Azumanga daiō (TV seriál)

Azumanga daioh

Animovaný / Komedie

Japonsko, 2002, 26x24 min

Roztomile ujeté, vtipné... dlouho jsem se tak upřímně nezasmála u animovaného seriálu. Díky skvělým vysvětlujícím titulkům jsem byla schopná si celý seriál vychutnat i s jeho "podivnými" vtípky, které bych jinak jako (zatím!!!) neznalec japonské kultury a souvislotí úplně nepobrala.(21.1.2009)

Zhruba první polovina Azumangy je jedním z nejvtipnějších anime, jaké jsme zatím viděl. Později už se tolik povedených vtipů neobjevuje, ale stále je tu Čijo - kdo ji neviděl a neslyšel, neví, co je roztomilé:-) (Edit: Dodatečně uznávám, že roztomilost lze poznat i jinak.) 7/10(27.9.2007)

Mno... manga je skvělá, ale v anime se absence smysluplného příběhu bohužel projevuje naplno. Občas je to samozřejmě velmi vtipné, ale občas i docela nudné.(8.9.2007)

Po NGE a FLCL ďalší kult hardcore otakov, ktorý ma míňa dvestokilometrovým oblúkom. Keďže je to komédia, pominiem svoje klasické kritériá, medzi ktorými je na popredných miestach kontinuálny príbeh a budem sa venovať len tomu čo očakávam od komédie. V prvom rade je to humor. Humor Azumangy je výsostne na pobavenie ľudí, ktorí ovládajú japonské reálie (toto konštatovanie pochádza od užívateľa Idaho a ja s ním súhlasím). Jednotlivé postavy sú za účelom komickej prezentácie scvrknuté do plochej podoby, ktorá zvýrazní tú ktorú dominantnú črtu postavy. Touto dominantnou a často jedinou črtou potom postavu prezentuje v interakciách s ostatnými, rovnako jednosmerne zameranými postavami. Výsledkom by mal byť humor, avšak u mňa je často výsledkom nuda, pretože pokiaľ prečítam postavy veľmi rýchlo, viem presne, ako ktorá zareaguje a pointu poznám predčasne. Skutočne jedinou linkou, ktorá ma donútila dopozerať seriál je masochistická láska Sakaki k mačkám. A tak dávam 5/10 za Sakaki a jej neko ai, Chio chan, prekáračky Nyamo Chan a Yukari sensei a v neposlednom rade za „Think different, think Ósaka“.(17.1.2007)

Seriál jsem si rozložil do delší doby a docela mě zarazilo, jak jsem se někdy silně bavil, byl smutný a někdy zase dokoukával díly jen z povinnosti. Nemyslím si jako ostatní, že by šla v průběhu série kvalita dolů, protože si mě seriál postupně získával a zpětně mi úvodní díly přijdou nejslabší. Základem je však mít správně vyladěnou náladu na každý díl a pak se nemůže nelíbit. Bohužel není možné odhadnout, na co se další díl zaměří a která postava bude udávat tempo. Osobně jsem byl nejspokojenější při bližším věnování se super agilní Tomo a špatnými vlastnostmi prolezlé učitelce Yukari. Postupně mě však začaly unášet i scény se Sasaki, Chio a ostatními... i Osaky, jejíž myšlenkové pochody by nestíhal ani Korsakov. Po skončení jsem byl velice špatný z toho, že je vše u konce a že už nebudou následovat další episodky. Kéž by byl tak zábavný a dojemný i konec mého studia na střední škole.(4.10.2008)

• - Navzdory vysoké divácké popularitě i velmi pochvalných recenzí od kritiků se autorovi mangy, z níž film vychází, Kiyohikovi Azumovi anime adaptace nelíbila, protože se v něm projevila obtížnost přizpůsobení jeho způsobu vyprávění do televizního formátu. (Zodd)

• - Meno hrdinky Tomo znamená po japonsky múdrosť. (Flipper)

• - Názov seriálu je v zásade nezmyselný. Komiks, na ktorom je seriál založený, napísal Azuma Kiyohiko. "Azumanga" je amalgám jeho mena a slova manga - japonského názvu pre komiks. "Daioh"pochádza z "Dengeki Daioh" ("Veľký elektrický kráľ šoku"), čo je komiksový časopis, v ktorom jednotlivé časti príbehu vychádzali. (Flipper)