Bavorák

• Austrálie

Beamer

Krimi / Drama / Akční

Rusko, 2003, 110 min

Partia kamošov a čierny silný Bavorák. 80%(7.11.2008)

Fajn akční film z ruska. Za moji lásku BMW dám 60%(13.2.2010)

Bavorák mi připomněl vtip o cizinci, který projíždí Ruskem vlakem a po několikahodinovém čekání na nádraží se znechuceně ptá vlakvedoucího, v čem vězí problém. Strojvůdce mění lokomotivu. Tak dlouho?! Mění ji za vodku... Upřímně, Bavorák je naprosto průměrná gangsterka, tak průměrná, že jsem zjistil, že jsem ji už kdysi před lety viděl, což by nebylo nic divného, kdybych si to neuvědomil při poslední scéně. Tak dokonale jsem ten snímek vytěsnil z paměti. Má nevyrovnané tempo s řadou hluchých míst, ale boduje svou atmosférou země, kde se hroutí státní struktura a převládá všeobecný marasmus. Všudypřítomná korupce, nezaměstnanost, alkoholismus. Typická je absurdní scéna, kde raněný gangster zastaví sanitku a požaduje odvoz do nemocnice, aby se ukázalo, že sanitka je už pět let "privatizovaná" a drobný podnikatel v ní právě převáží náklad zelných hlávek. Celkový dojem: 55 %.(12.10.2010)

Skvelý film z drsného Ruského,gansterského prostredia ktorý ma hneď od začiatku posadil na sedačku a až do konca filmu som sa neskutočne bavil,nenudil som sa ani minutu.Krásny bavorák,super herci, Ruský vidiek,naháňačky na autách,občas nejaká tá streľa a perfektné vyvrcholenie.Toto všetko dopĺňala veľmi dobre zvolená hudba.Hodnotím opäť dosť subjektívne,pretože film na mňa strašne zapôsobil a zanechal vo mne skvelý dojem. Vždy si ho rád pozriem znovu,takže pre mňa 5*(8.5.2013)

Depka ze současné Rusi. 1) Obávám se, že tak nějak to v Rusku skutečně vypadá, jak tedy znám ruskou mentalitu a způsob uvažování. Po rozpadu SSSR zmizela jediná tehdejší autorita - diktatura komunistické strany, autorita velmi pochybná, nicméně účinná...asi jako středověké pánbíčkářství - Bůh (strana) sice neviděli všechno, ale co zjistili, to přísně potrestali. Veškeré úplatkářství bylo více pod pokličkou, pověst policie byla nezpochybnitelná a vůbec se tak nějak príma žilo, že, soudruzi. Změna režimu znamenala, že zmizel centrální otrokář s bičem, ale otrokářská mentalita zůstala zachována. Za krátkou dobu obsadily uvolněná místa místní gangy, jak snímek nepokrytě ukazuje. 2) Film je plný symbolů - raná (nebo pozdní) zima ukazuje neutěšenou zdevastovanou krajinu, rozhovory pak zdevastované lidské duše, a mezi tím jako pěst na oko projíždějí luxusní západní vozy - symboly zmaru a zkázy. 3) 30letý režisér Pjotr Buslov téma s přehledem zvládá stejně jako herci. Zajímavé flashforwardy (opak od flashbacků), výstižné lokace, věrné charakteristiky i motivace, výborná hudba. Trochu mi vadí, že se mě snímek nijak emocionálně nedotkl. Osudy protagonistů filmu jsou mi šumafuk. 4) Zvláštní poznámku si zaslouží příšerný český dabing (Hollywood, Bollywood, antika či 28. století - все ровно), kterému se úspěšně podařilo smazat minimálně polovinu specifické ruské atmosféry.(25.11.2010)