Tajemství loňského léta

• Česko

Vím, co jsi udělala minulé léto

I Know What You Did Last Summer

Viem, čo ste robili minulé leto

Tajomstvo minulého leta

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 1997, 97 min (Director's cut: 99 min)

Jim Gillespie

Neal H. Moritz

Steve Mirkovich

Kostýmy:

Catherine Adair

Solidní teen horor, osobně ho mám z nostalgie o něco málo radši než Vřískot, ale to spíš díky sympatičtějšímu obsazení. Má to pár atmosferickejch momentů a gebil jsem se jak tam Ryan Phillipe byl nesmyslně agresivní a vyhroceně dával lidem do držky.(26.8.2014)

Rozpočet $17miliónovTržby USA $72,586,134Tržby Celosvetovo $125,586,134║ Jedna z mála teen-vyvraždovačiek čo za niečo stoja. /70%/(18.5.2005)

Chytil rybář rybičku na nabroušenou udičku… cukala se jen chvíli… než jí došly síly.(20.12.2012)

Milovala jsem to .. na videokazetě jsem to viděla snad 5x ..(24.5.2008)

Je to mierne nadpriemerný hororový thriller. Má celkom dobrý príbeh o štvorici študentov, ktorí pri jazde autom nešťastnou náhodou zrazia muža a aby sa vyhli problémom so zákonom, zhodia ho do mora, mysliac si, že už je po všetkom. Ale keď po roku začnú dostávať zvláštne správy, chcú zistiť pravdu o ich obeti, ale prenasleduje ich tajomný muž v rybárskom plášti a s hákom. Spracovanie nie je najhoršie, ale nie som s ním až tak moc spokojný. Na film sa bez problémov dá pozerať až do konca a scenár je v rámci tohto subžánru celkom dobre vymyslený, ale filmu chýba nejaká výraznejšia gradácia alebo výnimočnejšie scény, prakticky celý čas sa film drží na tej svojej od začiatku nastavenej mierne nadpriemernej úrovni, pričom ani raz nedokáže výraznejšie upútať, až v záverečnej dvadsaťminútovke sa to celkom rozbehne, ale stále to nie je nič, čo by stálo za pochvalu. Samotných hororových scén je tu veľmi málo a ani s nimi nie som moc spokojný. Za celú prvú hodinu sa nájde len jedna vražda, čo je teda na slasher veľmi málo, potom ich síce už o niečo pribudne, ale pôsobia až príliš obyčajne po všetkých stránkach. Chýba im nejaký nápad alebo aspoň drsnosť, nemajú vôbec nič, čím by mohli zaujať. Ale aspoň tých pár naháňačiek vraha s potenciálnymi obeťami sú celkom dobre zvládnuté, hlavne naháňačka so Sarah Michelle Gellar. Film moc neobstojí ani ako horor, na to sú atmosféra a napätie dosť podpriemerné, aj keď snahu cítiť. S hereckým obsadením som spokojný, pri teenagerovských vyvražďovačkách sa samozrejme nedá čakať nič výnimočné, ale tu je vo svojej kategórii rozhodne výrazne nad priemerom, či už Jennifer Love Hewitt, Sarah Michelle Gellar, Ryan Phillippe alebo aj Freddie Prinze Jr. Réžia sa snaží, no stále to nie je ono, ale technická stránka je na tom veľmi dobre. Tajomstvo minulého leta je bez problémov pozerateľná oddychovka, ale nanešťastie moc nefunguje v tom, v čom by najviac chcela. Slasher bez zaujímavých úmrtí prakticky ani nestojí za väčšiu pozornosť. Objektívna kvalita filmu- 58%, film sa páči mne na 56%.(17.2.2012)