Tajemství loňského léta

• Česko

Vím, co jsi udělala minulé léto

I Know What You Did Last Summer

Viem, čo ste robili minulé leto

Tajomstvo minulého leta

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 1997, 97 min (Director's cut: 99 min)

Jim Gillespie

Scénografie:

Gary Wissner

Kostýmy:

Catherine Adair

Naneštěstí se celý děj začne v druhé polovině rozpadat kvůli nelogičnostem a hloupému chování postav, ale přesto má tenhle film jakési velké kouzlo let devadesátých a hlavně neskutečně sympatické obsazení postav, takové horory dneska už skoro neexistují. Jennifer přímo exceluje, a Sarah, Ryan a do jisté míry i Freddie zdatně sekundují, navíc Williamson stále tehdy ještě dokázal tahat z rukávu různé příběhové esa. Nakonec ale spíše lepší tři, no, škoda, že nedokázal podat to finále trochu výraznější.(6.10.2015)

„Ak chceš pochovať pravdu, uisti sa, že si ju naozaj zabil.“ Aatmosférický a vzhľadom na klišé-scenár možno až zbytočne dobre nakrútený slasher ako z 80. rokov 20. storočia, v skutočnosti ale z roku 1997. Odvíja sa síce v neprekvapivom duchu "klasickej" tínedžerskej vyvražďovačky, no to príjemne osviežuje až zábavne sabotuje a narúša povestné "pero Kevina Williamsona" (VRESKOT 1 - 2). Takže na jednej strane sa dá odhadnúť, ktorá postava prežije, ale zároveň titulná hrdinka príde o panenstvo v úvodných desiatich minútach, čo je pre fanúšikov vyvražďovačiek v podstate rovnaké, ako keby sa katolík dozvedel, že Boh neexistuje. Herecké obsadenie v čele s Museom Watsonom ako Rybárom nemá chybu, dokonca i cukrík Freddie Prinze Jr. mal nezvyčajnú odvahu a príležitosť zahrať si temnejšiu postavu, než ako má tento mdlý manekín vo zvyku. K tomu atmosféra zaspatého rybárskeho mestečka a napätie od začiatku do konca. Jeden z tých lepších kusov "Novej slasher vlny", odpálenej v roku 1996 prvým VRESKOTOM (ďalej napr. HALLOWEEN: H20 či "falošný slasher" FAKULTA).(30.10.2004)

Tento film nám nepriniesol vôbec, ale vôbec nič nového iba sa zviezol na sláve Vreskotu a spolu odštartovali túto vlnu tzv. neskorších hororov, ktoré sa držia hore určitých aspektov. To, že neprinieslo nič nové potvrdzujú aj jednotlivé vraždy, ktoré sú jednoduché, otrepané a bez akejkoľvek originality... žeby došli nápady ako majú teenageri zomierať?(aspoň, že séria Final Destination nám niečo také priniesla) Jediné čo nám prinieslo bolo nový objav čo sa týka vrieskajúcej obete. Po korunovanej kráľovnej hororu Jamie Lee Curtis a po novodobej Neve Campbell, ktorá sa ako Sidney Prescottová považovala za druhú Curtisovú, prichádza Jennifer Love Hewitt ako postava Julie James, ktorá celý film vygradovala svojím úžasným vreskotom a výkrikmi. Kto videl musí uznat, že to bolo naozaj niečo. Celá recenzia: TU(15.10.2010)

Absolutní žánrový průměr, za který mohou především nemastné-neslané postavy. A k čemu je teen vyvražďovačka, když nefandíte ani jedné z potenciálních obětí? Na odpověď škoda slov.;-)(24.5.2011)

Solidní teen horor, osobně ho mám z nostalgie o něco málo radši než Vřískot, ale to spíš díky sympatičtějšímu obsazení. Má to pár atmosferickejch momentů a gebil jsem se jak tam Ryan Phillipe byl nesmyslně agresivní a vyhroceně dával lidem do držky.(26.8.2014)

• - Ve filmu jde za Davidovou sestrou Julie a Helen, v románu jde společně s Julií k sestře Ray. (Stocki)

• - S natáčením se začalo 31.března a skončilo se v průběhu června 1997. Filmování zabralo celkem 50 dní. (Stocki)

• - Kevin Williamson napsal tento scénář ještě před Vřískotem (1996) ale nedokázal ho prodat. Jeho následující scénář k filmu Vřískot ovšem zaznamenal obrovský úspěch a scénář k filmu Tajemství loňského léta poté okamžitě koupila společnost Columbia Pictures. (Stocki)