Komando

Commando

• Československo

Komando

Akční / Dobrodružný / Komedie / Thriller

USA, 1985, 90 min (Director's cut: 92 min)

• Tosim

Násilnická osmdesátá léta, která stála za...nestála za nic. Arnold Schwarzenegger, který je symbolem tohoto údobí, ztělesňuje vše, kvůli čemu tento věk zatracujeme i (obdivujeme.) Hlavní herec je prostě kulturista a ne (herec) a...celý film a tenhle styl a "Arnie" jsou pozůstatkem éry, která bude doufám zapomenuta...(2.8.2002)

Tenhle film zabíjí i po letech, protože jeho nábojnicový pás debility je nekonečný a zupácká kapota nepromáčknutelná. Je fascinující pozorovat, jak dementní hlášky ve spojení s dementním přednesem Arnieho vytvářejí jakýsi magický kult braku. Stejně tak mě pořád tankuje, jak je film naranžovaný podle toho, aby se Arnold mohl v pravou chvíli svléknout a předvést nějaké to kulturistické pózování – vlastně se tomu podřizuje úplně všechno. Kdo chce pochopit, v čem dříve odporná svůdnost 80. let, musí pochopit Commando. A pochopíte ho jen tehdy, když máte v živé paměti to strašné trauma, že všichni spolužáci ho už viděli a vám to máma zatrhla.(22.8.2010)

Teraz na chvíľku odbočím a budem hodnotiť srdcom, pretože Komando som videl ešte ako decko a vtedy som ešte takto objektívne hodnotiť nevedel, no tento film mi tak utkvel v pamäti, že si nemôžem dovoliť dať pod štyri hviezdičky. Ja viem, že z pohľadu reálneho je to úplná magorina, no z pohľadu čistej akcie je to teda parádny nárez, kde znova Arnie zabudne na roličku milujúceho otca a nastáva skutočný massacre. Nastupuje ako veľká voda, sám dočista vyhladí ostrov s celou armádou proti nemu a párkrát aj efektne zahlási. "Dochádza ti para Bennete!" :). 80%.(18.5.2006)

Tomuhle filmu já říkám absolutní vítěz Arnold Classic (pro neznalé se takto jmenuje i jedna kulturistická soutěž). Každopádně, film si nijak neláme hlavu s reálností scén, skok z letícího letadla bych nezkoušel, ani kdyby mi John Matrix stál za zády a spoustu dalších podobných akcí taky ne. Jenže to je v tomto případě jedno. Nešlo tu o nic víc, než udělat megaakční řežbu, kde Arnie omráčí každého svým charismatem a případně i pěstí. A to se jim povedlo a co víc, není to akční řežba bez kouska humoru. Některý hlášky se u nás staly klasikou (a to podle stáří dabingu třeba - Kde je Sully? - Uletěl. - Cos udělal se Sullym? - Pustil jsem ho.) Každej ten dabing donesl do filmu svý a ani jednou špatně. Tenhle film jsem žral už jako dítě a vlastně ho žeru i dneska. Je to čistá humorná akční zábava, tak jak správně má být. Pravda sice je, že když jsem teď starší, některé ty scény mi přišly trošku přehnané (hlavně ta čistka na ostrově), ale to mi nikdy jako dítěti nevadilo a vlastně mi to nevadí dosud, protože Arnie je příliš sympatický a charismatický herec a tak strhává veškerou pozornost na sebe. Nejen z nostalgie, ale i pro skvělou zábavu, dávám plný počet.(11.2.2007)

Pokud mi někdo z přítomných mužského pohlaví řekne, že si jako mladší nezkoušel Arnoldovo zbrojení po vylodění na ostrov, tak mu neuvěřím.(20.2.2006)