Komando

Commando

• Československo

Komando

Akční / Dobrodružný / Komedie / Thriller

USA, 1985, 90 min (Director's cut: 92 min)

• Tosim

Násilnická osmdesátá léta, která stála za...nestála za nic. Arnold Schwarzenegger, který je symbolem tohoto údobí, ztělesňuje vše, kvůli čemu tento věk zatracujeme i (obdivujeme.) Hlavní herec je prostě kulturista a ne (herec) a...celý film a tenhle styl a "Arnie" jsou pozůstatkem éry, která bude doufám zapomenuta...(2.8.2002)

Kamera se lačně popásá na svalech dřevorubce Arnolda přicházejícího s kládou ležérně přehozenou přes rameno k horské chatě. V prázdném domě sedí neznámý, rozvážně mluvící muž s knírkem. „Uděláte, co budeme chtít a my vám vrátíme vaši dceru. Co vy na to?“ „Tohle,“ zabručí Arnold alias bývalý plukovník John Matrix s kamennou tváří a střelí ho mezi oči, načež z kopce roztlačí únosci porouchaný vůz a řítí se v něm za unášenou dcerkou. Po řadě památných scén jako je skok ze vzlétajícího Jumba nebo zvednutí telefonní budky s padouchem uvnitř a jeho následné shození z útesu („Pamatuješ, jak jsem ti sliboval, že tě zabiju jako posledního? Lhal jsem.“) dospěje Matrix na ostrov se základnou únosců, jihoamerických pučistů. V nespočetněkrát parodované scéně na sebe navěsí „zakoupený“ arzenál a vyráží do boje s mnohonásobnou přesilou. Když už má pocit, že mezi záhony bílých růží v zahradě padouchovy vily postřílel, podřezal a vyhodil do povětří sdostatek mužů, přichází ke slovu z altánu vypůjčené vidle, sekera, mačeta a dokonce i koutouč cirkulárky. Konečně se dostává k hlavnímu padouchovi, kterého, po krátkém souboji na nože v kotelně, se slovy „Dochází ti pára?“ prošpikuje ze zdi vyrvaným kusem parního potrubí. 146 zmasakrovaných lidí, z toho 138 během jedné jediné čtyřminutové sekvence, taková je bilance Komanda Richarda L. Lestera z roku 1985, což z něj s přehledem činí nejkrvavější filmovou podívanou všech dob. Když je Matrixův trautmanovský velitel v průběhu filmu dotázán, co lze od z řetězu utrženého ex-vojáka očekávat, generál s úsměvem odpoví: „Třetí světovou válku.“ Sebevědomá demonstrace síly a silácké vyhrožování válkou v akčních filmech 80. let jako Rambo II a Rocky IV je jednoduchým vzkazem Reaganova kabinetu všem Američanům a celému světu – nebojíme se, ale vy byste měli.(30.7.2005)

• dobytek

Když mi bylo tak 10 let, tak jsem to hrozně žral, ale za nějakou nostalgii žádný hvězdičky rozdávat nebudu. Když jsem to viděl naposledy, tak mi to připadalo neskutečně pitomý a nejvíc me tak bavilo sledovat, kolik v tomhle filmu tvůrci nasekali chyb. Jinak honička v Komandu mi připomněla Bullitův případ, kde se několikrát za sebou objeví zelenej VW brouk. Tady zase Arnie asi 10× předjede stříbrnej Renault 5, kterej je o to nápadnější, že mu nesvítí jedna obrysovka. Ovšem s amatérskym rychlodabingem z 80. let by to bylo asi za 5 hvězdiček :-)(1.5.2006)

Opravdu asi nejlepsi z Arnoldovo filmu, kdyz se nebudou brat velkofilmy typu Terminator. Samozrejme to neni ciste akcni film, ale je to i trosku komedie, a pusobi to misty docela naivne. Jenze Arnold je neskutecnej drsnak, haze jednu hlasku za druhou a zaverecny vycisteni ostrova je proste dokonalost. Jedina vada na krase je desne ubohej zaporak Vernon Wells, kterej si hraje na drsnacka, ale pusobi jen jako tlustoch v teplouskym oblecku beze svalu a s uchylnym vyrazem, Arnie by rozhodne zaslouzil lepsiho borce. Nadprumernej akcni film a za ten ostrov musim hvezdicku pridat.(2.2.2005)

• Kulmon

Ne ne a ještě jednou ne. Co bylo v 80. letech klasikou, chcete - li kultem, je dnes bezduchou střílečkou s totálně nehereckým Arniem v čele.(30.3.2010)

• - Když Matrix (Arnold Schwarzenegger) nese Sullyho (David Petrick Kelly) k útesu za jeho levou nohu, je vidět v záběru Sullyho noha připoutaná k jisticímu lanu. (Jizni Tlapa)

• - Arnold Schwarzenegger (Matrix) a Vernon Wells (Bennett) zůstali po natáčení dobrými přáteli. (-bad-mad-wolf-)

• - Arius (Dan Hedaya) ve filmu používá pušku Steyr AUG rakouské výroby. Stejnou zbraň se objevila také v rukou Karla (Alexander Godunov) ve filmu Smrtonosná past (1988). (Narcis)