Čtvrtá válka

Bill Conti

Wolf Schmidt

Kostýmy:

Ray Summers

Rozpočet $-miliónovTržby USA $1,305,887Tržby Celosvetovo $-/40%/(5.5.2009)

• woody

To jsem si zase naběhl.Já, že můj oblíbenec Frankenheimer a charismatičtí Scheider a Prochnow, jsou nějakou zárukou kvality a oni se tam mlátí klacky v minovém poli, topí v ledovém jezeře a metaj na nepřítele rakety jako by to byla běžná pohodová záležitost...Když to berete jako komedii nasmějete se :-D(12.3.2006)

• monolog

Lidi, ale přece Jürgen Prochnow je skvělej a absolutně typickej představitel českých pohraničníků, no ne? :DD Takhle s beranicí přece jako kdyby vypadl z oka průměrnému Čechovi, což? Tak mě napadá, že by někdo od nás mohl natočit film o válce v Afgánistánu, kde by amíci mluvili s anglickým přízvukem (a to si pište, že tohle by je sakra nasralo, protože angličani mají proti amíkům intelektuálskej přízvuk, takže si proti nim podvědomě připadají méněcenní) a kde by byl Saddám (přestože je Iráčan, ale i jméno Valačev je přece typicky české, hm?) popsanej jako hrdina místního lidu podnikající náročné soólo sebevražedné mise proti zpupným američanům. Zajímalo by mě, co by na to říkali. Už vidím ty ksichty. :D(3.2.2006)

• Dromed

Reálie. To je pojem, který američanům nic neříká.(16.10.2012)

Po faktické stránce je Čtvrtá válka samozřejmě bláhový blábol, ale v případě příběhu, který není natočen podle skutečných událostí, se nad to dokážu povznést spíš než dejme tomu u Operace Daybreak. John Frankenheimer tentokrát zkrátka natočil béčkový film, jenž však v řadě scén vypadá nefalšovaně áčkově, oba hlavní představitelé se do svých rolí hodí skvěle a Bill Conti napsal dosti dobrý hudební motiv. Hlavně nečekejte realistické drama z československého pohraničí, prosím. To, co film říct chtěl, řekl velice dobře.(30.4.2013)