* navíc za to, že jen s tak malým časovým odstupem dokázali film i správně vypravit a neodvážili se si hrát na takový příběh v současném hávu. Aneb retro musí být znát i minimálním odstupem a tady se to povedlo na výbornou.(17.2.2009)

Myslím, že jde o bezkonkurenčně nejlepší polistopadový film a jeden z nejlepších krimifilmů vůbec jak po filmařské, tak příběhové stránce. Je zajímavé, že moderní filmařské postupy má zvládnuté nejlépe právě pan Svoboda oproti svým mnohem mladším kolegům, kteří utvářejí podobu českého filomu po posledních 15 let. Inu, zkušenost a přehled se poznají. Pozitivně hodnotím i to, že film požaduje od diváka inteligenci a pozornost, nejsou tu žádné ulehčovací pomůcky. Pokud ovšem bude divák schopen se do příběhu více ponořit, neměla by být orientace nijak velký problém. Nemůžu si odpustit jednu poznámku k některým názorům na film. Dost mi vadí, že někteří lidé hodnotí film prioritně podle stranické orientace pana Svobody, nikoliv podle kvalit filmu samého. Film rozhodně nehraje na ideologickou notu (narozdíl od mnoha jiných, kde je to každému jedno, protože podkuřují současnému zřízení), i když právě v tomto případě by to bylo docela snadné, tvůrci si udržují poctivý odstup a nechávají úvahy na divákovi. K filmu samému mohu říci tothle: skvělá kamera (zvláštní úhly, blízké detaily), střih (scéna vraždy manžela, zatímco jeho stará a objednatelka vraždy tvrdě souloží), výborně vytvořené prostředí (bakchantské večírky, noční město), a hlavně uchvatně drsná atmosféra a herecké výkony většiny zůčastněných, zvláště Michala Dlouhého a Jana Dolanského se zaryjí pod kůži. Některé scény přitom dosahují téměř Coenovského náboje (např. scéna, kdy vrazi ve sklepě letují kosovského fotografa do sudu a ze schodů na jednoho z nich volá jeho malá dcera - "Tatínek hned přijde..."). Na závěr zvolání: kdy v českém filmu konečně zase zvítězí profesionální zkušenposti a nadhled nad amaterismem a tvůrčí neschopností? Tento film je důkazem, že snad ještě není vše ztraceno...(29.10.2005)

No po tech nadsenejch recenzich jsem cekal vetsi maso. Je pravda, ze je tohle po case ceskej film, kerej je o necem, ale ze by to byla naka vynikajici detektivka se rict neda. Misty je film sice hodne dobrej a napeti je taky slusny, cemuz napomaha celkove temnejsi atmosfera a sediva kamera, ale jako celek je zbytecne roztahanej a navic strasne dlouhej, takze misty nudi. Po prvni pulhodine jsem se zacal orientovat v tech nejdulezitejsich postavach, ale ve filmu je nich tak moc, ze nektere vztahy mi unikly a ani po konci filmu jsem nevedel, kdo nektery lidi byli. Dej moc komplikovanej neni, ale vztahy postav jo a je to trochu skoda. Herci jsou na cesky pomery docela slusny, hlavne Jan Dolansky, vzhledem andilek a povahou zabijak je fakt dobrej. Taky se mi nezdali policajti, v podstate vubec nevysetrovaly a v zaveru najednou vse odhalily. Mozna jsem cekal moc, ale na vic jak 3* to nebude.(24.11.2005)

• movie

Ten odpad! myslím naprosto vážně. Tohle je fakt hrozný. Herecký výkony trapný až otřesný a nepřesvědčivý. Jediný kdo svoji roli zvládá je Krajčo, ale moc si nezahraje. Režie Jiřího Svobody je zmatená a neucelená, je v tom strašnej bordel, zvuk strašně řezavej a hudba zase až moc protivná. No a scénář už je kapitola sama pro sebe, totální blbost, která snad nemůže dávat ani smysl kriminalistům, kteří se případem orlických vražd zabývali. Navíc je to neskutečně dlouhý, ale díky tomu, že se tam buď za a) často souloží, b) často přerušuje soulož, c) často se říkájí slova "kurva, kurva, kurva" a d) vraždí, je to alespoň čas od času nečím naředěný. Ale jinak děs běs, nomen omen ... Prostě v Čechách patří kamera do ruky jen málokomu !!!!(14.6.2005)

Scénář: Jiří Svoboda .. Výborná česká kriminálka volně inspirovaná případem orlických vražd. Hodně moderní, chutná filmařina, leč bohužel zatím poměrně osamocená záležitost. Málo vídané herecké obsazení nemá vážnější nedostatky a spolu se scénářem a výbornou režií dotváří skvělý film. Oceňuji důraz na psychologii postav a nastínění tehdejších podnikatelských praktik. Po technické stránce je rozhodně na výbornou práce kamery a střih. Až se divím, proč jsem tento film doma tak dlouho obcházel.(27.4.2006)