Vlčí bouda

Wolf's Hole

Dobrodružný / Drama / Horor / Sci-Fi

Československo, 1986, 92 min

• Houdini

Zlatý Medvěd - výběr(16.5.2006)

Když si pomyslím, co Věra Chytilová točí teď, je mi trošku smutno... Horor a moralita v jednom? Proč ne! Odhoďte vše, co vás tíží...(5.8.2002)

Scénář: Věra Chytilová, Daniela Fischerová .. Moralizující horor, hm jak zajímavé. "Kdo je tu ten přebytečný?" 75%.(28.2.2005)

Kdyby přišla k vlčí boudě myška Hrabalka, zaklepala a vysekla svoji kultovní vtírací hlášku "Vlčí boudo, budko, kdo v tobě zůstává?" dostalo by se jí asi následné odpovědi "my nejdebilnější studenti v československým filmu ." "a my jejich instruktoři a současně největší mišuge v celém širém okolí ." Jenže myška Hrabalka se nezeptala a tak na to musí příjít divák sám. Což je bohužel největší kámen úrazu, protože imbecilní chování všech studentů naprosto demoluje případnou strašidelnou atmosféru. Instruktoři, kteří mají nahánět strach se pro změnu svíjí ve sněhu jak kdyby měli porodit minimálně křižnik Potěmikn věru moc hrůzy nenaženou. Jako jasně jsou tam tajemný až zlý kukuč Macháčkovic, hudba Kocába taky dělá svoje, ale když před filmem zveřejní ve zpravách předvolební prognózy, tak to maj pak horory pořádně stíženou úlohu.(1.2.2010)

Asi jediný film od Chytilové, který je jakžtakž ke koukání. Žánr hororu se jí docela povedl, výborná je hudba Michala Kocába. Jen kdyby z toho zase příliš nečouhala ta snaha podat nějaké poselství o světě a moralizovat (to by mělo být skryto v příběhu, kdežto u Chytilové to vždy řve). A dost špatní mi přišli herci neherci.(18.7.2003)

Sněženky a machři pro mě. Vůbec nechápu, jak to Chytilka dělá, ale prostě mi nějak vypíná kritickou část mozku, takže jí sežeru i to, když mimozemšťan s indulonou na ksichtě reje držkou ve sněhu a rozdává morality jak ze základky. Je to tak strašný, až je to geniální. Geniální.(29.11.2013)

Vůbec si nepotrpím na Chytilovou, její filmy mě doslova nudí, ale Vlčí bouda je výjimka. Dívala jsem se na to s kamarádkou, samy dvě v prázdném domě a večer jsem byla vážně ráda, že už nemusím ven, jak jsem se bála. Atmosféra strachu, v partě mladých, odříznutých od světa, je ve filmu vykreslena velmi sugestivně.(14.10.2005)

• canakja

Chvílema by to i šlo (díky macháčkovi), jinak škoda zahozenýho potenciálu, páč výsledkem je jen nedotažená matlanina(23.10.2008)

Snaha o moralizačný horor stroskotala iba vo vykresľovaní až animálnych charakterov chlapcov a dievčat. Nemožno však uprieť originálnosť cool gangsa break-dance mimozemšťanov, chillujúcich na snehu a tiež kozmických zvukov, ktoré v kombinácií s dlhými zábermi na zasneženú krajinu vyznievajú desivo. Každopádne niečo nevšedné určite vzniklo a vidno ako málo stačí aby člověk, člověka zabil. Ešte poznámka, ktorá ma neskôr po dopísaní komentu napadla. Šikanujúci looser a "ten dobrý" vrah, po odpykaní trestu je možno skrytá režimová barlička. Každý si prihrieva vlastnu polievočku ;)(4.1.2010)

• dobytek

Horor? Ani omylem. Filmům od Chytilový nějak nemůžu přijít na chuť. Je to podobnej nesmysl jako jinej "slavnej" a mnohými opěvovanej film od Chytilový - Panelstory. Zase ta šílená kamera, šílenej střh, šílená Kocábova hudba (já teda klidně můžu poslouchat speedcore a spát u toho, ale Kocábova hudba na mě působí asi jako když někdo škrábe nehtama po tabuli)... Prostě hnusnej film. Jestli bylo cílem Chytilový, abych měl během sledování nutkání jít se vyblejt, tak se jí to povedlo. Já ale od filmu očekávám něco jinýho.(23.2.2008)

Do rozvrzané vymrzlé horské boudy odříznuté lavinou od civilizace přijíždí různorodá skupinka mládežníků, aby podstoupila jakýsi podivný "test, co kdo vydrží", na který dohlíží všudypřítomný mrazivý vedoucí. Potraviny záhy docházejí, osobní konflikty ve skupině se naopak množí, atmosféra nesnesitelně houstne a vše směřuje k tomu, co nám bylo naznačeno v úvodu vycpanými vlčími hlavami zdobícími chatu - že už brzy se tu stane člověk člověku vlkem... Chytilová natočila už zvoleným, v naší kinematografii ignorantsky opomíjeným, hororovým žánrem pozoruhodný, ale zároveň dost rozporuplný film. Pomocí vynikající chaotické kamery (dramatické nájezdy, časosběrné záběry), Kocábovy famózní kakofonické hudby a také zneklidňujícím náznakům, ryzím hororovým scénkám a excelentnímu výkonu Miroslava Macháčka se jí daří budovat hrůzyplnou atmosféru a vychází jí i každá lekačka, ale celé to shazují vysvětlující dialogy a mnohé herecké výkony toho nejtěžšího amatérského zrna, které z filmu dělají nechtěnou komedii století. Mluvím hlavně o představitelích zbývajících dvou vedoucí, kteří tak příšerně přehrávají evidentně záměrně (s ohledem na to, co se z jejich postav později ve filmu vyklube), což byl zajímavý tah, bohužel ve výsledku je z toho hrozná degradující křeč. Přesto i přes přílišné otravné chytilovské moralizování a patetický konec je to můj nejoblíbenější český horor vůbec.(30.9.2007)

Poměrně zajímavý kousek od režisérky, kterou tedy moc nemusím. Docela ponurá a napínavá atmosféra a slušný Macháček. Hororová zápletka tu však slouží jen k celkem obvyklému projevu Chytilové.(13.4.2006)

• Gilmour93

Psychologický horor? Vlčí mlha.. Moralita? Bouda na diváka, který není dostatečně „otevřený, vstřícný, pozorný a lačný..“ Bez znepokojivého hudebního doprovodu a krutopřísného Klaatua Macháčka by po tom kompilátu labilní kamery a otřesných ochotnických výkonů neštěknul ani Pišta. Možná bych byl v hodnocení shovívavější, kdyby se objevil zarostlý Kurt Russell s plamenometem a tu Věc o „zpronevěření principům lidského soužití“ rázně ukončil..(28.11.2014)

• sud

Po skončení filmu jsem přišel na dvě věci: horor a moralita k sobě nepasují (nebo alespoň v tomto případě) a že jediné dva filmy od Chytilky, které mě oslovily, jsou "Kalamita" a "Kurvahošigutntag". 40%.(11.4.2010)

Zopakovala som si film po možno dvadsiatich rokoch. Zážitok to zďaleka nebol taký intenzívny, ako si ho pamätám z puberty, no aj tak bolo zaujímavé, ako sa režisérka snažila rozohrať drámu po psychologickej stránke. Nie vždy jej to vyšlo, ale Vlčí bouda ešte stále má atmosféru. Dnes sa mi zdá oveľa prázdnejšia, no nezabudnem, ako ma pri tomto filme mrazilo, keď som ho videla vtedy dávno po prvýkrát.(5.6.2007)

• Gimp

Čím víc o tom filmu přemýšlím, tím větší chuť poslat ho do odpadu mám.(15.10.2009)

Kdyby mi příběh tohohle filmu, kde navíc vystupují zjeména teenageři, vyprávěl, nikdy bych neuvěřil o jak dobrou záležitost se jedná. Mimozemštani na lyžáku opravdu neslibují inteligentní podívanou, ale opak je pravdou. Chytilová dokázala s přehledem natočit kvalitní horor. S přihmouřeným okem by se dalo napsat, že Vlčí bouda je takový malý český Shinning. I zde jsou hrdinové odříznuti od zbytku světa a i zde se podařilo navodit solidně tísnivou atmosféru bezbranných lidí v solidním průseru. Nikdy bych neřekl, jak děsivé mohou být záběry na nabývající led, či kamera tápající sněhem. To vše funguje i díky výtečné zvukové a hudební kulise. V české filmografii se moc horotů nenajde, ale tenhle jeden vydá za 10 amerických.(26.10.2009)

Jak jsem na to mohl zapomenout? Mám pocit, že i na ČSFD straší nějaký Ufon a maže mi komentáře. Každopádně tohle patří mezi špičku české scifi, mezi špičku díla té skřehotavé báby a mezi špičku filmů těch opojných předrevolučních děl, kdy soudruzi už měli svrbění, ale ještě žili v přesvědčení, že to nebude tak horké:-))(8.1.2011)

spíš než Dobrodružný / Drama bych tohle označil jako sci-fi hororový thriller... nepříjemnou atmosféru snímek rozhodně nepostrádá, bohužel asi právě proto filmy věry chytilové obecně moc nemusím... tady se k tomu ještě přidaly chabé neherecké výkony přiblblých výrostků a trochu zklamání z konce... takže průměr. 60%(4.1.2009)

• FateKEEPER

Nebýt krásně vyschízovaného zvukového doprovodu a kamery, nestojí tahle hříčka ani ze ten odpad. Extrémně špatné herecké výkony bourají pomyslné hranice, obsah tvůrcům poněkud utekl a výraznější klad tu prostě není. Původní myšlenka není vůbec zakomponována do děje, víme o ní jen díky několika výkřikům herců (mizerných herců, připomínám) a rozuzlení s identitou instruktorů také žádný vzruch nepřinese. Možná i díky slušné předvídatelnosti. 3/10(17.10.2009)

<< předchozí 1 2 3 4 7 9 12