• Dudek

Hm, stejně tak jak jsem byl po první zhlédnutím mile překvapen, mě to druhé zazdilo do země. Scény, které se mi dříve líbily a pomalu jsem jsem považoval za geniální najednou ztratily veškeré své kouzlo a již nestojí ani za to pouhé zaostření oka. Sametoví vrazi nejsou dobrý film, ale rozhodně se tak dovedou tvářit. Český veterán Jiří Svoboda se ukazuje jako velmi schopný režisér, za něhož by se nemuseli stydět ani v americe. Rozhodl se pro výraznou vizuální stránku a hlavní důraz klade na scénář a hrdiny příběhu, jenže v tom také tkví hlavní kámen úrazu. Scénář, v němž hrdinové neustále vedou nesmyslné rozhovory po americku opepřené trochou těch ostřejších slovíček prostě nemá jedinou šanci stát se hlavním opěrným bodem snímku. No dobře, tohle nechme být, jsem si jist, že scénář tu již kritizovali jiní... Raději se zaměřím na klady snímku, neboť v jistém slova smyslu jsou Sametoví vrazi nečím velkým, co tu ještě nebylo, něco co nemá v české kinematografii obdoby. Narozdíl od jiných tuzemských filmů je vidět, že jeho tvůrci přesně vědí o čem vyprávějí a dávají se velmi záležet na formě. Samotné místo děje, ten tajemný most, se stává jakoby vedlejší postavou. Orlík ožívá, s vlastním hudebním motivem a způsobem nasnímání a to mi připadá úžasné. Stejně tak se mi i líbila hudba a dokonce i několik scén, byly totiž opravdu úžasné. Bohužel se ale dočkáme i několika scén, které jsou, řekněme, ''úplně mimo''. Přesto je však třeba upozornit, že mezi vším tím sexem a nadávkami klíčí veliká naděje české kinematografie. Nechť se prosím ubírá novým směre, už to nutně potřebuje. [TOP 19/10 56%](7.11.2006)

• Lima

Tak slibný, velmi slibný námět, skrývající v sobě veliký divácký potenciál a tak tragický výsledek. V jednom rozhovoru pan Svoboda svůj poslední výtvor NEPŘÍMO srovnával s ´tarantinovkami´(s dovětkem, že nejlepší příběhy píše sám život, s čímže se dá bez debat souhlasit). Tak myslím, že by se pan SVoboda měl urychleně probrat. S odstupem několika dní si vybavuju pouze opravdu velmi zmateně vyprávěný děj, tragický herecký výkon pseudocelebrity všech bulvárů Alice Veselé (ta ženská fakt neumí hrát), rádoby drsňáckou mluvu Michala Dlouhého s jeho otravným "kurva" v každé druhé větě, hustý výskyt šukaček na 10 m filmového pásu a umně skryté životní postoje přesvědčeného komunisty. Divoká léta českého kapitalismu by vydala za kvalitní thrillerovou bombu, tady jsem se dočkal pouze slabě slyšitelného pšouku.(5.1.2006)

Oceňuji, že se již i zde v ČR naučili udělat film atraktivní aspoň po obrazové stránce, ladění do chladné modrozelenošedé bylo mém zraku příjemné velice velmi. Ani samotný děj není nejhorší, respektive jsem se kupodivu nezačala nudit ani když se ve filmu kromě soustavného souložení a kurvování nic moc nedělo. Naneštěstí snímek dost tratí jinde, některé dialogy jsou mimořádně podivné a herci mi přišli, až na jednoho z policistů a toho potrhlého vraha (scéna s mrtvolou na zadních sedadlech je mocná), spíš rozpačití až špatní.(24.8.2009)

Nezvykle vydařený film!(27.5.2008)

"Sametoví vrazi" ma príjemne prekvapili. Aj keď je to celé nasnímané televíznou kamerou vtiahlo ma to do deja. Sledovať počínanie trojice povahovo rozdielných týpkov, ktorí bezcitne likvidujú svojich oponentov a konkurenciu, bolo hodne zaujímavé. Vykreslenie ich charakterov zvládli tvorcovia tohto film na jedničku. Taktiež aj herci v hlavných úlohách sa posnažili. Michal Dlouhý ako hlava gangu bol výborný, a Jan Dohanský čo by psychotický zabiják Ludvík Křížek ešte lepší. ***(24.1.2008)