Jak se peče štěstí (TV film)

Pohádka

Československo, 1981, 58 min

Dva mladí pekaři oblečení jako mladý Werther. Myslím, že pro pečení a jakoukoliv manuální práci velmi praktické. Zelené princezniny šaty nebyly ani tak strašné svou barvou, jako integrovaným ortopedickým límcem. Záhadou bylo taky to, proč němá princezna prostě nepoužívá obvyklou gestikulaci. Lábus byl roztomile nepoužitelný a podkoní byl dokonalý po všech stránkách. Čertova babička by měla být povinně v každé pohádce.(24.4.2011)

Pohádka podle J. Š. Kubína o princezně Valerii, pekaři Matějovi (Marcel Vašinka) a čarovné růži, která hodnému pomáhá a zlého trestá. Více než lakotná, panovačná a rozmazlená princezna Valerie (Eva Jakoubková), se mi páčil medikus (Jiří Císler), spravedlivý král (Jiří Moučka), nebo piplající čertovská bába (Jiřina Bohdalová) a ta její kouzelná růže, která způsobila to co způsobila a asi i napravila to co napravit měla.. Toto je přesně ten typ pohodové a odpočinkové pohádky, ne až tak moc často vysílaný, avšak krásně se hodící jako taková skvělá záležitost, takhle někdy po nedělním odpoledni a zrovna chutně vychutnaném obědě.(7.1.2007)

Tato pohádka by měla být častěji reprízovaná, jelikož se zde představují někteří herci ve velmi dobrém světle. Např. pan Vašinka, nebo paní Paulová. Ani bych od nich takový výkon nečekal:) Líbil se mi příběh. Ale nechápu tvůrce, proč byla pohádka tak krátká? Je to škoda, protože z tohoto "filmu" šlo "vymačkat" podstatně více.(5.3.2012)

Na tak skvěle obsazenou pohádku docela průšvih. Humoru tam bylo jako šafránu a nějak tomu chyběla ta štáva pro dospělejší publikum. Aspoň jsem viděl Ondřeje Havelku v záporné roli, což se jen tak každému nepoštěstí.(9.1.2007)

Lehký nadprůměr naší televizní studiové pohádkové tvorby, zejména Ondřej Havelka ve vděčné rolilakomého pekaře je zapamatováníhodný. Celkový dojem: 60 %.(1.2.2009)

• - Podle stejného scénáře vznikla i rozhlasová pohádka O kouzelné stolístce a srdci z perníku (1982, režie Jan Berger). (Přemek)