Čtvrtá válka

Wolf Schmidt

Kostýmy:

Ray Summers
  • woody

To jsem si zase naběhl.Já, že můj oblíbenec Frankenheimer a charismatičtí Scheider a Prochnow, jsou nějakou zárukou kvality a oni se tam mlátí klacky v minovém poli, topí v ledovém jezeře a metaj na nepřítele rakety jako by to byla běžná pohodová záležitost...Když to berete jako komedii nasmějete se :-D(12.3.2006)

Rozhodně nemohu souhlasit se špatným hodnocením tohoto filmu. Železná opona je sice trochu podle představ autora, ale taky nikde není napsáno, že film je podle skutečné události. Českou-německou hranici na české straně střeží kromě českých pohraničníků i ruští vojáci a západoněmeckou zase američtí. Ve filmu se postatě neobjeví ani jeden německý pohraničník. :-))) Jinak má film dobrý příběh, je koukatelný a nenatáčel to žádný amatér. Ještě bych chtěl upozornit na závažnou chybu v oficiální textu distributora, který podstatě negativně ovlivnil většinu hodnocení tohoto filmu. Valačev(Jürgen Prochnow) není český velitel, nýbrž ruský, který je válečným veteránem z Afghánistánu. Češi se Rusko-Afghánské války neúčastnili. Drtivá většina komentářů však tenhle omyl neodhalila a ani nepobrala.:-))) A to, že čeští vojáci s ruskými hovoří rusky, může mít i logiku, protože Rusové v drtivé většině česky neuměli. Moje hodnocení je 90%.(30.12.2011)

• Legas

Který Čech snese tenhle film? Pravděpodobně žádný. Američani zase jednou natočili film o věcech, o kterých vědí kulový. Už to, že Češi mluví rusky, je zarážející. Radši jsem se ani nedodíval, abych nehodil šavli. Těch 40 minut bylo skutečně k zblití.(22.5.2004)

• Morholt

Sakra Frankenheimer přece nebyl tak starej, aby začal propadat senilitě, ale jinak si tenhle výtvor nedokážu vysvětlit. Rusáci, Amíci, Češi, Skopčáci, koule, soukromá válka plukovníků, hranice z patníků, kozáci a já nevim co všechno. Do toho věta "Sověti takováhle svinstva nedělají." a následnej kontr "Vím. Byli to Češi."............no do prdele!(22.5.2012)

• monolog

Lidi, ale přece Jürgen Prochnow je skvělej a absolutně typickej představitel českých pohraničníků, no ne? :DD Takhle s beranicí přece jako kdyby vypadl z oka průměrnému Čechovi, což? Tak mě napadá, že by někdo od nás mohl natočit film o válce v Afgánistánu, kde by amíci mluvili s anglickým přízvukem (a to si pište, že tohle by je sakra nasralo, protože angličani mají proti amíkům intelektuálskej přízvuk, takže si proti nim podvědomě připadají méněcenní) a kde by byl Saddám (přestože je Iráčan, ale i jméno Valačev je přece typicky české, hm?) popsanej jako hrdina místního lidu podnikající náročné soólo sebevražedné mise proti zpupným američanům. Zajímalo by mě, co by na to říkali. Už vidím ty ksichty. :D(3.2.2006)