Čtvrtá válka

Bill Conti

Wolf Schmidt

Kostýmy:

Ray Summers

Po faktické stránce je Čtvrtá válka samozřejmě bláhový blábol, ale v případě příběhu, který není natočen podle skutečných událostí, se nad to dokážu povznést spíš než dejme tomu u Operace Daybreak. John Frankenheimer tentokrát zkrátka natočil béčkový film, jenž však v řadě scén vypadá nefalšovaně áčkově, oba hlavní představitelé se do svých rolí hodí skvěle a Bill Conti napsal dosti dobrý hudební motiv. Hlavně nečekejte realistické drama z československého pohraničí, prosím. To, co film říct chtěl, řekl velice dobře.(30.4.2013)

• Morholt

Sakra Frankenheimer přece nebyl tak starej, aby začal propadat senilitě, ale jinak si tenhle výtvor nedokážu vysvětlit. Rusáci, Amíci, Češi, Skopčáci, koule, soukromá válka plukovníků, hranice z patníků, kozáci a já nevim co všechno. Do toho věta "Sověti takováhle svinstva nedělají." a následnej kontr "Vím. Byli to Češi."............no do prdele!(22.5.2012)

• woody

To jsem si zase naběhl.Já, že můj oblíbenec Frankenheimer a charismatičtí Scheider a Prochnow, jsou nějakou zárukou kvality a oni se tam mlátí klacky v minovém poli, topí v ledovém jezeře a metaj na nepřítele rakety jako by to byla běžná pohodová záležitost...Když to berete jako komedii nasmějete se :-D(12.3.2006)

Rozhodně nemohu souhlasit se špatným hodnocením tohoto filmu. Železná opona je sice trochu podle představ autora, ale taky nikde není napsáno, že film je podle skutečné události. Českou-německou hranici na české straně střeží kromě českých pohraničníků i ruští vojáci a západoněmeckou zase američtí. Ve filmu se postatě neobjeví ani jeden německý pohraničník. :-))) Jinak má film dobrý příběh, je koukatelný a nenatáčel to žádný amatér. Ještě bych chtěl upozornit na závažnou chybu v oficiální textu distributora, který podstatě negativně ovlivnil většinu hodnocení tohoto filmu. Valačev(Jürgen Prochnow) není český velitel, nýbrž ruský, který je válečným veteránem z Afghánistánu. Češi se Rusko-Afghánské války neúčastnili. Drtivá většina komentářů však tenhle omyl neodhalila a ani nepobrala.:-))) A to, že čeští vojáci s ruskými hovoří rusky, může mít i logiku, protože Rusové v drtivé většině česky neuměli. Moje hodnocení je 90%.(30.12.2011)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $1,305,887Tržby Celosvetovo $-/40%/(5.5.2009)