Duše jako kaviár

Komedie / Drama

Česko, 2004, 99 min

Povědomá forma, povědomé repliky, povědomé konstalace - ze života, ale hlavně z jiných filmů. Jenže i v životě je to vlastně pořád dokola: nechceme toho, koho máme, a když ho ztratíme, chceme ho zpátky, bráníme se opuštění jen proto, že nechceme být těmi odkopnutými a naopak, a v té snaze dojít ke štěstí vršíme blbost na blbost.(25.4.2005)

Český Lev 1 nominace: Herečka HR - Tatiana Vilhelmová(7.3.2005)

Což o to, Alice Veselá je docela hot i v reálu :-) Nevím...tyto snímky si asi naplno neprožije nikdo, kdo něco podobného doopravdy nezažil. Souhlasím, že technicky je to chudičké, herci jsou vesměs dobří (třeba se Sašou Rašilovem jsem neměl problém.) Překvapilo mě množství gagů, čekal jsem něco více komornějšího. Také 3 a 1/2... Jenom bych doporučil některé recenze. Taky jsem se docela nasmál.(23.11.2004)

Žánrová nevyrovnanost = problém 90% procent současné české filmové produkce. I Duše (černé) jako kaviár – hořké komedie. Hořké komedie? Nebo psychologizujícího generačního dramatu o vztazích a sexu? Vystavět „hluboký“ příběh na tom, že po vzoru Samotářů všichni šukají se všema a o nic jiného jim ani nejde mi připadá i na české poměry až příliš povrchní. Možná se jádro pudla skrývá pod všemi těmi milostnými rošádami, ale pak musí být skryté velmi hluboko. Jaká to škoda těch výborných herců obsazených zcela proti své typologii. 65% Zajímavé komentáře: k212, Terminus, Shidlo, gusman(25.10.2005)

Solidní, byť chudě vyhlížející záležitost o současných vztazích. Přišlo mi, že to tvůrci místy přepískli s humorem - cpát do emočně vypjatých situací legraci, nějak to úplně neštymuje, byť se určitě některým hláškám či momentům zasmějete (třeba "Ježíšek!" je nepřekonatelný).(8.5.2005)

• hirnlego

Mezilidský vztahy jsou napyču a tenhle film skoro taky.(15.8.2007)

Vítejte v podivném světě, který obývají kurvy, kurevníci a zrádci. A kdo do této kategorie nepatří, tak je naivní debílek či ztroskotanec. A všichni tito lidé směřují svůj život od ničeho k ničemu, což podtrhuje i podobné směřování tohoto filmu. Kdepak, film by neměl stát hlavně na tom, že se vezme banda výše zmíněných existencí a pak se vymáchá, s prominutím, v hovnech. A nakonec - POZOR SPOILER - je dobro proti všemu očekávání odměněno - KONEC SPOILERU. Na druhou stranu, katastrofa to nebyla. Slabé ***.(21.8.2007)

„Vidíš? Tá alergia mi zmizla.“ – „Ako to?“ - „Odišiel si.“ Obávam sa, že ak nestíha už ani Tatiana Vilhelmová, nemáme dočinenia s príliš dobrým filmom. U DUŠE AKO KAVIÁRU akiste môžeme chápať určitú „civilnosť“ za plus, hlavne ak vidíme, čo s témou sexu a „humoru“ robí Kotek a spol., ale čo z toho, keď snímke vládne ospalé tempo, nevýrazný dialóg (s čestnou výnimkou „Ja sa čudujem, že som od teba doteraz ešte niečo nechytila.“) a nie príliš dobrý pokus o čierny humor.(18.8.2007)

Docela mily prekvapeni. Cekal jsem, ze to bude nejaka blbost, ale nakonec to byl docela fajn film. Hlavne byl docela vtipnej, coz je plus. Je to takovej film o vztazich, coz by nebylo nic tak zajimavyho, jenze tady je 99% vztahu na hovno. Ale celou dobu mi prislo, ze neco podobneho uz jsem nekde videl, ze kazda scena nebo rozhovor uz nekde byla, ale nastesti to bylo docela dobre skombinovany. Herci byli super, nikdo nebyl vyrazne nejlepsi, ale na ceskej film nadprumer. Misty je ale film docela nudnej, hlavne kdyz se zacne neco strasne vazne resit. Lepsi 3*.(21.10.2005)

Nevim, co si mam o tomhle filmu myslet. Je to o několika vztazích, ve kterých se všichni hádaj, navzájem si zahýbají s nejlepšími přáteli atd. V postatě o ničem jiným tenhle film neni a někdy mi už docházela síla to sledovat pořád dokola, protože situace se pořád jen opakují, skoro žádná inovace a jen malý posun se odehraje mezi začátkem a koncem. Taky jsem během děje neshledal nic zajímavého, co by tenhle film pozvedlo. Zakončení je taky průměrný a bez nápadu jako celej film, takže musim dát i průměrný hodnocení.(4.6.2006)

• charlosina

Až příliš mdlý film na to, aby si udržel pozornost nebo snad aby si získal sympatie k některé z postav. Lidská duše se zde servíruje jako prošlý kaviár, po jehož požití následuje křeč. Z těch českých, nekonečně se opakujících "vztahovek" jsem už opravdu unavená.(9.10.2006)

70% - už jen za to, jak "máma" Cibulková učí "starší dcerku" Vilhelmovou vyzývavě koukat. Ano, film o životě, to je vděčné téma, byť jak zmiňovala Kleopatra je to dokola a dokola... Máme co jsme chtěli, když to máme, tak nám to není dost dobrý... on/ona být odejít, soused/ka, kamarád/ka lepší než to, co mám doma... já můžu on/ona ne... jsme si rovni, než se stane průser či změna stavu... pak je ten správný prostor pro ješitnost, alibismus, urvat, co se dá a následně za tím vším chrlit dodatečná moudra a pokoru.... jóóó, to je taky život, bohužel.... Duše jako kaviár osobně považuji za film, který stojí za shlédnutí a věnování času(30.8.2005)

• Tuxedo

Horší než Post Coitum, přestože má narozdíl od něj příběh.(26.3.2005)

Ač jsem se filmu vyhýbal jak čert kříži, nakonec, v podstatě z nudy, jsem si k němu sednul a... Užil si ho od začátku do konce. Jako vztahové drama to bylo ucházející, mile potěšilo hned několik trefných hlášek či rovnu celých dialogů, režijně poměrně slušné, herecky nadprůměrné, snad pouze ta technická stránka výrazněji zaostávala. Určitě žádné významné dílo na poli české knematografie, ale vzhledem k minimálním očekáváním milé překvapení určitě. 6/10(31.5.2006)

Zbytečně překombinované, nudné a v těch vztazích se za chvíly budete ztrácet kdo s kým a proč..(16.8.2007)

• sud

No, nevím co si mám pořádně myslet o tom co jsem viděl. O hořké komedii ze součastnosti mám trochu jiné představy. Dialogy jsou na úrovni ne moc zdatného jedince po třech vypitých pivech a krom standartně dobrého Ondry Vetchého jsou i herci špatní. Je mi líto, ale celkově až na výjimky mi novější česká kinematografie mnoho neříká. Problémy dnešní generace dokážu vnímat (vždyť k ní patřím, ne), což však zřejmě nedokáží tvůrci tohoto a jemu podobných filmů. Milan Cieslar není špatný tvůrce a svůj tvůrčí potenciál byl měl radši uplatnit ve filmech typu "Pramen života", "Krev zmizelého", popřípadě "Jak chutná smrt", čistě vážné (až vypjaté) podívané mu totiž jdou. Abych to zkrátil, jednu hvězdičku za Ondru Vetchého a pěknou postavu Táni Vilhelmové.(1.6.2006)

Tento film se trochu minul žánrem...Je v něm tolik postav a příběhů, že by to vystačilo na seriál.Jinak je to docela dobře zahrané i natočené.Po druhé už bych to ale vidět nemusel.(1.6.2006)

• castor

Lehce cynická komedie začíná na otcově pohřbu, kde se kromě zhrzené rodiny sejde i několik (vlastně vícero) milenek. Trend nevěry prostě v dnešní době frčí a na tom staví svůj příběh Milan Cieslar. Vše postupně vypravuje na početné rodině a lze zde vypozorovat řadu autentických situací, jenže chybí spád, nápad, rafinovanost, vše je mechanické, řadu zvratů tvůrci nedokáží dotáhnout do realističtější podoby. Bez výjimečné sestavy herců (pro mě nejlepší opět Vilhelmová) a nějakých zajímavých scén by celkové hodnocení šlo zcela jistě ještě o krapek dolů.(5.6.2006)

• paascha

jeden z těch zbytečných filmů, točených jen kvůli egu autora. Jako vždy výborná Tatiana, jako vždy tragická bulvárně seriálová pseudostar Alice Bendová, poměrně trapný Rašilov, průměrná Vilma a ¨vcelku nevýrazný zbytek.Nuda(16.8.2007)

• NinadeL

Neuvěřitelně umělé.(17.2.2009)