Komando

Commando

• Československo

Komando

Akční / Dobrodružný / Komedie / Thriller

USA, 1985, 90 min (Director's cut: 92 min)

Už jenom pro tu úvodní titulkovou scénu, v níž Arnold s dceruškou krmí srnečka, stojí za to Komando vidět :-D Bezmyšlenkovité akční filmy osmdesátých let sice nejsou ničím, co bych si rád a často dopřával, ale tohle zkrátka pobavilo.(19.6.2011)

• flanker.27

"Zbylo na nás něco? - Jenom těla." Čeho je moc, toho je příliš. Naprosto přesná střelba od boku, nezranitelnost a terminátorský způsob boje. Nebýt kultovních hlášek "spí jako zabitej", "dochází ti pára" apod., asi by se to odpadu nevyhnulo. I když je to jasná nadsázka, je to prostě moc blbý.(29.11.2005)

• Kulmon

Ne ne a ještě jednou ne. Co bylo v 80. letech klasikou, chcete - li kultem, je dnes bezduchou střílečkou s totálně nehereckým Arniem v čele.(30.3.2010)

Zásadně nehodnotím filmy z nostalgie, ale nehledě na dojem v dětství, vždy hodnotím podle dojmu aktuálního ... Komando by snad mohlo být jedinou výjimkou, protože na něm a "Krvavém sportu" jsem prostě vyrostl. Roky nebylo nic, co by tyto dva filmy u mne mohlo překonat, než jsem trochu dospěl a zjistil, že jsou i zajímavější věci ve filmech, než je střílení a kopání lidí do hlavy ... Komando, je ovšem stále můj osobní "kult" Arnolda Schwarzeneggera, naprostá bomba a jednička v oblasti akčních filmů 80. let. Tohle jsou 80. léta v celé svojí parádě, podobně jako perfektní Stalonova "Cobra". Komando je film, který byl Arnoldovi v době jeho největšího nášlapu v kariéře a stejně tak nejvyšší fyzické kondici, doslova ušit na míru. Komando je film, který dělá Arnolda a Arnold dělá Komando ... Každá scéna, každý střih, každý pohyb, každá grimasa, každý výstřel, každá hláška, vše je zde jen a jen pro vytvoření dojmu naprosto ultimátního "lidského stroje na zabíjení", kterému šmejdi mohli udělat to nejhorší, co snad koho může napadnout - únést dceru a vyrušit ho z jeho klidného rozjímání v horách. Komando má naprosto dokonalý střih a díky tomu ve své době právě tolik vynikalo, z dnešního pohledu je to takový "Bourne" 80. let. Střih je tak perfektní, že běžný divák nepozná (a hlavně v té době nepoznal) spoustu věcí, které přímo řeší ... Prostě divák má dojem, že to dělá Arnold, ale Arnold to předvádí díky úžasnému preciznímu střihu (viz příklad za všechny - převrácení výtahu přes záda). Celý film je navíc prošpikován dokonalými hláškami, které Arnold cedí jednu za druhou a některé snad nikdy nezestárnou. Vše je úžasně dokreslováno nadčasovou, perfektní hudbou, která drží diváka ve střehu od začátku, je to příjemný "minimal" styl, který v té době jako hudební styl elektronické hudby ještě vlastně neexistoval. A finále ... obrovský, nekonečný akční orgasmus, který rozdělil akční filmy "před" Komandem a "po" Komandu. Ani Stalone se nemohl tomuto rovnat ve svém "Rambovi" a "Kobře" ... ani žádný jiný akční hrdina té doby. Vyjma honkongských pecek od Johna Woo. V čemž nechápu potom buď přehnané hodnocení těchto akčních "bratrů" z východu tady na csfd, nebo nedocenění "Komanda" právě v oblasti akčního filmu, kde prostě dle mého má naprosto jasné svoje prvenství. Toto je prostě akční film a Arnold ve své nejlepší formě 80. let. a pokud je z určitého pohledu kýčovitý, naivní a hloupý, tak taková bohužel byla celá 80. léta...(7.12.2007)

Snímek, který vešel do dějin nejen svými hláškami či nadsupermanovským Arniem, ale hlavně závěrečnou Garden party s M78. Společně s druhým Rambem nejvýraznější "reaganovský" akčňák.(6.6.2014)