Čtvrtá válka

Wolf Schmidt

Kostýmy:

Ray Summers
  • dobytek

Takhle jsem se už dlouho nezasmál. Hranice ČSSR s Německem vytyčená barevnejma kolíkama, situovaná nejspíš někde na Aljašce a plukovníci znepřátelenejch stran po sobě házej přes tu hranici sněhový koule. Ještě je taky prdel, že hranici hlídaj rusky mluvící vojáci na koních. Jinak v tom filmu se občas mluví i česky. Jednak jsem zaregistroval, že tam nějakej voják řiká něco jako "A pak jsem jí hodil na postel a strčil jí ho do prdele." a když potom Roy Scheider vyskočí ze sněhu na tu pipku, tak ta mu s naprosto šílenym přízvukem řekne "Toho si nevšímej, prosim." :-) A pak je tam ještě nápis "kluziště". Film holt vzniknul pro americký vidláky se všeobecnym rozhledem na úrovni prvoka. Těm asi na tom nic moc divnýho připadat nebude. Kdybych byl američan, kterej ve škole propadal ze zeměpisu, asi bych se nedivil ani tomu, kdyby se v tom filmu jezdilo na velbloudech a hranice byla v poušti. Jenom se divim tomu, že film má na svědomí celkem uznávanej režisér a navíc herci Roy Scheider a Jürgen Prochnow taky rozhodně nejsou zrovna Béčkaři. Dávám hvězdu za to, že film je nechtěně komickej.(9.4.2012)

• Morholt

Sakra Frankenheimer přece nebyl tak starej, aby začal propadat senilitě, ale jinak si tenhle výtvor nedokážu vysvětlit. Rusáci, Amíci, Češi, Skopčáci, koule, soukromá válka plukovníků, hranice z patníků, kozáci a já nevim co všechno. Do toho věta "Sověti takováhle svinstva nedělají." a následnej kontr "Vím. Byli to Češi."............no do prdele!(22.5.2012)

• Dromed

Reálie. To je pojem, který američanům nic neříká.(16.10.2012)

Po faktické stránce je Čtvrtá válka samozřejmě bláhový blábol, ale v případě příběhu, který není natočen podle skutečných událostí, se nad to dokážu povznést spíš než dejme tomu u Operace Daybreak. John Frankenheimer tentokrát zkrátka natočil béčkový film, jenž však v řadě scén vypadá nefalšovaně áčkově, oba hlavní představitelé se do svých rolí hodí skvěle a Bill Conti napsal dosti dobrý hudební motiv. Hlavně nečekejte realistické drama z československého pohraničí, prosím. To, co film říct chtěl, řekl velice dobře.(30.4.2013)

• Legas

Který Čech snese tenhle film? Pravděpodobně žádný. Američani zase jednou natočili film o věcech, o kterých vědí kulový. Už to, že Češi mluví rusky, je zarážející. Radši jsem se ani nedodíval, abych nehodil šavli. Těch 40 minut bylo skutečně k zblití.(22.5.2004)