poster

Zimní válka (festivalový název)

 • Finsko

  Talvisota

 • anglický

  Winter War, The

Drama / Válečný

Finsko, 1989, 195 min

Režie:

Pekka Parikka

Předloha:

Antti Tuuri (kniha)

Kamera:

Kari Sohlberg

Hudba:

Juha Tikka

Hrají:

Taneli Mäkelä, Vesa Vierikko, Timo Torikka, Heikki Paavilainen, Antti Raivio, Esko Kovero, Markku Huhtamo, Martti Suosalo, Matti Onnismaa, Konsta Mäkelä, Samuli Edelmann, Tomi Salmela, Vesa Mäkelä, Aarno Sulkanen, Esko Salminen, Kari Kihlström, Kari Sorvali, Ari-Kyösti Seppo, Ville Virtanen, Esko Nikkari, Eero Melasniemi, Pertti Sveholm, Helena Haavisto, Kalevi Kahra, Pirkko Hämäläinen, Tarja Heinula, Leena Suomu, Teemu Koskinen, Eero Mäenpää, Miitta Sorvali, Leea Klemola, Esa Suvilehto, Tiina Björkman, Hannele Mäki-Röhr, Veikko Nousiainen, Ahti Kuoppala, Juuso Hirvikangas, Hannu Keskijyrä, Aarre Pekkarinen, Jari-Petri Kuisma, Jaakko Vaissi, Kari Koivumäki, Kauko Laine, Yrjö-Juhani Renvall, Kalle Paananen, Sari Jokelin, Eeva Aalto, Veikko Hemminki, Pentti Rautavuori, Vesa Leinonen, Seppo Ruotsala, Pekka Keltto, Raimo Kössö, Simo Kaappola, Risto Mäki, Pini Hellstedt, Jan Nyman, Ulla-Maija Parikka, Esko Jantunen, Veikko Aaltonen, Ilkka Järvi-Laturi, Seppo Kulmala, Markku Köngäs, Matti Mehtola, Tuomas Niemelä, Tuomo Riihinen, Mikko Kallio, Tapani Miilunpohja, Tuomo Rautanen, Tuomo Mäenpää, Paavo Haapamäki, Timo Peräinen, Ossi Kimari, Simo-Pekka Vääriskoski, Leo Kostamo, Risto Höylä, Timo Jyllikoski, Paul Jyrälä, Santeri Kinnunen, Raimo Mikkola, Sari Mällinen, Mila Niemi, Hannele Nieminen, Mika Nuojua, Ilpo Nurmi, Marko Röhr, Eero Saarinen, Markus Similä, Simo Tamminen, Martti Tschokkinen, Pekka Uotila, Juha Anttila, Jari Juutinen, Pertti Lamberg, Jussi Kuittinen, Juhani Mustonen, Arto Koskinen
(další profese)
 • sepp
  *****

  Neobycejny a pusobivy snimek z doby rusko-finskych boju za druhe svetove valky. Postavy jsou vytecne psychologicky vykresleny a film dobre ukazuje tragiku a bezradnost doby, ve ktere se hlavni akteri octli.(10.12.2003)

 • johny89
  ***

  Neuvěřitelně dlouhé a neuvěřitelně neutíkající film. Neustále se zde objevují prostřihy létajících letadel a finů kosících jakoby tupé nepřátele. Opravdu mě to příliš nenadchlo. Člověk se z toho nedozví příliš o historii, je to spíše jen o pocitech, střelbě a krvi. Celý film neustále jen posílají Marttiho něco vyřizovat a chybí zde nějaký větší tah na scénáristickou branku.(4.1.2016)

 • Slartibarkfast
  ****

  Velmi realisticky natočená válečná řež, jež probíhala na začátku druhé světové války na dalekém severu mezi Ruskem a Finskem. Zimní válka je historický milník, který pro každého Fina znamená vítězství nad vetřelci, kteří chtěli všem vzít jejich domovy. Oni se ale nevzdali a krutě se bili za svou zem. Dle mne jeden z nejrealističtějších filmů o válce a to i vzhledem k roku natočení. Jeden z nejnákladnějších filmů ve finské historii. I když je délka filmu malinko přetažená a na frontě se toho mnoho neděje (rozuměj, děje se tam stále to samé - útok x protiútok = spousta mrtvých), tak každý nadšenec a fanoušek válečných filmů musí plesat. Ano, je to skutečně masakr a jeden z prvních skutečně realistických válečných dramat, ve kterém na vás kulky létají přímo z obrazovky. 85%(18.1.2013)

 • misterz
  *****

  Málo známy fínsky vojnový klenot, neskutočne pôsobivé, desivé a dokonalé, bez amerického pátosu a zbytočných komerčných kudrliniek. Kto bol očarený snímkom Zachráňte vojaka Ryana (1998) alebo Čatou (1986) odporúčam do pozornosti tento film, určite nebude sklamaný, spomenuté snímky sú iba tieňom tohto veľkolepého diela. Ponúka totiž aj niečo navyše. Majstrovskú, hlbokú psychologickú sondu do duše mužov, ktorých nečaká nič, iba smrť, prežitie a víťazstvo sa zdajú byť len vzdialeným snom, pričom všetky ľudské túžby sa scvrknú iba na tento cieľ. Teda niežeby som niečo podobné nenašiel aj v americkej produkcii, ale určite nie do takej hĺbky a takou surovou, naturálnou a realistickou formou. Môžem povedať iba jedno. Nevidel som lepší vojnový film, nezostáva nič iné iba vstať a zatlieskať, bravooooooo!!!(31.5.2014)

 • NinonL
  ****

  Rusové v listopadu 1938 překročili finské hranice bez vyhlášení války. Chtěli získat zpět území, které okupovali od roku 1809 do pádu carského režimu r. 1917. Nepřipravená a špatně vybavená finská armáda složená z obyčejných civilistů byla však odhodlána bránit svou vlast, jejíž autonomii teprve nedávno získala. Finové neměli ani jedno letadlo nebo tank. Tento film sleduje osud dvou bratří a jejich čety v nerovném souboji s útočící Stalinovou armádou. Uznávám, Talvisota je spíše film pro muže, kteří se do plné polní dokáží lépe vcítit. Mně na něm zaujalo, že Rusové na frontě slavili Stalinovy narozeniny (docela hlučně), hrstka Finů proti tak obrovské přesile, frontová sauna, statečnost finských vojáků, ale hlavně to, že ve válce jsou vojáci skutečně jen stroje, schopné čehokoliv.(4.1.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace