formě 80. let. a pokud je z určitého pohledu kýčovitý, naivní a hloupý, tak taková bohužel byla celá 80. léta...(7.12.2007)

RETRO Vaše dcera je v nebezpečí plukovníku a jestli ji chcete zpátky, tak musíte spolupracovat. Jasný? NE!…. Arnieho svalstvo společně s akcí a keci o síle jedince v této ,,béčkové“ klasice. A když na závěr (ano je to trapný) použije k likvidaci soukromé armády všechny druhy zbraní, pilové listy a sekeru, mám ještě dnes spolu s ním pocit z poctivě odvedené práce. ,,NECHAL JSI NĚCO PRO NÁS JOHNE?“ ,,JEN MRTVOLY!!“(22.6.2008)

• - Snímek byl inspirován stejnojmenným komiksem Josepha Loeba III. (Terva)

• - Film se natáčel 45 dní. (Džejkop)

• - S rozpočtem 10 milionů amerických dolarů snímek do roku 2014 vydělal téměř šestinásobek. (Epistemolog)