Souboj zdánlivě čirého zla v osobě Čarodějnice s králem, na první pohled dokonalým panovníkem mocné říše, je osou podivuhodného pohádkového příběhu o lásce a spalující touze. Dokáže král ve svém srdci vzkřísit jiskry nesobecké lásky alespoň k vlastnímu synovi, anebo se rozhodne zmařit princův vztah ke krásné švadlence, dívce zrozené z kouzelného plátku růže...? (oficiální text distributora)

sportovec

Shoduji se s těmi, kdo toto dílko pokládají za lepší z polistopadových pohádek. Lepší neznamená automaticky dobré. S tím se pohádka pere po celé dva díly svého trvání se zdarem, který je minimálně problematický. A problematická a rozporná je ve své barokizující topornosti i pohádka sama. V některých místech dokáže i zaujmout, v jiných si naopak vynucuje spíše nepochopení a příslušně tvrdý spánek. Škoda výpravnosti, hereckého obsazení a nakonec i dvou hodin věnovaného času. Nedovařené, byť by bylo servírováno na zlatě, chutná - jak jinak - nedovařeně. Lepší zkrátka v tomto případě balancuje na hraně únosného a slušného. Někdy nedost slušně. ()

Ainy

Jedna z povedených pohádek porevoluční tvorby. Za jiných podmínek bych tomu dala vysoké hodnocení, ale rozladilo mě rozdělení filmu do dvou částí, kdy tu druhou budou vysílat až za týden. Možná, že kdyby ji televize umístila ještě tento den do svého programu nebo nejdéle do zítra, byla bych spokojená. Je to škoda. Nicméně jsem si ve filmu užívala hereckého koncertu Vilmy Cibulkové. Její hlasový a výrazový projev je jedinečný. Prince mohli vybrat jiného, ale výběr Růžičky byl skutečně povedený. 2,5* ()

NinadeL

Pohádka, na který jsem ujížděla už v době premiéry. Podobně jako na Aničce s lískovými oříšky. Byla do tvorba, která ostře kontrastovala s těmi hudebními rozjuchanými pohádkami v papírových kulisách z předchozí dekády - a přišla právě včas. Jen je mi vyloženě líto toho, jak si kariéru zabila zdejší princezna - Daniela Krhutová. ()

sud

Určitě jedna z lepších porevolučních pohádek. Na jednu stranu mě zaráží, jak velký rozdíl je mezi oběma díly. První je nadprůměrná pohádka, druhý je po většinu času odbytá a nevýrazná křeč. Ale v každém případě je to koukatelná pohádka s temnou atmosférou a vynikajícím charismatickým Danielem Rousem. ()

Jezinka.Jezinka

Nejsem si jista, zda je tato pohádka v Nové nůši pohádek, nebo je v jiné pohádkové sbírce. Je to již drahně let, co jsem to četla naposledy, přesto některé rozdíly filmu i polozapomenuté předlohy tlučou do očí. Třeba samotné početí Marie, které v knížce sice je z plátku růže, ale ten její máti spolkla ještě v letu, dřív, než dopadl na zem. Tedy, král z toho nevycházel jako až takový pazdrát nehorázný. Myslím, že děti musí být zmatené tím, jak je to pojato v křesťanském duchu, zkamenělé slzy lotra po Ježíšově pravici, křížů víc než na Via Appia, zdůrazňování panenství Marie (samo o sobě jméno panenské), holubice a do toho se tam motá čarodějnice, která touží po spasení. Při tom, kolik prostoru má pitvoření šaška, je vyloženě škoda, že o tom, co trápí čarodějnici a kde se v králi vzala ta čistokrevná zloba, se nedovíme ani půl slova. Nemluvě o tom, že tady evidentně král páchá zlo pro zlo, což je pro mě vždycky nepochopitelné, čarodějnice jen jde za svým a není při tom ohleduplná. Není ale ani zdaleka tak bezohledná, jak by být mohla. Nedomyšlené je i to, že král se chtěl nechtěné nevěsty - švadlenky zbavit, nechal ji zatknout a za pár let z ní je dvorní švadlena. Alžběta, jako další zlo pro zlo, je v ději zbytečná, klidně by to mohla být jen "princezna co zítra přijede" a vůbec nic by se nestalo. Závěr je už potom jenom čistokrevná vražda logiky pro drama. Ke skoku přes ďábelskou propast nikoho nic nenutilo. Dalo se to v klidu a pohodlí obejít. Takovéhle záseky v mých očích vždycky z postav udělají nemyslící pitomce a takovým se dá fandit jen těžko. ()

Big Bear

Pohádka byla točena dle předlohy španelské lidové pohádky. Co musím ocenit, je snaha tvůrců zasadit pohádku do Španělska sedmnáctého století ať u jde o kostýmy nebo o pravda někdy úděsné studiové prostředí. Bohužel hodba, rádobytriky z pécéčka, herecké výkony místy na úrovni ochotníků pohádku strhávají dolů a dělaji jí složitě koukatelnou i pro děti. (Ověřeno na potomstvu). * * ()

HoneyBunny

První díl za čtyři, druhý za dva (ty dva mladý herci jsou fakt hrozný). Chytrý příběh, dobří herci, zkrátka pěkná pohádka nejen pro děti. ()

Mariin

Velmi dobrá pohádka s temnou, až hororovou atmosférou na motivy španělské lidové předlohy. Vilma Cibulková jako proměnlivá čarodějnice je naprosto bezchybná, též další postavy jsou dobře znázorněny. ()

triatlet

Škoda, že se nepodařilo zajímavý scénář zfilmovat do přijatelnější podoby. Studená studiovost, ponuré kostýmy, nudná hudba, místy divadelní herectví - to vše odpoutává pozornost. Navíc rozdělení do dvou dílů je zbytečné. ()

Jinny

První díl je fajn, má zvláštní temnou atmosféru. Takže k prvním sedmdesáti minutám stačilo přidat dvacet minut lepšího konce a nezabývat se princátkem, protože Daniel Rous jako zlý král je mnohem zajímavější. Je k nepoznání, protože odloží svůj hlas Rosse z Přátel. ()

Tommassi3

"Proč holubice ?? Proč ne krysa, ropucha nebo kámen ?? Proč ne něco, čeho by se princ štítil ??" - "Zkus zaklít čistou pannu v ropuchu, ty.. Osle !!" ;) ()

Linda.csfd odpad!

Na jednu stranu dramatická a depresivní pohádka, na straně druhé lesklé, zářivé a třpytivé kýčovité disco kostýmy, asi na odlehčení atmosféry. Na mne ale nefungovalo ani jedno. ()

Mylouch

Pouze odvyprávěný příběh, který si zakládá více na bohatosti výpravy než na herectví, s vypravěčem-klasikem R.Lukavským. Zajímavá etapa polistopadové televizní pohádky. 2-3* ()

ypres.bass

Nedoceněná pohádka které na hodnocení ubírá křeč druhého dílu. Jinak nbadprůměrný výkon Ivany Andrlové a jedna z rolí kde Kuklová není trapná. Kdo má rád potěmělé a depresivní pohádky, tak neprohloupí. ()

Narciska

Exaltovaný smích, tím film začíná a pokračuje, po většinou se neodehraje nic, co by působilo dobře. Jsem k pohádkám shovívavá, jejich smysl vidím v tom, že pomáhají uniknout, zasnít se a zapomenout na starosti, že nabízejí něco milého, hřejivého a s dobrým koncem. Zde se však někdo shlédl v postavě pyšného krále a excentrické čarodějnice, většinu prostoru věnoval jim. Jejich zlé úmysly jsou nepochopitelně hloupě naplňovány, to už si kladete jen jeden dotaz, ne jak to dopadne, ale kdo tohle psal. Vždyť od herců nezazní věta, která by za něco stála, shrnout veškerou moudrost do tří vět osvědčeného vypravěče s charismatickým hlasem je chabý pokus. Na první pohled to dobře vypadá, pod maskami a kostýmy jen houšť. Možná ani to ne. ()

brunnerka

Líbí se mi hlavně hudba v pohádce, ale i příběh. Čarodějnice Cibulková nemá chybu stejně jako ďábelský král :) ()

anitae

Ponurá pohádka, s čarodějnicí Vilmou Cibulkovou a Danielem Rousem jako nestárnoucím králem, šaškem Davidem Suchařípou, odpornou princeznou Zuzanou Stivínovou, s naprosto nevýrazným princem Jiřím Kuldanem, hezkou Marií Růžičkou - Danielou Krhutovou a švadlenou matkou Ivanou Andrlovou, která i jako mladá vypadala staře. Kámen srdcelam a touha po věčném mládí, nedozírném bohatství a moci, skákání přes postel, zrození Marie Růžičky z plátku růže, její setkání s princem a zakletí. První část pohádky měla spád, druhá už byla bohužel o ničem. 3* ()