• Tetsuo

V lečcems profesionálně udělaná detektivka a la 70. léta. Problém je v ideologickém vyznění filmu. Stylizace neodpovídá raným 90. letům, ale současnosti, takže to vypadá, že dnešní kapitalismus je nejprohnilejším zřizením, jaké tato republika pamatuje. S ohledem na minulost režiséra (bývalý polistopadový předseda KSČM) dotyčnou stylizaci nelze brát na lehkou váhu. A omluvou nemůžou být výroky o tom, že na lepší postižení dobových reálií nebyl dostatečně vysoký rozpočet...(25.4.2006)

Velmi příjemné překvapení ve stojatých vodách současného českého filmu - moderní kamera a svěží drajv fungují stejně dobře jako velmi nosný příběh (zakládající se bohužel na skutečných událostech). Někdo může v tomto filmu hledat skryté levicové "pravdy" o divokém porevolučním kapitalismu (a ať si klidně hledá, jestli ho to baví)... Já si devadesátá léta pamatuju "jen" jako dítě - a ten feeling z neustálé honby za penězi tam prostě je... Každopádně jsou "Sametoví vrazi" filmově velmi působiví, z Jana Dolanského po celou dobu neskutečně mrazí... za poslední řádku let konečně český film, který se vám druhého dne nevytratí z hlavy jak pára nad hrncem.(13.9.2009)

• Wacoslav1

Fakt škoda. Při pomyšlení kolik se z toho námětu dalo vytěžit se nabízí logická otázka, proč to nakonec dopadlo, tak jak to dopadlo a to sice mizerně, mdle, nudně bez radosti a bez invence.30%(15.1.2014)

No, musim povedat, ze som cakala od tohto filmu tak malo, ze som si pred PC sadala s nechutou, ale nieco cez dve hodiny som sedela ako prikovana. Zhltla som to aj s navijakom. Musim uprimne prznat, ze ma to dostalo. ma to sice velke trhliny, nelogicke veci, ale po neskutocne trapnom Boleru bol toto zazitok.(29.9.2006)

A tady je vidět, že to jde, že se to dá dokázat, že to ještě pořád i u nás někdo umí. Sice se mi občas zdálo, že film trošku skřípe v pantech, že střih (aspoň zezačátku) je dost nepřehledný a chaotický a že děj je trochu moc zjednodušenej a někdy i trošku nereálnej, ale přesto zatraceně dobrej film. Viděl jsem tu dvoudílnou televizní verzi a musím říct, že se mi dost líbila. Dlouhý s těma svýma bledýma očima na vraha pasuje dokonale a to ještě víc, když je skoro celý film braný přes namodralé filtry a tak je celý ušmudlaný a depresivní. Dlouhý tu hraje opravdu dobře, celkem minimalisticky, kdy ale občas přeci ejn jeho postava vybuchne a rozjede to, co se týká mě, držel celý film nad vodou hlavně on. Přesto si myslím, že z něj udělali až příliš kladného hrdinu, spíš člověka, který nedokáže vzdorovat neodvratnému osudu, kterého události postupně ubíjejí a ničí a který vlastně nemá na celé situaci nejmenší vinny, kromě zametení stop. Krajčův zabiják mi přišel zase za naprostý ucho, který by podle mě ve skutečnosti zabásli do prá týdnů. Jinak, prostředí je vykreslené opravdu zajímavě a docela mi přišlo i realisticky (moc se v podsvětí nevyznám, ale žádné nepřesvědčivé výkony alá Rodinná pouta tam nebyly, až na tu herečku [Houby herečka, kurva je to!] z výše jmenovaného seriálu). Není to sice nejlepší film posledních deseti let (už jsem viděl Musíme si pomáhat), ale většinu těch hořkých komedií snadno strčí do kapsy (a to hlavně tím, že je zase o něčem jiným a jinak, přesto dost zajímavě).(6.11.2006)

• - Ve snaze přiblížit se co možná nejreálnější a nejautentičtější výpovědi a vykreslit příběh co nejsyrověji zvolil režisér snímání ruční filmovou kamerou. (hippyman)

• - Snímek je po Udělení milosti se zamítá a Výbuchu v pořadí již třetím počinem režiséra Jiřího Svobody, jenž byl realizován v ostravském studiu ČT a ve kterém opět důsledně sleduje tematickou linii adaptací skutečných kriminálních případů. (hippyman)

• - Projekt byl původně připravován s Luxor Filmem Přemysla Pražského, ale nebyl zdárně dotažen do konce. (hippyman)