Čtvrtá válka

Wolf Schmidt

Kostýmy:

Ray Summers
  • dobytek

Takhle jsem se už dlouho nezasmál. Hranice ČSSR s Německem vytyčená barevnejma kolíkama, situovaná nejspíš někde na Aljašce a plukovníci znepřátelenejch stran po sobě házej přes tu hranici sněhový koule. Ještě je taky prdel, že hranici hlídaj rusky mluvící vojáci na koních. Jinak v tom filmu se občas mluví i česky. Jednak jsem zaregistroval, že tam nějakej voják řiká něco jako "A pak jsem jí hodil na postel a strčil jí ho do prdele." a když potom Roy Scheider vyskočí ze sněhu na tu pipku, tak ta mu s naprosto šílenym přízvukem řekne "Toho si nevšímej, prosim." :-) A pak je tam ještě nápis "kluziště". Film holt vzniknul pro americký vidláky se všeobecnym rozhledem na úrovni prvoka. Těm asi na tom nic moc divnýho připadat nebude. Kdybych byl američan, kterej ve škole propadal ze zeměpisu, asi bych se nedivil ani tomu, kdyby se v tom filmu jezdilo na velbloudech a hranice byla v poušti. Jenom se divim tomu, že film má na svědomí celkem uznávanej režisér a navíc herci Roy Scheider a Jürgen Prochnow taky rozhodně nejsou zrovna Béčkaři. Dávám hvězdu za to, že film je nechtěně komickej.(9.4.2012)

Rozhodně nemohu souhlasit se špatným hodnocením tohoto filmu. Železná opona je sice trochu podle představ autora, ale taky nikde není napsáno, že film je podle skutečné události. Českou-německou hranici na české straně střeží kromě českých pohraničníků i ruští vojáci a západoněmeckou zase američtí. Ve filmu se postatě neobjeví ani jeden německý pohraničník. :-))) Jinak má film dobrý příběh, je koukatelný a nenatáčel to žádný amatér. Ještě bych chtěl upozornit na závažnou chybu v oficiální textu distributora, který podstatě negativně ovlivnil většinu hodnocení tohoto filmu. Valačev(Jürgen Prochnow) není český velitel, nýbrž ruský, který je válečným veteránem z Afghánistánu. Češi se Rusko-Afghánské války neúčastnili. Drtivá většina komentářů však tenhle omyl neodhalila a ani nepobrala.:-))) A to, že čeští vojáci s ruskými hovoří rusky, může mít i logiku, protože Rusové v drtivé většině česky neuměli. Moje hodnocení je 90%.(30.12.2011)

Smysl to má, film má jistý náboj, kvalita upadá asi přibývajícími roky autorů a hrdinů.. A Američanům přeci již nemůžeme zazlívat neznalost politicko-sociálního prostředí "za oponou"..?!!! Film má jen znázornit tu nevraživost a vše kolem v akčním příběhu bez mnoha myšlenek navíc..(18.6.2010)

• Dromed

Reálie. To je pojem, který američanům nic neříká.(16.10.2012)

• Morholt

Sakra Frankenheimer přece nebyl tak starej, aby začal propadat senilitě, ale jinak si tenhle výtvor nedokážu vysvětlit. Rusáci, Amíci, Češi, Skopčáci, koule, soukromá válka plukovníků, hranice z patníků, kozáci a já nevim co všechno. Do toho věta "Sověti takováhle svinstva nedělají." a následnej kontr "Vím. Byli to Češi."............no do prdele!(22.5.2012)