Hodnocení jednotlivých povídek > Smrt pana Baltazara (Menzel) 3/5 > Podvodníci (Němec) 3/5 > Dům radosti (Schorm) 4/5 (dobrej úlet) > Automat Svět (Chytilová) 4/5 > Romance (Jireš) 2/5(31.1.2008)

Manifest československé vlny v podobě pěti povídek od Bohumila Hrabala na mě nijak výrazně nezapůsobil. Možná je to kvůli samotné předloze, nebo možná kvůli různým režisérským pojetím, ale v hlavě mi utkvěl nejvíce Dům radosti Evalda Schorma a poté Romance Jaromila Jireše. Zbylé tři povídky mě svým příběhem a zpracováním nijak nezaujaly. Dům radosti má nejvýraznější hudební složku a jeho postavičky jsou nejbizarnější v porovnání s ostatními a Romance mi přišla nejvíce atraktivní svým příběhem. Zkrátka film, který mě z velké části minul svým účinkem.(8.6.2013)

• snoopik

Bohumila Hrabala mám celkem rád ale tento film sem byl úplně ale úplně celý mimo mísu :-)) no nedá se nic dělat, jsem mladý vajčák a nic z toho nemám :-))) , ale poslední povídka se mi moc líbila :-) cikánka byla dokonalá :-)))(13.10.2008)

Smrt pana Baltazara: r. Jiří Menzel 2/5, Podvodníci: r. Jan Němec 4/5, Dům radosti: r. Evald Schorm 3/5, Automat Svět: r. Věra Chytilová 2/5, Romance: r. Jaromil Jireš 3/5.(3.5.2010)

• Zíza

Jestli to má nějakou uměleckou hodnotu, tak ji v tom prostě neumím najít. Fakt je, že jsem u dvou povídek málem usnula a u jedné se mi to povedlo, naštěstí (?) mě soused probudil, takže jsem to mohla s "chutí" dokoukat. Ale štěstí opravdu bylo, že poslední povídka byla opravdu dobrá; za ni lepší 2*.(18.3.2010)

• - Jiří Menzel obdržel díky úspěchu snímku nabídku režírovat film Ostře sledované vlaky (1966). (mchnk)

• - Bohumil Hrabal si zahrál epizodní roli v každé povídce. Ve "Smrti pana Baltazara" ztvárnil diváka motocyklových závodů, v "Podvodnících" zřízence pohřební služby, kočího v "Domě radosti", návštěvníka "Automatu Svět" a nakonec usínajícího pána v tramvaji v povídce "Romance". (sud)

• - Věra Chytilová a kameraman Perliček Jaroslav Kučera byli v době natáčení manželé. (mchnk)