Žoldák: Legie zkázy

Žoldnier: Légia skazy

Sci-Fi / Akční / Drama

Velká Británie / USA, 1998, 95 min

• mandes

rozpocet $60 million trzby americke $14,594,226(6.11.2006)

• Chrustyn

Takový Rambo nové doby. Je to sice blbost ale alespoň se na konci hodně střílí a Kurt Russel je jako neohrožený ranař cool.(27.2.2007)

• klerik

Starý dobrý Anderson... Rovnako zlé ako Emmerichov UNIVERSAL SOLDIER, len tu ešte aj chýba vtip...(21.11.2005)

• tron

Sú chvíle, kedy už ani najväčší frajeri nestíhajú a keď sa hláška stáva trápnou. „Môj otec bol údržbár a vravel: neopravuj, čo netreba,“ hovorí tlstý Gary Busey, dávna hviezda SMRTONOSNEJ ZBRANE, PREDÁTORA 2 a PREPADNUTIA V PACIFIKU. Inými slovami, Paul W.S. Anderson nakrútil najhorší film svojej kariéry (a že som fanúšik jeho HORIZONTU UDALOSTI, RESIDENT EVILU a AvP) a čo je najhoršie, OBJEKTÍVNE zlý film - nevydarený a nechcene smiešny. Z ambiciózneho a drahého projektu, ktorý mal byť novým príbehom zo starého sveta BLADE RUNNERA, a na ktorý Kurt Russell celé mesiace tvrdo posilňoval (za nemalý honorár), sa nám priamo pred očami stáva fraška, ktorá nie je smiešna snáď už ani pre najzvrhlejších fanúšikov béčok (ale to táram, na také INTERMEDIO to stále nemá). Akcia, špeciálne efekty, kostýmy, výprava, herci, „dialógy“... ach jaj. 20% nedávam len preto, že som si spomenul na dávne časy, kedy som chodil do kina na filmy so Stevenom Seagalom - a Costnerov POSOL BUDÚCNOSTI bol EŠTE horší.(9.6.2007)

Je to dosť dobrý akčný sci-fi film s Kurtom Russellom. Má veľmi dobrý príbeh odohrávajúci sa v blízkej budúcnosti o špičkovom vojakovi, ktorý už od detstva bol cvičený len na to, aby bol prvotriednym vojakom, čo sa aj stalo a tak má za sebou mnoho úspešných misií, lenže všetko sa pokazí, keď armáda vyvinie nový a schopnejší typ vojaka, ktorý ho počas tréningu porazí a tak je kvôli nepotrebnosti vyhodený na planétu pre odpadky. Tu nachádza kolóniu osadníkov, ktorá tu už dlhší čas žije a tak sa zoznamuje s úplne iným, mierumilovným spôsobom života, lenže tú sa armáda rozhodne vyčistiť a tak sa vojak musí postaviť na stranu svojich nových priateľov. Spracovanie sa mi páči, tento typ zápletky o mužovi, ktorý sa postaví proti svojim bývalým zamestnávateľom, aby chránil nevinných mám veľmi rád a dobre to vyšlo aj v tomto prípade. Je síce pravda, že to celé pôsobí úplne béčkovo, pričom viacero vecí mi tu prišlo dosť nelogických, ale nad to sa dá ľahko povzniesť. Jedine to mohlo byť trochu prepracovanejšie, predsa len mi to prišlo až moc priamočiare, takže by som uvítal aj väčšiu dĺžku, ale hlavne, že úvodná fáza výborne zoznámi s hlavným hrdinom a armádou, sadla mi aj tá celá pokojnejšia stredná fáza s nachádzaním nových priateľov a spôsobu života a následne sa to už očakávane naplno rozbehne. Takže skutočne vydarená žánrová zábava od začiatku až do konca. Akcie je tu priemerné množstvo a páči sa mi. Okrem dobre zvládnutého úvodu sa nachádza prakticky iba v poslednej tretine a síce mohla byť trochu nápaditejšia, ale je úplne ideálne natočená, pomerne drsná a hlavne dostatočne zábavná, keďže tento štýl, kedy hlavný hrdina využíva hlavne moment prekvapenia a tak sa postará o viacero slušných likvidácií mi plne vyhovuje. A tak ma bavila všetka akcia. S hereckým obsadením som nadmieru spokojný, Kurt Russell v hlavnej úlohe už síce je trochu starší, ale v tomto prípade to predsa len bolo treba a bavil ma v akcii, aj mimo nej, nesklamú ani vedľajšie postavy ako Connie Nielsen, Sean Pertwee alebo Gary Busey a potešia aj slušní záporáci Jason Scott Lee a Jason Isaacs. Réžia a technická stránka sa ešte určite dali aj trochu vylepšiť, hlavne tie efekty miestami trochu zaostávajú, ale filmu to našťastie neškodí, tento béčkový prístup, k efektom, lokácii, alebo výzbroji a výstroji vojakov mi sadol až prekvapivo dobre. Vôbec ma neprekvapuje, že tento film tak prepadol, predsa len prísť koncom deväťdesiatych rokov s takto klasicky pojatým béčkom v štýle predchádzajúcej dekády nebol pre tvorcov dobrý nápad, ale mne ako divákovi to samozrejme nemusí prekážať, takéto filmy mám rád bez ohľadu na dobu vzniku a pre mňa je to najlepší Andersonov film deväťdesiatych rokov. 75%(3.6.2012)