Motel Halali je ideální místo. Na samotě, hluboko v lesích, přesně to správné prostředí pro víkendový kurs doktora Reiniše, určený lidem hledajícím smysl života. Účastníci se dozví něco o tom, jak žít. A také něco o tom, jak přežít. Z hlubokých lesů, vonících jehličím, hnilobou a krví, se totiž vynoří zombie myslivci. A naši hrdinové proti nim stojí sami, bez možnosti záchrany zvenčí, protože se nacházejí na tom nejopuštěnějším, nejodlehlejším místě na Křivoklátsku. Celý film ZDE (oficiální text distributora)

kleopatra

Jasně, že i ten přístup, který by se dal označit za diletantský, je legitimní součastí celé té "show". Já jsem se přes něj nepřenesla, i když se dobrovolně přiznávám, že jsem se nasmála jak dlouho ne. To si ale protiřečim, což? ()

Douglas

Kdybych těch filmů už neviděl tolik, hýkal bych nadšením, co se v našich luzích a hájích urodilo. Jenže hoši-recenzenti přes všechnu snahu nemají stejný talent a eruptivní "zvrácenou" imaginaci jako Peter Jackson, k němuž evidetně odkazují. Jejich film má slušný rozjezd, vtipně napsané postavy a Dolanský je neuvěřitelný talent, od něhož navíc ani hlášky v češtině nezní trapně. Dušek konečně ustoupil od své "hřebejkovské" image a je vynikající (Takhle neumírá filozof!" :)... Bohužel s nástupem zombíků je vidět, že v akci síla Dobešova netkví a scény nemají ten šmrnc, jaký by měly mít - a když zombivci nastoupí na scénu, není to žádná "cool" záležitost, spíš se tam jen tak vpotácí, aniž by to se mnou hnulo. Kung-fu scéna kluků z HKC mohla být skvělá, jen kdyby nezapomněli tvůrci rozsvítit, protože vidímě jen na pozadí se kopající stíny, nicméně jinak skoro nic. A úplné vyvrcholení je trošku rozpačité, nicméně nic nemění na tom, že nastala revoluce v českém filmu a mně se částečně splnil můj sen, aby se u nás začaly točit gangsterky nebo horory. Gangsterky (potažmo drsné detektivky) jsou zatím passé, jak pár filmů z minulých let smutně dokázalo, ale krvavý splatter vtrhl na naše plátna s nezávisláckou energií... Teď jen doufat, že všichni diváci budou nadšeně aplaudovat tak jako včera na premiéře (a to tleskali i během filmu!) a bude fajn. Mohla by pak totiž vzniknout od stejných tvůrců podobně ujetá záležitost. A jelikož se každý s nabývajícími zkušenostmi lepší, mohlo by to příště být mnohem lepší... Zdravím všechny a jdu si dát čerstvou nožku právě zabítého bratra. Pravda, dal bych přednost mozku, ale to víte, kde nic není, ani zombie nebere... UAAAAAAAAAAA ()

kOCOUR

Základní premisa Choking Hazardu s sebou dozajista nenese příslib zábavy pro široké intelektuální publikum, což ovšem není věc, kterou bych viděl jako vadu. Odkojen dnes už kultovními splattery Petera Jacksona, očekával jsem nářez ve stylu staré školy, který bude tak špatný, až bude zábavný a pod tunou masivního humoru se ztratí nekvalitní technické provedení a podobné nešvary nízkorozpočtové produkce. Problém filmu Marka Dobeše je však v tomto bodě zásadní – neklade si za cíl být prvoplánově „špatným“ filmem, naopak chce být cool, skvělý a ohromný a to na místech, kde cool skvělý a ohromný být jednoduše nemůže. Pod strojenými křečovitými dialogy se neskrývá příliš humoru, který by měl šanci oslovit i ty zasvěcené, protože je v drtivé většině případů buď špatně podán nebo zkrátka vtipný není. V tom momentě si začnete všímat technických detailů a váš zájem o film se stáčí opačným směrem, než si Dobeš celou dobu tyčil za cíl. Jednotlivé scény občas zafungují, ale ve vztahu k celku jsou zoufale špatně načasovány, zvláštně poskládány a občas až příliš násilně vtlačeny někam, kde nemají co dělat. Pečlivější postprodukce by možná na tomto místě pomohla víc, než by se mohlo zdát. Každopádně, kde to občas skřípne, tam se přiřítí Jan Dolanský, popř. Jaroslav Dušek (který má pár svých dobrých momentů) a z lecčeho Dobeše svou improvizací nebo nějakou tou předepsanou (ale skvěle podanou) hláškou vytáhnou. Nebýt jich, utopil by se v tomto kamarádském zmatku se vší parádou. ()

Gemini

Nadšenecký projekt Byl Jsem Mladistvým Intelektuálem považuji za jednu pokud ne z nejlepších, tak rozhodně nejoriginálnějších českých komedií. A s nadšením konstatuji, že Choking Hazard by se svému nejstaršímu bratříčkovi v pohodě vyrovnal...kdyby celovečerní film neměl mít taky cosi jako děj:) Ale upřímně - za proslovy jehovistického pornoherce nebo slepého filozofa Dr. Reiniše nebo pro změnu nihilistického Vernera jsem ochotný na tuhle "drobnost" zapomenout a vézt se na vlně hlášek a absurdního českého pojetí zombie horroru od začátku až do konce. A mimochodem, při sledování jsem byl naprosto střízliv;) 80% a nikdy jinak. PS: Ono to tedy trochu vtipné je, protože humor na účet handicapovaných je vtipný takřka vždycky... PS2: POMO jako skriptka ve filmu o filmu je cool:) ()

Tom Hardy

Pravda, někdy je logika na štíru kvůli vtipu a poslední čtvrthodinka drhne, ale všechno ostatní je jízda, plná (brzy kultovních) hlášek a scén, která nemá v české kinematografii obdoby... ()

Matty

Nesmyslné, chaotické, slaboduché... , ale pěkně to čvachtá!___ První (a na delší dobu asi i poslední) pokus o českou zombie komedii. Jinými slovy o film, ve kterém je kung-fu, hektolitr kečupoidní krve, nějaký ten vyhřezlý orgán a banda zombie myslivců. To bylo tak: Slepý doktor Reiniš sezval pár ztracených existencí do odříznutého motelu Halali, aby jim předal své těžce filozofické poznatky o smyslu života. Do toho se připlete pornoherec-jehovista a v tom nejlepším vezmou motel útokem zombie z nedalekého lesíka. Zbytek filmu už jenom bedlivě sledujete, ve snaze zachytit jeden z mála povedenějších „džouků“, zakamuflovaných mezi trapným a zdlouhavým vřískáním a požíráním. Je zde patrná snaha o cool look, herci jsou cool (Dolanský především), hudba je extra cool a přitom neztrácíte dojem, že sledujete poctivý český film a nikoliv řitně alpinistickou blbinku určenou předně zahraničnímu diváctvu. Ale čím to, že právě Američanům (těm několika šťastlivcům) připadal Choking Hazard tak skvělý? Že by kouzlo nechtěného? Já zastávám názor, že naší a ne cizí kritici by si měli tohoto ryze nadšeneckého experimentu vážit. Dobeš s Kopřivou projevili snahu nadopovat českou kinematografii svěží krví a byli za to jenom nepěkně „zrytí“. Ano, je to brak, ale brak uvědomující si svou brakovitost, což je mi na něm zcela nejsympatičtější. Doufám, že stejný team natočí další, třeba méně, ale klidně i více zmatený úlet. Vždyť i chaos je jedním z vyjadřovacích prostředků. Za jiných okolností bych hodnotil střízlivěji, ale pro sdělení mého momentálního postoje k Chokingu považuji nadprůměrné hodnocení za nevyhnutelné. 80% Zajímavé komentáře: Douglas, hirnlego, Lhurgoyf, misstake, Rimsy, Mata, tomuz ()

Tosim

Čekal jsem ptákovinu, dostal jsem zábavnou ptákovinku. Blbosti o zombiích nejsou moje krewní skupina a tvůrci pochopili, že je vše třeba odlehčit humorem a tak jsem se královsky bavil i přes určitou hereckou bezradnost některých. PORNOHERCI SE PLETOU. ()

Isherwood

Nemůžu se rozhodnout jestli je to blbé nebo geniální. Rozhodně se tam však najde několik originálních prvků. První zombie film v dějinách českého filmu dopadl ale hodně rozporuplně. Na jednu stranu nepostrádá akci, která je dobrá nejen na poměry českého filmu, o napětí se tvůrci ani nepokusili (věířím, že záměrně), ale na tu druhou je film v určitých pasážích neskutečně blbý. Ale ani chvíli není nudný. Avšak blbý chvílemi opravdu je. Je to celkem škoda, protože akce má grády a společně s pořádně řízným soundtrackem působí notně "nečesky". Klasických zombie scén je překvapivě málo, i když se musí nechat, že stylový odstřel zombíka na začátku určitě připomene jakýkoliv klasický zombie film. Z herců jednoznačně vede Jan Dolanský. Je na něm vidět, že si ze své role nic nedělá a hraní stylem "týpek, kterému je všechno jedno" si okamžitě získal mé sympatie. No, když tak to tak vezmu, tak asi takto dopadne film, když se do něj pustí bývalí filmoví kritici (za nemalého přispění stávajících) - jména František Fuka, Tomáš Baldýnský, Ondřej Vosmík nebo Martin Pomothy jsou zasvěcencům dobře známá. Ale taky uznávám a cením snahu tvůrců, která je cítít na každém kroku, o to, aby snímek vypadal tak jak vypadá. A že je občas trochu blblé? To se může stát každému. Kdyby se nejednalo o český film, tak je to jednoznačně "out", ale na český film vždy pohlížím tak trochu jinak... Tři, (ne)zasloužené. ()

Radyo

Vím, že to nebylo míněno vážně, ale tohle bylo i na mě moc... Toto je klasický a přímo učebnicový typ filmu, kde na prvním místě je zábava aktérů a až pak přichází na řadu divák. Párkrát jsem se zasmál, to ano, ale většinu času jsem jen otupěle a s rezignací v očích sledoval parodické výstupy zombie-myslivci vs. nezombie-figurky. Toho rozvařeného rybízového kompotu coby náhražky mozku nakonec bylo snad až příliš mnoho i na parodii. Škoda, od recenzenta/scénáristy typu Marka Dobeše, nad jehož slovními obraty v Ikarii jsem se často zalykal smíchy, jsem čekal přece jen trochu víc, než hodinu a čtvrt sice maximálně uvolněné, ale přece jen nudy. Btw. Štěk Dády Patrasové byl nečekaně jedním ze světlejších míst filmu... ()

T2

Rozpočet $100,000Tržby Celosvetovo $26,888▐ ako taký amatérsky úlet to újde, občas aj pobaví /40%/ ()

Radek99

Po prvním zhlédnutí jsem byl totálně rozčarován - z projektu, v němž se setkají Jaroslav Dušek (tehdy ještě jedoucí na mediální vlně) a Ondřej Neff a jehož trailer nabízel punc originální intelektuálsky laděné zábavy, jsem odcházel z kina předčasně a tady jsem pak při hodnocení udělil odpad! Po zhlédnutí druhém - televizním, svou ostrou kritiku přehodnocuji. Předně kino není pro tenhle film ten správný formát, funguje na bázi videoklipu a jako takový mnohem více vyzní z televizní obrazovky. Za druhé: díky první části a hlavně samému začátku, v němž vystupuje a hlavně promlouvá slepý guru Jaroslava Duška, bych hodnotil ještě výše, druhá část filmu plná zombie masakrů mi už ale tak neseděla. Měl jsem z téhle rozpolcenosti filmu podobný pocit jako při sledování Rodriguezova Od soumraku do úsvitu. Nicméně jsem téhle ulétlé zombie komedii přišel na chuť. Je stylová, s výbornou muzikou, v první půlce i hodně zábavná a je o radosti z natáčení a dělání filmu. A to je mi hodně sympatické... Podobné filmy: Soumrak mrtvých, Fido, Od soumraku do úsvitu ()

Rimsy

No nevím... bylo to takové hodně divné, ale 4* prostě dát musím, už jen z principu podpory českých zvrácených filmů. Opravdu se jedná o totální ujetou šílenost. Na jedné straně spousta předností - výborné postavy (skvělý Dolanského nihilista, pornojehovista a samozřejmě můj oblíbenec mr. Dušek), trefné dialogy (především ty filozofické na začátku) a několik naprosto geniálních režisérských nápadů (váha...). Bohužel ale celkový dojem kazí příšerná hudba, která se nehodí tak neskutečně, že zabíjí jakoukoli potenciální horovost některých částí snímku. Film se také snaží tvářit hodně cool, ale leckdy to vychází zcela naprázdno, občas to ale účel splní. Takže, jak jsem již psal, dávám 4, protože tu jsou pasáže na 5 i na Odpad, ale takovéhe vlaštovky českého filmu se musí podporovat:) ()

DaViD´82

Když pořádný komediální zombie odvaz, tak v podobě britského Shaun of the Dead. Tohle sice také není zcela marné, dokonce jsem se i zasmál, ale celkově je to takové... domácky nijaké. ()

hirnlego

Nekompromisní zombie-bijice Dádinka, Dušek filosof smrt-nesmrt a Dolanský jako überkůl nihilista - toť spolu s jošťomijou hudební stránkou (wtf Franto...a co tam boha jeho dělala "kluci jsou kámoši" Fixa?) a pár chutňoučkými "efekty" základní kameny jednoho z nejanarchističtěji zábavných českých filmů poslední doby. Problém ovšem je, že hluchých scén bylo docela dost, že zombíci zanedlouho tak nějak přestali být záživní (i když příchod smart-zombies na chvíli opět trochu rozčeřil zatuchlý pach z držek nemotorných chlapců v kamizolkách), a že těch krvavých prasáren - stejně jako "na-kultovnost-aspirujících" hlášek - mohlo být přeci jen o něco víc (ale jakože pár perel by se vážně našlo - příště si to kurrrwa musim psát). Ale jo, byl to celkem nářez - a rozhodně bych uvítala i nějaké to pokračování v podobném duchu - tentokrát už však aby se mohl "naplno" bavit i divák a ne jen účinkující. . . . . (Po Vaterlandu další "myslivecký kult" - že by nová odnož české kinematografie? Jako proč ne - pokud se bude pokračovat v takto svěže originální tvorbě, tak mi jich nandejte plnou igelitku, vtž!) ()

May

Nic si nenamlouvejem, Choking Hazard děj skutečně nemá, ale ani tenhle fakt nemění nic na tom, že se jedná o solidní zábavu, kterou splodili češi, což je na celém filmu asi to nejpozoruhodnější, a tak je podle mě hloupost, ho srovnávat s prvotinami Petera Jacksona. ()

Kordus

Na překvapivě kvalitní technickou stránku se bohužel nabalila překvapivě nekvalitní herecká sebranka :) Sice jsem se bavil, ale přece jen to chtělo trochu přidat v hereckém, imho režisérském úsilí :) Nejlepší herci byli ale jednoznačně Dolanský, Neff a Baldýnský (jeho dvouvteřinová herecká kreace zanechala v mé duši hluboké stopy). No, jsem zvědavej na další díl a další herce :) (snad se do té doby naučim i jiné slovo než herec :D) ()

JFL

Ve své době měl "Choking Hazard" punc události a ve víru snaživé propagace i hypu první české tromákovské brakovky a zombárny po sobě rozhodně zanechal výraznou šlápotu v dějinách české kinematografie. Jenže při bližším pohledu, navíc s distancí let, během nichž kult osobnosti Marka Dobeše notně vyčichl, se vyjevují do očí bijící vady na kráse tolikero opěvovaného dílka. Zatímco v době uvedení se hojně mlátila sláma se jménem Quentin Tarantino, český úchyl z Video Plusu nemá ve skutečnosti s mistrem sebereflexivních žánrových experimentů nic společného. Naopak je jen českým ekvivalentem stovek nadšenců s videokamerami, kteří točí okázale trashové slátaniny cílící na fandy pokleslých žánrů. Jediná Dobešova přednost pak spočívá v tom, že je Čech, což ho v pupku Evropy povyšuje na něco extra. V době uvedení filmu byl label "česká zombie komedie" nejen marketingově funkčním (ač prázdným) příslibem nejen na domácí půdě, ale i v zahraničí, takže se snímek může pyšnit uvedením na zahraničních žánrových festech i na anglickém DVD od Media Blasters. Nicméně opět platí, že ve světě nadšeneckých počinů ani to není jakkoli výjimečný úspěch. "Choking Hazard" paradoxně postrádá nejen koherentní vyprávění, ale také žánrové atrakce. Namísto toho jen spasmaticky pomrkává po divácích a snaží se vršit jednu překombinovanou popkulturní asociaci za druhou, takže ve výsledku představuje úmornou žvanírnu s dialogy zoufale šustícími papírem a smrdícími snahou o slovní ekvilibristiku či rádoby sofistikovanost. Okázalá nadsázka a velikášské chytrolínství při tom postrádají nenucenou lehkost a ve výsledku odhalují jeden smutný aspekt projektu. Už ústřední koncept zombie myslivců alias zombivců napovídá, že film není jen nadšeneckým splněným snem, ale bohužel také dalším příspěvkem do porevoluční tendence "ryze českých" (rozuměj česky lepších) variací západních vzorů ala "Svatba upírů" či "Nahota na prodej". Jenže narozdíl od těchto titulů vznikl o deset let později. ()

B!shop

"tak tady jsem to trochu prestriknul a odnesla to kamera" v podstate to je kravina, ale za odvahu a snahu pridavam hvezdicku. ()

Oskar

Tak předně bych hodil za hlavu, jestli v hodnocení zohledňovat spartánské podmínky realizace nebo ne. Myslím si, že jak klady, tak i zápory Choking Hazardu jsou úplně mimo tento problém a kde jinde než ve scénáři. Jeho první třetina je výborná, druhá dobrá a třetí nezvládnutá. Skoro jako by to p.Kopřiva psal na jeden zátah a ke konci usínal. :-) Ne, vážně, čekal jsem, že když tvůrcům tak záleží na tom, abychom se podrobně seznámili s postavami, budou to informace, které později přijdou vhod a ne že po vpádu zombivců do motelu už uvidíme jen rozličné pokusy o jejich likvidaci jako v Tomovi a Jerrym. A kromě toho je mi záhadou, proč se všechno to krmení tak drželo uvnitř motelu. Já vím, že venku bylo zombivců víc, ale takjy je tam větší manévrovací prostor. Mohli po nich třeba házet šišky. ;-) Nebo počkat, až přijde Dáda Patrasová. Vsadím se, že kdyby zazpívala Strašidýlko Emílek, zrůdy zchromené hrůzou prchnou zpátky do hvozdů. No dobře. Ale jestli si někdo zaslouží jednoznačnou, bezvýhradnou chválu, tak je to Jan Dolanský. S kamennou tváří zkušeného komediálního herce dokáže prodat každou repliku a v kontrastu s R. Izaiášem a ostatními vyniká jako jediný profesionál v obsazení. Dejte na mě, to bude jednou velká hvězda. 60% ()