poster

Zimní válka (festivalový název)

 • Finsko

  Talvisota

 • anglický

  Winter War, The

Drama / Válečný

Finsko, 1989, 195 min

Režie:

Pekka Parikka

Předloha:

Antti Tuuri (kniha)

Kamera:

Kari Sohlberg

Hudba:

Juha Tikka

Hrají:

Taneli Mäkelä, Vesa Vierikko, Timo Torikka, Heikki Paavilainen, Antti Raivio, Esko Kovero, Markku Huhtamo, Martti Suosalo, Matti Onnismaa, Konsta Mäkelä, Samuli Edelmann, Tomi Salmela, Vesa Mäkelä, Aarno Sulkanen, Esko Salminen, Kari Kihlström, Kari Sorvali, Ari-Kyösti Seppo, Ville Virtanen, Esko Nikkari, Eero Melasniemi, Pertti Sveholm, Helena Haavisto, Kalevi Kahra, Pirkko Hämäläinen, Tarja Heinula, Leena Suomu, Teemu Koskinen, Eero Mäenpää, Miitta Sorvali, Leea Klemola, Esa Suvilehto, Tiina Björkman, Hannele Mäki-Röhr, Veikko Nousiainen, Ahti Kuoppala, Juuso Hirvikangas, Hannu Keskijyrä, Aarre Pekkarinen, Jari-Petri Kuisma, Jaakko Vaissi, Kari Koivumäki, Kauko Laine, Yrjö-Juhani Renvall, Kalle Paananen, Sari Jokelin, Eeva Aalto, Veikko Hemminki, Pentti Rautavuori, Vesa Leinonen, Seppo Ruotsala, Pekka Keltto, Raimo Kössö, Simo Kaappola, Risto Mäki, Pini Hellstedt, Jan Nyman, Ulla-Maija Parikka, Esko Jantunen, Veikko Aaltonen, Ilkka Järvi-Laturi, Seppo Kulmala, Markku Köngäs, Matti Mehtola, Tuomas Niemelä, Tuomo Riihinen, Mikko Kallio, Tapani Miilunpohja, Tuomo Rautanen, Tuomo Mäenpää, Paavo Haapamäki, Timo Peräinen, Ossi Kimari, Simo-Pekka Vääriskoski, Leo Kostamo, Risto Höylä, Timo Jyllikoski, Paul Jyrälä, Santeri Kinnunen, Raimo Mikkola, Sari Mällinen, Mila Niemi, Hannele Nieminen, Mika Nuojua, Ilpo Nurmi, Marko Röhr, Eero Saarinen, Markus Similä, Simo Tamminen, Martti Tschokkinen, Pekka Uotila, Juha Anttila, Jari Juutinen, Pertti Lamberg, Jussi Kuittinen, Juhani Mustonen, Arto Koskinen
(další profese)
 • Ivoshek
  *****

  i pro úctu k historickým reáliím a pro moji sympatii k finskému odporu nepůjdu pod pět. ještě se k tomu rozepíšu.(11.4.2010)

 • GilEstel
  ****

  Velmi syrový pohled na válku bez jakýchkoli příkras. 3 hodiny umírání v zákopech. V zákopech plných přátel, příbuzných nebo sousedů z vesnice. Většina děje probíhá v první frontové linii pod neustálou dělostřeleckou palbou. Film ukazuje víc než kterýkoli jiný skutečnou hrůzu války z pohledu běžného vojáka. Dává výstižnou výpověď o tom, co dodnes pro Finsko Zimní válka znamená a jaké síle zde hrdinně čelilo v temných dobách předvečeru Druhé světové války.(4.8.2016)

 • johny89
  ***

  Neuvěřitelně dlouhé a neuvěřitelně neutíkající film. Neustále se zde objevují prostřihy létajících letadel a finů kosících jakoby tupé nepřátele. Opravdu mě to příliš nenadchlo. Člověk se z toho nedozví příliš o historii, je to spíše jen o pocitech, střelbě a krvi. Celý film neustále jen posílají Marttiho něco vyřizovat a chybí zde nějaký větší tah na scénáristickou branku.(4.1.2016)

 • kinderman
  ***

  S těmi chvalozpěvy bych byl opravdu trochu opatrnější. Téměř hodinový rozjezd má seznámit s postavami, ale v těch nefinský divák ztratí orientaci, jakmile je zahlcen jednou bitevní scénou za druhou, které se na něj valí stejně jako hordy bolševiků na čím dál vyčerpanější obránce. Na dobu vzniku jde o řemeslný nadstandard, ale pokud v tom někdo neviděl patos, měl by si protřít (patrně unavené) oči.(17.9.2011)

 • misterz
  *****

  Málo známy fínsky vojnový klenot, neskutočne pôsobivé, desivé a dokonalé, bez amerického pátosu a zbytočných komerčných kudrliniek. Kto bol očarený snímkom Zachráňte vojaka Ryana (1998) alebo Čatou (1986) odporúčam do pozornosti tento film, určite nebude sklamaný, spomenuté snímky sú iba tieňom tohto veľkolepého diela. Ponúka totiž aj niečo navyše. Majstrovskú, hlbokú psychologickú sondu do duše mužov, ktorých nečaká nič, iba smrť, prežitie a víťazstvo sa zdajú byť len vzdialeným snom, pričom všetky ľudské túžby sa scvrknú iba na tento cieľ. Teda niežeby som niečo podobné nenašiel aj v americkej produkcii, ale určite nie do takej hĺbky a takou surovou, naturálnou a realistickou formou. Môžem povedať iba jedno. Nevidel som lepší vojnový film, nezostáva nič iné iba vstať a zatlieskať, bravooooooo!!!(31.5.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace